کدام نقدینگی سرگردان

در ماه های اخیر از نقدینگی های سرگردان بسیار سخن گفته می شود اما در واقع این نقدینگی ها سرگردان نیستند و صاحبان آنها با سفته بازی سودهای هنگفت نصیب خود می سازند در حقیقت این تولید است که سرگردان مانده و به دلیل سودآوری نازل برای صاحبان نقدینگی جذابیتی ندارد

بر اساس اطلاعات موجود، هم اکنون میزان نقدینگی در اقتصاد ما به رقمی بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، که به معنای ۵/۶ برابر شدن آن طی هشت سال گذشته است. ارتباط میان این جهش نقدینگی با تورم لجام گسیخته کنونی، آشکار تر از آن است که نیاز به توضیح و تاکید داشته باشد.

اما آنچه که در ظاهر امر شگفت آور جلوه می کند، و قطعا نیاز به علت یابی و توضیح دارد، کمبود شدید و فلج کننده نقدینگی در حوزه تولید است. در حقیقت، تمام نظر سنجی هائی که توسط نهادهای مدنی کشور صورت گرفته نشان می دهند که بنگاه های اقتصادی ، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش را بزرگ ترین معضل پیش روی خود ارزیابی می کنند. معضلی که تامین مواد اولیه و حتی پرداخت هزینه های جاری بنگاه ها را دشوار ساخته، بسیاری از واحدها را به تعطیلی کشانده و اکثر بنگاه های "فعال" را نیز به تولید با کمتر از نیمی از ظرفیت شان وادار کرده است.

نیاز شدید بنگاه های تولیدی به نقدینگی بیشتر نباید تعجب انگیز باشد. بر اساس آمار بانک مرکزی، از زمستان سال ۱۳۹۰ که هدفمندی یارانه ها آغاز شد، تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۲(آخرین ماهی که آمار آن منتشر شده) هزینه های تولید در صنایع کارخانه ای کشور نزدیک به ۷/۲ برابر شده است(۱). طبعا این امر نیاز به سرمایه درگردش بنگاه های تولیدی را نیز به شدت بالا برده است.

اما آنچه که می تواند موجب تعجب باشد، بی رغبتی آن نقدینگی ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی به پاسخگوئی به این نیاز عاجل است. معما این است که چرا علی رغم این حجم عظیم نقدینگی، بنگاه های تولیدی باید در عطش نقدینگی بسوزند و فعالیت شان مختل شود؟ و معمای اصلی تر اینکه چرا در کشور ما سرمایه از تولید گریزان است؟

تلاش در یافتن پاسخ به این سوالات، گام اول در حل و فصل مشکلات تولید کشور است. و هرگاه به آمار و ارقام خودساخته دل خوش نکنیم، و فضای اقتصادی چندین سال گذشته را چنانکه بود و هست ببینیم، در خواهیم یافت که اساسا معمائی در کار نیست. آنچه که شاهد آن هستیم، رفتار قابل پیش بینی فعالان اقتصادی بر اساس منطق سرمایه و ساز و کار بازار است. نظری اجمالی به حوزه تولید و دیگر محمل های سرمایه گذاری، جائی برای شگفت زدگی و معماهای پیچیده باقی نمی گذارد.

متاسفانه آمار دقیقی در مورد نرخ بازده سرمایه در فعالیت های تولیدی در دست نداریم. اما شواهد موجود تصویر تیره و تاری را در این زمینه ترسیم می کنند. خوش بینانه ترین برآوردها توسط نهادهای مدنی و حتی برخی از نمایندگان مجلس از تعطیل شدن ۳۰ تا ۴۰ درصد از بنگاه های صنعتی کشور حکایت می کنند. اکثریت بزرگ واحدهای " فعال" نیز با کمتر از نیمی از ظرفیت به کار مشغولند. تعطیلی بنگاه ها در غالب موارد به معنای ورشکستگی صاحبان آنها است و سود دهی بنگاه هائی که با کمتر از نیمی از ظرفیت خود فعالیت می کنند نیز، امری بعید است. این واقعیت هم بر دست اندرکاران امر پوشیده نیست که اکثریت بزرگ بنگاه های تولیدی " فعال"، بدهی های معوقه بانکی دارند و بسیاری از مدیران آنها ممنوع الخروج شده اند. همه این ها نشانه بحرانی است که از چند سال قبل آغاز شده و تشدید تحریم ها بر دامنه و عمق آن افزوده است.

