چه تشکی بخریم؟

پاسخی به یک پرسش خواب‌آلود

بعد از یک روز پردردسر و اضطراب، رفتن به یک رختخواب گرم و نرم کفایت نمی‌کند چون اگر این بستر متناسب با ‌بدن ما و احتمالا مشکلات و وضعیتی که داریم نباشد، نه‌تنها خستگی را از تن ما دور نمی‌کند که آن را بسیار بیشتر از قبل می‌کند...

پس دقت در انتخاب یک تشک مناسب و باکیفیت ضروری است اما چه تشکی بخریم؟ یک تشک متناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟ در «مد و سلامت» این هفته به این موضوع پرداخته‌ایم و ضمن معرفی مدل‌هایی که در فروشگاه‌ها وجود دارد، نکته‌های مثبت و منفی آنها را هم مرور کرده‌ایم.

● تشک‌های فنری

- یکی از متداول‌ترین، قدیمی‌ترین ‌و پرطرفدارترین تشک‌ها هستند.

- همان‌طور که در شکل می‌بینید، فضای تشک از فنرهای بسیاری پوشیده شده است که حمایت‌کننده ستون‌فقرات هنگام خواب است.

- با توجه به نوع و کیفیت، از لایه‌های مختلف فوم و فیبر تشکیل‌شده‌اند که در عین اینکه باعث نرمی ‌تشک می‌شوند آن را به تشکی راحت تبدیل می‌کنند.

- مدل‌های جدید این تشک‌ها طوری طراحی شده‌اند که خود‌به‌خود باعث شکل‌گیری بدن در نواحی خاص می‌شوند و فشار به بدن را تقسیم می‌کنند.
تشک‌های فنری به ۴ گروه تقسیم می‌شوند:


▪ تشک‌های فنری باز: این تشک‌ها از گروهی فنرهای دایره‌ای سیمی‌ نازک درست شده که به آنها فنرهای ستاره‌ای می‌گویند. این فنرها وزن بدن را تقسیم می‌کنند اما عمر کوتاهی دارند و در مدت‌زمان کوتاهی فرسوده می‌شوند.


▪ تشک‌های فنری افست: این تشک‌ها مثل تشک‌های فنری باز هستند با این تفاوت که فنرها یک سر مربعی دارند که شکل تشک را استوانه‌ای‌تر و مقاومت آن را هم بیشتر کرده است.


▪ تشک‌های فنری مستقل: این تشک‌ها از فنرهای استوانه‌ای مستقل تشکیل‌شده‌اند که هرکدام از فنرها به صورت مجزا در پارچه‌ای پوشانده شده‌اند. این تشک‌ها خیلی دیرتر از بقیه مدل‌ها تغییر شکل می‌دهند.


▪ تشک‌های فنری دنباله‌دار: این تشک‌ها از فنرهای سیمی‌ مستقل و بلندی تشکیل شده‌اند. عمرشان بیشتر از مدل‌های دیگر است و تقسیم وزن بهتری می‌توانند داشته باشند.

● تشک‌های بادی

- مثل همه تشک‌ها انواع یک نفره، یک‌و‌نیم نفره و دو نفره دارد.

- انواع جدید تشک‌های بادی پمپ الکتریکی دارند بنابراین در کمتر از ۳ دقیقه می‌توانید آنها را باد و در کمتر از این زمان خالی کنید.

- جای کمی می‌گیرند و می‌توانید راحت و هر زمانی که لازم بود، آنها را جمع کنید تا فضای بیشتری داشته باشید.

- برای کسانی که دردها و مشکلات خاص جسمی دارند، توصیه نمی‌شود.

-برای بچه‌ها و نوجوان‌هایی که در خواب زیاد غلت می‌زنند مناسب نیستند.

● تشک‌های محافظ

- این تشک‌ها که از جنس ویسکوز هستند به شکل بدن درمی‌آیند.

- محافظت‌کننده ستون‌فقرات هستند و می‌توانید راحت‌ترین خواب را در آنها تجربه و خستگی بدن را کاملا رفع کنید.

- ۲ مشکل دارند؛ نسبت به مدل‌های دیگر بیشتر گرم می‌شوند و سنگین‌تر هستند.

● تشک‌های لاتکس

- این تشک‌ها که امروزه گوی سبقت را درمیزان طرفداران از دیگر مدل‌ها ربوده‌اند، از فوم پلاستیکی انعطاف‌پذیری تشکیل شده‌اند که کاملا قابلیت جا‌بجایی هوا را دارد.
- کمک می‌کند رختخواب خنک‌تری داشته باشید.

- خوابیدن روی این تشک‌ها تا حد زیادی به بدن امکان می‌دهد در حالت آرامش قرار بگیرد.

- این تشک به نوعی فضای قرار گرفتن در آب را تداعی می‌کند.

- ۲ نوع لاتکس طبیعی و ترکیبی وجود دارد که نوع ترکیبی آن از نوع طبیعی مقاوم‌تر است.