مقصر کیست

واقعا مقصر کیست مردم و یا دولت دولت را هم مگر ما تشکیل نمی دهیم دولتمردان و یا سیاستگذاران و هم مگر جزیی از این مردم نیستند

نگاهی به اطراف خود بیندازیم نه اصلا خودمان را ببینیم...

۱) راننده مینی بوس با سرعت زیاد پشت چراغ قرمز ترمز می کند بیچاره موتور سوار که از جلو و چراغ خبر ندارد محکم به پشت مینی بوس برخورد می کند و به بخت بد خود فحش می دهد در همین حین راننده مینی بوس پیاده می شود و می گه : " کدوم فلان فلان شده ای فلان فحش رو داد. " همه ی مردم آن اطراف انگار نه انگار ( خدا نکرده نکند کر شدن ) هیچ کسی نیست توی دهان این فرد بزند.

مقصر کیست؟! مردم و یا شاید ماموران انتظامی که همه جا نیستند!

۲) در پیاده رو راه می روید پشت سرتان یا از روبرو بوق بوق کنان موتور داره می آید به خاطر اینکه دست و پایتان نشکند می روید کنار. حالا اگر نرفتید کنار ، دهان مبارک باز می شود و ...

اگر جواب بدهید دو حالت دارد :

۱) مردم می گویند : " عجب آدم بد دهنی است ."

۲) موتور سوار هیکلی است و یک کتک در ست و حسابی می خورید. بقیه مردم همه تماشاگران و منتقدان خوبی هستند. مردم هم می گویند : " عجب آدم بی دست و پایی. " اگر جواب ندهید ، اصلا فرق پیاده رو با خیابان چیست؟ ( مگه آن موتور سوار جزیی از مردم نیست و یا افراد در پیاده رو از مردم نیستند؟ )

مقصر کیست؟! مردم و یا ماموران راهنمایی و رانندگی که از این به بعد باید در پیاده رو هم مامور بگذارند ! ( یا چراغ ! ) و یا شاید در پیاده رو ها هم پل عابر پیاده !

۳) نانوایی محله می روید ، به شاطر می گوید چرا نان خمیر یا سوخته است می گه : همینه که هست ، یا نان نداریم!!

از این به بعد اگر منطقه ۱۰ زندگی می کنید برای تهیه نان به منطقه ۱۵ بروید . ( مگه آن شاطر جز مردم نیست!)

مقصر کیست؟! مردم و یا بازرسان که از این به بعد بخاطر کاهش بیکاری هم که شده در هر نانوایی یک بازرس می گذاریم!

۴) راننده شرکت واحد از ۱۰ متری چراغ قرمز را می بیند ( خدا را شکر با تمام مشکلات تایمر ها همه چراغ ها تایمر دارند.) اما پا را روی گاز می گذارد به یک متری چراغ که می رسد ترمز می کند مردم به یاد تیم ملی یک موج مکزیکی راه می اندازند! ( مگه آن راننده اتوبوس جزیی از این مردم نیست؟)

مقصر کیست؟! مردم و یا شرکت واحد که از این به بعد همانند اتوبوس های بین شهری کارت سرعت ( کیلو متر) را روی اتوبوس ها نصب می کنیم!

۵) اول خط سوار اتوبوس شده اید ۴۵ دقیقه هست که نشسته یا ایستاده اید . هیچ کس صدایش در نمی آید و یا تا زمانی که راننده نیامده همه اعتراض می کنند. با دیدن راننده همه ساکت می شوند.

مقصر کیست؟! مردم و یا شرکت واحد که از این به بعد ساعت های کارت زنی ورود و خروج ( اول و پایان خط) نصب می کنیم!

۶)

۷)

......

واقعا مقصر کیست ؟ مردم و یا دولت ؟ دولت را هم مگر ما تشکیل نمی دهیم؟ دولتمردان و یا سیاستگذاران و ... هم مگر جزیی از این مردم نیستند؟

پس مقصر خودمان هستیم و فقط خود ما. (تعجب ندارد!)

کشور در حال توسعه کشوری است که مردم آن هم در حال توسعه باشند و کشور عقب مانده کشوریست که مردم عقب مانده ای دارد.

حمید رضا خداپرست