کم مصرف کنید

نکاتی کلیدی برای افزایش توان باطری در گوشی

برای دارندگان دستگاه های دیجیتالی مصرف انرژی و به نوعی عمر باطری یکی از عوامل اصلی و مهم است.
بر همین اساس کاربران همواره سعی می کنند برای افزایش بهره وری قدرت باطری خود برخی از توصیه های مرسوم در بازار را رعایت کنند که بعضا ممکن است برخی از آنها برای دستگاه های دیجیتالی مضر هم باشد. به عنوان مثال از سالیان پیش اصطلاحی در بین کاربران و فروشندگان دستگاه های دیجیتال وجود داشت که عنوان می شد هرگاه دستگاه تازه ای که خریدید، برای اولین بار آن را حداقل تا ۷ ساعت در شارژ بگذارید یا اینکه بگذارید باطری دستگاه بین سه تا پنج بار به طور کلی خالی از شارژ شود و بعد آن را مجددا شارژ کنید تا عمر باطری افزایش یابد یا اینکه اگر در مواقع ضروری باطری گوشی شما تمام شد، آن را درآورده و با دو دست خود سریع آن را بمالید تا گرمای تولید شده از اصطکاک دست های شما باعث شارژ اندک باطری گوشی شود. همه این روش ها شیوه های غیر علمی است که سال های سال است بین کاربران دنیای فناوری در چرخش است.
با این حال در سال های اخیر پیشرفت تلفن های همراه پردازنده ها و نمایشگرهای آنها از پیشرفت صنعت باطری های قابل شارژ پیشی گرفته و اگر با بعضی از آنها چند ساعت بازی کنید، باید دور تماس و پیامک را خط بکشید و در به در به دنبال یک شارژر بگردید. هر چند که در این بین تولیدکنندگان تلفن همراه هم متوجه این مشکل شده و همواره سعی می کنند با عرضه فناوری های جدید طول عمر باطری ها را افزایش دهند، اما اینکه در واقع چه راه هایی برای افزایش طول عمر باطری گوشی ها وجود دارد، موضوع گزارش این هفته ما است.

● کمتر از ویبره استفاده کنید
ویبره یا همان لرزش گوشی از جمله دشمنان باطری گوشی ها است. اگر در موقعیتی هستید که صدای زنگ گوشی را نمی شنوید، از ویبره استفاده کنید، اما زمانی که دلیلی برای استفاده از ویبره وجود ندارد بی خود آن را فعال نکنید؛ چراکه قاتل انرژی باطری شما است. شما همچنین می توانید از منوی تنظیمات گوشی خود علاوه بر ویبره زنگ، ویبره صفحه کلید و صفحه نمایش را هم خاموش کنید تا با لمس صفحه نمایش و صفحه کلید دیگر ویبره گوشی کار نکند. همچنین بیشتر گوشی ها صداهای کوتاهی برای فعالیت های خود دارند. به طور مثال، کلیدهای صفحه کلید یا کی پد هنگام تایپ، صدا دارند یا هنگام خاموش و روشن شدن گوشی با موسیقی کوتاهی همراه هستند. اینگونه صداها و موسیقی های غیرضروری نیز به اندازه خود باعث کاهش میزان شارژدهی باطری هستند که با قطعشان می توان باعث عمر بیشتر باطری شد.

