آیا موبوگرام امن است؟

آیا موبوگرام امن است؟ | بسیاری از کاربران تلفن همراه در ایران از اپلیکیشن موبوگرام استفاده می کنند. و پیام های شخصی شان را توسط آن به مخاطبانشان منتقل می کنند. و طبیعتا این سوال پیش می آید که آیا موبوگرام امنیت دارد یا نه؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد....

تلگرام در حال حاضر محبوب ترین و پیشرفته ترین اپلیکیشن پیام رسان موجود به شمار می رود که ما ایرانی ها هم به شدت علاقمند به استفاده از آن هستیم. یکی از ویژگی های اصلی که تلگرام را نسبت به سایر مسنجرهای مشابه برتر کرده است، مربوط به امنیت آن می شود . اما آیا سایر اپلیکیشن های پیام رسان نظیر موبوگرام که با تکیه بر سرورهای تلگرام ساخته می شوند هم به همین اندازه امنیت بالایی دارند؟

موبوگرام یکی از برنامه های پیام رسانی فارسی است که علاوه بر قابلیت های تلگرام، برخی ویژگی ها و قابلیت های مکمل دیگر را هم ارائه می کند که برای کاربران ایرانی بسیار دلنشین و جذاب محسوب می شوند. اما مسئله ای که در این بین وجود دارد مربوط به امنیت موبوگرام می شود! آیا موبوگرام هم به اندازه تلگرام امن است؟ آیا می توانید به این اپلیکیشن یا سایر برنامه های مشابه اعتماد کنیم؟ چه تفاوتی مابین موبوگرام و تلگرام اصلی وجود دارد؟
تفاوت موبوگرام و تلگرام در چیست؟
پیش از هر چیز بیایید فرق مابین تلگرام و موبوگرام را بررسی کنیم. از دید عامیانه به قضیه نگاه می کنیم. افراد عادی و اغلب کاربران تفاوت مابین تلگرام و موبوگرام را مربوط به ظاهر و قابلیت های آن و پشتیبانی مستقیم از زبان فارسی می دانند. خب این مسئله کاملا صحیح است. موبوگرام قابلیت ها و ویژگی های تکمیلی و مضاعفی را ارائه می کند که تلگرام در حالت پیش فرض آن ها را به همراه ندارد.

برای مثال شما با استفاده از موبوگرام می توانید وارد حالتی تحت عنوان روح (Ghost Mode) شوید که به موجب آن علیرغم اینکه آنلاین هستید، سایر کاربران قادر به مشاهده آنلاین بودن شما نخواهند بود. موارد دیگری همچون مخفی کردن وضعیت در حال تایپ، امکان فوروارد پیشرفته (فوروارد با ویرایش)، فوروارد بدون نقل قول، انتخاب پیام های برگزیده، تغییر صدا و غیره هم از دیگر ویژگی ها و قابلیت هایی هستند که موبوگرام در اختیارمان قرار می دهد.
علت جذابیت موبوگرام برای کاربران ایرانی چیست؟
بنابراین موبوگرام از نظر عملکرد نسخه ای از تلگرام است که قابلیت های پیشرفته تر و بیشتری دارد که حداقل طراحی آن ها به گونه ای صورت گرفته که برای کاربران ایرانی بسیار جذاب هستند. با توجه به این موضوع هیچ جای تعجبی وجود ندارد که کاربران به موبوگرام علاقمند شوند. پس از نظر ظاهری و قابلیت ها فرق مابین موبوگرام و تلگرام را شناختیم، اما آیا تفاوت های ظاهری و عملکردی موبوگرام و تلگرام نمی تواند نشان دهنده این باشد که موبوگرام یک مسنجر مجزا و مستقل نسبت به تلگرام است؟ آیا ایجاد قابلیت های بیشتر روی تلگرام عجیب و شک برانگیز نیست؟
آیا موبوگرام امن است؟
پاول دروف، مدیر عامل پیام رسان روسی تلگرام در پاسخ به کاربری که از وضعیت امنیتی موبوگرام از او سوال پرسیده بود، توییتی منتشر کرد و این چنین گفت :
اپلیکیشن پیام رسان موبوگرام به عنوان نمونه ایرانی تلگرام قدیمی و نا امن است؛ من پیشنهاد نمی کنم که از موبوگرام استفاده کنید.
صحبت های جدید مدیر عامل تلگرام در پی صحبت های قدیمی او مبنی بر عدم استفاده از نمونه های کپی برداری شده، آلوده و قدیمی تلگرام است که ممکن است برخی دولت ها اطلاعات آن را سرقت کنند و لازم است که تمامی کاربران از نسخه اصلی تلگرام استفاده کنند. در صورتی که از پیام رسان تلگرام استفاده می کنید. توصیه کارشناسان امنیتی همواره برای حفظ ایمنی و سهولت بیشتر تنها استفاده از نسخه اصلی تلگرام بوده است و تا پیش از این نیز شرکت های معروفی امنیتی توصیه کردند که از نسخه های غیر اصلی تلگرام استفاده نکنید چرا که آن ها یک تروجان یا سارق اطلاعات هستند.