جواهراتی که در پناه ملت امنیت گرفته است

بدیهی است موزه ای که جواهراتی با عنوان پشتوانه پول ملی در آن نگهداری می شود از بالاترین ضرایب امنیتی در بخش های مختلف برخوردار باشد

بدیهی است موزه‌ای که جواهراتی با عنوان پشتوانه پول ملی در آن نگهداری می‌شود از بالاترین ضرایب امنیتی در بخش‌های مختلف برخوردار باشد.

در این باره شاید کمتر بتوان به اخبار رسمی دسترسی پیدا کرد که البته از نظر امنیتی امری درست و منطقی است، اما شنیده های نسبتا موثق حاکی از نکاتی است که شنیدن آن به سارق و غیرسارق وطنی و هالیوودی اطمینان می دهد که جواهرات ملی در مکان امنی نگهداری می شود که به هیچ عنوان امکان دستبرد زدن به آن وجود ندارد.

این نکات را به طور کلی می توان در دو بخش ساختمان موزه و گارد حفاظتی آن تقسیم بندی کرد:

● ساختمان موزه جواهرات ملی

ساختمانی که جواهرات ملی به شیوه موزه ای در آن نگهداری می شود در مجموعه ساختمان های بانک مرکزی در خیابان فردوسی واقع شده است.

مکان این موزه در مجموعه ساختمان ها به نوعی طراحی شده که در مرکزیت این ساختمان ها قرار گرفته است و علاوه بر محافظانی که به صورت علنی در آن حضور دارند، از بالای سایر ساختمان ها که تعداد آنها هم کم نیست، تحت نظارت و کنترل شدید فیزیکی و غیرفیزیکی قرار دارد.

حال فرض کنید سارقی توانسته از دیوار بازرسی ها و نگاه های متعدد نیروهای گارد حفاظتی عبور کرده و با از کارانداختن آژیرها، دوربین ها و سنسورهای متعدد حسی و حرارتی و بسیار پیشرفته و شیشه های ضدشکست و ضدگلوله چندلایه موفق به سرقت از این موزه شده باشد.

این فرض تقریبا محال است، اما اگر هم تحقق پیدا کند، یقینا تلاش برای عبور از ساختمان ها و ورودی های متعدد و فرار از دید محافظان مشهود و غیرمشهود، نتیجه ای جز دستگیری یا کشته شدن به دنبال نخواهد داشت. بدون تعارف، این فرض، فرضی محال بوده و امکان تحقق آن هم از صفر درصد بالاتر نیست.

شاید فکر کنید مانند بعضی فیلم ها افرادی باشند که قصد دسترسی به جواهرات ملی از طریق عملیات خرابکارانه مثلا بمبگذاری یا امثال آن را داشته باشند. از همین الان به شما خوانندگان محترم و البته آقایان سارق غیرمحترم عرض کنیم که این تلاش هم بیهوده است.

این ساختمان به گونه ای توسط بهترین مهندسان آلمانی ساخته شده که چند متر زیر زمین بوده ، در برابر قوی ترین انفجارها و از جمله انفجار موشکی هم مقاوم است؛ جالب است که نه تنها سقف آن بلکه در ورودی و دیوارها و کف آن هم از همین خاصیت برخوردار است.

● گارد حفاظتی موزه

مهم ترین نکته درباره نیروهایی که از موزه و خزانه جواهرات ملی حفاظت می کنند، این است که آنها همگی افرادی آموزش دیده و زبده هستند که تمام نکات ایمنی (هر آنچه که به ذهنتان برسد از مهارت های نظامی و غیرنظامی، روابط عمومی و برخورد قهری و روان شناسانه) بخوبی فرا گرفته اند. این افراد که البته دستمزدی بالا هم دریافت می کنند، مطمئن ترین نیروها برای عهده دار شدن این مسئولیت خطیر هستند.

یکی از داستان های جالبی که در مورد این گارد نقل شده، این است که گفته می شود در واپسین روزهای رژیم پهلوی و زمانی که سقوط این رژیم مسجل شده بود، چند نفر از اعضای گارد برای ممانعت از تاراج ثروت ملی ایران وارد موزه شده و با قفل کردن در آن چند روز بدون آب و غذا خود را در درون موزه محبوس کردند و برای مقابله با هرگونه خطری آماده شدند.

آنها پس از چند روز و بعد از آن که انقلاب به پیروزی می رسد از موزه بیرون می آیند. این کار آنها سبب شد باقیمانده های رژیم پهلوی نتوانند این جواهرات را با خود به خارج از کشور ببرند.

همچنین گفته می شود اعضای این گارد حتی با بالاترین مقام های رژیم پهلوی هم تعارف نداشته و فقط برخی از این جواهرات را در صورت تقاضای مقامات دربار و با تشریفات بسیار زیاد و دست و پاگیر به آنها قرض می دادند و بلافاصله پس می گرفتند.

در ضمن برای افزایش ضریب ایمنی، بازدید از خزانه جواهرات ملی فقط روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۶:۳۰ امکان پذیر بوده و این موزه غیر از ساعات فوق و نیز چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه و تعطیلات رسمی تعطیل است. اینچنین است که در تاریخ تشکیل این موزه نیروهای امنیتی حتی یک فقره سرقت که بماند حتی یک تهدید یا اقدام ابلهانه به سرقت نیز دریافت نکرده و در پناه ملت دریافت هم نخواهندکرد.

محمد رضایی