اما بازده سرمایه در حوزه های غیر تولیدی چگونه است؟ در ماه های اخیر بسیاری از نویسندگان از پی آمدهای خسارت بار آنچه که "نقدینگی های سرگردان" نامیده اند سخن گفته اند که یک روز بازار ارز یا طلا را هدف می گیرد و روز دیگر به زمین و ساختمان حمله ور می شود و با هر کدام از این حرکات موجی پدید می آورد که در نهایت مردم کوچه و بازار تاوان سنگین آن را می پردازند. احساس خشم و نگرانی این نویسندگان قابل درک است، اما "سرگردانی" این نقدینگی جای تامل دارد. صاحبان نقدینگی قاعدتا سرمایه خود را در حوزه هائی به کار می اندازند که بیشترین بازده را، با ریسک قابل قبول، و ترجیحا با کمترین چالش، نصیب آنها می سازد. بر اساس تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران، آن دسته از این نقدینگی داران خوش اقبال که در زمستان سال ۱۳۹۰ سرمایه خود را صرف خرید "زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی در تهران" کردند، درست یک سال بعد، به طور متوسط ، سودی معادل ۱۵۷ درصد به جیب زدند. دسته دیگری که اندکی اشتباه حساب داشتند و به جای زمین یا ساختمان کلنگی، ملک مسکونی (آپارتمان) خریدند، در این دوره یک ساله فقط ۶/۷۲ درصد سود بردند(۲). از خرید و فروش های مقطعی و سفته بازی های جورواجور دیگر که فارغ از چالش های عذاب دهنده تولید، سودهای کلان نصیب صاحبان نقدینگی می کنند، سخن نمی گوئیم که مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد.

در این شرایط آیا می توان از "سرگردانی" نقدینگی موجود سخن گفت؟ و آیا بی رغبتی صاحبان این نقدینگی ها به سرمایه گذاری در تولید، جای شگفتی دارد؟ البته همه سیاست گزاران کشور معتقدند که نه تنها کاهش آثار مخرب یورش نقدینگی به بازارهای مختلف، بلکه افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور، کاهش بیکاری و تخفیف تورم لجام گسیخته نیز، با سوق دادن بخشی از این نقدینگی به حوزه تولید قابل تحقق است. دشوار می توان حتی یک نفر از سیاست گزاران و مسئولان اجرائی اقتصاد کشور را یافت که با این گزاره مخالف باشد یا دست کم این مخالفت را بر زبان بیاورد. اما در مورد اینکه چرا صاحبان نقدینگی می بایست سودهای کلان و بی درد سر خرید و فروش های مقطعی و سفته بازی را با چالش های عذاب دهنده و زیان و ورشکستگی تولید جایگزین کنند، توضیح قابل درکی ارائه نمی شود. و صد البته هیچ کدام از آنها خود را در مورد سیاست ها و قوانین و مقرراتی که این شرایط بیمار گونه را پدید آورده است، مقصر نمی دانند.

*

تولید در کشور ما فعالیتی پر خطر، با چالش های بی وقفه و بازده نازل است. در مقابل، و به برکت سیاست های نسنجیده و غافلانه ما، محمل های سرمایه گذاری کم چالش، سودآور و کم خطر فراوانند و صاحبان سرمایه را به سوی خود می کشانند. تاثیر ناچیز سیاست های انبساطی در تحرک بخشیدن به تولید نیز از همین واقعیت سرچشمه می گیرد. اما اگر دافعه تولید و جذابیت سفته بازی به اندازه ای رسیده که سیاست های سنتی اقتصادی را عملا بی تاثیر ساخته است، چاره کار چیست؟

