کارگروه تخصصی توسعه بیمه های زندگی,اهداف و برنامه ها

کارگروه تخصصی توسعه بیمه های زندگی سندیکای بیمه گران ایران , یکی از کارگروه های تخصصی است که بمنظور بررسی راهکارهای توسعه بیمه های زندگی در کشور ایجاد شده است دراین نوشتار اهداف و برنامه ها ی اجرایی این کار گروه در سال ۱۳۹۴ تشریح گردیده است

اشاره :کارگروه تخصصی توسعه بیمه های زندگی سندیکای بیمه گران ایران ، یکی از کارگروه های تخصصی است که بمنظور بررسی راهکارهای توسعه بیمه های زندگی در کشور از سال ۱۳۸۹ ایجاد شده است. دراین نوشتار اهداف و برنامه ها ی اجرایی این کار گروه در سال ۱۳۹۴ تشریح گردیده است.

بیمه های زندگی سرمایه گذاری ملی

بیمه های زندگی مزایا و کارکردهای بسیارزیادی برای مردم و جامعه دارد. از یک سو حمایت های بیمه ای متنوعی را برای بیمه شده و بیمه گذار به ارمغان می آورد ، از سوی دیگر ؛ اندوخته های انباشته شده از محل ذخایر آن موجب تحرک اقتصادی در کشور می گردد. بیمه زندگی علاوه بر اینکه آرامش را به بیمه شده هدیه می کند بصورت غیر مستقیم هم موجب پیامدهای بسیار ارزشمند اقتصادی و اجتماعی می گردد.

متاسفانه ضریب نفوذ بیمه های زندگی در کشور با استاندارهای بین المللی فاصله زیادی دارد و این فاصله نشانگر پایین بودن سطح رفاه اجتماعی و مشکلات عدیده ای زیادی است که علاوه بر آحاد مردم ، کانون خانواده را تهدید می کند و می تواند آسیب های اجتماعی زیادی را بدنبال داشته باشد.

پیشینه کارگروه تخصصی توسعه بیمه های زندگی

کار گروه تخصصی توسعه بیمه های زندگی به همت سندیکای بیمه گران ایران از سال ۱۳۸۹ با عضویت شرکت های بیمه داخلی و بمنظور بررسی راهکارهای توسعه بیمه های زندگی در کشور ایجاد شده است . اعضای این کار گروه شامل تعدادی از پیشکسوتان , مدیران و اکچوئران صنعت بیمه هستند که بنوبه خود یکی از تخصصی ترین گروهای تخصصی در بیمه های زندگی است. هدف اصلی کارگروه فراهم نمودن بستر لازم جهت رشد و توسعه بیمه های زندگی در کشوراست. در سالهای اخیر علاوه بر انجام هماهنگی بین اعضا و بررسی و اعلام نظر در باره برخی از مشکلات ارجاعی اعضای کارگروه و سندیکا ، اقدامات زیر را نیز انجام داده است:

۱-بررسی آیین نامه ۶۸ شورای عالی بیمه وارائه پیشنهادات اصلاحی به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

۲- بررسی و تدوین پیش نویس آیین نامه بیمه های مستمری

۳-تدوین پیش نویس شرایط عمومی بیمه های زندگی

برنامه های اجرایی کارگروه در سال ۱۳۹۴

کارگروه تخصصی توسعه بیمه های زندگی در راستای هدف اصلی خود ، توسعه بیمه های زندگی در کشور ، در سال جاری با نظر خواهی از اعضای کارگروه ، اهداف فرعی و برنامه های مختلفی را بمنظور تحقق اهداف اصلی تعیین کرده است . و در نظر است که برنامه ها و اهداف تعیین شده با مساعدت , مشارکت و همکاری شرکت های بیمه ، بیمه مرکزی ، پژوهشکده بیمه , دانشگاه ها و صاحب نظران وهمه دست اندرکاران صنعت بیمه محقق گردد و راه برای توسعه علمی و عملی بیمه های زندگی در کشور فراهم شود.

شایان ذکر است برنامه های پیش بینی شده در در دو دسته قابل طبقه بندی است :

۱- مواردی که توسط کارگروه و یا یکی از اعضا آن انجام خواهد شد.

