طرحی برای انتخاباتی سالم, جامع و کامل

در این مقاله طرحی را بیان میکنم که مطابق این طرح هیچ گونه تخلف و تقلب در انتخابات رخ نخواهد داد و اعتماد مردم و کاندیداها در آراء به حد صد در صد خواهید رسید

نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان در سطح کشوری یا شهری و حتی روستایی، برای انتخاب ریاست جمهوری، انتخاب شورای نگهبان، خبرگان، شهرداری‌ها، نمایندگان مجلس، شورای شهر و ... انتخابات برگزار می‌شود. هر از گاهی بر سر این انتخابات مشکلاتی به وجود می‌آید که اذهان عمومی را مغتش و سبب جوسازی‌ها و جنجال‌هایی در کشور و شهرها می‌شود. مردم وقتی رأی می‌دهند، دوست دارند که انتخابات بدون هر گونه مشکل و تقلب صورت بگیرد، بدون هر گونه خرابکاری در حقشان. متأسفانه با روندی که بر انتخابات وجود دارد، مشکلات فراوانی هم وجود دارد که در این مقاله به این مشکلات می‌پردازیم و راه حلی اساسی و کارایی و سالم و جامع و کامل برای برگزاری هر چه بهتر و سریع‌تر انتخابات پیشنهاد می‌کنیم. امیدوار است که با اجرای این طرح بتوان انتخاباتی سالم و کامل و جامع نه تنها در شهرها، بلکه در کشور و در سراسر دنیا داشته باشیم.

مشکلات شیوۀ برگزاری انتخابات :

از جمله مشکلاتی که در طرح و شیوه‌ی کنونی برگزاری انتخابات وجود دارد، که منجر به تقلب‌ها و جنجال‌ها و برخی مشکلات در سطح شهر و کشور می‌شوند، را در زیر بیان می‌کنیم :

۱- سندی و کاغذی بودن انتخابات :

سندی و کاغذی بودن انتخابات سبب می‌شود که برخی از افراد به دلیل تعصبات قومی و قبیله ای یا هم به دلیل دریافت مبلغی پول و ... دست به عکس برداری از برگه های خالی رأی توسط گوشی همراه می‌کنند، یا هم توسط حجاب خانم‌ها، آنرا در زیر چادر و یا درون کیف و جیب جای سازی می‌کنند و به این ترتیب برگه رأی را برای کپی رنگی به مکان مورد نظر برده و بعد از جعل و کپی برداری، برگه ها را به اسم کاندید مورد نظر پر کرده و با هماهنگی شخص سوم که قرار است رأی بدهد، این برگه ها را داخل صندوق می‌ریزند.

در طرحی که ارائه خواهیم داد، خبری از سند و کاغذ بازی نیست و به این ترتیب جلوی این قبیل تقلبات در انتخابات را می‌گیرد.

۲- زمان :

بدون شک در هر انتخاباتی، درصد محدودی از مردم هستند که به دلایل مختلف قادر نشدند که رأی بدهند. از جمله‌ی این دلایل می‌تواند پیر و از کار افتادن بودن، شلوغی جمعیت، اتمام مهلت انتخابات در ساعت خاص، مشغله کاری، برخی درگیری‌های حاشیه ای در برخی شعب که برای امنیت منجر به بستن آن شعبه می‌شود و ...

با شیوه ای که طرح خواهیم کرد، مشکل زمانی برای انتخابات برطرف شده و شخص در کمتر از یک دقیقه می‌تواند کاندیداهای خود را انتخاب کند و به این ترتیب، زمان کافی برای سایر اقشار هم خواهد ماند.

۳- هزینه :

برای برگزاری هر انتخاباتی، هزینه های فراوانی در نظر گرفته می‌شود، که این هزینه ها صرف تولید صندوق‌های انتخابات، دفترچه های برگ‌های رأی، دستمزد رئیس و رؤسای و سایر مسئولین برای برگزاری و راه اندازی هر شعبه و هزینه های دیگر.

با طرحی که ارائه خواهد شد، میزان این هزینه ها به شدت کاهش یافته و دیگر نیازی به هزینه های اضافی برای ساخت هزارن هزار صندوق و دفترچه رأی و ... وجود نخواهد داشت.

۴- شمارش آراء :

یکی از مهم ترین مسئله، مسئله شمارش آراء می‌باشد. شمارش آراء در انتخاباتی که در سطح کشوری برگزار می‌شود، نیاز به زمان بسیار بالایی دارد که ظرف مدت کمتر از بیست ساعت به طول می‌انجامد. خطاهای انسانی برای شمارش آراء هم وجود دارد.

