مروری بر هرپس تناسلی

هرپس تناسلی بوسیله ویروس ایجاد می شود ویروس هرپس دهان , نواحی تناسلی , نواحی اطراف مقعد و انگشتان را تحت تاثیر قرار می دهد در اولین شیوع وابتلا هرپس این ویروس در رشته عصبی پنهان می شود که در این محل هیچ گونه علائم و نشانه ها بروز نمی نماید

● هرپس تناسلی

هرپس تناسلی بوسیله ویروس ایجاد می‌شود. ویروس هرپس دهان ، نواحی تناسلی ، نواحی اطراف مقعد و انگشتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در اولین شیوع وابتلا هرپس این ویروس در رشته عصبی پنهان می‌شود که در این محل هیچ گونه علائم و نشانه‌ها بروز نمی‌نماید. با این حال در برخی افراد در سطح پوست عود نمی‌کند. ظهور علایم در محل یا نزدیک محلی است که ابتدا درگیر شده بود و این حالت زمانی ایجاد می‌شود که شخص مریض یا سالخورده وپیر یا دارای ضعف ایمنی داشته باشد. برخی افراد هرگز عود مجدد هرپس ندارند. عود مجدد زمانی که فرد مریض شود یا در سالخوردگان یا در ضعف سیستم ایمنی ویروس هرپس در این افراد عود می‌کند و علائم آن بروز می‌کند.

● انواع ویروس هرپس

دو نوع هرپس وجود دارد هر دو نوع آن مسری و واگیر است اما :‍

۱) نوع I ، بیشتر دهان و بینی را درگیر می‌کند .

۲) نوع II، بیشتر دستگاه تناسلی و اطراف مقعد را درگیر می‌کند.

نکته -عفونت‌های مقعدی و تناسلی معمولاً توسط نوعII هرپس ایجاد می‌شود. اما هرپسI هم در این نواحی شیوعش بیشتر شده است که علت آن شیوع مقاربت دهانی در بین افراد است.

● علائم و نشانه‌ها

در زنان و مردان یک یا چند علامت ذیل ممکن است دیده‌شود که شامل موارد ذیل است:

▪ خارش یا سوزش در ناحیه مقعد یا دستگاه تناسلی

▪ تاول‌های کوچک حاوی مایعات ، این تاول‌ها می‌ترکد و زخم‌های کوچکی که می‌تواند خیلی دردناک باشد، ایجاد می‌نماید. بعد از مدتی این‌ زخم‌ها خشک می‌شود و دمل و جای زخم یا اسکار از آنها باقی می‌ماند. در اولین ابتلا مدت زمان بین شروع تا ترمیم زخم ۴ – ۲ هفته طول می‌کشد.

▪ درد در زمان دفع ادرار، در صورتی که ادرار از روی زخم‌های باز عبور نماید.

▪ علائمی شبیه آنفولانزا ،کمر درد در زمان سردرد ، تورم غدد و تب

▪ در این مرحله بیماری شدیدا مسری و واگیر است .

در عفونت مجدد معمولاً علائم خفیف‌تر است. زخم‌های کوچکتر، کمتر و دارای درد کمتر و ترمیم سریع‌تر است و همچنین علائم شبه آنفولانزا ایجاد نمی‌کند.

● انتشار هرپس

ویروس هرپس از طریق تماس با پوست فرد آلوده منتقل آلوده می‌شود. ویروس محل ورودش را به بدن تحت تأثیر قرار می‌دهد که می‌تواند در اثر تماس‌های ذیل باشد:

▪ روبوسی

▪ مقاربت جنسی اعم از واژنی دهانی یا مقعدی

▪ مقاربت دهانی

▪ در این مرحله ویروس شدیدا واگیر و مسری است.

● آزمایشات

▪ معاینه فیزیکی ناحیه تناسلی شما توسط پزشک یا پرستار

▪ تهیه نمونه بوسیله سواپ کتانی - پنبه‌ای یا اسفنجی از زخم‌های موجود

▪ معاینه داخل لگنی برای خانم‌ها

▪ نمونه ی ادرار

▪ در صورتی که مشکوک به وجود عفونت‌های مقاربتی هستید ممکن است به طور همزمان بیش از یک نوع عفونت در یک زمان وجود داشته‌باشد. بنابراین توصیه می‌شود که معاینه کامل صورت بگیرد.

شما می‌توانید به مجرد دیدن هرگونه علائم یا نشانه‌ای به پزشک یا پرستار مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار گیرند. تست‌‌های آزمایشگاهی نیز برای تایید بیماری و نظر پزشک باید انجام شود.

انجمن سلامت و بهداشت جنسی به طور معمول برای مقداری از عفونت‌های مقاربتی آزمایشاتی را انجام می‌دهد. کلینیک‌های بیماری‌های ادراری – تناسلی و به طور معمول آزمایشاتی برای برخی از عفونت‌های مقاربتی انجام می‌دهد.