۲- برنامه هایی که انجام آن خارج از حوزه اختیارات سندیکا و شرکت های بیمه است و ضرورت انجام آن توسط کارگروه مطالعه و بررسی کارشناسی خواهد شد ونتیجه آن جهت تصمیم سازی و اقدامات بعدی به مرجع ذیربط گزارش خواهد شد.

۱- ایجاد دادگاه تخصصی بیمه های زندگی جهت طرح دعاوی ذیربط

از آنجایی که بیمه بطور اعم و بیمه های زندگی و بطور اخص دارای پیچیدگی های ویژه ای هستند ؛ آشنایی هرچه بیشتر مراجع قضایی در باره حقوق بیمه و مقررات و عرف بیمه در کشور ، موجب رعایت عدالت و عدم تضییع حقوق طرفین در دعاوی خواهد بود و اشتباه در استنباط تعهدات و سوء استفاده احتمالی و تطویل دعاوی را خواهد گرفت و لذا ایجاد یک دادگاه تخصصی در رشته بیمه زندگی جهت طرح دعاوی مربوط خواسته شرکت های بیمه می باشد که گزارش این موضوع جهت ارائه به مراجع ذیربط تهیه و ارائه خواهد شد.

۲-بررسی نحوه برخورداری بیمه گذاران بیمه های زندگی از معافیت های مالیاتی

یکی از سیاست های دولت ها جهت تقویت یک بخش از اقتصاد استفاده از اعمال معافیت های مالیاتی است.در قانون مالیات های مستقیم و در مواد ۱۳۷ ؛ ۱۳۸ و ۱۴۷ ، معافیت هایی را برای بیمه گذاران حقیقی و حقوقی بیمه های زندگی پیش بینی شده است . که متاسفانه بدلیل عدم توسعه بیمه های زندگی از یک طرف و برداشت های خلاف واقع از طرف دیگز ، بلا اثر مانده است. مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۵/۱۲/۹۲ به سوئ برداشت سازمان امور مالیاتی پایان داده است. لیکن هنوز هم ساز و کار استفاده از این فرصت برای بیمه گذاران بیمه های زندگی مشخص و شفاف نیست و بیمه گذاران عملا نمی توانند از این تسهیلات قانونی بهره مند گردند و لذا نحوه استفاده از این معافیت ها نیز جز برنامه های اجرایی سندیکا قرارگرفته است .

همچنین معافیت صنعت بیمه های زندگی در مالیات ارزش افزوده مدت هاست مورد بحث قرار دارد که موضوع هم از طریق کار گروه پیگیری خواهد شد؟

۳-نرم افزار بیمه های زندگی ضرورتی حیاتی

بیمه های زندگی طولانی مدت و محاسبات آن پیچیده تر از سایر رشته های بیمه ای است.همچنین تراکنش هاو مبادلات مالی بین بیمه گذار و بیمه شده در طول مدت بیمه زیاد است ؛ بهمین دلیل نرم افزار های مورد استفاده در این رشته بیمه ای قابلیت های ویژه ای را می طلبد.در حال حاضربرخی از شرکت های بیمه از نرم افزارهای داخلی خود استفاده می کنند و برخی دیگر نرم افزار خود را از شرکت های داخلی و یا خارجی خریداری کرده اند که قریب به اتفاق اذعان دارند که مشکلات عدیده ای را در ارائه خدمات رضایت بخش به بیمه شدگان دارند و نیاز به یک نرم افزار پیشرفته دغدغه اصلی اکثر شرکت های بیمه ای است و لذا نحوه مقابله با این مشکل نیز در دستور کار کارگروه قرار دارد.

بازنگری در شرایط عمومی بیمه های تکمیلی بیمه زندگی

شرایط عمومی بیمه بیمه های زندگی و بیمه های تکمیلی آن ، بطور اجمال حقوق بیمه گذار بیمه شده و بیمه گرو شرایط و مقررات و محدویت ها ی بیمه نامه را بیان می کند . بدلیل عدم وجود شرایط مدون در بیمه های زندگی , در سال ۱۳۹۱ کمیته ای از طرف کار گروه مذکورتعیین گردید و شرایط عمومی انواع بیمه های زندگی را تدوین و جهت اقدامات بعدی به بیمه مرکزی ارائه نمود و در ادامه نیز تدوین شرایط عمومی بیمه های بیماری های خاص و معافیت از پرداخت حق بیمه در اثر از کارافتادگی جسمی و شغلی در دستور کار کمیته مذکور قرار گرفته است.

