منافع پوستی گلاب و آلوئه‌ورا

گفته می‌شود برخی از مواد آثار قابل‌توجهی روی پوست دارند مثل گلاب که البته این روزها جایگاه خود را میان مردم به‌خصوص نسل جوان از دست داده و گیاهان دیگری مثل آلوئه‌ورا جای آن را پر کرده‌اند.

گفته می‌شود برخی از مواد آثار قابل‌توجهی روی پوست دارند مثل گلاب که البته این روزها جایگاه خود را میان مردم به‌خصوص نسل جوان از دست داده و گیاهان دیگری مثل آلوئه‌ورا جای آن را پر کرده‌اند. آیا گلاب واقعا برای پوست مفید است و آیا آلوئه‌ورا همان‌قدر که در مورد آن تبلیغ می‌شود، اثربخش است؟ برای دانستن نظر دکتر صالحی‌سورمقی، متخصص فارماکوگنوزی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران این گفت وگو را بخوانید.
▪ آقای دکتر! واقعا گلاب روی پوست اثر مثبت دارد؟
بله. گلاب ضدالتهاب، خنک‌کننده و نرم‌کننده پوست و یکی از بهترین پاک‌کننده‌ها و ماسک‌های طراوت‌دهنده پوست است. عمل پاک‌کردن پوست با گلاب را می‌توان چند بار در روز به‌خصوص در شهرهای با هوای آلوده انجام داد یا بعد از حمام که منافذ پوست بازتر هستند، از این ماسک استفاده و پس از ۲۰ دقیقه آن را پاک کرد. در این صورت بهتر جذب می‌شود و باعث تحریک گردش خون پوست خواهد شد و اثر ضدعفونی‌کننده‌ و ضدالتهاب خود را بهتر روی پوست می‌گذارد.
▪ برای هر پوستی می‌توان از گلاب استفاده کرد؟
بله، اما برای پوست‌های چرب بهتر است از محصولات اسانس بهارنارنج استفاده کرد.
▪ استفاده از گلاب با توجه به اسانسی که دارد، برای چشم‌ها مضر نیست؟
خیر، با وجودی که همیشه در مورد نزدیک‌شدن و تماس اسانس‌ها با چشم هشدار داده می‌شود، گلاب به عنوان شستشوی چشم و رفع خستگی و تازگی آن می‌تواند مورد استفاده قرارگیرد. برای این کار می‌توان پارچه پنبه‌ای استریل (گازها یا باندهای استریل‌ که در پوشش قرار دارند و در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند)، به گلاب آغشته کرد و روی چشم‌ها قرار داد. همچنین در عفونت چشم می‌توان از گلاب استریل برای شستشو و کاهش عفونت و درمان استفاده کرد.
▪ گلاب خوب را چگونه تشخیص دهیم؟
گلاب خوب باید کاملا شفاف و عاری از هرگونه رسوب یا کدورت باشد. در صورتی که بوی پلاسیدگی از گلاب استشمام شود، باید از مصرف آن خودداری کرد.
▪ آیا این موضوع درست است که کاشف گلاب ایرانی‌ها بوده‌اند؟
بله، در منابع جدید، تهیه گلاب از گل‌سرخ را برای اولین بار به ایرانیان نسبت می‌دهند. همین منابع دانشمند بزرگ ایرانی ابوعلی‌سینا را اولین تهیه‌‌کننده آب‌های مقطر معطر (عرقیات طبی) و استفاده از آنها در درمان بیماری‌های می‌دانند.
▪ گلاب چه خواص دیگری دارد؟
مهم‌ترین آثار گزارش‌ شده گلبرگ‌ها و رایحه (اسانس) و گلاب حاصل از گل سرخ، آثار ضداسهال، ضدالتهاب، ضد‌کرم‌آسکاریس، قابض، ضدنفخ، خلط‌آور، در مواردی مسهل و ملین، مقوی معده، ضدزخم و اشتها‌آور هستند. گلاب نوعی آرام‌بخش است و شاید به این دلیل است که در تهیه انواع غذاها از این مایع معطر استفاده می‌شود. گلاب تحریک‌کننده هورمون‌ها هم است و میل جنسی را افزایش می‌دهد. به علاوه، تا حدودی قاعدگی را تنظیم می‌کند و خاصیت ضدتورم دارد. به دلیل همین توصیه می‌شود هنگام آفتاب‌سوختگی، از شربت آن یا به شکل موضعی استفاده کرد.
