دلایل سرگیجه و استفراغ

سرگیجه و استفراغ از عوارضی است که از تأثیراتی که دو عضو چشم و معده در سیستم عصبی مغر ایجاد می کنند, ایجاد می شوند در این مقاله به برخی عوامل ایجاد سرگیجه از طریق این دو عضو اشاره می کنیم

سرگیجه و استفراغ از جمله عوارضی است که کم و بیش هر شخصی گرفتار آن می شود. شاید اگر دلایل این عارضه مشخص شود، راه درمان آن ها بهتر و سریعتر خواهد بود. در این مقاله سعی بر ای دارم که برخی از عوامل سرگیجه و استفراغ را بیان کنم. سرگیجه و استفراغی که بیشتر تحت تأثیر عوارض جانبی چشم و معده و تأثیر این اجزاء بر سیستم عصبی دارند، رخ می دهد. عوارض جانبی مانند : زیاد تماشا کردن تلویزیون و مانتیتور کامپیوتر، خوردن غذاهای فاسد، حساسیت های دارویی و ... .

۱- تماشای تلویزیون و مانتیتور کامپیوتر بیش از ۴ الی ۵ ساعت :

طبق نظری که برخی از صاحب نظران درباره ی تماشای تلویزیون و مانتیتور کامپیوتر دادند، فاصله ی تماشای تلویزیون، بالای ۲ متر می باشد، و کار با مانیتور کامپیوتر، فاصله ی بیش از ۵۰ سانتی متر می باشد. برخی افراد هستند که نه تنها این فاصله را رعایت نمی کنند، بلکه بیش از حد به تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر می پردازند و این به مدت زمان بیش از ۴ الی ۵ ساعت طول می کشد. همین عامل سبب تأثیرات سیستم بینایی در مغز می شود و ابتدا چشم درد، سپس سردرد و در آخر حالت تهوع به شخص دست می دهد و چنانچه به کار خود ادامه دهد، منجر به حالت تهوع می شود.

۲- غذاهای فاسد و تاریخ گذشته :

خیلی ها هستند که ندانسته یا به خاطر ذیق رزق و روزی، به غذاهای مانده و متأسفانه فاسد، اکتفا کرده و ابراز نیاز می کنند. همین ابراز نیاز سبب درگیری میکروب ها و باکتری ها و ویروس های وارد شده به معده با سیستم حساس معده می شود و علیه این باکتری ها و ویروس ها و میکروب ها آنزیمی فعال می کند. در مقابل هم میکروب و باکتری و ویروس برای دفاع از خود، آنزیم ترشح می کنند. درگیری این دو آنزیم، سبب واکنشی در معده می شود که به دلیل تأثیرات حساس روی بدنه ی معده، حالت دفع فوری توسط سیستم عصبی به معده ارسال شده و حالت استفراغ رخ می دهد. گاهی وقت ها قبل از این استفراغ، سردرد یا سرگیجه و بعد حالت استفراغ به شخص دست می دهد.

۳- اختلالات جنسی :

شاید اختلالات جنسی را به ظاهر بدون ربط با حالت سرگیجه و استفراغ بدانید. اما این دو مسئله، مرتبط با هم هستند و خیلی به ندرت روی می دهد. اشخاصی هستند که خواسته یا ناخواسته از ورود منی خود جلوگیری کرده و اجازه ی خروج به آن را نمی دهند. همین پس روی و اجازه ندادن خروج منی، سبب اختلالاتی می شود که یکی از عوارض این اختلالات، سبب سردرد و بعد سرگیجه و در نهایت حالت استفراغ به شخص می شود.

۴- خوردن آب گرم در فصل گرم :

خیلی از اشخاص هستند که در تابستان به دلیل تشنگی زیاد و در دسترس نبودن آب خنک، اقدام به خوردن آب گرم می کنند، آن هم با معده ی خالی از غذا. مشاهده شده است که این مورد، بیشتر در کارگران رخ می دهد و حتی در مناطق فوق العاده گرمسیری. با خوردن آب گرم در هوای گرم، آن هم با معده ی خالی و در حین فعالیت کاری، سبب حالت استفراغ در شخص می شود. البته سردرد و سرگیجه به ندرت بروز داده می شود.

