10 عامل مهم بروز کمردرد و راههای درمان آن

کمردرد ا ز جمله بیماری هایی است که به دلایل متفاوتی انسان ممکن است با آن روبرو شود. این عارضه ممکن است آنقدر پیشرفت کند که آدمی را از کار و زندگی باز دارد. این عارضه به دلایل متفاوتی ممکن است بروز کند، اما آنچه بیش از همه در این امر دخیل است نوع کاری است که ما روزانه انجام میدهیم.

زندگی مدرن خیلی از انسان ها را ودارا به نشستن و کار با رایانه کرده است.نوع نشستن، زمان نشستن و میزان استراحتی که میان نشستن و کار کردن انجام میشود در این مسئله موثر خواهد بود. اگرچه نمیتوان گفت که این مسئله خاص شرایط مدرن است. خیلی از مشاغل سنتی نیز باعث تغییر شکل دادن بدن و بیماریهای مختلف کمر و گردن میگردیده است، از این جمله میتوان به قالی بافی اشاره کرد. قالی بافی هنر اصیل ایرانی است اما این هنر اصیل با رنج انسان هاست که ثمر داده، فرش دستباف ایرانی اگرچه بسیار چشم نواز است و خواهان زیادی دارد اما محصول تلاش کارگران ایرانی است. تلاشی که باعث دیسک کمر و گردن و از دست رفتن سوی چشم میشود. بنابر این باید به این نکته توجه داشت که در حین کار کردن که برای گذران زندگی از انجام آن ناگزیز هستیم، ورزش های سبک و اندکی تحرک داشته باشیم تا بدنمان از کار نیافتد. در این راستا به نکات زیر توجه کنید و با دقت سعی در انجامشان داشته باشید. در مقاله زیر به ده نکته حیاتی اشاره میکنیم.


باقی ماندن طولانی مدت در وضعیتی یکسان می تواند موجب فشرده شدن ستون فقرات و کمر شود.
دیسک های بین مهره ها برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز خود به حرکت وابسته هستند و زمانی که برای چند ساعت در وضعیتی یکسان باقی می مانید، این شرایط اثر منفی بر اعصاب اطراف آن ها را به همراه دارد.

