راهنمای خریدشاسی بلندهای زیر 100 میلیون تومان

در مکتوب زیر به بررسی بازار شاسی بلند ها و کراس اوور های ایران پرداخته ایم و اطلاعاتی کوتاه در باره خودرو های حاضر در این بازار را عرضه کرده ایم. در ادامه بیشتر بخوانید:

Lifan X60
این خودرو چند سالی است در بازار حضور دارد و هر چند کمتر توانسته به عنوان یک محصول کلیدی در طیف محصولات کرمان موتور جای گیرد اما به طور پیوسته در خط تولید بوده و البته مشتریان ویژه خود را هم دارد. از نظر ظاهری و ابعاد، خودروی قابل قبولی در میان رقبای چینی است و هر چند در سال های حضورش کمی کهنه شده اما هنوز هم جز مدل های تولیدی این مجموعه جای دارد. تا سال گذشته این خودرو تنها در نمونه های دنده دستی عرضه می شد اما از سال گذشته با توجه به حضور رقبای جدید در بازار، نمونه های اتوماتیک آن عرضه شد. مدل های اتوماتیک این خودرو علاوه بر گیربکس جدید، تغییراتی در بدنه و داخل کابین هم داشته اند که باعث شده X60 همچنان بتواند در بازار پررقابت کراس اوور های چینی حاضر باشد. با حجم موتور 1.8 لیتر و قدرت 128 اسب بخار، در نمونه های اتوماتیک کمی شاهد افت توان خواهید بود هر چند در این کلاس قیمتی، سایر رقبا هم موتور های قدرتمند تری ندارند. از نظر امکانات کاملاً خودروی متوسطی است و از اصلی ترین امکانات آن می توان به سانروف، سنسور نور، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، دوربین دنده عقب و پخش کننده DVD (که این دو در مدل های اتوماتیک اضافه شده اند) اشاره کرد. اگر دنبال خودروی مد روز نیستید، X60 می تواند گزینه مناسبی باشد هر چند از نظر توان حرکتی به ویژه در مدل های اتوماتیک نباید انتظر زیادی از آن داشته باشید. کرمان موتور هم اکنون مدل های اتوماتیک این خودرو با قیمت 68 میلیون تومان عرضه می کند و هر چند فعلاً مدل های دنده دستی عرضه می شوند اما قیمت آن ها در زمان عرضه در حدود 62 میلیون تومان بود و نمونه های صفر کیلومتر دستی هم اکنون در بازار یافت می شود.
Jack S3
کرمان موتور پیش از این با عرضه جک S5 توانست موفقیت قابل توجهی در بازار به دست آورد و همین مسأله باعث شده پس از عرضه S5، برادر کوچک تر آن را با کد S3 روانه بازار کند، خودرویی که هر چند در زمینه امکانات رفاهی تا حدی توانسته مسیر موفق برادر بزرگتر (به ویژه نمونه های اتوماتیک) را طی کند اما در زمینه توان موتور فاصله زیادی با برادر بزرگترش دارد و خودرویی کاملاً معمولی و در حد سایر رقبا است.
از نظر ظاهری، S3 روند طراحی S5 را ادامه می دهد و این مسأله را می توان در نمای جلوی آن به وضوح دید. بر روی این خودرو موتوری با 1.6 لیتر نصب شده است که می تواند 107 اسب بخار قدرت تولید کند و این قدرت از طریق یک گیربکس CVT به چرخ های جلو می رسد تا به این ترتیب از نظر توان حرکتی، S3 خودرویی در سطح دیگر چینی های حاضر در این رده از بازار باشد.
از نظر امکانات رفاهی هم خودروی متوسطی است و نزدیک به رقبایش عمل می کند و با داشتن امکاناتی نظیر سانروف، صندلی های چرمی، تهویه اتوماتیک، امکان تنظیم سیستم صوتی از روی فرمان و ... خودرویی در سطح دیگر رقبایش در این کلاس است و نمی توان آن را برتر دانست هر چند در مقابل، برند جک به ویژه در کلاس کراس اوور ها طرفداران زیادی دارد و شاید به این ترتیب و به پشتوانه برادر بزرگتش بتواند فروش مناسبی در بازار داشته باشد. این خودرو با قیمت 72 میلیون تومان عرضه می شود.
Haima S7
هایما S7 حاصل همکاری میان ایران خودرو و شرکت هایما چین است و برای پر کردن خلاء حضور یک شاسی بلند زیر 100 میلیون تومانی در خانواده ایران خودرو تولید شده است. این خودرو در طی مدت تولید در نمونه های دستی و اتوماتیک و به تازگی در نمونه توربو عرضه شده است و به همین دلیل در زمان خرید تنوع مناسبی از آن را در بازار می بینید. هایما S7 در ابتدا در نمونه های تنفس طبعی به بازار عرضه شد و با موتور دو لیتری می توانست 148 اسب بخار قدرت تولید کند. با توجه به ابعاد بزرگ خودرو و البته وزن 1.5 تنی آن، چنین موتوری نمی توانست عملکرد خوبی برای بازار ایران داشته باشد و به همین دلیل در آغاز عرضه هایما S7، دچار مشکلاتی در زمینه فروش شد اما مدیران ایران خودرو خیلی زود به اشتباه خود پی بردند و با عرضه نمونه های مجهز به توربوشارژر توانستند بار دیگر هایما را به رقابت برگردانند. مدل های توربو هایما می توانند 170 اسب بخار قدرت تولید کنند که در قیاس با دیگر رقبا در این کلاس رقم مناسبی است و به این ترتیب هایما توربو توانست بار دیگر به رقابت با چینی های حاضر در این بازار باز گردد. از نظر امکانات رفاهی و ایمنی نسبتاً خودرو کاملی است و در آن می توانید مانیتور 7 اینچی، فرمان برقی، آیینه های برقی تاشونده، تودوزی و صندلی های چرمی، دوربین دنده عقب، صندلی برقی و گرم کن دار راننده، کروز کنترل، سنسور باران، دوربین 360 و ... را ببینید هر چند بعضی از این امکانات تنها در مدل های توربو در دسترس هستند. در مدل های اتوماتیک، در کنار این ها یک گیربکس اتوماتیک 6 سرعته هم وجود دارد. یکی از مهمترین مزیت های هایما S7 نسبت به رقبا، ابعاد بزرگ آن است. ایران خودرو هم اکنون تنها مدل های توربو اتوماتیک آن را به فروش می رساند که حدود 91 میلیون تومان قیمت دارد مدل های غیر توربو 80 میلیون تومان است.