▪ برخلاف گذشته که مردم مرتب از گلاب استفاده می‌کردند، امروز توجه بیشتر روی گیاه آلوئه‌ورا و محصولات تهیه شده از آن است. آیا آلوئه‌ورا هم برای پوست خوب است؟
بله، محصولات مختلف خوراکی و موضعی مختلفی از آلوئه‌ورا به بازار ارائه شده‌اند که می‌توان آنها را از داروخانه‌های معتبر تهیه و برحسب راهنمای همراه آنها استفاده کرد. از جمله فواید گیاه آلوئه‌ورا می‌توان به مرطوب کردن پوست، درمان آفتاب‌سوختگی، زخم، سوختگی‌های معمولی و نرم‌کردن اگزمای زیر چشم اشاره‌کرد. به علاوه، کرم‌های تهیه‌شده از ژل آن در تسکین پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.
▪ برگ‌های تازه گیاه را در مراکز فروش و داروخانه‌ها می‌توانیم تهیه کنیم. آیا ژل تازه این گیاه هم همین خواص را دارد؟
بله، برای استفاده از ژل آلوئه می‌توان برگ‌های گیاه را از محلی قطع کرد. در این صورت در محل قطع شده ژل بی‌رنگ کاملا نمایان است. با فشردن برگ گوشتی گیاه، ژل بیرون می‌زند. می‌توان از این ژل مستقیما برای مرطوب کردن پوست، درمان آفتاب‌سوختگی، زخم، سوختگی‌های معمولی و نرم‌کردن اگزمای زیر چشم استفاده کرد.
▪ این ژل وقتی در معرض هوا می‌ماند، سیاه می‌شود که نشانه فساد یا کاهش تاثیر آن است؟
نه، این ژل به مرور زمان و در معرض هوا تیره، قرمزرنگ و متمایل به سیاه می‌شود و دلیل آن هم اکسید شدنش است.
▪ کدام شیوه استفاده از آلوئه‌ورا تاثیر بیشتری بر پوست دارد؟
مصرف خوراکی آن اثر موضعی ندارد اما بین مصرف کرم و ژل تازه نمی‌توان گفت کدام بهتر است. این موضوع در درجه اول به فرمولاسیون هر کرم مربوط می شود. گاهی یک کرم بهتر از ژل تازه عمل می‌کند و برعکس.
▪ آیا مصرف ژل تازه، برای نوع خاصی از پوست ممنوع نیست؟
نه، مصرف آن فقط برای کسانی که به آن حساسیت نشان می‌دهند، جایز نیست.
▪ برگ‌های آلوئه‌ورا را تا چند روز و در چه شرایطی می‌توان نگهداری کرد؟
معمولا تاریخ انقضا و شیوه نگهداری و استفاده، روی برچسبی که به برگ متصل است، قید می‌کنند . برگ را حتما باید از مراکز معتبر خرید و به تاریخ انقضای آن توجه کرد.
▪ غیر از تاثیرات پوستی، مصرف خوراکی این برگ‌ها هم مفید است؟
آثاری که برای این گیاه گزارش شده شامل آثار ضدآلرژی، ضدسرطان، ضدمیکروب‌، ضدقارچ، ضدویروس، ضدآفتاب‌سوختگی، کاهش‌دهنده قندخون، کرم‌کش، مسهل، قاعده‌آور، ضدورم و مقوی کبد است.
▪ مصرف بیش از حد خوراکی آن می‌تواند عارضه داشته باشد؟
بله، در استفاده از این گیاه باید مراقب بود زیرا مصرف بیش از حد آن به صورت خوراکی (مصرف روزانه بیش از یک گرم به مدت طولانی)، ممکن است باعث به هم خوردن تعادل آب و الکترولیت‌ها و درنهایت کم‌آبی بدن، سقط جنین، زایمان زودرس، اسهال‌خونی و ضایعات کلیوی شود زیرا خاصیت مسهلی آلوئه‌ورا باعث دفع بیش از حد آب بدن و در نتیجه بروز ضایعات کلیوی و اسهال خونی می‌شود. از آلوئه‌ورا نباید در زمان تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، خون‌ریزی‌ رکتال (مقعد) و ضعف شدید استفاده کرد.
▪ آلوئه‌ورا ایرانی است؟
این گیاه بیشتر با نقاط گرم‌ سازگاری خوبی دارد و بومی آفریقاست ولی در نقاط دیگر جهان از جمله آمریکا (نواحی تگزاس، فلوریدا و...)، غرب هندوستان، سواحل ونزوئلا، عربستان سعودی و در سال‌های اخیر در ایران در مناطق شمال و غرب و گلخانه‌ها کشت می‌شود. در ایران این گیاه علفی با نام فارسی «صبر زرد» و «شاخ بزی» شهرت داشته است و گونه‌هایی از آن در نواحی جنوبی، خشک و کویری رشد می‌کند.