● صفحه نمایش بزرگ تر مصرف بیشتر
به شکل کلی هر چه صفحه نمایش گوشی شما بزرگ تر باشد، در نتیجه مصرف باطری شما هم بیشتر می شود، البته اگر بخواهید از صبح تا شب پیامک و اینترنت چک کنید یا فیلم نگاه کنید و بازی کنید. صفحه نمایش گوشی های هوشمند بزرگ هستند و این مساله باعث مصرف بیشتر باطری می شود، البته بعضی مدل های موجود در بازار حسگرهای تنظیم نور دارند. این حسگر به صورت خودکار در محیط های روشن، نور نمایشگر را کم و در محیط های تاریک آن را زیاد می کند.
بیشترین مصرف باطری اسمارت فون ها به صفحه نمایشگر آنها مربوط می شود، به خصوص اگر از انواع AMOLED یا LCD باشند. به منظور بهینه سازی مصرف باطری در این زمینه باید نور صفحه نمایشگر را در بخش تنظیمات کم کرد. به صورت پیش فرض تنظیم نور صفحه نمایش روی Auto گذاشته شده است، اما به نظر می رسد که این هم گزینه پر مصرفی است. بهتر آن است که Brightness صفحه نمایشگر را ۱۰ درصد انتخاب کنید. برای این کار به Settings > Display > Brightness بروید و ابتدا تیک کنار عبارت “Automatic Brightness” را بردارید. آنگاه با منوی کشویی میزان نور را تا حدی که برای شما مناسب است، کم کنید. برای اینکه تنظیم نور در موقعیت های مختلف را به سرعت انجام دهید، بهتر است ویجت کنترل نیرو را روی صفحه اصلی گوشی قرار دهید. برای این کار، یک منطقه خالی از صفحه گوشی را لمس کرده و نگه دارید. از منوی باز شده عبارت Widgets را انتخاب و سپس گزینه Power را کلیک کنید، البته این تنظیمات ممکن است در تلفن های آندرویدی مختلف کمی متفاوت باشند. با کمی جست وجوی همه را پیدا می کنید. همچنین بهتر است مدت زمان خاموش شدن خودکار صفحه نمایشگر را از میزان پیش فرض یک یا پنج دقیقه به ۱۵ یا ۳۰ ثانیه کاهش دهید. در دستگاه های مجهز به iOS، کم کردن تعداد Notification ها تا حدودی مصرف باطری را محدود می کند؛ چراکه هر بار یک Notificiation نمایش داده می شود، صفحه نمایش دستگاه روشن می شود.

