تلفن هوشمند|ابزاری یه فراگیری جهان

تلفن هوشمند امروز دیگر به یکی از ابزارهای جدانشدنی از انسان تبدیل شده است. استفاده از تلفن هوشمند برای چرخیدن در اینترنت و هزاران استفاده دیگر برای هر کسی که به یک گوشی هوشمند دسترسی داشته باشد به راحتی امکان پذیر است. در مکتوب زیر در این مورد بیشتر بخوانید:

انقلاب گوشی های هوشمند و تکنولوژی های وایرلس، جهان را تغییر داده است و حالا دیگر شاهد ظهور اینترنت اشیا و... در تمام جهان هستیم. این گوشی ها امروزه دیگر ساده ترین راه دسترسی به اینترنت محسوب می شوند و در بیشتر نقاط جهان، کاربران بخش اعظم ارتباطات خود را از قبیل مکالمه، اتصال به اینترنت، ارتباط گرفتن با دوستان و... از طریق شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها و... را به وسیله همین گوشی ها انجام می دهند؛گوشی هایی که حالا دیگر تخمین زده شده است که تعداد کاربران آن در سراسر جهان تا سال 2020 به 5.7 میلیارد نفر برسد و این ظرفیت بسیار بزرگی محسوب می شود. اما با توجه به اینکه در برخی کشورها شاهد اشباع از نظر اتصال کاربران به اینترنت تلفن هوشمند هستیم، کدام کشورها در زمینه افزایش تعداد کاربران اینترنت در حال ایفای نقش مؤثرتری هستند و کدام یک می توانند برای آینده تلفن های هوشمند نقشی تعیین کننده داشته باشند؟
ارتش 5.7میلیاردی
کاربران تلفن هوشمند
در آخرین گزارش مؤسسه GSMA Intelligence که مدتی پیش منتشر شد، تخمین زده شده است که تعداد کاربران گوشی هوشمند در سراسر جهان تا سال 2020 به 5.7 میلیارد نفر خواهد رسید و به دلیل اینکه بیشتر کشورهای توسعه یافته اشباع شده اند، بخش اعظم این رشد در منطقه آسیا پسیفیک بویژه در هندوستان انجام خواهد گرفت. طبق این گزارش همچنین تخمین زده می شود که تا سال 2020 حدود 860میلیون کاربر جدید تلفن هوشمند داشته باشیم که 4/66درصد آن از آسیاپسیفیک خواهد بود و در این میان هندوستان با 36درصد رشد تعداد کاربر یعنی 310میلیون نفر، نقش اصلی را ایفا می کند. گفتنی است که هندوستان بتازگی به عنوان دومین بازار بزرگ تلفن هوشمند از امریکا پیشی گرفته است که بسیاری، دلیل آن را افزایش یافتن درآمد مردم این کشور و نیز عرضه گوشی های هوشمند با بهای پایین عنوان کرده اند.
در این گزارش همچنین آمده است که تلفن های هوشمند به میلیون ها نفر از مردم جهان کمک کرده اند تا دسترسی به اینترنت داشته باشند؛ فرصتی که شاید اگر توسط تلفن های هوشمند فراهم نشده بود هرگز این افراد آن را به دست نمی آوردند و شاید تعداد کاربران اینترنت در چنین مناطقی حتی به نصف تعداد کنونی هم نمی رسید چه برسد به اینکه در آینده بخواهند در زمینه افزایش تعداد کاربران اینترنت، نقش اساسی ایفا کنند و پیشرو باشند.
طبق مطالعات محققان مؤسسه GSMA Intelligence، درحال حاضر در هندوستان شاهد ضریب نفوذ بالای تلفن همراه هستیم که این موضوع باعث شده است میزان ضریب نفوذ اینترنت جهان هم بالا برود. اما ضریب نفوذ بالای تلفن همراه چه مزایایی برای این کشور پهناور یا سایر نقاط جهان ایجاد خواهد کرد؟ از نگاه این محققان یکی از مزایای اتصال بیشتر کاربران کشورها به اینترنت، بیشتر نقل و انتقالات مالی و به اصطلاح شکل گرفتن اقتصاد دیجیتال است که می تواند در وضعیت اقتصادی این کشورها و به طور کلی جهان، تأثیری بسیار جدی داشته باشد. «کولمیت باوا» یکی از تحلیلگران این مؤسسه می گوید: مصرف کنندگان در کشورهای در حال توسعه در حال گذار و عبور از کامپیوترهای دسکتاپی و لپ تاپ ها هستند و از سوی دیگر به تلفن های هوشمند اقبال خوبی نشان داده اند تا بتوانند از این طریق به اینترنت متصل شوند طوری که رشد تلفن های هوشمند در این مناطق، 34درصد بالاتر از سایر کشورهاست. همچنین در این گزارش آمده است: در هندوستان با اینکه هم اکنون ترافیک بالای اینترنت تلفن هوشمند در آن وجود دارد ولی باید بدانیم که هیچ نشانه ای از کندی رشد در آن دیده نمی شود و همچنان شیب رشد آن روند صعودی دارد. «کولمیت باوا» این تحلیلگر حوزه بازار و آی تی در مؤسسه GSMA Intelligence همچنین گفت: با پیش بینی سهم 46درصدی از بازار جهانی تلفن هوشمند در این کشور تا سال 2018، رشد دیجیتال سریع هندوستان، فرصت های زیادی در اختیار بسیاری از کشورها قرار خواهد داد چرا که هندوستان از بسیاری جهات ازجمله اقتصادی، با کشورهای زیادی در ارتباط است. وی همچنین ادامه داد: به همین دلیل هم سازمان هایی که در کشورهای مختلف با افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه و گوشی های هوشمند به درآمدزایی بیشتری می رسند رقابت گسترده و تنگاتنگ تری با یکدیگر خواهند داشت.
