دوربین مدار بسته تضمین کننده امنیت شما

وارد شدن تکنولوژی به جهان خیلی از مناسبات و روابط انسانی را دگرگون کرده است. در گذشته تهران به همین اندازه بزرگ بود اما به این میزان پر جمعیت نبود. امنیت در گذشته در ایران و به خصوص در تهران به طرق مختلفی تامین میشد. از پلیس گرفته تا نیر وهای امنیتی معمولا در مقاطع خاص زمانی در صحنه حضور داشتند. اما تکنولوژی و ورود آن به دنیا و ایران صحنه را تا حدود زیادی تغییر داد.

نصب دوربین های هوشمند در داخل ادارات و جای جای شهر فضای شهری را دگرگون کرده و کارها را برای نیروهای امنیتی به مراتب ساده تر کرده است. به احتمال بسیار قوی برای شما پیامک ارسال شده که برای مثال در فلان جا و فلان روز فلان چراغ قرمز را در کرده اید اینهم جریمه شما، بفرمایید پرداخت کنید! این همه از مزایای نصب دوربین های مدابسته در سراسر شهر است. به مدد همین دوربین مدار بسته دیگر خلاف کارها به سادگی قادر نخواهند بود در شهر یا بانک و یا هر مکان دیگری جولان بدهند. به راحتی میتوان آن ها را شناسایی کرد و در کسری از ثاینه حکم بازداشتشان صادر خواهد شد. یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین مراکز در استفاده از دوربین مدار بسته پلیس و سیستم های امنیتی است.

البته دوربین مدار بسته کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد برای مثال در بخش صنعت و در کارخانه، در مکان هایی که حضور انسان ها خطرناک است و ممکن است به قیمت جانشان تمام شود میتوان از دوربین مدار بسته استفاده کرد. برای مثال برای رصد کردن سیاره مریخ برای مدتها از دوربین مدار بسته استفاده میکردند. به غیر از کنترل ترافیک ، همچنین در خانه ها و ویلاهای بزرگ و یا فروشگاههای وسیع که به احتمال زیاد خیلی چیزها ممکن است با تردستی از چشم انسان پنهان بماند از چشم دوربین های مدار بسته مخفی نخواهد ماند. این دوربین ها اشتباهات انسانی را جبران میکنند. به شما توصیه میکنیم اگر خیلی اهل مسافرت هستید و خانه ی بزرگ در شمال تهران دارید که میخواهید برای مدتها خالی اش بگذارید حتما به نصب دوربین مدار بسته در آن اقدام کنید. دوربین مدار بسته وسیله بسیار خوبی است که میتواند امنیت شما و اموالتان را تامین کند. این رزوها اگر به خواندن صفحه حوادث علاقمند باشید متوجه میشوید که تا چه میزان امنیت در تهران کم شده، بعضی از دزدان شگردهای جدیدی طراحی میکنند. برای مثال درب خانه های همسایه ها را میزنند و خود را فردی آشنا معرفی میکنند اما زمانی که شما آیفون تصویری را در خانه نصب کرده باشید متوجه خواهید شد که طرف غربیه است و نیت خیری ندارد. آیفون تصویری این امکان را به شما میدهد که امنیت خانواده و زندگیتان را بالاتر ببرید. یک مسئله مهم این است که دیگر شمال و جنوب و شرق تهران نداریم همه جای تهران نیاز به نصب سیستم امنیتی و حفاظتی قوی دارد.
تاریخچه به وجود آمدن دوربین های مدار بسته جالب و شنیدنی است. حتما شنیده اید به کسانی که سعی دارند تا سِری عمل کنند و یا خیلی رازدار هستند گشتاپو میگویند! گشتاپو یکی از مراکز اطلاعاتی آلمانی ها در جنگ جهانی دوم در آلمان بود. جالب است بدانید که همین نژاد نخبه و هوشمند سبب ساز کشف دوربین مدار بسته در جهان شدند.

تاریخچه:
نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام "والتر بروچ" مسئول نصب این سیستم بود.

در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط به محصولی با نام "وریکون" بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد.از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال 1980 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال 1990 دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت " ضبط بعد از شناسایی حرکت" وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد. تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال 1990 پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی ، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.

در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر "نورفولک" انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند.بطور کلی در دهه میلادی بین 1990 تا 2000 استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.