تهدیدی که به آرامی ویران می کند!

روت کیت ها برنامه های کامپیوتری هستند که می توانند برای مخفی کردن فایل ها، تنظیمات رجیستری، ارتباطات شبکه، فرآیندها و سایر اطلاعات از دید کاربران کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرند.

روت کیت ها برنامه های کامپیوتری هستند که می توانند برای مخفی کردن فایل ها، تنظیمات رجیستری، ارتباطات شبکه، فرآیندها و سایر اطلاعات از دید کاربران کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرند. در مجموع روت کیت ها برای دسترسی از راه دور یا کنترل یک سامانه کامپیوتری بدون اطلاع کاربر مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه اگر مشاهده کردید که سرعت کامپیوتر شما به یکباره کاهش پیدا کرده باید به آلوده بودن سامانه خود مشکوک شوید.

اگر فیلم ماتریکس را دیده باشید، به خوبی می دانید که ماتریکس دنیایی را به تفسیر کشاند که در آن برنامه های کامپیوتری به مبارزه با انسان ها می پرداختند. در حالی که این فیلم از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار گرفت، اما ممکن است یک نکته ظریف در آن فیلم به دقت مورد تحلیل قرار نگرفته باشد. در آن فیلم شما با گونه ای از کدهای کامپیوتری روبرو بودید که دقیقا نمی دانستید قرار است چه کاری را انجام دهند. درست شبیه کدهای مخربی که در دنیای امنیت با آن ها سروکار داریم و به نام روت کیت از آن ها یاد می کنیم.

یک روت کیت می تواند فرآیند هایی را ایجاد کند که روی ویندوز یا سیستم عامل های دیگر اجرا شده اما از دید ابزارهایی همچون Task Manager ویندوز به دور باشد. کلید های رجیستری را ایجاد کند که در بخش regedit ویندوز قابل مشاهده نباشند، ارتباطات شبکه ای را ایجاد کرده که از دید Netstat پنهان باشند. فناوری به کار گرفته شده در روت کیت ها از آن جهت خطرناک است که به نرم افزارهای مخرب و بدافزارها اجازه می دهد پوشش خود را کاملا حفظ کرده و به بهترین شکل به سامانه های هدف خسارت وارد کنند. قدرت و کارآیی روت کیت ها تنها محدود به دور ماندن از چشم کاربران خلاصه نمی شود، فناوری به کار گرفته شده در روت کیت ها به اندازه ای قدرتمند است که به بدافزارها اجازه می دهد خود را از دید برنامه های ضدویروس و ضدجاسوس افزار دور نگه دارند. در این میان چند مورد کاربرد قانونی برای استفاده از روت کیت ها تعریف شده است. به طور مثال، برخی از شرکت ها نرم افزارهای امنیتی ویژه ای را طراحی می کنند که به کاربران این قابلیت را می دهند تا پوشه های کاملا مخفی را بر مبنای این فناوری ایجاد کرده و اطلاعات حساس و محرمانه خود را که تمایلی ندارند سایر کاربران آن را مشاهده کنند، درون این پوشه ها نگهداری کنند. البته این نرم افزارها بیشتر از سوی کاربرانی مورد استفاده قرار می گیرد که از کامپیوترهای مشترک با سایر کاربران دیگر استفاده می کنند.
روت کیت ها برای دسترسی از راه دور یا کنترل یک سامانه کامپیوتری بدون اطلاع کاربر مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه اگر مشاهده کردید که سرعت کامپیوتر شما به یکباره کاهش پیدا کرده باید به آلوده بودن سامانه خود مشکوک شوید
روت کیت ها پس از نصب، چه فعالیت هایی انجام می دهند؟

