خداحافظی با یار دیرین

آمدن مدل های جدید تر، قدیمی شدن گوشی یا هر دلیلی که باعث شده تلفن همراه فعلیتان دلتان را بزند و به فکر تعویض یا فروش آن بیفتید، اما اگر می خواهید هنگام فروش «تو سر مال» نزنند و به قول معروف جنستان را خوب بخرند، بهتر است نکاتی را در نظر داشته باشید.

آمدن مدل های جدید تر، قدیمی شدن گوشی یا هر دلیلی که باعث شده تلفن همراه فعلیتان دلتان را بزند و به فکر تعویض یا فروش آن بیفتید، اما اگر می خواهید هنگام فروش «تو سر مال» نزنند و به قول معروف جنستان را خوب بخرند، بهتر است نکاتی را در نظر داشته باشید. البته مساله دیگری که وجود دارد امنیت اطلاعات شماست. خلاصه تلفن همراه شما برای مدتی با شما همراه بوده و حاوی اطلاعاتی است که می تواند برایتان بسیار باارزش باشد و دوست نداشته باشید دست صاحب بعدی آن بیفتد. با ما همراه باشید تا در معامله گوشی دست دوم خود نه بازنده باشید و نه بی انصاف.

همان طور که گفته شد، هنگام فروش گوشی هوشمند، یکی از مهم ترین نکات پاک کردن اطلاعات شخصی از تلفن همراه است. در بیشتر گوشی های هوشمند اندرویدی و آی او اس تنظیماتی برای پاکسازی کامل گوشی وجود دارد که به اصطلاح، تلفن همراه شما را به تنظیمات کارخانه بازمی گرداند. برای این کار در گوشی های اندرویدی باید به بخش Settings یا همان تنظیمات بروید و سپس به بخش Privacy سر بزنید. در این قسمت بخشی به نام Factory data reset وجود دارد که تمام حالت های گوشی را به روز اول برمی گرداند.

ساز و کار در گوشی های آیفون نیز شبیه همین است. ابتدا در Settings به بخش General بروید و گزینه Reset را پیدا کنید. در این بخش گزینه های زیادی وجود دارد که هرکدام یکی از تنظیمات گوشی را به حالت کارخانه بازمی گرداند، اما گزینه مورد نظر شما Erase All Content and Settings است.

با انتخاب این گزینه، تلفن همراه رمز ورودی دستگاه، پسورد اپل آیدی را از شما می خواهد، تا مطمئن شود صاحب واقعی گوشی هستید و کسی قصد نابود کردن تلفن همراه شما را ندارد. در اینجا کار تمام است تلفن همراه به تنظیمات کارخانه بازگشته است، اما گاهی ردپایی از شما در گوشی باقی می ماند، برای همین بهتر است یک بار دیگر سراغ گوشی بروید و مواردی مانند فهرست شماره های تماس، گالری عکس ها، ایمیل و پیام ها را بررسی کنید. به یاد داشته باشید در صورت وجود کارت حافظه در دستگاه، حتما آن را پیش خود نگه دارید و به فکر فروش آن نباشید، چراکه بازیابی اطلاعات کارت حافظه جانبی چندان سخت نیست و ده ها برنامه رایگان در اینترنت برای این کار وجود دارد.

عیب یابی قبل از فروش

حال که گوشی هوشمندتان هیچ محتویاتی از گذشته در خود ندارد می توانید سراغ مراحل بعد بروید. شاید تصور کنید برای فروش یک گوشی کار کرده چندان لازم نیست سلامت آن را چک کنید و خیالتان راحت باشد که مشکلی ندارد. درست برعکس، چراکه شما باید اولین کسی باشید که از مشکلات گوشی خبردار است و نه خریدار.

درواقع وجود هر مشکلی در گوشی، حتی ابتدایی و بی اهمیت که از طرف خریدار کشف شود، باعث ایجاد بی اعتمادی یا پایین آمدن قیمت پیشنهادی می شود، پس لازم است قبل از فروش گوشی حتما از سلامت آن خبردار شوید و در صورت وجود مشکل یا آن را تعمیر کنید یا به خریدار گوشی اطلاع دهید. در شماره قبل اپ هایی را برای بررسی سلامت گوشی معرفی کردیم که در اینجا نیز می تواند به کارتان بیاید AnTuTu Tester و Screen Touch Test برای گوشی های اندرویدی و اپلیکیشن Check & Test برای گوشی های آیفون، اما پیشنهاد ما این است که حتما تلفن همراه خود را به یک تعمیرکار نشان دهید.

