کارمندان گوگل در بهشت!

کارمندان گوگل در بهشت! | کارکردن در گوگل آرزوی هرکسی است که در حوزه ی فناوری اطلاعات و کامپیوتر فعالیت می کند. در این مقاله به شرایط کار در گوگل و امکاناتی که کارمندان آن دارند، پرداخته شده است.

یکی از مزایایی که دنیای اینترنت برای ما به ارمغان آورده است، سفر به گوشه و کنار جهان و سرک کشیدن به مکان های متنوع و تماشایی است. برای آن دسته از ما مسافران اینترنتی که علاوه بر سرک کشیدن به جاهای نرفته و جذاب، به دنیای کسب وکار و شرکت های فوق بزرگ و صد البته فناوری های نوین علاقه مند هستیم، سیلیکون ولی دنیای دیگری است؛ منطقه ای که ساکنان آن سکانِ کشتی هزاره ی سوم را در دست دارند.
شرکت های سیلیکون ولی هر کدام داستان منحصربه فرد و جذابی دارند. گوگل هم یکی از همان هاست؛ که البته نه تنها در سیلیکون ولیِ ایالات متحده، که در ده ها کشور و شهر دیگر هم دفاتر خودش را دارد. یکی از نکته هایی که همیشه اخبار مربوط به گوگل را جذاب کرده، روش اداره ی این سازمان بزرگ است. اینکه کارکنان گوگل، معروف به گوگلرها، چه می خورند و چه می کنند و… که البته گاهی اوقات پاسخ این پرسش ها با اغراق هم همراه شده است.

خوراکی های خوشمزه در محل کار گوگل
کارکنان گوگل فوق العاده تغذیه ی خوبی دارند، برای وعده ی صبحانه، ناهار و حتی اگر تا دیر وقت بمانند وعده ی شام، خوراکی ها و نوشیدنی های سالم و متنوعی در اختیار دارند، آن هم کاملا رایگان!
دسترسی به خوراکی های خوشمزه در گوگل، بسیار راحت است. در گوشه و کنار ساختمان ها و محوطه ی شرکت گوگل، محل هایی برای صرف قهوه و آب میوه وجود دارند.
یکی از کارکنان گوگل می گفت اینجا همه عاشق خوراکی ها هستند، چون باعث می شود در زمان و پول صرفه جویی کنیم و کمک می کند تا از این طریق با همکاران مان رابطه برقرار کنیم.

ملاقات با آدم های جالب در محل کار گوگل
یکی از گوگلر ها گفته که این شرکت جای فوق العاده ای است برای دیدن و شنیدن و ملاقاتِ افرادی که از دوره ی نوجوانی درباره شان مطالبی می خوانده، یا آنها را در تلویزیون و رسانه می دیده است. او می نویسد: «انقدر که در سال گذشته آدمای مشهوری دیدم که تو ویکی پدیا صفحه دارن در کلِ زندگیم ندیده بودم!»
گوگلر دیگری هم حرف های فوق العاده ای درباره ی همکارانش داشت:
ما با آدم های باهوش و باانگیزه ای احاطه شده ایم که بهترین محیطی که تا به حال تجربه کرده ام، برای یادگیری فراهم می کنند. منظورم از یادگیری، از طریق نشست ها و برنامه های معمول آموزشی نیست، منظورم از طریق کار با همکاران شگفت انگیزی است که داریم، حتی آنهایی که چندان معروف هم نیستند. من در چندین دات کامِ دیگر هم کار کرده ام، ولی هرگز آن طور که در گوگل تجربه می کنم، از سوی همکارانم از منظر حرفه ای به چالش کشیده نشده و از آنها انرژی نگرفته ام.
آدم ها در کل از کار در گوگل خوشحال هستند، آنها گذشته های متفاوتی دارند و تقریبا همیشه داستان جالبی برای به اشتراک گذاشتن دارند. آنها علاوه بر همکاری با پیشروهای فناوری جهان، گاه وبی گاه نشست هایی هم با آدم های معروف و دیگر رهبران و مدیران متفکر دارند.

گوگلرها احساس می کنند واقعا در آینده زندگی می کنند
جای تعجب نیست که کارمندان این شرکت در خط مقدم فناوری حرکت کنند، هر چه نباشد گوگل یکی از برترین شرکت های فناوری دنیاست.
گوگلرها برای انجام کارهای روزمره شان، از محصولاتِ این شرکت استفاده می کنند. آنها محصولات بتایی که هنوز عمومی نشده و مراحل آزمایشی را می گذرانند هم در اختیار دارند.
یکی از کارکنان گوگل می گوید: «قبل از اینکه مرورگر کروم منتشر شود، من از آن استفاده می کردم. از موبایل ها و تبلت ها و کروم بوک ها هم قبل از آنکه در دسترس عموم قرار بگیرند استفاده می کردم. جالب است! انگار در آینده هستید و تازه اگر بازخورد خوبی ارائه بدهم یا حتی درگیر توسعه ی آن فناوریِ به خصوص بشوم، می توانم آن را شکل هم بدهم.»