● تشخیص و درمان

نمونه‌های تهیه شده در حین معاینه شما به آزمایشگاه ارسال خواهد شد و معمولاً تا دو هفته جواب آزمایش را دریافت خواهید کرد. درمان ضروری نیست ، زیرا هرپس تناسلی به طور خودبخودی بهبود می‌یابد. قرص‌هایی برای کاهش شدت عفونت هرپس تناسلی وجود دارد، این قرص‌ها زمانی مؤثر هستند که در ۷۲ ساعت اول پس از شروع علائم استفاده شوند. عفونت‌های راجعه هرپس نیازی به درمان ندارد.

اگر مبتلا به هرپس هستید، پزشک یا پرستار و مشاور بهداشت به سؤالات شما درباره عفونت جواب خواهد داد. پزشک یا پرستار همچنین در مورد شریک یا شرکای جنسی شما سؤالاتی خواهد پرسید .

اعمالی که هنگام عود هرپس باید انجام داد:

هنگامی که شما از هرپس رنج می‌برید چندین عمل وجود دارد که می‌توانید برای بهبود وضعیتتان انجام دهید :

▪ استفاده از مسکن‌هایی نظیر آسپرین یا پاراستامول در صورت وجود درد

▪ شستن محل زخم به آرامی بوسیله محلول نمکی ( نصف قاشق چای‌خوری نمک در نیم لیتر آب گرم حل شود و سپس استفاده گردد ) دوبار در روز کمک کننده است و به تسکین و ترمیم زخم کمک می‌کند.

▪ لباس نازک بپوشید تا هوا به نواحی مبتلا و زخمی برسد.

▪ قطعاتی از یخ را داخل یک کیسه یخ یا حوله تمیز قرار دهید و آن را روی محل ضایعه قرار دهید.

▪ در صورتی که دفع ادرار دردناک است. سعی کنید در یک وان ادرار کنید ویا در طی دفع ادرار بر روی محل خروج ادرار آب بریزید.

▪ برای خنثی سازی ادرار مایعات فراوان نظیر آب معدنی یا لیموناد و نوشیدنی‌های غیر الکلی بنوشید. نکته بسیار مهم این است که هیچ‌گاه مانع خروج ادرار نشوید، چرا که باعث ایجاد مشکلات بیشتر در آینده می‌شود.

▪ از حمام آفتاب گرفتن ویا خوابیدن در آفتاب اجتناب کنید. به میزان کافی استراحت کنید.

● از خود و همسرتان محافظت کنید

در هنگام بروز هرپس تاول‌ها و زخم‌ها بسیار واگیر هستند و ویروس می‌تواند از طریق تماس مستقیم به افراد دیگر منتقل شود.

برای جلوگیری از این وضعیت باید از اعمال ذیل اجتناب ورزید:

▪ بوسیدن، زمانی که شما و همسرتان دارای تبخال اطراف دهان هستید.

▪ مقاربت دهانی، هنگامی که شما یا همسرتان دارای زخم‌هایی در ناحیه تناسلی یا دهانی هستید.

▪ داشتن هرگونه تماس تناسلی یا مقعدی حتی با کاندوم زمانی‌که شما یا همسرتان زخم‌های تناسلی دارید.

▪ استفاده از بزاق برای مرطوب کردن لنز‌های تماسی و شیشه‌‌های عینک در صورتی که زخم‌هایی اطراف دهان وجود دارد.

▪ به خاطر داشته باشید دستهایتان را قبل و بعد از تماس با زخم با صابون بشوئید.

در زمان گسترش جوش‌های هرپس شانس انتشار و انتقال عفونت بسیار کم است. اگر چه ممکن است به طور اتفاقی رخ دهد. با این حال ابتلا به هرپس به معنی پایان دادن به مقاربت جنسی نیست. توصیه‌هایی را از کلینیک مشاور بهداشت بخواهید.

به خاطر بسپارید کاندوم زمانی شمارا از آلودگی با هرپس محافظت می‌نماید که تمام تاول‌هارا بپوشاند. همچنین هرپس می‌تواند از طریق مقاربت سطحی و غیر داخل شونده منتقل شود.

● عوارض بیماری

▪ هرپس تناسلی و سرطان سرویکس

هیچ گونه ارتباطی بین هرپس تناسلی و سرطان سرویکس وجود ندارد. اگر چه آزمایشات منظمی برا خانم‌ها در این شرایط پیشنهاد می‌شود.

● هرپس تناسلی و آبستنی

ابتلای به هرپس هیچ گونه تأثیری بر توانایی زنان برای بارداری ندارد.

اگر هرپس در سه ماه اول بارداری رخ دهد، خطر سقط اندک است. ابتلای به هرپس در انتهای دوره بارداری می‌تواند باعث تولد نوزاد نارس شود. علیرغم این، اکثر زن‌هایی که در دوره‌های مختلف بارداری با هرپس آلوده می‌شوند، زایمان طبیعی دارند.

فرشاد اکبرنژاد

برگرفته از کتاب بیماریهای مقاربتی ترجمه دکتر فرشاد اکبرنژاد