اگر مدتی است که در وضعیتی یکسان باقی مانده اید به خود یک وقت استراحت کوتاه داده و چند حرکت کششی سبک انجام داده یا کمی پیاده روی کنید. این حرکات ساده می توانند فشار را از روی اعصاب بردارند.
زمانی زیادی را صرف کار با رایانه یا صحبت با تلفن می کنید
نشستن طولانی مدت پشت میز می تواند به ستون فقرات استرس وارد کند و موجب درد ناگهانی یا پایدار شود.
برخی کارهایی که هنگام نشستن پشت میز انجام می دهید نیز می توانند به کمردرد منجر شوند. به عنوان مثال، نگه داشتن گوشی تلفن معمولاً در یک سمت، بالا نگه داشتن دست ها برای کار با صفحه کلید یا نگاه کردن به نمایشگر ستون فقرات را به طور مکرر در وضعیتی قرار می دهند که طبیعی در نظر گرفته نمی شود.
هر از چند گاهی از پشت میز بلند شده و کمی قدم بزنید. در حالت ایده آل، هر یک ساعت یک بار از جای خود بلند شده و کمی پیاده روی کنید تا از بروز کمردرد به واسطه نشستن طولانی مدت پشت میز پیشگیری شود.
نگاه کردن رو به پایین به دستگاه ها تنها به گردن فشار نمی کند
«گردن فناوری» یک مشکل واقعی و فزاینده برای افرادی است که طی روز چندین ساعت روی دستگاه های مختلف مانند گوشی هوشمند یا تبلت خم شده و با آن ها کار می کنند.
نگاه کردن رو به پایین به یک دستگاه کوچک روشی ساده برای ایجاد تنش و درد ماهیچه ای در گردن است و این می تواند موجب کمردرد نیز شود.
هنگام استفاده از دستگاه هایی مانند گوشی هوشمند یا تبلت افراد معمولاً خم می شوند که معمولاً شامل خم کردن ۹۰ درجه ای گردن می شود. این شرایط می تواند موجب تنش در ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها شود. همچنین، این شرایط به سیستم عصبی تنش وارد می کند که می تواند موجب احساس ناراحتی در فرد شود.
نزدیک و بالاتر نگه داشتن گوشی هوشمند به جای خم شدن به سمت آن یکی از بهترین اقداماتی است که می توانید مدنظر قرار دهید.
بلند کردن اشیا سنگین می تواند موجب کمردرد شود
زمانی که شی که برای شما بیش از حد سنگین است را بلند می کنید، مغز ماهیچه هایی را به خدمت می گیرد که برای هدف خاص بلند کردن طراحی نشده اند. این شرایط می تواند موجب احساس درد در نتیجه تحمل فشار بیش از حد شود.
همچنین، بلند کردن و نگه داشتن اشیایی با شکل عجیب می تواند ماهیچه ها و مفاصل را در وضعیتی غیرمعمول قرار دهد تا امکان انجام این کار فراهم شود که این شرایط نیز به شکل گیری درد منجر می شود.
کفش مورد علاقه شما ممکن است عامل کمردرد باشد
پوشیدن برخی انواع کفش می تواند موجب کمردرد شود، به ویژه اگر کفش هایی که استفاده می کنید پشتیبانی خوبی ارائه نکرده یا به طور منظم از آن ها استفاده می کنید.
اگر کف کفش بیش از حد صاف باشد، فشار بیش از حد به پا وارد می شود. قوس کف پا به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند. زمانی که پا به صورتی قرار بگیرد که قوس پا صاف شود، نیروی وارده در پا به سمت بالا حرکت کرده و در نقطه بعدی جذب می شود که می تواند زانوها، ران ها یا کمر باشد.
کفش های پاشنه بلند نیز یک عامل نگران کننده دیگر هستند زیرا بدن را مجبور می کنند اندکی رو به جلو خم شود. بدن تلاش می کند تا با ایجاد قوس به سمت عقب در کمر این شرایط را جبران کند که می تواند موجب درد و التهاب در مفاصل کوچک بین مهره ها شود.
درد قاعدگی می تواند به کمر سرایت کند
پیش یا طی دوره قاعدگی، کمردرد شرایطی شایع برای زنان است.
سطوح بالای پروستاگلاندین ها که طی دوره قاعدگی شایع است، اغلب با اسپاسم های کمر یا حتی سرایت درد از شکم به کمر به واسطه مسیر عصبی انتقال دهنده سیگنال های درد مرتبط است.
نفخ و احتباس وزن آبی اضافه طی دوره قاعدگی نیز می تواند موجب احساس ناراحتی و درد در کمر شود.
کمردرد حین و پس از بارداری تجربه ای شایع است
کمردرد طی دوره بارداری، به ویژه در سه ماه پایانی بارداری بسیار شایع است.
همان گونه که پیش تر اشاره شد، هورمون ها می توانند موجب انقباض های ماهیچه ای دردناک شوند. اما کمردرد طی دوره بارداری می تواند به واسطه حمل وزن اضافه در ناحیه شکم یا حتی به واسطه موقعیت خود نوزاد نیز شکل بگیرد.
این درد می تواند پس از تولد نوزاد نیز ادامه یابد.
سلامت روانی شما با سلامت ستون فقرات پیوند خورده است
افسردگی و اضطراب به واسطه وضع اندامی نامناسب ممکن است به کمردرد منجر شوند. خم شدن به سمت جلو و قوز کردن یا سفت کردن بدن هنگام اضطراب می تواند به این شرایط منجر شود.
بی تحرکی نیز می تواند موجب کمردرد شود. افراد بسیاری که از اضطراب و افسردگی رنج می برند، از موقعیت های اجتماعی دوری می کنند که می تواند تغییراتی در میزان تحرک و کاهش آن را موجب شود.
بدن انسان به گونه ای تکامل یافته که به حرکت تمایل دارد و زمانی که این کار را متوقف می کنید، درد گاهی اوقات یک نشانه هشداردهنده از نیاز به تحرک بیشتر است.
شرایط آب و هوایی ممکن است بر کمردرد شما تأثیرگذار باشد
احساس درد در آسیب دیدگی های قدیمی هنگام بارش باران واقعیت دارد، اما دلیل آن تغییرات فشار در اتمسفر و نه قطره های آب است.
زمانی که فشار اتمسفری تغییر می کند، بدن ما تلاش می کند تا با این شرایط سازگار شود. به عنوان مثال، زمانی که فشار هوا در بیرون کاهش می یابد و افزایش شرایطی مانند بارش باران یا برف را در پی دارد، فشار در بدن انسان نیز افت می کند.
به واسطه کاهش فشار هوا در بیرون هنگام بارش باران، بدن تلاش می کند فشار داخل خود را متعادل کند که کاهش فضا بین استخوان ها را در پی داشته و در صورت وجود هرگونه آسیب دیدگی در مفصل، التهاب یا آرتریت، فرد می تواند درد را تجربه کند.
لوازم خواب شما می تواند دلیل کمردرد باشد
خواب خوب شبانه از جهات مختلف برای سلامت کلی بدن انسان اهمیت دارد، از این رو، لوازم خواب نامناسب می توانند موجب بیدار شدن شما همراه با کمردرد شوند.
بیشتر وزن ما روی بالاتنه و لگن قرار می گیرد. لوازم خواب نامناسب می تواند ستون فقرات را از وضعیت طبیعی خود خارج کند و اگر هفت تا هشت ساعت خواب را هدف گذاری کرده اید، صبح روز بعد بدن با ارائه نشانه هایی مانند کمردرد از این وضعیت بد شکایت خواهد کرد.
لوازم خواب مانند تشک و بالش باید به خوبی از وضعیت طبیعی بدن پشتیبانی کنند.
کمردرد بعد از سرماخوردگی دومین عامل مراجعه ی بیماران به پزشک است. همچنین پنجمین علت رایج بستری شدن در بیمارستان ها است و سومین جراحی شایع، در مورد بیماران کمردردی صورت می پذیرد. شاید جالب باشد که بدانید شکایت ۵۶ درصد از مردم کل دنیا هم بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب یا انجام فعالیت های زناشویی، از کمردرد است و بهتر است این را هم بگوییم که کمردرد فقط به دلیل بلند کردن اجسام سنگین یا بد خوابیدن به وجود نمی آید بلکه مجموعه عوامل و عادات غلطی که هر فرد در طول روز و فعالیت های روزانه اش آنها را دنبال می کند، باعث به وجود آمدن این درد کمرشکن می شوند. دراین بخش ما به چند عادت غلطی که ابتلا به کمردرد را در پی دارند اشاره و راه حل کنار گذاشتن آن عادت را هم عنوان می کنیم، تا اگر شما هم از درد کمر رنج می برید، بتوانید عادت های غلط تان را بشناسید و آنها را رفع کنید.