زمانی که یک روت کیت روی سامانه ای نصب می شود، به هکرها اجازه می دهد فایل ها را از راه دور اجرا کرده، اطلاعات را به سرقت برده، تنظیمات کامپیوتر را تغییر داده، نرم افزارهای جعلی را به جای نرم افزارهای امنیتی نصب کرده، بدافزارهای پنهان را نصب کرده و یک سامانه کامپیوتری را به بات نتی تبدیل کند. همچنین با توجه به ضریب بالای اختفا، روت کیت ها به سختی قابل شناسایی هستند. با توجه به اینکه روت کیت ها به طور مستمر از مکانیزم های متفاوتی برای اختفا استفاده می کنند، در نتیجه هر ضدویروسی قادر نیست روت کیت ها را شناسایی کرده یا در زمان درست آن ها را حذف کند. البته اگر فرض کنیم سایر ضدویروس ها در این زمینه عملکردی صددرصدی دارند. در نتیجه بهترین راهکار برای شناسایی روت کیت ها نظارت مستمر به شیوه دستی روی فعالیت های نامنظم کامپیوتر، اسکن امضا و تحلیل شیوه ذخیره سازی فایل ها در بازه های زمانی مختلف است. کاربران و به ویژه سازمان ها برای آنکه از خود در برابر روت کیت ها محافظت کنند باید وصله های مربوط به نرم افزارها را نصب کرده، سیستم عامل خود را به روز نگه داشته و از دانلود فایل های مشکوک اجتناب کنند.
روت کیت ها چگونه به یک سامانه کامپیوتری حمله می کنند؟

همه روت کیت ها بر توانایی دستکاری نتایج و تغییر عملکرد توابعی که در یک برنامه کلیدی/ سیستمی مورد استفاده قرار گرفته، تکیه می کنند. اجازه دهید این جمله را با ذکر مثالی روشن تر کنیم. برنامه Task Manager را تصور کنید. این مولفه ویندوزی برای نشان دادن فهرستی از همه فرآیند های در حال اجرا روی یک سامانه مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه از یکی از توابع شناخته شده ویندوز به نام EnumProcesses برای نشان دادن فهرستی از شناسه های مربوط به پردازه ها استفاده می کند. تابع مذکور این اطلاعات را از ساختار داده ای که درون کرنل قرار دارد، به دست می آورد. یک روت کیت سعی می کند فراخوانی را متوقف کرده یا به گونه ای دستکاری کند تا پردازه هایی که قرار است به عنوان نتایج خروجی تابع نشان داده شوند، به شکل فیلتر شده نشان داده شود. با این کار روت کیت موفق خواهد شد خود را از دید ابزارهای نظارتی پنهان کند. روت کیت ها می توانند در هسته ویندوز یا در فضای کاربری (user-space) اجرا شوند. فضای کاربری به بخشی از حافظه سیستمی گفته می شود که برنامه های کاربردی، یکسری از درایورها و همه کدهایی که خارج از هسته سیستم عامل هستند، در آن بخش اجرا می شوند. البته روت کیت هایی که در هسته ویندوز اجرا می شوند، خطرناک تر هستند. اما در مجموع روت کیت ها این توانایی را دارند تا فراخوانی توابع را دستکاری کرده، نتایج را فیلتر کرده و در نتیجه زمانی که توابع ویندوز از سوی ابزارهای نظارتی اجرا می شوند و فهرستی از فایل ها، موجودیت های رجیستری و ارتباطات شبکه را نشان می دهند، از دید برنامه ها و کاربران خود را پنهان کنند. با توجه به اینکه اکثر ضدویروس ها و برنامه های ضدجاسوس افزاری روی فراخوانی توابع به ویژه در زمان پیدا کردن فایل ها و اسکن درایوها حساب ویژه ای باز می کنند، فایل های پنهان ایجاد شده از سوی روت کیت ها می توانند به شکل کاملا نامریی از دید ضدویروس ها به حیات خود ادامه دهند. در این حالت یک ماشین به سادگی می تواند آلوده شود، در حالی که برنامه ضدویروس روی سامانه کاربر فعال است و هیچ گونه گزارشی از آلودگی اعلام نمی کند. در حالت کلی روت کیت های معمولی در سطوح پایین سیستم عامل اجرا شده و به منظور اجرای عملیات مخرب، اجرای عملیات در سطح کرنل ویندوز به منظور شنود داده ها مورد استفاده قرار می گیرند.
روت کیت ها در چه سطح هایی ظاهر می شوند؟