رئیس جمهور منتخب حل و فصل مشکلات اقتصادی کشور را از جمله مهم ترین برنامه های خود اعلام کرده اند. تنش زدائی، کاهش تحریم ها و افزایش درآمدهای نفتی اقدامات مثبتی است که بر درآمد کشور می افزایند و چرخش امور را آسان تر می کنند. اما حتی در صورت تحقق این تحولات پر اهمیت، مشکل دیرپای صنعت و کشاورزی ما، و به طور مشخص بی رغبتی صاحبان سرمایه به ورود به حوزه تولید، هم چنان باقی خواهد ماند و کماکان به اقتصاد ملی لطمه خواهد زد.

راه حل اساسی در این مورد خاص، اتخاذ تدابیری است که سودآوری تولید را افزایش دهد و هزینه سفته بازی را سنگین کند. سودآوری و رقابت پذیر شدن تولید نیازمند افزایش بهره وری و نیز کاستن از چالش ها و باج و خراج های گوناگونی است که بر تولید ما تحمیل می شود. متاسفانه بهره وری در اقتصاد ما وضعیت مناسبی ندارد. طی دوره ۲۰ ساله ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ نرخ رشد بهره وری در کشور ما تنها ۲/۱ درصد درسال بوده که در میان کشورهای آسیائی تقریبا نازل ترین نرخ رشد به شمار می رود(۳). افزایش بهره وری نیازمند بهره گیری از فن آوری و تجهیزات پیشرفته تر و نیز بهبود فضای کسب و کار است. در شرایط کنونی، افزایش بهره وری از طریق بهره گیری از تجهیزات و فن آوری های پیشرفته که نیازمند سرمایه گذاری های سنگین است، واقع بینانه به نظر نمی رسد. اما چه چیز مانع از آن است که با بهسازی فضای کسب و کار و کاستن از چالش ها و هزینه های سربار تولید، بازده سرمایه در فعالیت های تولیدی را افزایش دهیم؟

هزینه سنگین ۲۳ درصدی سهم بیمه کارفرما (که در کره جنوبی ۹ درصد، در ترکیه ۲/۱۴ درصد، در مکزیک ۵/۱۰ درصد و حتی در انگلستان و هلند کمتر از ۱۰ درصد است)(۴)، دریافت مالیات علی الراس از شرکت هائی که زیان می دهند، شمشیر برنده تعزیرات که تاوان بالا رفتن هزینه ها را از تولید کننده طلب می کند، و تصمیمات خلق الساعه و بخشنامه های پی در پی و ضد و نقیضی که هرگونه برنامه ریزی منطقی را ناممکن می سازند، و باری، فساد گسترده ای که هزینه های آن در هیچ دفتری منعکس نمی شود، بخشی از عواملی هستند که تولید را به فعالیتی عذاب دهنده و کم بازده بدل کرده اند. با این اوصاف ، سخن گفتن از "سرگردانی" نقدینگی هائی که از ورود به این مهلکه احتراز می کنند و گزینه های پرسود و بی درد سر را ارجح می دارند، تنها می تواند شوخی تلخی تلقی شود.

بهسازی فضای کسب و کارو ارتقای بهره وری، در هیچ کشوری آسان تحقق نیافته است. هرگاه بپذیریم که نجات تولید از ورطه ای که در آن گرفتار آمده از مهم ترین و ماندگار ترین دست آوردهای دولت جدید به شمار خواهد آمد، کدام قفلی است که گشودنش با آن " کلید" کارگشا، منافع بیشتری برای اقتصاد ملی به ارمغان آورد؟

فرخ قبادی

۱. بانک مرکزی ایران.شاخص بهای تولید کننده. سال های ۱۳۸۹ تا اردیبهشت ۱۳۹۲

۲. گزارش مرکز آمار ایران. نقل شده در دنیای اقتصاد ۱۲/۴/۹۲

۳. APO Data Book ۲۰۱۲. Asian Productivity Organization

۴. آمار سازمان ( OECD )