۱) پشت میز نشینی
آیا می دانید که نشستن، چهل درصد از ایستادن به ستون فقرات شما فشار وارد می کند؟ خیلی از افراد بعد از چند روزی که کار زیاد، تمام وقت شان را پر می کند از دردکمر هم علاوه بر خستگی روحی شکایت دارند و شاید ندانند که نشستن بیش از حد، آن هم در وضعیتی غیرمتعارف و غیر استاندارد به کمرشان آسیب رسانده است. ماهیچه های کمر وقتی که ساعات زیادی بی کار و در یک وضعیت قرار می گیرند، ضعیف می شوند و این ضعف باعث احساس درد می شود، نشستن در زاویه ۱۳۵ درجه کمک شایانی به کاهش فشار روی ستون فقرات تان می کند. بنابراین هر چند دقیقه یک بار از حالت نود درجه یا کمتر خارج شوید و کمی لم دهید و به حالت ۱۳۵ درجه دربیایید.

۲) رانندگی های طولانی مدت
رانندگی های طولانی مدت، آن هم در حالتی که گردن و شانه ها به سمت جلو خم باشند، سبب سفت شدن قفسه سینه و در نتیجه فشار آمدن به گردن و ستون فقرات می شود. بنابراین کمردرد، مشکل غیرقابل تصوری در میان رانندگان بین شهری و حتی درون شهری نیست. این اشخاص باید در زاویه نود درجه بنشینند و صندلی خود را به فرمان ماشین نزدیک کنند تا هیچ گونه کششی به سمت جلو نداشته باشند. هر دو یا سه ساعت یک بار هم توقف کنند و پنج دقیقه نرمش انجام دهند.

۳) فراموش کردن فعالیت های ورزشی
نتایج جدیدترین تحقیقات نشان داده اند که چهل درصد از افرادی که بعد از ابتلا به کمردرد، دور ورزش را خط کشیده اند یا فعالیت های ورزشی شان را کم کرده اند، شدت درد کمرشان بیشتر شده است. به گفته ی وی متخصصین و جراحان ستون فقرات، ورزش کردن برای بهبود بسیاری از بیماری ها مؤثر است. پیاده روی های سبک و منظم و انجام دادن نرمش هایی مانند خم کردن بدن و رساندن نوک انگشتان دست تا زیر زانو برای التیام درد کمر بسیار مفید است.