روت کیت ها در سطح کرنل و فضای کاربری قادر هستند اجرا شوند. روت کیت های سطح کرنل برای آنکه اجرا شوند نیاز دارند تا کدی را به درون هسته مرکزی ویندوز تزریق کنند. این روت کیت ها دسترسی سطح پایین به دستورالعمل هایی را که برای مقداردهی اولیه فرمان ها روی یک کامپیوتر به آن ها نیاز است، در اختیار دارند. در اغلب روت کیت های سطح کرنل به یک راه انداز دستگاه (device driver) یا فایل .sys نیاز دارند. برای این منظور روت کیت های سطح کرنل ممکن است مسیر معتبر اجرای یک دیوایس درایور را دنبال کرده و کدهایی را به آن تزریق کرده یا از طریق یکسری فرآیندهای ناشناخته کدهایی را به شکل مستقیم به درون کرنل تزریق کنند. زمانی که این کار انجام شد، روت کیت قادر است نتایج حاصل از فراخوانی توابع اجرا شده درون کرنل را تغییر داده یا ساختارهای کرنل را ویرایش کند.
روت کیت ها در اغلب موارد با کمک اسب های تروجان دانلود شده و روی پلتفرم هدف با دسترسی سطح کاربر اجرا می شوند. در ادامه گذرواژه ها و سایر اطلاعات مربوط به لاگین را جمع آوری کرده تا در نهایت بتوانند سطح دسترسی مدیر را به دست آورند. رویکردی که به آن ارتقا امتیاز گفته می شود. رویکرد تخریبی روت کیت ها کاملا متفاوت از بدافزارها بوده و به شکلی تدریجی و آرام سامانه های کامپیوتری را تخریب کرده و از کار می اندازند. روت کیت های سطح کاربر از پردازه های دارای اولویت پایین برای غیرفعال کردن نرم افزارهای امنیتی استفاده می کنند. اما در مقابل روت کیت های سطح کرنل قدرت تخریب بیشتری دارند و به دلیل اینکه در زمان اضافه کردن کدهای مخرب به بخش هایی از کرنل سیستم عامل حضور خود را مخفی نگه داشته، سریع تر از سیستم عامل اجرا شده، قادر هستند از مکانیزم های رمزنگاری عبور کرده و کانال های ناپیدایی را برای دسترسی نامحدود به سیستم عامل ایجاد کرده، شناسایی و پاک کردن آن ها از سطح کرنل و سطح راه انداز سیستم عامل پیچیده است، قادر هستند روی حافظه هسته استقرار پیدا کرده و هیچ گونه ردپایی از خود روی هارددیسک بر جای نگذارند و خطرنا ک تر از رویت کیت های سطح کاربر هستند.
کاربران و کارشناسان امنیتی دو راهکار برای بررسی این موضوع که آیا دستگاهی به یک روت کیت آلوده شده یا خیر در اختیار دارند. نظارت بر رویدادهای رخ داده در یک کامپیوتر و اسکن سامانه کامپیوتری دو راهکاری هستند که پیش روی کاربران قرار دارد.
روت کیت ها با دستکاری نتایج ارائه شده از سوی فراخوانی توابع، قادر هستند به بخش های مختلف یک سیستم دسترسی پیدا کنند