ایستگاه فناوری در گوگل
گوگل تعدادی از بهترین و شگفت انگیزترین متخصصان آی تی دنیا را در اختیار دارد و آنها به دیگر گوگلرها کمک می کنند تا کارشان را انجام دهند.
ایستگاه فناوری (TechStop) پایگاه فناوری داخلیِ گوگل است که در صورت نیاز، برای کار با سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف، به گوگلرها کمک می کند. ایستگاه های فناوری گوگل ۲۴ ساعته و ۷ روزِ هفته مشکلات احتمالی گوگلرها را حل می کنند.
یکی از کارکنان گوگل می گوید ایستگاه فناوری را خیلی دوست دارد «چون رویکرد بسیار کاربردی ای برای حل مشکلات ساده ی روزمره است. برای مثال، اگر شارژر لپ تاپ تان را در خانه جا گذاشته اید، به ایستگاه فناوری بروید و یک شارژر دیگر بردارید.»

گوگلرهایی که در مرکز مانتین ویو هستند، سرویس رایگان دارند
این شرکت فوق بزرگ، در مرکز اصلی اش در سیلیکون ولی، سرویس ایاب و ذهاب رایگان دارد. آن هم اتوبوس هایی مجهز به وای فای. این طوری کارکنان بدون در نظر گرفتن اینکه کجای سان فرانسیسکو زندگی می کنند، نه تنها نیازی به خودروی شخصی برای رسیدن به محل کار ندارند، بلکه می توانند در این اتوبوس های مدرن استراحت کنند، خوش بگذرانند یا حتی در مسیر، کارشان را هم انجام بدهند.

حیوانات خانگی در محل کار گوگل
گوگلرها آزاد هستند که حیوانات خانگی شان را به محل کار بیاورند. یکی از کارکنان سابق گوگل می گوید که چرا آوردن سگش به محل کار فوق العاده است: «این نه تنها کمک می کند انرژی ام را حفظ کنم، بلکه برای همکارانم هم لذت بخش است. بردن سگم به محل کار کمک کرده تا افراد جدیدی را ملاقات کنم که در غیر این صورت ممکن نبود با آنها معاشرتی داشته باشم.»

گوگل به رفاه عمومی کارکنانش اهمیت می دهد
وقتی پروژه ای با موفقیت انجام می شود، کارکنان می توانند به همدیگر «بنِ ماساژ» بدهند. این بن های ماساژ وقتی به حد مشخصی برسند، می توانند برای یک ساعت ماساژ رایگان در محل شرکت استفاده شوند.
از ماساژ که بگذریم، رویکرد گوگل در برخورد با حوادث و سوانحی که ممکن است برای کارکنانش پیش بیاید هم بسیار جالب است. مهندسی توضیح می دهد که وقتی کارمند گوگل بود و دچار جراحت شد، چه اتفاقی افتاد:
«وقتی در ایالات متحده بودم و به دلیلی مجروح شدم، نیاز به سه جراحی و درمان های بعدی داشتم و در مجموع پنج ماه نمی توانستم کار کنم. اول مدیرم و همکارانم و بعد هم کل شرکت واقعا با من همدل بودند و مرا تشویق می کردند که روی سلامتی خودم تمرکز کنم. وقتی بعد از اتمام دوره ی درمان به محل کار برگشتم، حسابی نگران بودم و استرس داشتم، اما مدیرم انتظاراتش را کاملا معقولانه تعیین کرد و این امر باعث شد سریعا به نقطه ی لازم برسم و بعد هم از جایی که کار را ترک کرده بودم، ادامه بدهم.»

کسانی که بچه دار می شوند، مزایای ویژه ای دارند
توجه به خانواده در محل کار گوگل
اینکه مادرها تا شش هفته پس از زایمان مرخصی بگیرند کاملا معمول است، اما در گوگل داستان متفاوت است. پدرها شش هفته مرخصی با حقوق می گیرند و مادرها هجده هفته و هر دو هم چنان که در مرخصی هستند، حقوق و مزایایشان را دریافت می کنند.
یکی از کارکنان گوگل می نویسد: «گوگل حتی به محض اینکه بچه به دنیا می آید، امکانی برای مان فراهم می کند به نام baby bonding bucks تا در دوران مرخصی، به مخارجی مانند پوشک بچه و سایر خرج ها کمک کند».
وقتی والدین به سرِ کار بازمی گردند، محل نگهداری رایگانی در داخل شرکت برای بچه ها در نظر گرفته شده است.