۵- کار بیش از حد و اصرار بر ادامه ی آن و غذا نخوردن :

خیلی اشخاص هستند که بیش از حد فعالیت می کنند و به دلیل این فعالیت زیاد به خاطر شور و شوق و علاقه، حتی دست از غذا خوردن کشیده و به کار خود ادامه می دهند. با تداوم این کار، به دلیل فعالیت شدید و خالی شدن معده و ضعیف شدن و خسته شدن بدن و بالاخص سیستم عصبی، سردرد به سراغ شخص می آید که به ندرت تبدیل به سرگیجه و حالت تهوع می شود.

۶- حساسیت های دارویی :

بر خی اشخاص هستند که به دلیل حساس بودن به داروها دچار سردرد و سرگیجه و استفراغ می شوند. این افراد گاهی به شدت و در آنی دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند و بعد به دلیل فشار ناشی از استفراغ به سردرد و گاهی وقت ها تب و لرز شدید گرفتار می شوند.

۸- رعایت نکردن بهداشت :

رعایت نکردن بهداشت در شست و شو نکردن دست ها بعد از کار، و بالاخص بعد از توالت رفتن، و حتی شست و شو نکردن درست ظرف های غذا خوری، سبب این می شود که باکتری ها و میکروب ها و ویروس ها به معده وارد شده و همان حالتی که در غذاهای فاسد رخ می دهد و بیان شد، رخ می دهد و شخص گرفتار سرگیجه و استفراغ می شود که به دلیل فشار استفراغ، سردرد و چشم درد و گاهی هم گوش درد به سراغ شخص می آید.

عوارض سرگیجه و استفراغ :

برخی از عوارض سرگیجه و استفراغ عبارتند از :

۱- سردرد، ۲- تب و لرز، ۳- چشم درد، ۴- گوش درد، ۵- درد معده، و ... .

علت اصلی سرگیجه و استفراغ :

اگر دقت کرده باشد، سرگیجه و استفراغ در تأثیر بر دو عضو چشم و معده رخ می دهد. در معده به دلیل تداخل بین آنزیم های معده و آنزیم های باکتری و میکروب و ویروس، و در چشم به دلیل تماشای زیاد.

من با این که زیست شناسی خواندم، اما به دلیل این که سال ها از ای خواندن می گذرد، از ساختار میکروب و باکتری و ویروس و باسیل ها و ... بی خبرم. اما همین را بگویم که با جنگ بین آنزیم ها معده و این باکتری و میکروب و ویروس ها، پروتئین یا چربی ای ایجاد می شود، که به دلیل پخش سریع و تماس سریع با بدنه معده، سیستم حساس معده فعال می شود که هشدار می دهد ماده ای مضر وارد بدن شده است. به آنی این پیام به سیتم عصبی رفته و در جواب سیستم عصبی حالت خاص مغناطیسی به خود می گیرد که ضمن ایجاد سرگیجه و تأثیرات ناشی آن علاوه بر دو دویی زدن چشم، حالت برگشت معدوی را به بدن اعمال می کند، که سبب استفراغ می شود. و تا زمانی که پروتئین و چربی ترشح شده از معده خارج نشود، این حالت سرگیجه و تهوع ادامه دارد.

در مورد تماشای بیش از حد تلویزیون و مانیتور، هم به همین منوال است. با این تفاوت که در اینجا ارسال بیش از حد امواج مضر به چشم و سیستم عصبی برای درک آنها، سبب آن حالت مغناطیس عجیب در سیستم عصبی و در آخر تولید سرگیجه و حالت تهوع می شود.

اگر به یاد داشته باشید، در مقالات قبلی، مفصل درباره ی بارهای مثبت و منفی صحبت کرده ام. اگر به دقت خوانده باشید، متوجه می شوید که جدال اصلی بر سر بارهای مثبت و منفی و نوع ماده ی دارای این بارها است. من اطلاعات دقیق تری در این زمینه ندارم، اما این را می دانم که حالت مغناطیسی عجیبی که در مغز رخ می دهد و منجر به سرگیجه می شود و در همه ی موارد چشم را تحت تأثیر(گشتن دنیا دور سر) قرار می دهد، ناشی از همین اختلال در بارهای منفی و مثبت است.

سید احسان راستگو سوق