راه اندازی مجله و سایت اطلاع رسانی بیمه های زندگی

عصر حاضر را عصر اطلاعات خوانده اند.رشد علمی در همه رشته ها ، از جمله بیمه نسبت به دهه های گذشته افزایش چشمگیری یافته است. در حوزه فناوری اطلاعات و ارائه خدمات نیز تحولات شگفت آوری صورت گرفته است و ازسوی دیگر علیرغم اینکه بیمه های زندگی در حدود ۱۰ درصد از بازار بیمه را در بر می گیرد اما بخش اعظم ذخایر صنعت بیمه از محل اندوخته های بیمه زندگی تشکیل شده است. بدین لحاظ اطلاع رسانی و گردش اطلاع بین همه ی دست اندکاران این رشته در حوزه های مختلف اهمیت حیاتی دارد و لذا راه اندازی" مجله تخصصی بیمه های زندگی" و " سایت خبری و تحلیلی بیمه های زندگی" در دستور کار قرارگرفته است که در صورت موافقت سندیکا و فراهم شدن امکانات لازم امیدواریم این خواسته هرچه زودتر محقق شود.

راهکارهای جدید در نحوه عرضه و فروش بیمه های زندگی

فروش بیمه نامه های زندگی در حال حاضر از طریق شبکه فروش شرکت های بیمه شامل: کارگزاران ، نمایندگان بیمه و نمایندگان بیمه های عمر عرضه می گردد . با توجه به اینکه فروش بیمه نامه از طریق روش های سنتی و نمایندگان بیمه های عمر محدویت هایی دارد لذا تغییر در روش های موجود و سازماندهی جدید و ایجاد ساختارهای جدید جهت تسهیل در فروش بیمه های زندگی و استفاده از فناوری های جدید نیز از مواردی است که مورد بررسی قرارخواهد گرفت.

تهیه و تدوین قانون بیمه های زندگی

اولین قانون بیمه در سال ۱۳۱۶ شمسی تصویب شده است که مواد مربوط به بیمه های زندگی در آن بسیار محدوداست . با توجه به تغییرات اساسی در بیمه های زندگی و ماهیت آن لزوم تدوین و تصویب قانون جامع و کامل بیمه های زندگی و تدوین چارچوب فعالیت شرکت های بیمه و تعریف دقیق حقوق بیمه شدگان و بیمه گذاران از ضروریاتی است راهگشای بسیاری از مشکلات جاری در حوزه بیمه های زندگی است که تاخیر در آن جایز نمی باشد لذا بررسی در این باره و ارائه پیشنهاد اقدامات عملی با همکاری سایر مراجع ذیربط نیز یکی از مهمترین دستور کارهای کارگروه تخصصی بیمه های زندگی می باشد.

تعریف و تدوین فرایندهای صدور و خسارت

فرایندهای اجرایی نقش مهمی در ارائه خدمات و کسب رضایت بیمه شدگان و بیمه گذاران و همچنین زمان و هزینه های اجرایی خواهد داشت . بدین لحاظ استفاده از بهترین روش ها در فرایند های ارائه خدمات بیمه ای و تسهیل و تسریع و استانداردو مستند سازی آن از مواردی است که در دستور کار کار گروه قرار گرفته است و کمیته ویژه ای نیز مرکب از نمایندگان شرکت های بیمه سینا و آسیا و دانا جهت عملیاتی کردن این موضوع تشکیل شده است.

علاوه بر این موضوعاتی مانند :نحوه سرمایه گذاری ذخایر بیمه های زندگی جهت کسب بالاترین بازدهی مالی ، چگونگی سود آوری بیمه های زندگی و.... از دیگر مواردی است که در کارگروه بررسی و تصمیم لازم از طرف اعضا در باره آن اتخاذ خواهد شد.

عباس رنجبر کلهرودی

دبیر کارگروه تخصصی توسعه بیمه های زندگی سندیکای بیمه گران ایران