چگونه در تابستان میتوانیم از خطر سرطان در امان باشیم

متأسفانه این روزها با فرارسیدن فصل گرما جوانان اغلب به منظور برنزه شدن, خود را برای آفتاب گرفتن آماده می کنند, غافل از آنکه مواجهه بیش از اندازه با نور آفتاب می تواند باعث به وجود آمدن لک های پوستی مانند کک ومک روی صورت, سر شانه ها, پشت, قفسه سینه و نیز دست ها و بازوها شود, همچنین آفتاب می تواند زمینه پیری زودرس پوست و ابتلا به سرطان های پوستی در سال های آینده را فراهم کند مضرتر از این عادت استفاده از سالن های سولاریوم است که سرطان زا بودن آنها به اثبات رسیده است

تب برنزه شدن چند سالی است آنقدر فراگیر شده که به هر طرف که چشم می اندازید دختران و حتی پسرانی را می بینید با چهره هایی آفتاب سوخته که به اصطلاح خود را با مد روز برنزه کرده اند. دیگر چند سالی می شود که معیارهای زیبایی تغییر کرده و دیگر پوست سفید طرفداری ندارد. در گذشته افراد سعی می کردند تا با استفاده از کرم های سفید کننده، پوست خود را روشن کنند اما حالا بازار تیره پوست هاست حسابی داغ تر است. استخرهای روباز و دستگاه های سولاریوم نخستین انتخاب برای برنزه کردن رنگ پوست است.

مضرات آفتاب داغ

وارد استخر که می شویم هر کسی بطری یا تیوپی از کرم یا روغن یا معجون خانگی مخصوص به دست گرفته و ادعا می کند فرمول او پوستش را خوش رنگ تر از بقیه خواهد کرد. از قهوه گرفته تا آب هویج و گوجه فرنگی و انواع و اقسام روغن های زیتون، آب نمک و... همگی از فرمول های برنزه شدن زیر اشعه آفتاب است که توسط افراد برای یکدیگر تجویز می شود. برخی ها هم معتقدند لوسیون های آماده کارخانه ای از همه بهتر و امن تر هستند. حالا اینکه برنزه شدن به تحمل آفتاب داغ و سوختگی و التهابات پوستی و شاید سرطان می ارزد یا نه، موضوعی است که به خودتان مربوط می شود و اما قبل از اینکه عینک و حوله و شیشه روغن زیتون را بردارید و خود را در میان آفتاب سوزان و دستگا های سولاریوم رها کنید کمی هم به مضرات تابش نور مستقیم خورشید بر بدنتان فکر کنید.

پیری زودرس در انتظار آفتاب سوخته ها

دکتر سلیمانی در این باره می گوید: متأسفانه این روزها با فرارسیدن فصل گرما جوانان اغلب به منظور برنزه شدن، خود را برای آفتاب گرفتن آماده می کنند، غافل از آنکه مواجهه بیش از اندازه با نور آفتاب می تواند باعث به وجود آمدن لک های پوستی مانند کک ومک روی صورت، سر شانه ها، پشت، قفسه سینه و نیز دست ها و بازوها شود، همچنین آفتاب می تواند زمینه پیری زودرس پوست و ابتلا به سرطان های پوستی در سال های آینده را فراهم کند. مضرتر از این عادت استفاده از سالن های سولاریوم است که سرطان زا بودن آنها به اثبات رسیده است. متأسفانه تعداد قابل توجهی از افراد بدون توجه به هشدارهای متخصصان پوست همچنان از این کابین ها برای برنزه شدن موقت استفاده می کنند. نتایج یک پژوهش نشان داده است کسانی که بیش از یک بار در ماه به سولاریوم می روند، حداقل 55درصد بیشتر از بقیه در معرض خطر ابتلا به ملانوم بدخیم قرار می گیرند. ملانوم بدخیم، بدترین نوع سرطان پوست است.

برنزه کردن امن یا سالم وجود ندارد

در مجموع باید گفت که هیچ پزشکی آفتاب گرفتن یا به اصطلاح معمول حمام آفتاب را تأیید نمی کند. در واقع چیزی به نام برنزه کردن امن یا سالم وجود ندارد. اما این حرف نتوانسته است مردم را از رفتن به استخر یا ساحل و آفتاب گرفتن برای به دست آوردن پوستی طلایی و درخشان، منصرف کند. اینکه شخصی 2 یا 3 ساعت زیر نور خورشید قرار گرفته و به اصطلاح حمام آفتاب می گیرد بسیار برای بدن خطرناک است. حتی حمام آفتاب در کنار استخر فرقی با حمام آفتاب در کنار دریا هم ندارد. تابش مستقیم آفتاب در هر جا به مدت زمان طولانی باعث صدمه به پوست خواهد شد. آب دریا نیز هیچ تأثیری روی برنزه تر شدن پوست ندارد. اما آنچه دراستخرهای روباز بیشتر از همه به چشم می آید روغنی است که روی آب جریان دارد.سلیمانی در این باره هم می گوید: روغن های مختلف که روی بدن افراد برای بهتر برنزه شدن مالیده می شود خود می تواند منبعی جهت ورود میکروب ها و ایجاد بیماری های پوستی باشد. به همین دلیل رعایت نکات ایمنی از مهم ترین موضوعات است که متأسفانه در استخر های روباز رعایت نمی شود.

خشکی پوست

وی می گوید:به علت جریان هوا در محل استخرهای روباز، چنانچه فرد بعد از شنا خود را خشک نکند و نپوشاند، به تدریج دچار خشکی پوست می شود، خصوصا افرادی که پوست خشک دارند و یا دارای زمینه آتوپیک (اگزمای ارثی) هستند. اینگونه افراد، بعد از استخر احساس سوزش و خارش در پوست می کنند و می باید علاوه بر خشک کردن بدن و پوشاندن آن، از کرم های مرطوب کننده و نرم کننده نیز استفاده کنند.

روایت افراد آسیب دیده از حمام آفتاب

مهناز.ه، درباره مشکلات ناشی از حمام آفتاب می گوید: اولین باری که تصمیم گرفتم پوستم را برنزه کنم، به یک استخر رو باز رفتم و از ساعت 10صبح تا 3بعد ازظهر زیر آفتاب بودم. نمی دانستم که باید یک ربع تا نیم ساعت زیر آفتاب بخوابم. فکر می کردم هر چه بیشتر زیر آفتاب بمانم پوستم خوش رنگ تر می شود. وقتی بلند شدم تمام بدنم جلز و ولز می کرد. درد شدیدی در پوستم داشتم.آن شب تا صبح تنم می سوخت انگار آب جوش روی بدنم ریخته باشند. فردا پوستم پر از تاول های ریز و درشت شده بود. دکتر رفتم. تجویز دکتر آمپول و کلی پمادهای سوختگی بود برای فرونشاندن التهاب و حساسیت پوستم.

زهرا. م ،در این باره می گوید: در هفته 2بار آفتاب می گرفتم اوایل مشکلی نداشتم اما کم کم متوجه شدم که پوستم دچار کک و مک و چین و چروک شده است.بعد از مدتی هم بدنم شروع کرد به پوست پوست شدن و سوزش و التهاب. این در حالی بود که من فقط دوست داشتم پوستم تیره شود و حالا چند ماهی است که دچار بیماری پوستی شده ام و تحت درمان هستم. پزشکان می گویند به دلیل آفتاب سوختگی شدید و آلودگی آب استخر به این مشکل دچار شده ام.