۴) نادیده گرفتن فعالیت هایی مانند یوگا
شاید برای تان عجیب باشد اگر بگوییم یوگا نه تنها باعث کاهش استرس می شود. بلکه تا حد قابل قبولی دردهایی مثل کمردرد را هم کم می کند. به گفته ی محققان دانشگاه واشنگتن براساس تحقیقی که روی ۱۰۱ بیمار مبتلا به کمردرد انجام داده اند، انجام فعالیتی مثل یوگا که نفس عمیق و آرامش جسم و تن در طول فعالیت را در پی دارد، می تواند اثر به سزایی در کاهش کمردرد در کنار ورزش های فیزیکی دیگر داشته باشد.

۵) اعتیاد به شکستن قولنج
کم نیستند افرادی که برای التیام درد کمرشان یا از روی عادت، اقدام به شکستن قولنج خود می کنند و نمی دانند که این کار نه تنها دردشان را کم نمی کند، بلکه به مرور زمان باعث به وجود آمدن یا تشدید آسیب های کمری شان می شود. شما برای اینکه کمردرد نگیرید، به ماهیچه های کمری قوی و ستون فقراتی سالم نیاز دارید، بنابراین سعی کنید این عادت اشتباه را از سرتان خارج کنید و هر وقت احساس کردید که کمرتان ناراحت است، به جای شکستن قولنج، چند نرمش ساده انجام دهید. خم شدن به پایین و طرفین به صورت آرام آرام می تواند میل به شکستن قولنج را در وجودتان سرکوب کند.

۶) تغذیه نامناسب
شاید کمتر کسی فکر کند که تغذیه هم می تواند در کاهش کمردرد موثر باشد، اما دانشمندان اعتقاد دارند که تغذیه ی مناسب همان قدر که می تواند در داشتن قلب و وزن و فشار خونی متناسب و سالم مؤثر باشد، می توان برای جلوگیری از کمردرد هم مفید واقع شود. نتیجه ی تازه ترین تحقیقات نشان می دهند که تغذیه ی نامناسب و در نتیجه سوخت و ساز شیمیایی نامتناسب در بدن باعث افزایش ارسال سیگنال های عصبی حاوی پیغام درد به مغز می شود. رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به کمردرد، رژیمی است که بتواند التهاب بدن را کاهش دهد و برای کاهش این التهاب و در نتیجه کاهش کمردردتان باید از خوردن بیش از حد مواد حاوی کافئین مثل چای یا قهوه ی غلیظ یا غذاهای فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و انواع کنسروها بپرهیزید.

۷) حمل کیف های سنگین
میزان آسیبی که حمل کردن کیف های سنگین به ستون فقرات وارد می کند با آسیبی که هنگام انجام دادن ورزش های حرفه یی و سنگین به ستون فقرات وارد می شود برابری می کند و این زنگ خطری است برای افرادی که در طول روز با کیف دستی های سنگین روانه ی محل کار، خرید یا محل درس شان می شوند.

۸) تشک های قدیمی
عمر مفید یک تشک خوب بین نه تا ده سال است. اما اگر خواب راحتی ندارید یا بیشتر وقت ها اول صبح کمرتان درد می کند، ممکن است مشکل از تشک تان باشد، حتی اگر پنج یا شش سال بیشتر از عمرش گذشته باشد بهتر است هر پنج سال یک بار تشک تان را عوض کنید و یک تشک خوب و طبی بخرید.

۹) پوشیدن کفش های پاشنه بلند
وقتی که شما کفش پاشنه بلندی به پا می کنید، برای حفظ تعادل بدن تان مجبورید که کمی متمایل به جلو راه بروید و کمرتان را هم وادار به تحمل وزن بیشتری کنید. همچنین پوشیدن انواع صندل ها هم باعث حرکت مداوم پاهای تان به طرفین و درنتیجه وارد آمدن فشاری مضاعف به ستون فقرات تان می شود. برای رفت و آمد روزانه به محل کار یا تحصیل یا حتی خرید، از کفش های سبک و راحت استفاده کنید.

۱۰) اعتیاد به برنامه های تلویزیونی
اگر دشمن خودتان و کمرتان هستید، می توانید برای هر چه بهتر و سریع تر آسیب رساندن به ستون فقرات تان ساعت ها جلوی تلویزیون چمباتمه بزنید و مشغول تماشای فیلم های سینمایی، سریال ها یا فوتبال شوید. بهتر است هنگام تماشای تلویزیون کنترل آن را دورتر از خود قرار دهید تا در طول برنامه چند مرتبه مجبور به بلند شدن از جای خود و تغییر وضعیت تان شوی