در طرحی که ارائه خواهد شد، خبری از خطاهای انسانی و زمان بسیار طولانی برای شمارش رأی‌ها وجود نخواهد داشت.

۵- سایر موارد.

چگونی خطور این طرح به ذهن :

طی صحبت‌هایی که با جناب آقای ممتاز افرازیان، از معتمدین بخش سوق و جناب آقای سید سعید پرهیز، یکی از منتخبین شورای بخش سوق، پیرامون این که چه کنیم تا انتخاباتی سالم و جامع و کامل و بدون تقلب داشته باشیم، با بررسی طرح‌های مختلف، این طرح به ذهن اینجانب خطور کرده است.

طرح نوین انتخاباتی :

طرح پیشنهادی من، شامل سخت افزار و نرم افزار می‌باشد. کمتر کسی هست که از باجه های خودپرداز بی خبر باشد و همه از عملکرد و کارایی دستگاه های خود پرداز با خبر هستند و از سهولت و امنیت و کارایی آن آگاه هستند.

در طرحی که بنده پیشنهاد می‌کنم، دستگاهی در ابعاد کوچک‌تر از دستگاه خودپردازها ساخته می‌شود. این دستگاه دارای سخت افزارهای خاص و نرم افزارهای خاص می‌باشد. این دستگاه همانند خودپردازها به شبکه وصل می‌شود.

در اپراتور مرکزی این دستگاه، مشخصات کامل افراد واجد شرایط رأی وجود دارد. مشخصاتی مانند نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، شماره کارت ملی، کد پستی و ...

این دستگاه دارای یک سنسور بارکدخوان می‌باشد. بدین صورت که وقتی رأی دهنده بارکد کد ملی خود را روی بارکد خوان دستگاه قرار می‌دهد، تمام مشخصات فرد در صفحه مانیتور مشخص می‌شود و شخص در صورت تأیید وارد مرحله انتخاباتی می‌شود و در صورت عدم تأیید از مرحله انتخاباتی خارج و به صفحه اول باز می‌گردد.

حتی اگر بارکدی تقلبی روی دستگاه قرار گیرد، پیغام خطا و الارم زده می‌شود تا مسئولین باجه انتخاباتی را از تخلف باخبر کنند.

چنانچه بارکد کارت ملی صحیح باشد، شخص وارد صفحه‌ی انتخابات می‌شود. فرض کنیم انتخابات ریاست جمهوری، نمایندگان ولی فقیه، شهرداری‌ها همه با هم هستند. در این صورت شخص ابتدا وارد انتخابات ریاست جمهوری می‌شود. در سمت بالای صفحه جعبه ای وجود دارد که در زیر این جعبه کد و نام نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری مشخص شده است. شخص با وارد کردن کد نامزد ریاست جمهوری دلخواه، رأی خود را داده و به مرحله‌ی بعد که انتخاب نماینده ولی فقه می‌باشد، هدایت می‌شود. در صفحه‌ی بعد، شخص نام استان خود را در جعبه‌ی استان‌ها انتخاب می‌کند و بلافاصله کد و اسامی نامزدهای ولی فقیه نمایان می‌شوند. در این صورت در جعبه زیر اسامی، کد نامزد مورد نظر را وارد کرده و با تأیید وارد صفحه‌ی بعد می‌شود. در این صفحه که انتخابات شورای شهر می‌باشد، ابتدا شخص نام استان و سپس نام شهر خود را انتخاب می‌کند. با انتخاب شهر، کد و نام نامزدها نمایان می‌شوند و در روبروی آن‌ها به تعدادی که باید در آن شهر انتخاب شوند، جعبه خالی نمایان می‌شود. در هر جعبه کد نامزد مورد نظر را می‌نویسد و دکمه‌ی تأیید را فشار می‌دهد.

بدین ترتیب شخص به سادگی رأی می‌دهد و در سیستم اپراتور مرکزی، به طور اتوماتیک و بدون کوچک‌ترین تخلف و اختلالی شمارش آراء برای هر نامزد انتخاباتی، مشخص می‌شوند. در پایان انتخابات، اپراتور مرکزی، شمارش آراء ریاست جمهوری، به همراه شمارش آراء نمایندگان ولی فقیه هر استان و شمارش آراء نامزدهای شورای هر شهر را، برای آن‌ها به نمایش می‌گذارد.

در این دستگاه مطابق با نرم افزارهای امنیتی که دارد، چنانچه یک کد ملی، برای بار دوم بخواهد ثبت شود، دستگاه پیغام خطا به همراه یک الارم هشدار دهنده بیان می‌کند که این کد ملی ثبت شده است و دیگر قادر به رأی دادن نیست. بدین ترتیب با شنیدن الارم توسط مسئولین صندوق‌ها و شعب، جلوی هر گونه تخلفات چند بار رأی دادن گرفته خواهد شد.

