طرح پیشنهادی ادغام کارتهای هوشمند

در هر کشوری علاوه بر شناسنامه, کارت های شناسایی متعددی به عنوان مدرک تأیید هویت و گاه تأیید صلاحیت , برای شهروندان صادر می شود که از آن جمله می توان به کارت کارمندی, گواهی نامه و گذرنامه اشاره کرد یکی از ملزومات تحقق دولت الکترونیک تبدیل این کارت ها از شکل امروزی به نوع الکترونیک آن است, یعنی برای هر شهروندی در دولت الکترونیک, لازم است به ازای هر کارتی که امروز دارد یک کارت الکترونیکی جایگزین آن صادر شود

در هر کشوری علاوه بر شناسنامه، کارت‌های شناسایی متعددی به عنوان مدرک تأیید هویت و گاه تأیید صلاحیت ، برای شهروندان صادر می‌شود که از آن جمله می‌توان به کارت کارمندی، گواهی‌نامه و گذرنامه اشاره کرد. یکی از ملزومات تحقق دولت الکترونیک تبدیل این کارت‌ها از شکل امروزی به نوع الکترونیک آن است، یعنی برای هر شهروندی در دولت الکترونیک، لازم است به ازای هر کارتی که امروز دارد یک کارت الکترونیکی جایگزین آن صادر شود.

از طرفی بانکها نیز برای بهره‌گیری از فناوری اطلاعات در تعاملات و خدمات بانکی خود، اقدام به صدور کارت‌های بانکی الکترونیکی برای مشتریانشان کرده و خواهند کرد. پس در بانکداری الکترونیک مشتریان بانک به ازای هر حسابی که افتتاح می‌کنند یک کارت دریافت می‌کنند تا به کمک آن بتوانند از خدمات بانک استفاده کنند.

در چنین شرایطی شهروندِ ناچار است کارت‌های الکترونیک متعددی و حتی بیش از آن کارت‌های معمولی که قبلاً داشته، با خود حمل کند. که این خود مشکلات متعددی ازجمله سردرگمی در حمل و استفاده، سردرگمی در به‌خاطرسپردن رمز‌های متعدد، کاهش ضریب امنیت و بالارفتن احتمال فقدان کارت را در پی دارد. برای حل این مشکل به نظر می‌رسد بهترین کار، ادغام کارت‌ها در دو یا سه کارت هوشمند است که در ادامه راهکار پیشنهادی برای کاهش و ادغام این کارتها ارائه می‌شود.

علی ابدام