توصیه هایی برای افزایش بهره وری در استارت آپ ها

استارت آپ ها در سراسر جهان در حال ظهور و جولان دادن هستند و هر روزه شاهد سر برآوردن هزاران استارت آپ نوظهور در گوشه ای از جهان هستیم و البته مرگ استارت آپ هایی که به دلیل عدم موفقیت و برخورد با موانع مختلف دچار سقوط و نابودی می شوند.در مجموع، مدیریت در استارت آپ ها و برعهده گرفتن رهبری تیمی از کارکنان پرشور و مبتکر می تواند برای بسیاری از مدیران تازه کار و کم تجربه گزینه ای ایده آل و معقول به نظر برسد، چراکه آنها می پندارند شروع حرفه مدیریت از یک شرکت کوچک و نوپا و به عبارت بهتر یک استارت آپ می تواند تصمیمی معقول و فرآیندی آسان برای اجرا شدن از سوی آنها باشد. اگر چه این عقیده تا حدی درست و منطقی است، اما باید دانست که مدیریت کردن در استارت آپ ها دارای ظرافت ها و پیچیدگی های خاصی است که بی توجهی به آنها و غفلت کردن از آنها می تواند برای هر مدیر تازه کاری که مدیریت یک استارت آپ را برعهده گرفته دردسرساز شود و شرایط را به گونه ای رقم بزند که موجب پژمرده شدن نهال ظریف و نوپای آن استارت آپ شود و مرگی زودرس را برای آن به ارمغان بیاورد.آنچه در ادامه خواهد آمد توصیه هایی است کاربردی برای مدیران تازه کاری که قصد شروع حرفه مدیریتی شان در استارت آپ ها را دارند.

• هر روز صبح برای انجام کارهای همان روز برنامه ریزی کنید
ویژگی بارز استارت آپ ها، پویایی و روی دادن تغییر و تحولات سریع و پیش بینی نشده در فعالیت ها و تصمیم گیری های آنهاست. پس شما برای اینکه مدیریت موفقی در استارت آپ ها داشته باشید لازم است که در ابتدای هر روز کاری در مورد اعم اقداماتی که قرار است طی آن روز کاری انجام دهید برنامه ریزی و تصمیم گیری کنید. دقایق اولیه صبح ها بهترین زمان برای انجام این برنامه ریزی است. این کار باعث صرفه جویی در وقت و انرژی شما و اعضای تیم تان می شود و برای همه روشن می کند که قرار است در پایان هر روز کاری به چه نقطه ای برسند و چه کارهایی را انجام دهند.
• برای خود و اعضای تیم تان ضرب الاجل های زمانی مکتوب تعیین کنید
پویایی و تحرک بالای استارت آپ ها و هجوم ایده های پرشمار و متنوع به ذهن اعضای تیم های کاری در استارت آپ ها گاهی موجب به هم ریختن برنامه های از پیش تعیین شده می شود. برای اجتناب از این وضعیت لازم است یکسری محدودیت ها و ضرب الاجل های زمانی برای انجام پروژه ها و فعالیت ها از سوی مدیریت استارت آپ ها به کارکنان آنها اعلام شود. واقع بین بودن در این مورد و خودداری از تعیین محدوده های زمانی غیرقابل پیاده سازی می تواند از بروز چالش های احتمالی در این زمینه جلوگیری کند. توصیه می شود این ضرب الاجل ها و چارچوب های زمانی به صورت مکتوب بوده و در معرض دید همه قرار داشته باشند.
• سرتان را بیش از حد شلوغ نکنید
زندگی پرهیاهو و ماهیت در حال تغییر استارت آپ ها به گونه ای است که بسیاری از مدیران این شرکت ها را خواسته یا ناخواسته درگیر انجام پروژه های متعدد و متنوعی می کند که در اغلب موارد این همزمانی به کاهش کیفیت کار و عملکرد مدیران و البته کارکنان منتهی می شود. تجربه نشان داده که تمرکز کردن روی بیش از یک پروژه کاری در یک زمان به شدت از میزان بهره وری افراد می کاهد و به همین دلیل هم هست که از چندکاره بودن به عنوان «عامل کشنده بهره وری» نام برده می شود. این چندکاره بودن شامل همزمانی انجام شدن پروژه اول با کارهای متفرقه و پیش پا افتاده ای همچون چک کردن ایمیل ها یا جست وجو در رسانه های اجتماعی نیز می شود.
• از تکنولوژی های دیجیتالی جدید برای تنظیم لیست کارهای ضروری تان استفاده کنید
امروزه کاربردها و فواید داشتن فهرست کارهای ضروری یا To do list بر همه روشن شده است و به همین دلیل، شرکت های فعال در عرصه تکنولوژی های دیجیتال به کمک مدیران و کارمندان شتافته اند و اپلیکیشن های جدیدی را برای کمک به آنها برای تنظیم لیست کارهای ضروری در تلفن همراه و کامپیوترهای شخصی شان طراحی و روانه بازار کرده اند که ازجمله آنها می توان به اپلیکیشن هایی همچون Firetask، AnyDo، Evernote و Wunderlist اشاره کرد. استفاده از این اپلیکیشن های پیشرفته در روزگاری که خیلی از افراد به خاطر مشغله های ذهنی و کاری دچار فراموشی و از یاد بردن برنامه ها و قرارهای کاری شان می شوند می تواند بسیار موثر و کلیدی باشد.
• استفاده از رسانه های اجتماعی در محل کارتان را مدیریت کنید
وقتی تصویر محیط کار یک استارت آپ را بخواهیم ترسیم کنیم آن را به صورت محیطی که در آن همه افراد با ابزارهایی مانند لپ تاپ و تلفن همراه و تبلت مشغول کار هستند تصور می شوند. سر و کار داشتن با این ابزارها باعث می شود افراد خواسته یا ناخواسته درگیر کارهای حاشیه ای مانند چک کردن ایمیل ها، کنترل پیام های شخصی در رسانه های اجتماعی یا جست وجو در اینترنت شوند که همه این کارها باعث انحراف ذهن افراد از وظایف اصلی شان می شود. بنابراین یکی از اولویت های اصلی مدیران استارت آپ ها باید این باشد که مدیریت مقتدرانه و گاه سختگیرانه ای بر کمیت و کیفیت استفاده از رسانه های اجتماعی در محل کارشان داشته باشند و پس از کنترل خود در این زمینه به سراغ کارکنانشان روند و آنها را در این زمینه قاعده مند و منظم سازند. برای این کار می توان به ابتکاراتی همچون تعیین زمان خاصی از ساعات کاری برای پاسخگویی به ایمیل ها یا خواندن پیام های دریافتی در شبکه های اجتماعی روی آورد تا به این وسیله از بروز بی نظمی و بی قانونی جلوگیری شود.