ولاگ چیست؟

ولاگ چیست؟ | ولاگ یا همان ویدیو بلاگ در واقع تولید محتوای ویدیویی و تصویری برای وبلاگ ها می باشد. ولاگر هم به کسی گفته می شود که محتوای ویدیویی برای وبلاگ خودش یا وبلاگ دیگری تهیه کند. در ادامه درباره ولاگ توضیحاتی داده شده است که با هم می خوانیم.

ولاگ (Vlog) یا ویدیوبلاگ (Video Blog) یک بلاگ کوتاه برای وبلاگه که از ویدیو به عنوان محتوای اولیه استفاده می شه. ولاگر (Vlogger) هم به کسی گفته می شه که ویدیوبلاگ می سازه. احتمالا هنوز کامل متوجه این مفهوم نشده باشین. چندتا از ویژگی های این نوع محتواها رو «فرداد جهان بخش» به خوبی توضیح داده و منم با کمی دخل و تصرف واستون بازنویسی کردم که قضیه بهتر براتون جا بیفته:
حرف هایی که در ولاگ/بلاگ گفته می شه معمولا غیررسمی هستن. منظور از غیررسمی بودن، غیرمعتبر بودن نیست. منظور اینه که یه نوشتۀ بلاگ نسبت به یه مقالۀ علمی لحن غیررسمی تر و صمیمی تری داره و می تونه در مورد چیزهایی بگه که شاید در فضای مقالۀ علمی نگنجه. با همین نسبت یه ولاگ می تونه در مورد چیزهایی باشه که یه برنامۀ تلویزیونی هیچوقت جایگاهی براش نداشته.
ممکنه حوزه هایی که یه ولاگر/بلاگر در موردشون محتوا تولید می کنه بیش از حد گسترده و نامربوط به موضوع های دیگه اش باشه، واسه همین هم در انتخاب موضوع برای تولید ولاگ دستتون بازه.
در فضای ولاگ/بلاگ تعامل تولیدکننده های محتوا با بیننده ها/خواننده ها به راحتی انجام می شه. سیستم نظردهی یکی از بنیان های اصلی این نوع محتواست.
به طور کلی برای تولید این جنس محتوا یه قانون وجود داره اونم اینکه هیچ قانونی وجود نداره! یه سنگِ تراش نخورده داریم به علاوۀ میخ و چکش! هرکاری بخواییم می تونیم روی سنگ انجام بدیم. برای همین می تونیم یه ولاگ منحصربه فرد بسازیم که فقط متعلق به خودمون هست. یکی از جاذبه های این حوزه مخاطب هاش هستن. مخاطب های ولاگ/بلاگ انسان هایی هستن که شاید به سختی بتونیم در شبکه های اجتماعی یا خیابون پیداشون کنیم.
در دنیا، روزبه روز کسب وکارهای بیشتری اقدام به ساخت ولاگ می کنن. یکی از محبوب ترین ولاگ ها در دنیای بازاریابی، ولاگ های DailyVee هست که توسط Gary Vaynerchuk ساخته می شه. گری در قسمت های متفاوتِ DailyVee، تمام کارهایی که روزانه تو محل کارش انجام می ده رو منتشر می کنه. Jon Olsson یکی از ورزشکارهای شرکت نوشابۀ انرژی زا ردبوله، جان اسکی بازیه که دو ساله ولاگ درست می کنه. Nico Rosberg هم برندۀ مسابقات فرمول وانه، الان دیگه بازنشسته شده و زده تو کار تولید ولاگ. اتفاقا Casey Neistat هم ولاگره.
مفهوم ولاگ و ولاگر تو دنیا خیلی جا افتاده تر از ایرانه. افراد مشهور یوتیوب سال هاست که اتفاقات روزمرۀ خودشون رو در قالب ویدیو ضبط و منتشر می کنن و در حوزۀ تولید محتوای جذاب با موضوعات مورد پسند در این کار خِبره شدن. ساخت ولاگ انقدر طرفدار پیدا کرده که شرکت های مختلفی مثل Maker Studios به وجود اومدن و با ولاگرها طرف قرارداد شدن.
ولاگ ها ابزاری بسیار قدرتمند برای اشتراک گذاری اتفاقات روزمرۀ شما با دنبال کننده هاتون هستن. روشی بسیار راحت برای برقراری ارتباط تعاملی بیشتر و اثرگذارتر.

منبع: www.nima.today