شرایط گوگل برای همسران گوگلرها پس از فوت آنها، اشک شان را درمی آورد!
حتما بعد از خواندن این نکته، شما هم قبول می کنید که گوگل زوج ها را به وفاداری و زندگی در کنار هم، تا آخر عمر، تشویق می کند.
اگر گوگلری از دنیا برود، علاوه بر پرداخت بیمه ی عمر، همسرش هم چنان نیمی از حقوق او را به مدت ۱۰ سال دریافت می کند. علاوه بر این، برای هر یک از بچه های گوگلر متوفی هم مبلغ ۱۰۰۰ دلار در ماه در نظر گرفته می شود.
گوگلری می نویسد: «وقتی این مزایا را برای همسرم گفتم، او گریه کرد. از اینکه اگر اتفاقی برای من بیفتد، شرکت این کارها را برایش انجام خواهد داد، واقعا به گریه افتاد.»

کلاس های تناسب اندام و ورزش رایگان دارند
یکی از مهندسین سابق گوگل، عاشق دوش گرفتن در محل شرکت بود. او تعریف می کند:
«خیلی دوست دارم زیر دوش فکر کنم و چند وقت یک بار ایده هایم را در آنجا بررسی کنم. اگر انرژی مضاعفی دارید و می خواهید آن را تخلیه کنید، می توانید بروید بیرون و حسابی بدوید. بعد هم دوش بگیرید و لباس هایتان را عوض کنید. برای شخص من که دوست ندارم تمام مدت در چهاردیواری جلوی کامپیوتر کار کنم، این کار کمک می کرد انرژی های منفیِ خودم را تخلیه کنم. این کار باعث می شود تمرکز بیشتری روی کار داشته باشید. در ضمن وقتی می دانستم که می توانم دوش بگیرم و لباس هایم را برای کار عوض کنم، صبح ها که با دوچرخه به محل کار می آمدم، بیشتر و سخت تر رکاب می زدم و از این کار لذت می بردم.»
به علاوه، خیلی از دفاتر گوگل اسکوتر در اختیار کارکنان شان می گذارند تا با اسکوتر به اطراف سر بزنند.
قانون ۸۰/۲۰ فرصت فوق العاده ای برای خلاقیت به گوگلرها می دهد.

توجه به خلاقیت در محل کار گوگل
قانون ۸۰/۲۰ به گوگلرها کمک می کند ۸۰ درصد از زمان شان را به وظایف اصلی شان اختصاص بدهند و ۲۰ درصد را به پروژه هایی که بسیار دوست دارند و عقیده دارند به شرکت هم کمک خواهد کرد.
نسبت ریسک به پاداشِ خوبی وجود دارد
گوگلرها بر این عقیده اند که در این شرکت با آدم ها، کسب وکار و فناوری ای سروکار دارند که ارزشش را دارد.
یکی از کارکنان فعلی گوگل نوشته که نسبت ریسک به پاداش در گوگل، عامل مهمی برای اوست:
«ما کسب وکار شگفت انگیزی داریم که مدام در حال رشد است، مشتریان و کاربران عاشق آن هستند و این امر ثبات شغلیِ بیشتری نسبت به دیگر شرکت ها برای ما فراهم می کند. کار در گوگل هیچ کدام از ما را ثروتمند نمی کند، اما نسبت ریسک به پاداشِ آن بسیار خوب و پایدار است.»
کارمندان گوگل می توانند مرخصی زیادی بگیرند تا به دنبال علایق شان بروند.

شرایط مرخصی در محل کار گوگل
علاوه بر تعطیلات و مرخصی های معمول، سیاست های مرخصی گوگل به کارکنان این فرصت را می دهد تا زندگیِ خارج از محل کار را هم دنبال کنند و به دنبال کشف ناشناخته هایشان بروند.
گوگلرها می توانند تحت شرایط خاصی، مرخصی بدون حقوق سه ماهه داشته باشند. مزایای بهداشتی درمانی برای مرخصی های بدون حقوق سه ماهه هم چنان ادامه می یابند. گوگلرها می توانند از این مرخصی برای کار با سازمان های غیرانتفاعی، کمپین های سیاسی و دیگر پروژه های جامعه گرایی که علاقه دارند استفاده کنند.
یک بار گوگلر، همیشه گوگلر! یکی از کارمندان سابق گوگل می گوید که حمایت قدیمی ها یکی از بهترین مزایای این شغل است. گروه های گوگلرهای سابق یکی از بزرگترین پرتال های حمایتی در دنیا هستند. اگر شما هم یکی از گوگلرهای سابق باشید، حتما به هر کشوری که بروید، گوگلر دیگری را خواهید یافت.

برگرفته از: businessinsider