مشکلات این طرح :

شاید به ظاهر به نظر آید که این طرح دارای مشکلاتی مخصوصاً مشکلات امنیتی باشد. اما این را باید گوش زد کرد که متخصصان نرم افزار و سخت افزار ایرانی، صاحب نخبه‌هایی هستند که از برترین هکرهای جهانی هستند. این نخبگان می‌توانند دولت را در هر چه بهتر برگزاری این طرح یاری کنند. بدین صورت :

بعد از راه اندازی طرح، از هکرهای ایرانی کمک جسته تا با هر شیوه ای که بلد هستند، به سیستم جدید انتخاباتی حمله کنند و درصد هک آن باشند. در صورتی که هکرها بتوانند این سیستم را هک کنند، شیوه‌ی دقیق هک را بیان می‌کنند و راه های نفوذ و ضعف سیستم را به مسئولین بیان می‌کنند. بدین صورت می‌توان به آزمایش‌های مختلف و متعدد توسط هجوم آزمایشی هکرها به سیستم جدید، راه ها و حفره ها و لایه های نفوذی به سیستم جدید را شناسایی کرده و درصدد رفع این لایه ها و حفره ها و ضعف‌ها شد.

این مراحل آزمایشی و ترمیمی باید تا زمانی صورت بگیرد، که هیچ کدام از هکرها نتوانند سیستم را هک کنند. آن زمان که هیچ کدام ازهکرها نتوانند سیستم را هک کنند، این نشان دهنده‌ی این است که سیستم جدید در حال حاضر از قدرت امنیتی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

برای قسمت بارکد خوان دستگاه هم باید به همین شیوه اجرا شود و بارکدخوان سیستم را باید طوری طراحی کنند که نصبت به بارکدهای تقلبی و جعلی و غیر از بارکدهای کد ملی، پیغام خطا داده و الارم بدهد تا مسئولین باجه های اخذ رأی از تخلف آگاه شوند.

مزایای طرح :

بدون شک، چنان که این طرح در کشور اجرا شود، نه تنها یک انتخابات سالم و جامع و کامل خواهیم داشت، بلکه جلوی خیلی از تخلفات و حتی اغتشاشات گرفته خواهد شد. این طرح نه تنها دارای مزایای امنیتی بالا، بلکه مزایای در صرف وقت و هزینه می‌باشد که در زیر بیان می‌کنیم :

۱- مهم ترین مزیت این طرح، اعتماد صمیمانه مردم به رأی دادن می‌باشد چرا که یقین دارند تخلفی رخ نخواهد داد.

۲- جلوگیری از تقلب‌هایی که در رأی دادن، حمل صندوق‌های رأی، شمارش آراء و ... رخ می‌دهد.

۳- جلوگیری از هزینه‌هایی که صرف تولید کاغذهای انتخاباتی می‌شود.

۴- جلوگیری از هزینه های مالی ناشی از اداره کردن شعب صندوق‌های رأی.

۵- جلوگیری از خطاهای دستی و نوشتاری در انتخابات.

۶- اجرای سالم و کامل و بدون دردسر انتخابات.

۷- صرفه جویی در وقت و هزینه های ناشی از کاغذ بازی‌ها.

۸- جلوگیری از رأی‌های باطله.

۹- امکان اخذ رأی توسط تمام واجدین شرایط به دلیل کاهش زمان رأی دادن.

۱۰- شمارش لحظه به لحظه‌ی آراء در هنگام رأی دادن توسط خود دستگاه مرکزی.

۱۱- و هزاران مزیت دیگر.

سخن آخر :

من از مسئولین کشوری، این درخواست را دارم که برای داشتن انتخاباتی سالم و جامع و کامل و بدون هر گونه تخلف و نقص و تقلب و جنجال و تشویش اذهان عمومی، به کمک نخبه های نرم افزار سازی و سخت افزار سازی، و به کمک مسئولین امنیتی کشور این طرح را آغاز کرده و از کلیه مسئولین و نیروهای ذی ربط، درصدد اجرای این طرح، امداد جسته، تا ما شاهد تقلب‌ها، خیانت‌ها، جنجال‌ها، شورش‌ها و ... در انتخابات نباشیم و هر انتخاباتی که داریم، در کمال آرامش و امنیت و با اعتماد کامل مردم از شعب و مسئولین انجام پذیرند.

والسلام

سید احسان راستگو سوق