مروری دیگر بر بیماری کلامیدیا

این بیماری, شایع ترین عفونت باکتریایی مقاربتی که قابل درمان است اگر درمان نشود, باعث مشکلات جدی بعدی در زندگی بیمار خواهد شد کلامیدیا در زنان سرویکس را درگیر می کند پیش آبراه, رکتوم و چشم ها در هردو جنس درگیر می شود

● بیماری کلامیدیا

این بیماری، شایع‌ترین عفونت باکتریایی مقاربتی‌که قابل درمان است. اگر درمان نشود، باعث مشکلات جدی بعدی در زندگی بیمار خواهد شد. کلامیدیا در زنان سرویکس را درگیر می‌کند. پیش آبراه، رکتوم و چشم‌ها در هردو جنس درگیر می‌شود.

اغلب کلامیدیا در قسمت‌های دیگر بدن نظیر گلو،کبد و ریه‌ها وجود دارد.

● علائم و نشانه‌های بیماری

▪ علائم در زنان

علائم عفونت ممکن است، هر زمان ظاهر شود. اغلب ظهور علائم بین ۳ – ۱ هفته پس از تماس جنسی است، علاوه بر این علائم ممکن است تا مدت‌ها مخفی باشد. اکثر زنان مبتلا به کلامیدیا اغلب فاقد علایم هستند.

علائم احتمالی عبارتند از :

▪ افزایش خفیف در ترشحات واژن، در اثر التهاب سرویکس

▪ احساس دفع مکرر ادرار و درد در حین دفع ادرار( ادرار دردناک )

▪ درد پائین شکم

▪ مقاربت دردناک

▪ تورم دردناک و سوزش چشم‌ها

● علائم در مردان:

علائم عفونت ممکن هر زمان ظاهر شود. اغلب ظهور علائم بین ۳-۱ هفته پس از تماس جنسی است. علاوه بر این ممکن است مدتها علائم پوشیده باشد. مردان احتمالاً علایم قابل توجه بیشتری نسبت به زنان دارند، اگر چه آنها نیز ممکن است فاقد علائم باشند.

علائم احتمالی قابل توجه عبارتند از :

▪ ترشح آبکی سفید یا ابری رنگ از آلت تناسلی که باعث تغییر رنگ لباس زیر می‌گردد.

▪ احساس درد یا سوزش در هنگام تخلیه‌ی ادرار

▪ تورم دردناک و سوزش چشم‌ها

▪ کلامیدیا بندرت در رکتوم باعث ایجاد علایم می‌شود.

● کلامیدیا با روش‌های زیر منتقل می‌شود:

▪ درخلال مقاربت با فرد آلوده

▪ آلوده‌شدن کودک درحین زایمان و تولد

▪ اغلب انتقال از طریق تماس انگشتان آلوده به چشمان ( انگشتان آلوده‌ای که به ناحیه تناسلی تماس داشته‌باشد).

● آزمایشات کلامیدیا

▪ معاینه فیزیکی ناحیه تناسلی توسط پزشک یا پرستار، نمونه‌ها باید با استفاده از سواپ پنبه‌ای از قسمت‌های آلوده تهیه شود.

▪ برای زنان معاینه داخل لگنی باید انجام شود.

▪ برای مردان باید آزمایش معاینه خارجی بیضه‌ها از نظر سلامتی انجام شود.

▪ جمع‌آوری نمونه ادرار

هیچ‌کدام از آزمایشات دردناک نیست، اما ممکن است بعضی اوقات این آزمایشات ناراحت‌کننده باشد.کلامیدیا چند روز پس از تماس با باکتری قبل از شروع هرگونه علایمی با آزمایش تشخیص داده شود.

● تشخیص و درمان

نمونه‌های گردآوری در حین معاینه باید به آزمایشگاه برای بررسی فرستاده شود و معمولاً نتیجه آزمایش ظرف یک هفته آماده می‌شود.

اگر تشخیص داده شود:

▪ درمان کلامیدیا ساده و رضایت‌بخش است، معمولاً با یک بار مصرف دارو درمان خواهد شد. برای بیمار قرص‌های آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

▪ اگر نسبت به هر آنتی‌بیوتیکی آلرژی داشته باشد، یا اگر احتمالاً باردار هستید، باید پزشک معالج را مطلع کنید. توجه داشته باشید کامل کردن دوره درمان ضروری است و اگر درمان قطع شود، باید درمان را دوباره از اول آغاز نمایید. اگر مبتلا به کلامیدیا هستید، پرستار یا مشاور بهداشت بیماری را برای شما تشریح می‌کند و به سؤالات شما پاسخ می‌دهد.

▪ پزشک ممکن است از همسر شما یا شرکای جنسی شما سؤال نماید تا در صورت ضرورت آنها نیز بررسی و معاینه کامل شوند و درمان گردند.

▪ تا زمانی که آزمایش مجدد پس از درمان انجام نداده‌اید و پزشک به شما اجازه نداده است، نباید هیچ‌گونه مقاربتی اعم از مهبلی دهانی یا مقعدی داشته باشید.

● پیگیری بیماری

پس از کامل کردن و به پایان رساندن دوره درمان بررسی و معاینه کامل برای اطمینان از سلامت خود و نداشتن هرگونه عفونتی بسیار ضروری است.

● عوارض بیماری کلامیدیا

▪ علائم در زنان

- در صورت عدم درمان کلامیدیا منجر به بیماری التهابی لگن می‌شود. التهاب لوله‌های رحمی بیماری التهابی لگن منجر به مشکلاتی در لقاح می‌گردد. بسیاری ازبیمارانی که عقیم هستند و باردار نمی‌شوند، ممکن است در اثر ابتلا به کلامیدیا در گذشته باشد.

- آپاندیسیت یا التهاب زایده آپاندیس نیز در اثر ابتلا به کلامیدیا ممکن است ایجادگردد.

- کلامیدیا باعث حاملگی نابجا و خطر تولد نوزاد زودرس میگردد و عفونت به نوزاد قابل انتقال است و در نوزاد پنومونی نوزادی و التهاب ملتحمه چشم نوزاد ایجاد می‌کند. کلامیدیا براحتی بدون هیچ خطری در خلال حاملگی قابل درمان است.

- همچنین کلامیدیا باعث درد لگنی مزمن می‌گردد.

● علائم درمردان

عوارض کلامیدیا در مردان شایع نیست. اما ممکن است باعث التهاب دردناک بیضه‌ها گردد که عقیمی را در پی دارد.

● علائم در مردان و زنان

▪ در مردان و زنان سندرم رایتر در اثر کلامیدیا ایجاد می‌شود و باعث التهاب چشم‌ها و مفاصل و برخی اوقات بثورات پوستی کف پاها و ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود

▪ آپاندیسیت ممکن است در اثر کلامیدیا ایجاد می‌شود به خاطر داشته باشید پس از درمان در خلال مقاربت از کاندوم استفاده کنید، تا خطر ابتلا به عفونت ‌های مقاربتی کاهش یابد.

فرشاد اکبرنژاد

برگرفته شده از کتاب بیماریهای مقاربتی ترجمه دکترفرشاد اکبرنژاد