چگونه اینترنت ۵g راه استفاده از وب را تغییر میدهد؟ | اینترنت 5g

چگونه اینترنت ۵g راه استفاده از وب را تغییر میدهد؟ | قطار تکنولوژی با بیشترین سرعت ممکن در حال حرکت کردن است و هر لحظه در گوشه ای از این قطار اتفاق تازه ای رخ می دهد. این بار اینترنت 5g اتفاق پر سر و صدایی است که در صورت فراگیر شدنش، کیفیت ما را از فضای مجازی و به طور کلی دنیای اینترنت تغییر خواهد داد.

ما غالبا پیشرفت دنیای تکنولوژی را به صورت تدریجی می بینیم. به عوان مثال، سالهاست که باتری اسمارت فون ها چندان تغییری نداشته و حتی خود اسمارت فون ها هم تغییرات تدریجی دارند. اما ۵G به صورت یک انقلاب خواهد بود. تد راپاپورت از دانشگاه نیویورک می گوید:
“من این را رنسانس وایرلس می نامم. درهم آمیختن چندین اتفاق دنیا را به سرعت تغییر می دهد در حالی که چند سال پیش حتی تصورش هم سخت بود.”
اما به چه سرعتی؟! متخصصان معتقدند که بین ۲ تا ۵ سال آینده، ۵G واقعیت می یابد. شرکت هایی همچون ورایزون، AT&T، سامسونگ، اریکسون و نوکیا در حال کار بر روی تجهیزاتی هستند که این کار را تسریع می کند.
چه چیزی ۵G را از ۴G متمایز می کند؟! جواب این سوال در «طول موج» نهفته است. شبکه های ۵G از طول موج های میلیمتری رادیویی استفاده می کنند، این به این معناست که فرکانس امواج الکترومغناطیسی که استفاده می کنند، بالاتر از ۲۴ گیگاهرتز است. همین ماه بود که FCC این طیف را برای استفاده عموم آزاد کرد. ایالات متحده اولین کشوری است که این کار را انجام می دهد. این طیف، پیش از این فقط استفاده نظامی داشته است.
فرکانس بالا این توانایی را دارد که در بازه زمانی یکسان، اطلاعات بیشتری را منتقل کند. اما مشکل اینجاست که فرکانس های بالاتر براحتی توسط ساختمان ها، برگ ها و باران و عواملی این چنینی، مسدود شده و ارتباطات را با مشکل مواجه می کنند. اما با پیشرقت پردازش سیگنال، چیپست ها و تکنولوژی آنتن توسط شرکت های بزرگ، این مسئله نیز به مرور زمان حل می شود. به عنوان مثال، آرایه ای از آنتن های بسیار ریز بر روی چیپ ها یا مدارهای الکتریکی، می تواند سیگنال را در اطراف موانع هدایت کند و از این مشکل بکاهد. سامسونگ یک نمونه آزمایشی از آرایه ای با ۳۲ آنتن ریز ساخته است. تد راپاپورت می گوید:
“کارهای زیادی از طرف شرکت های مخابراتی بزرگ و کوچک در حال انجام است. شما فعالیت بسیار خوبی در صنعت می بینید، چون آینده موج های میلیمتری به سرعت در حال رسیدن است.”

جالب است بدانید که...
شرکت کره ای سامسونگ با همکاری شرکت مخابراتی و ارتباطات و فناوری KDDIژاپن، به طورآزمایشی برقراری نسل جدید اینترنت ۵G رادر یک قطار پر سرعت در حال حرکت آزمودند و بنابر اعلام این غول تکنولوژی کره ای، سرعت اینترنت در این پروژه ۵G بر روی قطار در حال حرکت ۱.۷ گیگابیت بر ثانیه گزارش شده است.
طبق گزارش های منتشر شده، سرعت این قطار که بین دو ایستگاه در شهر سایتمای ژاپن رفت و آمد می کند، بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت بوده است و فاصله این دو ایستگاه از هم نیز تقریبا ۱.۵ کیلومتر است.
محققان و متخصصان این دو شرکت در این پروژه همچنین سرعت دانلود و بارگزاری فیلم را مورد سنجش و ارزیای قرار داده اند به گونه ای گزارش داده اند یک فیلم با کیفیت ۸K با کمک روتر برقراری اینترنت ۵G داخل قطار دانلود شده و همچنین یک فیلم با کیفیت ۴K نیز با استفاده از این روتر، بارگزاری و آپلود شده است.
سامسونگ اعلام کرده است که این پروژه آزمایشی نشان داد که چگونه مسافران و کاربران حتی در زمان حرکت با وسایل حمل و نقل پر سرعت نیز می توانند از فناوری نسل جدید اینترنت ۵G بهره مند شوند. این غول تکنولوژی کره ای همچنین به کاربران اطمینان داده است که استفاده از روتر وای فای موجود و نصب شده بر روی قطار و سایر اماکن عمومی، از لحاظ امنیتی نیز تایید شده است و مشکلی را برای آنها ایجاد نخواهد کرد
پشتوانه چنین پیشرفت هایی، پیشرفت در تکنولوژی میکروچیپ ها است. اولا، چیپ های کوچکتر توان پردازشی بالایی دارند که با مقدار معینی انرژی، داده های بیشتری را پردازش می کنند. ثانیا، می توان این چیپ ها را با لایه ای از مواد مخصوص پوشاند تا به عنوان آنتن عمل کرده و مصرف انرژی را کاهش داده و افت سیگنال را کمتر کنند.
۵G قادر خواهد بود تا سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه سرعت اینترنت را در مناطق شلوغ در اختیار کاربران قرار دهد. سامسونگ به تازگی تکنولوژی را ابداع کرده است که می تواند با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه، داده را به ماشین در حال حرکت منتقل کند. ۴G تقریبا ۱۰ برابر ۳G سرعت دارد و سرعت تقریبی آن ۱۰ مگابیت بر ثانیه است. ۵G می تواند سرعتی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر ۴G داشته باشد. کن استوارت، مسئول بخش تکنولوژی وایرلس اینتل می گوید:
“چیزی که کاربران خواهند دید، تجربه غنی و ویدئوهای با کیفیت است. به جای اینکه پوکمون گو را روی نمایشگرهای خود بازی کنند، می تواند آن را به صورت سه بعدی و با سرعت رفرش بالایی بازی کنند.”