اخلاقی عمل کنید

زمان آن رسیده که یار قدیمی خود را به دست بگیرید و برای فروش آن به مراکز فروش تلفن همراه بروید یا به دوست و آشنایی که قصد خرید تلفن همراه دارد بگویید. حتما نمی خواهید همین طوری گوشی را در جیبتان بگذارید و به بازار بروید؟

قبل از این که پایتان را از خانه بیرون بگذارید باید چند نکته دیگر را هم رعایت کنید. اول از هر چیز کمی به ظاهر گوشی خود برسید و سعی کنید آلودگی ها و نکاتی را که باعث ناخوشایند شدن ظاهر گوشی می شوند، از بین ببرید. به طور مثال اگر یک قاب قدیمی یا یک محافظ ال سی دی زهوار در رفته روی گوشی را گرفته، خیلی راحت از آن بگذرید. البته می توانید یک باتری نو نیز روی گوشی بگذارید، اما چندان حیاتی نیست.

در مرحله بعد زمان آن رسیده که گوشی را در جعبه اش قرار دهید و به نوعی دوباره آن را بسته بندی کنید. قرار دادن شارژر، هندزفری و هر تجهیزاتی که همراه گوشی بوده، بسیار مهم است. همان طور که گفتیم هنگام فروش دستگاه تا جای ممکن اطلاعات درست و واقعی در اختیار مشتری قرار دهید. تعمیرات پیشین، ضربه خوردگی ها و مشکلات آن را حتما به خریدار اطلاع دهید تا با به وجود آمدن حس اعتماد، کار برایتان راحت تر شود. یک نکته را فراموش نکنید: معمولا اولین مشتری، خریدار نهایی شما نخواهد بود، چراکه اولین نگاه به گوشی می تواند عیب های پنهان را آشکار کند و این به شما اجازه می دهد دید بهتری به جنس خود داشته باشید.

مشکلاتی مانند عدم آنتن دهی و مشکلات شبکه، مسائلی است که حتما باید خودتان به فکر تعمیرش باشید، چراکه باعث می شود خریدار به شکل یک پاره آجر به دستگاه شما نگاه کند، اما در مورد قیمت گذاری محصول، همان طور که در شماره قبل نیز گفته شد، گوشی دسته دوم سالم شما را نزدیک به 30 درصد کمتر از قیمت نو همان محصول در بازار می خرند و در صورتی که گوشی مشکلات دیگری داشته باشد یا از مدل و عمر آن زمان زیادی گذشته باشد، این قیمت کمتر می شود.

فلش بک: بازگشت از نقطه قبلی

می خواهیم به نقطه اول بازگردیم، اما این بازگشت فقط مربوط به این گزارش و مراحل فروش گوشی نمی شود، در واقع شما را هم دقیقا به جایی بازمی گرداند که از گوشی قدیمی خود خداحافظی کردید. در واقع مساله ای که قبل از هر چیز باید به آن فکر کنید راهی برای بازیابی اطلاعات یا انتقال به گوشی هوشمند جدیدتان است. برای این کار راه های زیادی وجود دارد. راحت ترین راه برای کاربران آی او اس است، فقط کافی است گوشی را با کابل یو اس بی به کامپیوتر وصل کنید و از طریق آی تیونز، یک نسخه backup از آن بگیرید. همچنین با استفاده از تنظیمات آی کلود و بخش Settings می توانید شماره تلفن ها، عکس ها، یادداشت ها و اطلاعات تقویم تان را به سرویس ابریتان انتقال دهید. حال فقط کافی است زمان خرید یک آیفون جدید، آن را به آی تیونز متصل کرده و اطلاعات را از نسخه بک آپ به دستگاه جدید انتقال دهید.

برای گوشی های اندروید نیز امکاناتی مشابه وجود دارد، به طور مثال اگر به تنظیمات دفترچه تلفن دستگاه خود بروید، می توانید شماره ها را با آدرس جیمیل خود سینک کنید که در آنجا ذخیره شود. اگر سیستم عامل اندرویدتان جدید باشد، نرم افزار گوگل فوتو از عکس های شما محافظت می کند، اما برای گرفتن نسخه backup از گوشی اندرویدی به یک نرم افزار اضافی روی دستگاه خود احتیاج دارید. نرم افزار My Backup Pro می تواند این کار را برایتان انجام دهد. این نرم افزار از بیشتر گوشی های اندرویدی پیشتیبانی می کند و می توانید بدون نگرانی، مراحل ذخیره و پس از آن بازیابی اطلاعات را انجام دهید.