در راهکار مرتبط به اسکن یک سامانه کامپیوتری شما به ابزارهایی نیاز دارید که بتوانند فضای کاربر (user-space) را اسکن کرده و اطلاعات مربوط به کرنل را نشان دهند. نکته ای که لازم است به آن توجه داشته باشید این است که در سطح کرنل نباید هیچ گونه اطلاعات پنهانی را مشاهده کنید، اما این موضوع در ارتباط با فضای کاربر صادق نیست. در حال حاضر ابزارهای مختلفی برای این منظور در اختیار کاربران قرار دارد که چنین سطح از اسکنی را انجام دهند. ابزار حذف روت کیت های بیت دیفندر، ابزار شناسایی روت کیت های ارائه شده از سوی شرکت ESET و همچنین ابزاری که چندی پیش از سوی اینتل ارائه شده از جمله این موارد هستند. به کارگیری این ابزارها از آن جهت کارآمد است که قادر هستند منابع پنهانی سیستمی را که روت کیت ها از آن ها استفاده می کنند، شناسایی کنند. تکنیک فوق از آن جهت ایده آل است که شما به خوبی می توانید منابعی را که به شکل پنهانی از سوی روت کیت ها مورد استفاده قرار گرفته اند، شناسایی کنید. با وجود این، روش فوق نقطه ضعف هایی نیز دارد. اول آنکه اگر کرنل خودش در معرض تهدید قرار گرفته باشد، فرآیند اسکن از درون فضای کرنل ممکن است تحت تاثیر روت کیت قرار گرفته باشد. اینکه پویش از طریق این ابزارها تا چه اندازه تحت تاثیر آلوده سازی یک روت کیت قرار گرفته، به جزییات دقیق مربوط به نحوه اسکن و اجرای روت کیت بستگی دارد. از آنجا که اطلاعات زیادی در ارتباط با هسته ویندوز در دسترس نیست، به سختی می توان اطمینان حاصل کرد که اسکن این داده ها همواره نتایج صحیحی را نشان دهند. همچنین روت کیت ها این توانایی را دارند تا در زمان اسکن همه فرآیند های در حال اجرا را به غیر از فرآیند های مربوط به خود نشان دهند.
راهکار دیگری که پیش روی کاربران قرار دارد بر پایه رویدادهای سیستمی و نظارت مستمر بر رویدادهایی است که عملکرد یک روت کیت نصب شده را نشان می دهند. این برنامه ها به نام سامانه های پیشگیری از نفوذ (IPS) شناخته می شوند. این سامانه ها به دقت رفتار یک برنامه و کرنل را زیر نظر می گیرند. البته فراموش نکنید سامانه های پیشگیری از نفوذی که فضای کاربری را تحت نظارت قرار می دهند ممکن است همانند سایر برنامه های سطح کاربر در برابر روت کیت ها آسیب پذیر باشند. این سامانه ها می توانند فرآیند بارگذاری ماژول های کرنل را شناسایی کرده و مسدود کنند. با این حال، مسدود کردن همه ماژول های کرنل تقریبا عملی غیرممکن است. بیشتر برنامه های معتبر اقدام به نصب ماژول های کرنل می کنند. به طور مثال برنامه های ضدویروس از ماژول های کرنل در راستای انجام اسکن های سفارشی استفاده می کنند. اما این امکان وجود دارد که به جای غیرفعال کردن بارگذاری ماژول ها از رویکرد دیگری همچون نگاه کردن به برخی از خصلت های نصب کننده و برنامه های مرتبط استفاده کنید. با توجه به اینکه یک روت کیت و برنامه بدافزاری مرتبط با آن در اغلب موارد رفتار مشترکی از خود نشان می دهند، به احتمال زیاد ویژگی های یکسانی خواهند داشت. با تحلیل یکسری ویژگی های مشترک رفتاری احتمال شناسایی روت کیت ها افزایش پیدا می کند. این مکانیزم در اصطلاح تخصصی اکتشاف رفتاری نام داشته که برای شناسایی کلاس های دیگری از تهدیدات همچون تروجان ها، بات ها و جاسوس افزارها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
در نهایت

روت کیت ها برای کاربران کامپیوتر یک تهدید جدی به شمار می روند. تهدیدی که به سرعت در حال افزایش است. آن ها با فعال سازی کدهای مخرب مانع از آن می شوند تا نرم افزارهای ضدویروس به راحتی آن ها را شناسایی کنند. فراموش نکنید روت کیت ها با دستکاری نتایج ارائه شده از سوی فراخوانی توابع، قادر هستند به بخش های مختلف یک سیستم دسترسی پیدا کنند.