ستون فقرات اینترنت

گروهی از شبکه های ارتباطی که توسط چندین شرکت تجاری که ارائه دهنده خطوط ارتباطی پر سرعت بین کشوری هستند مدیریت می شوند

● Internet Backbone چیست؟

بهتر است قبل از توضیح این اصطلاح اینترنتی با تعاریف سایت answers.com آشنا شویم :

A group of communications networks managed by several commercial companies that provide the major high-speed links across the country. ISPs are either connected directly to these backbones or to a larger regional ISP that is connected to one. The backbones themselves are interconnected at various access points called "NAPs." The major backbone providers include Qwest, Level ۳ Communications, AT&T, Sprint/Nextel, SAVVIS and British Telecom.

گروهی از شبکه های ارتباطی که توسط چندین شرکت تجاری ( که ارائه دهنده خطوط ارتباطی پر سرعت بین-کشوری هستند ) مدیریت می شوند. ISP ها نیز یا بطور مستقیم به بکبن ها متصل اند و یا به یک مجموعه بزرگتر از ISP ها که به بکبن وصل هستند. خود بکبن ها نیز به شیوه های مختلف تحت نام NAPs بهم متصل اند.

به طور ساده تر می توان اینطور بیان کرد :

Backbone به معنی ستون فقرات است. Internet Backbone را می توانیم شاکله یا بستر اینترنت ترجمه کنیم. گرچه این عبارت معمولا بصورت ترجمه نشده به کار می رود و در هرحال مقصود از آن٬ شاهراه های ارتباطی اینترنت است. امروزه شرکتهای گوناگون در سطح جهان با خطوط و کابلهایی که حتی از زیر اقیانوس آرام هم عبور کرده اند٬ و نیز با ارتباطات بیسیم٬ همه کره زمین را تحت پوشش قرار داده اند و امکان مبادله پرسرعت حجم عظیمی از اطلاعات را فراهم آورده اند.

شاید این تنها جایی باشد که دوباره کاری٬ به سود بشر تمام می شود. فقط در ایالات متحده آمریکا٬ بیش از ۲۰ شرکت بزرگ٬ شرق و غرب آن کشور را به هم دوخته اند. نگاهی به نقشه بستر اینترنت فراهم شده توسط این شرکتها٬ هم عظمت کار انجام شده را نشان می دهد و هم آسیب ناپذیری اینترنت و عدم وابستگی آن به یک شرکت یا یک کشور را بازگو می کند. شهرهای مختلف از نیویورک و بوستون و واشنگتن دی سی تا سانفرانسیسکو و لوس آنجلس ٬ و از سیاتل و مینیاپولیس تا هوستون و میامی توسط شاهراههای این شرکتها به هم زنجیر شده اند.

همچنین دهها شهر مختلف آمریکا٬ توسط شرکتهای مختلف به دهها پایتخت جهان مستقیما پیوند خورده اند. فرضا نیویورک شاید از طریق تمام این شرکتها به صورت مستقیم به اکثر شهرهای بزرگ ایالات متحده متصل شده است و مستقیما با چندین پایتخت جهان ارتباط دارد. یا فرضا لندن٬ مستقیما و از طریق چندین شرکت با چند شهر آمریکا مرتبط شده است.

به عبارت دیگر حتی با قطع یک یا چند ارتباط در شرایط پیش بینی نشده٬ باز هم اتصال از طریق شرکتهای دیگری با کابلهای دیگر٬ برقرار خواهد بود. اگر گذشته از ارتباط مستقیم و چندگانه شهر الف با ج٬ بتوانیم ارتباط غیر مستقیم از شهر الف به ب و سپس از ب به ج را هم ترسیم کنیم٬ با خطوط حاصل از شبکه پیچیده و ناگسستنی اینترنت تمام نقشه کره زمین رنگ خواهد خورد.

سرعت انتقال اطلاعات در این بستر نیز قابل توجه است. تقریبا اکثر ارتباطات داخلی و همه ارتباطات خارجی ایالات متحده در این شاهراهها با ATM Backbone و خطوط T۳ DS-۳ با ۴۵Mbps مشخص می شوند. البته ظرفیت بعضی از خطوط منجمله ارتباط با سنگاپور و هنگ کنگ٬ یک و نیم تا دو مگابیت بر ثانیه است که از نوع خطوط T۱/E۱ هستند.

برخی از شاهراههای داخلی و نیز ارتباط با توکیو٬‌ لندن٬ پاریس٬ آمستردام و فرانکفورت OC۳c/STM۱ با ظرفیت ۱۵۵Mbps هستند. بسیاری از خطوط داخلی از نوع OC۱۲c با پهنای ۶۲۰ مگابیت برثانیه هستند و بسیاری از خطوط داخلی دیگر و نیز یک خط ارتباطی با لندن٬ OC۴۸c/STM۱۶ با پهنای باند دو و نیم گیگابیت در ثانیه هستند. خط واشنگتن دی سی به نیویورک و شیکاگو OC۱۹۲c/STM۶۴ است که پهنای باند آن ده گیگابیت بر ثانیه است.

اما بزرگترین نقطه تبادل اینترنت در جهان٬ ایالات متحده نیست. آمریکا از این لحاظ در حال حاضر در ردیف یازدهم و پس از هلند٬ انگلستان٬ آلمان٬ ژاپن٬ سوئد٬ اسپانیا٬ شرکت دیگری از ژاپن٬ هنگ کنگ٬‌ مجارستان و کره قرار دارد. بزرگترین نقطه تبادل اینترنت در جهان٬ در آمستردام هلند است و به Amsterdam Internet Exchange یا AMS-IX معروف است. توان عملیاتی این مرکز در نقطه اوج آن ۲۳۰ گیگابیت در ثانیه بوده است! متوسط ترافیک روزانه این مرکز٬ هم از نظر دریافت و هم از نظر ارسال٬ طبق محاسبات اخیر٬ حدود ۱۵۵ گیگابیت در ثانیه می باشد.