● پردازنده فعال تر مصرف بیشتر
یکی دیگر از عواملی که همواره مصرف باطری گوشی را افزایش می دهد استفاده بیش از حد از برنامه های کاربردی است. هر چند که گاهی این ذهنیت وجود دارد که گوشی های هوشمند به طور پیش فرض برنامه های پر مصرف را می بندند، اما به این شکل نیست.
اکثر گوشی های هوشمند دارای قابلیت چند وظیفه ای (Multi-tasking) هستند، به این معنی که چند اپلیکیشن می توانند همزمان باز بمانند و در صورت لزوم به آنها دسترسی پیدا کرد. این کار به شدت ریزپردازنده گوشی را تشنه برق می کند و معضل اصلی کاربران است. در سیستم عامل iOS با دوبار زدن دکمه Home نواری در زیر صفحه باز می شود و اپلیکیشن های فعال را نمایش می دهد. روی هر کدام از اپلیکیشن ها چند ثانیه لمس کنید تا یک علامت توقف در گوشه آنها باز شود. این علامت را انتخاب کنید، اپلیکیشن مورد نظر بسته می شود. برخی از برنامه های نصب شده روی آندروید هم حتی زمانی که کاربر از آنها استفاده نمی کند، در حال جست وجو برای پیدا کردن شبکه و اتصال هستند. این جست وجو از چشم کاربر هم مخفی می ماند و به نظر او تنها یک برنامه بی آزار است که روی گوشی خود نصب کرده، علاوه بر آنکه بهتر است در انتخاب برنامه های نصبی خود بیشتر دقت کنید، برنامه ها و بازی هایی که از آنها استفاده چندانی ندارید از روی گوشی خود پاک کنید و از درگیر کردن بیهوده باطری گوشی جلوگیری کنید. در گوشی های مجهز به سیستم عامل آندروید نیز در قسمت Task Manager در پرونده RAM می توانید برنامه های در حال اجرا را ببندید و متوجه شوید که چه حجمی از پردازنده و RAM دستگاه شما را اشغال کرده اند، آنجا است که متوجه می شوید چرا باطری گوشی شما زود به زود تمام می شود. برنامه باطری هم به شما در کنترل میزان مصرف انرژی کمک می کند. در نسخه های قبل از آندروید ۴ این برنامه در Settings، About Phone، Battery Use قرار دارد. در آندروید نسخه ۴ این برنامه به یک قسمت مجزا در منوی Settings برده شده است. Battery Use به شما نشان می دهد هر کدام از عوامل مختلف چه مقدار از باطری دستگاه را مصرف می کنند.
● اتصالات پر مصرف
یکی دیگر از قابلیت هایی که بلای جان باطری دستگاه است، روشن بودن مودم های وای فای، GPRS و GPS است، البته در این مورد ذهنیت های متفاوتی وجود دارد. عده ای معتقدند که میزان مصرف انرژی این اتصالات آنقدری نیست که بخواهد تاثیری بر عمر باطری دستگاه داشته باشد. شاید در نگاه اول اینچنین باشد، اما زمانی که این اتصالات بخواهد توسط برنامه هایی کاربردی که پیش از این روی دستگاه نصف شده است به کار گرفته شوند، آن هم بدون اطلاع کاربر، آنجا است که می تواند در دراز مدت مصرف باطری دستگاه را افزایش دهد. پس یادتان باشد وقتی به این قابلیت ها نیاز ندارید، مودم های مربوط را خاموش کنید. علاوه بر این، قابلیت همزمان سازی بعضی اپلیکیشن ها به صورت آنلاین نیز می تواند باطری زیادی مصرف کند؛ چراکه به صورت خودکار هر چند دقیقه یک بار به اینترنت متصل می شود و همین امر نیازمند انرژی بالایی است.
● چند نکته کوتاه اما پر کاربرد
در هنگام عکاسی با تلفن همراه، سعی کنید، خیلی از فلاش دوربین استفاده نکنید به خصوص اگر نور کافی وجود داشته باشد؛ چراکه زدن فلش دوربین آن هم در روز نه تنها کمکی به کیفیت عکس شما نمی کند، بلکه مصرف انرژی باطری شما را نیز
افزایش می دهد.
همچنین در نظر داشته باشید که استفاده بیش از حد از منوهای مربوط به ادیت عکس هم شاید تا حدودی کیفیت عکس شما را ارتقا دهد، اما قطع بی تاثیر بر مصرف انرژی شما نخواهد بود.
درمواقع ضروری و زمانی که با شارژ کم روبه رو هستید، به جای ارسال پیامک یا ایمیل، بهتر است از برقراری تماس استفاده کنید. ارسال ایمیل ۲ تا ۴ برابر بیش از برقراری تماس انرژی مصرف می کند. در مواقع ضروری که باطری نفس های آخر را می کشد هرگز ایمیل یا پیامک ارسال نکنید.
بازی کردن، تماشای ویدئو، تماشای عکس و بزرگ و کوچک کردن آنها و استفاده از اینترنت و وب گردی، همه دشمنان باطری هستند. پس هنگامی که در تلاش برای روشن نگه داشتن گوشی هستید، از هیچ کدام از این برنامه ها استفاده نکنید. بهتر است در این مواقع از گوشی فقط برای برقراری تماس استفاده کنید.
جست و جو برای آنتن هم یکی از مواردی است که باطری زیادی مصرف می کند، به ویژه در مکان هایی که آنتن ضعیف است، گوشی مدام به دنبال سیگنال می گردد و همین امر از عمر آن می کاهد. پس در مکان هایی که تحت پوشش شبکه موبایل نیستند، بهتر است گوشی خود را خاموش کنید یا در حالت پرواز (Flight) بگذارید. مکان های شلوغ و پر رفت و آمد نیز باعث فعالیت بیشتر گوشی و افزایش مصرف باطری می شود، زیرا تعداد کاربرانی که از یک دکل واحد استفاده می کنند افزایش می یابد.