ویندوز S چیست و چه تفاوتی با نسخه های دیگر دارد؟

ویندوز ۱۰ اس، “روح ویندوز امروز” است؛ این ویندوز نسخه ای است که برای کامپیوترهای مدارس ساخته شده اما همه می توانند از آن استفاده کنند. ویندوز ۱۰ اس (ویندوز S) به گونه ای طراحی شده که ساده و کارآمد باشد؛ این نسخه فقط اپلیکیشن های دریافت شده از فروشگاه ویندوز را اجرا می کند، مگر آن که با صرف هزینه ۵۰ دلاری آن را به ویندوز ۱۰ پرو ارتقا دهید. مایکروسافت اعلام کرده است که کمپانی های ایسر، ایسوس، دل، فوجیتسو، HP، سامسونگ و توشیبا از تابستان امسال کامپیوترهای آموزشی مجهز به ویندوز 10S را با قیمت حداقل ۱۸۹ دلار به بازار عرضه خواهند کرد. همچنین مایکروسافت در حال عرضه یک لپ تاپ Surface با سیستم عامل ویندوز ۱۰ اس به قیمت ۹۹۹ دلار است.

تفاوت ویندوز S در چه چیزی است؟

بزرگ ترین تفاوت این ویندوز با سایر نسخه ها محدود شدن به اجرای برنامه های دریافت شده از فروشگاه رسمی ویندوز است؛ به این ترتیب برنامه ها بررسی شده و به صورت امن اجرا می شوند. با این روش می توان اطمینان حاصل کرد که برنامه ها در رجیستری ویندوز دخالت نکنند، فایل های اضافی بر جای نگذارند و باعث ایجاد مشکلات کوچک و بزرگ برای کامپیوتر نشوند. همانند نسخه عادی ویندوز ۱۰ می توانید اپلیکیشن ها را از فروشگاه ویندوز دانلود و نصب نمایید، اما گزینه ای برای دانلود و نصب برنامه ها از فروشگاه های دیگر در دسترس نخواهد بود. خوشبختانه، نسخه کامل مایکروسافت آفیس 365 شامل برنامه های کاربردی ورد، اکسل، پاورپوینت، Outlook و OneNote به زودی به فروشگاه ویندوز اضافه خواهند شد. این برنامه ها با استفاده از پروژه Centennial مایکروسافت به صورت کانتینر ایمن بهینه سازی و پکیج شده و در فروشگاه قرار خواهند گرفت. سایر توسعه دهندگان هم باید برنامه های خود را به همین صورت پکیج کرده و به فروشگاه ویندوز ارایه نمایند . انتظار داریم که مایکروسافت توسعه دهندگان نرم افزاری بیشتری را وادار به این کار کند. آن گونه که مایکروسافت در رویداد ۲ می اعلام کرده، ویندوز S می تواند تمامی مرورگرهای اینترنت موجود در فروشگاه را اجرا کند که البته در حال حاضر فقط شامل Microsoft Edge می شود؛ از سوی دیگر این کمپانی از گوگل و موزیلا درخواست کرده که مرورگرهای خود را برای ارایه در ویندوز استور آماده نمایند.

مایکروسافت نشان داده که ورود به سیستم در ویندوز S بسیار سریع تر از ویندوز ۱۰ پرو انجام می شود؛ این موضوع عجیب نیست زیرا این نسخه از ویندوز چیزهای اضافی و برنامه های از پیش نصب شده توسط توسعه دهندگان مختلف را که باعث کندی سیستم می شوند، ندارد. این ویندوز مجموعه ای گوناگون از تصاویر پس زمینه پیش فرض را به همراه خودش دارد که مایکروسافت آن ها را با عبارت “streamlined” توصیف کرده است که در واقع توصیف ویندوز S هم می تواند باشد: تر و تمیز و عاری از چیزهای زاید!اگر یک برنامه دسکتاپ را در ویندوز S دانلود کنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر سعی کنید که یک برنامه دسکتاپ را از جایی غیر از ویندوز استور دانلود کنید، با پیام زیر روبرو خواهید شد:

“For security and performance, Windows 10 S only runs verified apps from the Store”

برای امنیت و عملکرد درست، ویندوز ۱۰ اس فقط برنامه های تایید شده توسط فروشگاه را اجرا می کند. این دیالوگ اطلاعاتی هم درباره برنامه های مشایه در فروشگاه ویندوز ارایه می کند. به عنوان مثال اگر قصد دانلود برنامه دسکتاپ فتوشاپ را داشته باشید به شما پیشنهاد می کند که Adobe Photoshop Express را از طریق ویندوز استور نصب کنید. در واقع مثل این است که گزینه “Allow apps from the Store only” را در ویندوز ۱۰ فعال کرده باشید؛ این گزینه کامپیوترهای شخصی را از خطر نرم افزارهای مخرب حفظ می کند.

شما می توانید ویندوز S را به ویندوز ۱۰ پرو ارتقا داده و نرم افزارهای دسکتاپ را روی آن اجرا کنید؛ این کار دقیقا مشابه ارتقای نسخه خانگی ویندوز ۱۰ به نسخه پرو انجام می شود؛ مدارس می توانند به رایگان این کار را انجام دهند؛ در حالی که سایر کاربران شخصی برای ارتقا و برخورداری از تمامی امکانات ویندوز ۱۰ پرو، باید مبلغ ۵۰ دلار پرداخت نمایند.ویندوز S برای چه کسانی است؟

ویندوز ۱۰ اس پاسخ مایکروسافت به پروژه کروم بوک گوگل است که در مدارس مورد استفاده قرار می گیرد. کروم بوک فقط برنامه های مبتنی بر وب را اجرا می کند در حالی که ویندوز S می تواند برنامه های دسکتاپ قدرتمند را هم اجرا نماید؛ به شرط آن که برای ویندوز استور آماده شوند. در این زمینه ویندوز S محدودیتی ندارد و بسیار قوی تر از کروم بوک های گوگل خواهد بود؛ البته در صورتی که توسعه دهندگان نرم افزاری همکاری بیشتری با مایکروسافت داشته باشند. از سوی دیگر کروم بوک ها هم در حال قوی تر شدن هستند و حالا می توانند اپلیکیشن های اندروید را اجرا کنند.

هدف اصلی مایکروسافت از این پروژه، ارایه یک نسخه ویژه و ساده ویندوز ۱۰ برای مدارس بوده است؛ همچنین یک اپلیکیشن ساده به نام “Set Up My School PC” معرفی شده که یک درایو USB را به منظور تنظیم آسان کامپیوترها ایجاد می کند: درایو USB (فلش مموری) را متصل کرده و ۳۰ ثانیه صبر کنید. حالا سیستم به صورت خودکار پیکربندی شده و می توانید درایو USB را به لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ بعدی وصل نمایید. ویندوز S فقط برای مدارس نیست؛ مایکروسافت انتظار دارد کاربرهای عادی هم از این سیستم عامل روی کامپیوترهای شخصی خود استفاده کنند. احتمالا بعد از این لپ تاپ های ویندوز S را کنار لپ تاپ های ویندوز ۱۰ عادی در فروشگاه ها مشاهده خواهید کرد؛ این سیستم عامل را امتحان کنید، ضرری ندارد، اگر خوشتان نیامد می توانید با هزینه ۵۰ دلار نسخه کامل ویندوز ۱۰ را دریافت کنید.

محمدرضا احمدپور
آی تی سان