Nokia N۷۸ رخت نو بر قامت نوکیا

چیزی نزدیک به دو ماه پیش, دنیای موبایل را طوفانی به نام نمایشگاه بارسلون در نوردید, نمایشگاهی که در آن شرکتهای مختلف موبایل آنچنان خال های آسی را رو کردند که پیش از این تصور آنها نیز نمی رفت غرفه نوکیا نیز چون همیشه از این حضور پر مهره بر کنار نبود Nokia N۷۸ یکی از محصولات فوق العاده نوکیا در این نمایشگاه بود که اتفاقا از اولین مدل هایست که به بازار عرضه خواهد شد با ما در نگاهی کامل به این گوشی همراه شوید

چیزی نزدیک به دو ماه پیش، دنیای موبایل را طوفانی به نام نمایشگاه بارسلون در نوردید، نمایشگاهی که در آن شرکتهای مختلف موبایل آنچنان خال های آسی را رو کردند که پیش از این تصور آنها نیز نمی رفت. غرفه نوکیا نیز چون همیشه از این حضور پر مهره بر کنار نبود. Nokia N۷۸ یکی از محصولات فوق العاده نوکیا در این نمایشگاه بود که اتفاقا از اولین مدل هایست که به بازار عرضه خواهد شد. با ما در نگاهی کامل به این گوشی همراه شوید.

بدون شک حضور فوق العاده و محبوبیت تکرار نشدنی محصول پر طرفداری همچون N۷۳ که هنوز نیز با قدرت ادامه دارد یکی از دلایل عمده ایست که نوکیا را به فکر ساخت جایگزین قدرتمندی برای آن در سالهای آینده، انداخته است و Nokia N۷۸ مطمئنا حاصل این تفکر آینده نگر نوکیا ست. اما نگاهی به محصولات جدید نوکیا که در حال حاضر در بازار حضور دارند، کمی آینده محصولی همانند N۷۸ را در پرده ای از ابهام فرو می برد، چرا که با اینکه مسابقه افزایش مگاپیکسل در رقم ۵ برای سالی که در پیش رو داریم تقریبا تثبیت شده است و نوکیا در این رده با فروش بالایی که از N۸۲ و N۹۵ ۸G نصیبش می شود کاملا راضی به نظر می رسد، آیا عرضه محصولی همانند N۷۸ بعنوان یکی از تاپ ترین های نوکیا در سال ۲۰۰۸ (که با بهره گیری از یک دوربین متوسط در رده تصویر حرف چندانی برای گفتن ندارد)، چه منطقی را در پس خود دارد. از طرف دیگر استفاده از ورژن جدید سیستم عامل و قابلیت هایی که در قیاس با بزرگان دوربین دار نوکیا، نصیب کاربران N۷۸ می شود کار را بیش از پیش پیچیده تر می کند و تازه این پایان ماجرا نیست چرا که وقتی صحبت از قیمتی که نوکیا برای این محصول خود برگزیده است می شود، مسئله بغرنج تر نیز می شود: زمزمه های به گوش رسیده از نوکیا حاکی ست که در قیاس با N۸۲، قیمتی که احتمالا برای N۷۸ در نظر گرفته خواهد شده چیزی نزدیک به ۷۰ یورو پائین تر خواهد بود و این شاید انتخاب را برای عمده کاربران معمولی که گوشی خود را از روی صدا و دوربین انتخاب می کنند بسیار راحت کند: N۸۲ . شاید تنها راه پیش روی نوکیا برای تکرار رویای فروشی همچون N۷۳ برای این محصول جدید خود کاهش شدید قیمت ورود به بازار آن باشد، امری که تا دو سه ماه آینده کاملا مشخص خواهد شد.

سینا پسران افشاریان