چطور از ابتلا به زیکا پیشگیری کنیم

هر چند وقت یک بار نام ویروس جدیدی به گوش می رسد و در صدر اخبار رسانه های مختلف قرار می گیرد این بار قرعه به نام ویروس زیکا افتاده تا مردم جهان و به ویژه زنان باردار را بترساند

هر چند وقت یک‌بار نام ویروس جدیدی به گوش می‌رسد و در صدر اخبار رسانه‌های مختلف قرار می‌گیرد. این بار قرعه به نام ویروس زیکا افتاده تا مردم جهان و به‌ویژه زنان باردار را بترساند! خلاصه بگوییم داستان از این قرار است که به‌تازگی دیده شده وقتی خانم‌های باردار به این ویروس مبتلا می‌شوند نوزادانی با سر و مغز کوچک به دنیا می‌آورند.

این موضوع اخیرا در بخش زایمان بیمارستان‌های آمریکای جنوبی زیاد دیده شده و نگرانی عمومی را به دنبال داشته است؛ البته تاکنون گزارشی از ابتلا به این ویروس و بروز این مشکل در نوزادان ایرانی منتشر نشده و جای نگرانی نیست اما از آنجا که این ویروس در دنیا در حال گسترش است و از طرفی با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی ممکن است بعضی از افراد قصد مسافرت به خارج از کشور را داشته باشند و از همین حالا در فکر برنامه‌ریزی سفر باشند، به این اشخاص توصیه می‌شود در مورد زیکا بیشتر بدانند و نکات ایمنی را برای پیشگیری رعایت کنند.

تحقیقات پژوهشگران برزیلی و محققان سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که زیکا مرگ‌آور نیست اما ارتباطی بین ویروس زیکا و تولد نوزادانی با اختلال میکروسفالی وجود دارد. مشاهده شده زنان باردار مبتلا به این ویروس، نوزادانی با مغز و سر کوچک به دنیا آورده‌اند که به این اختلال نوزادان میکروسفالی می‌گویند. البته تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد تا این فرضیه به‌طور کامل به اثبات برسد.

زیکا در آمریکای جنوبی و به‌ویژه کشور برزیل به سرعت در حال گسترش است اما این احتمال وجود دارد که شیوع آن به آمریکای شمالی و سایر مناطق جهان هم برسد. تعداد نوزادان متولد شده با سر کوچک در بعضی از مناطق برزیل در یک سال گذشته ۱۰ برابر شده و این اختلال در بعضی از کشورهای دیگر آمریکای جنوبی رشد چشمگیری داشته که سبب نگرانی شده است.

عامل انتقال ویروس زیکا یک پشه است. این ویروس اولین‌بار در سال ۱۹۴۷ در اوگاندا شناسایی شد و تا سال ۲۰۱۴ در قاره آمریکا وجود نداشت.

این پشه در مناطق گرمسیری و معتدل به‌خصوص مناطق ساحلی بیشتر بوده و اسمش «آئدس» است. آئدس در اوایل صبح و اواخر شب بیشتر هوس می‌کند آدم‌ها را نیش بزند. به همین دلیل به مردمی که در مناطق پرخطر زندگی می‌کنند توصیه می‌شود در این زمان‌ها بیشتر مراقب نیش پشه باشند.

به‌تازگی اعلام شده که ویروس زیکا احتمالا از طریق تماس جنسی هم قابل انتقال است. این فرضیه زمانی قوت گرفت که شخصی ساکن ایالت تگزاس- که ویروس زیکا در آنجا اصلا شیوع ندارد- دچار این بیماری شد. بعد از انجام تحقیقات معلوم شد شریک جنسی او به‌تازگی از ونزوئلا برگشته و این کشور یکی از مناطقی است که زیکا در آن شایع شده.

شیوع و انتشار ویروس زیکا به حدی جدی شده که سازمان بهداشت جهانی «وضعیت اضطراری بهداشت عمومی» را اعلام کرده است؛ البته این اولین‌بار نیست که چنین وضعیتی اعلام شده و در سال ۲۰۰۹ همزمان با شیوع آنفلوآنزای خوکی و سال ۲۰۱۴ به دلیل شیوع ابولا هم چنین وضعیتی اعلام شده بود.

زیکا چه علائمی دارد؟

- تورم و قرمزی چشم‌ها

- تب خفیف

- ضایعات پوستی

- سردرد و درد مفاصل

- دو تا هفت روز بعد از گزش پشه علائم در بدن فرد دیده می‌شود و معمولا تا یک هفته ادامه دارد.

- از هر چهار فرد آلوده شده به ویروس زیکا، یکی از آنها با علائم شدید روبه‌رو می‌شود.

تعداد بسیار کمی از افراد بعد از پایان دوره بیماری با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شوند. تنها مشکل، ارتباطی است که بین تولد نوزاد مبتلا به میکروسفالی و ابتلای زنان باردار به این ویروس وجود دارد. کودکانی که با این نقص متولد می‌شوند، شانس زیادی برای ادامه زندگی ندارند. وزارت بهداشت برزیل اعلام کرده از زمان شیوع میکروسفالی تا به حال ۴۰۴ مورد تایید شده و ۷۶ کودک در اثر میکروسفالی- در دوران جنینی یا بعد از تولد- جان‌شان را از دست داده‌اند.

چطور از ابتلا به زیکا پیشگیری کنیم؟

- باید مراقب باشید هنگام سفر به مناطقی که این ویروس شایع شده، توسط پشه‌ها گزیده نشوید.

- لباس آستین بلند و شلوار بپوشید و از کلاه استفاده کنید.

- اگر در محل اقامت شما حشرات و پشه وجود دارد برای نابودی پشه‌ها از اسپری حشره‌کش کمک بگیرید.

- پشه‌بند نصب کنید.

آیا درمانی وجود دارد؟

تاکنون دارو یا واکسنی برای درمان این بیماری کشف نشده و تحقیقات در مورد تولید واکسن زیکا همچنان ادامه دارد. چند توصیه به بیماران کمک می‌کند طول دوره بیماری‌شان کوتاه‌تر شود.

- مصرف داروهای مسکن برای کاهش درد و تب

- نوشیدن مایعات و آب زیاد

- استراحت کافی