امریکا و اروپا عقب تر از هندوستان
در گزارش GSMA Intelligence نه تنها به تعداد کاربران کنونی توجه شده است بلکه به طور مشخص تحقیقی انجام گرفته که کدام کشورها می توانند در سال های آتی، بیشترین تعداد کاربر جدید تلفن هوشمند را داشته باشند. در همین راستا در گزارش این مؤسسه آمده است که تا سال 2020، هندوستان به تنهایی مسئول 36درصد کاربران جدید تلفن هوشمند در سراسر جهان خواهد بود. همچنین در بخش دیگری از این گزارش آمده است: این درحالی است که در دهه گذشته رشد کاربران تلفن همراه در بازارهایی همچون امریکا و اروپا بیشتر بوده که البته در حال حاضر، دیگر بازار کشورهای این حوزه، اشباع شده اند و نمی توان چندان به افزایش تعداد کاربران جدید تلفن هوشمند در آن دل خوش کرد. به عنوان مثال در حال حاضر ضریب نفوذ تلفن هوشمند در اروپا و امریکای شمالی بیش از 80درصد است پس این کشورها جای زیادی برای رشد ندارد ولی در مقابل، امریکای لاتین و آسیا پسیفیک(آسیا- اقیانوسیه) به ترتیب ضریب نفوذ تلفن هوشمند 70 و 65درصدی دارند که البته انتظار می رود این ضریب نفوذ تا سال 2020 به 78 و 76درصد برسد. از آنجا که در آسیاپسیفیک تعداد زیادی کشور در حال توسعه دیده می شود و ازسوی دیگر این کشورها دارای جمعیت جوان بالایی هستند، بنابراین یک پتانسیل بالقوه بالا در زمینه آی تی و حوزه تلفن های هوشمند محسوب می شوند. این هم یک دلیل دیگر که از نگاه محققان مؤسسه GSMA Intelligence، بیشتر رشد کاربران تلفن هوشمند از ناحیه منطقه آسیا اقیانوسیه و بازارهای در حال توسعه خواهد بود.
آینده روشن اینترنت نسل چهارم
در زمینه اینترنت نیز در این گزارش آمده است در حالی که هنوز هم بخش عمده ای از مردم جهان از اینترنت 2G استفاده می کنند و در سال 2016 این رقم به 45 درصد رسید، مطالعات نشان می دهد که تعداد کاربران اینترنت نسل سوم(3G) در این سال به 32درصد و تعداد کاربران نسل چهارم اینترنت(4G) هم به 23درصد رسیده بود.
با اینکه این آمار و ارقام چندان بالا نیستند و به اعتقاد بسیاری، حتی دلگرم کننده نیز محسوب نمی شوند، اما آنالیز محققان مؤسسه GSMA Intelligence پیش بینی می کنند که تا سال 2020، بازیگر اصلی میدان اینترنت، فقط نسل چهارم شبکه تلفن همراه یعنی (4G)خواهد بود و این رقم تا 41درصد نیز خواهد رسید در حالی که طبق این پیش بینی، میزان کاربران نسل دوم اینترنت(2G)به کمتر از 30 درصد نزول خواهد کرد و در زمینه نسل سوم شبکه تلفن همراه (3G) نیز رقم 32درصد کاملاً راکد و یکنواخت باقی می ماند. از آنجا که تعداد کاربران اینترنت نسبت مستقیمی با رشد اینترنت هایی با سرعت بیشتر دارند، پس رشد در زمینه نسل چهارم شبکه تلفن همراه(4G) نیز در آسیا اقیانوسیه و هندوستان دیده می شود و شاید بتوان این مناطق را بزرگترین دلیل برای افزایش ضریب نفوذ اینترنت نسل چهارم دانست و حتی محققان این مؤسسه، منطقه آسیاپسیفیک را بزرگ ترین فاکتور در رشد جهانی کاربران تلفن همراه و اینترنت نسل چهارم شبکه تلفن همراه تا سال 2020 می دانند. همچنین در این گزارش آمده است که برخی کشورها در آسیا پسیفیک نیز در این زمینه موفقیت بیشتری خواهند داشت که از آنها می توان به چین، هندوستان، مالزی و نیوزیلند اشاره کرد که پیشتازان جهان در رشد ضریب نفوذ تلفن هوشمند در منطقه آسیا پسیفیک هستند.
کمپانی Mobile Adobe Digital Insights (ADI) نیزچندی پیش گزارشی منتشر کرد و در آن عنوان شد که ترافیک تلفن هوشمند در هندوستان، از سال 2014 تاکنون حدود 290 درصد افزایش یافته در حالی که ترافیک کامپیوترهای دسکتاپی با حدود 6 درصد کاهش همراه بوده است و در زمینه تعداد کاربران تبلت نیز باید گفت ترافیک تبلت در سال 2017 نسبت به 2014، رشد یکنواخت 3درصدی داشته است به بیان دیگر با توجه به بازار و تعداد کاربر راکد تبلت و رایانه خانگی در بخش عمده ای از آسیا پسیفیک، می توان گفت تلفن های هوشمند نقش اصلی در توسعه تعداد کاربران اینترنت دارند.