تاخت و تـاز ارابـه رادئـون

پیکربندی کارت های گرافیک رادئون با روش کراس فایر

پیکربندی گرافیکی اس.ال.آی انویدیا وکراس‌فایر شرکت AMD به گونه‌ای است که شما می‌توانید با اضافه کردن چند کارت گرافیک (تا چهار کارت گرافیک) به صورت یک مجموعه واحد به یک سیستم رایانه دسکتاپ کارایی رندر بازی‌ها را در سیستم خود افزایش دهید. هر چه تعداد کارت‌های گرافیک بالا برود، کار پیکربندی سخت‌تر می‌شود.

در این حالت، مقیاس و محاسبات سیستم سخت تر شده و مشکلات مربوط به درایور یا گرداننده های نرم افزاری و پردازنده سیستم شما را بیشتر درگیر خود می کند. اگر از ما بپرسید، می گوییم پیکربندی دو کارت گرافیک برای کارایی گرافیک های متعدد در بازی ها (multi-GPU gaming performance) ایده آل است.

روش کار

برای این کار باید دو یا سه کارت گرافیک AMD را در حالت کراس فایر روی یک مادربورد منطبق با این قابلیت نصب کرده یا به همین صورت دو یا چند کارت گرافیک جی فورس انویدیا را به حالت پیکربندی اس.ال.آی روی مادربوردی که قابلیت انطباق با آن را دارد به کار ببرید. ما در اینجا می خواهیم روش کراس فایر کردن دو عدد کارت AMD رادئون R۹ ۲۹۰X را برای شما شرح دهیم.

قطعات مورد نیاز

۱ـ یک مادر بورد قابل انطباق با پیکربندی چند گرافیک کراس فایر. تقریبا هر کارت گرافیکی که شکاف های پایانه اتصال یا اسلات پی.سی.آی اکسپرس PCIe x۱۶ متعدد داشته باشد می تواند کراس فایر شود، اما هر مادربورد اینچنینی قابل انطباق با انفورس انویدیا نیست.

نکته: اگر از یک پردازنده AMD برای اجرای بازی های رایانه ای استفاده می کنید، چیپ ست های سری ۹۰۰ شرکت AMD همزمان با پیکربندی کراس فایر، پیکربندی چند گرافیک اس.ال.آی را نیز مورد پشتیبانی قرار می دهند.

۲ـ پردازنده Intel Core i۷-۴۹۶۰X Ivy Bridge-E ۳.۶GHz که همه هسته های آن روی چهار گیگاهرتز کلاک شده اند و حدود سه میلیون و ۳۹۰ تومان قیمت دارد.

۳ـ مادربورد ASUS - RAMPAGE IV BLACK EDITION با چیپ ست X۷۹ که حدود یک میلیون و ۷۴۰ هزار تومان قیمت دارد.

۴ـ ۱۲۸ گیگابایت فضای ذخیره داده وضعیت جامد (SSD) که قیمتی معادل ۳۷۰ هزار تومان دارد.

۵ـ منبع تغذیه یا پاور (PSU) با توان ۱۲۰۰ وات با قیمت یک میلیون و ۳۸۸ هزار تومان

۶ـ دو عدد کارت گرافیک رادئون R۹ ۲۹۰X که قیمت هر عدد یک میلیون و ۵۹۵ هزار تومان است.

پیشنهاد ما برای کارت گرافیک، اسب بخار بازیخوری رادئون R۹ ۲۹۰X شرکت ای.ام.دی است که توانایی ارائه رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ را در حالت پیکربندی کراس فایر دارد و از قابلیت های برجسته آن می توان فناوری صدای واقعی (AMD TrueAudio) و چهار گیگابایت حافظه را برشمرد.

این دو کارت، گرمای فوق العاده زیادی تولید می کنند. به همین دلیل ابتدا دو کارت را روی دو پایانه اتصال نزدیک به هم نصب کردیم تا اثرگذاری دمای ۹۵ درجه (همان مرز محدودیت دمای این کارت گرافیک) روی این دو کارت را بررسی کنیم. امروزه قطعات جانبی کراس فایر از قبیل انگشتی ها / متصل کننده ها / پل ها دیگر به تاریخ پیوسته اند، چرا که همه داده ها از طریق شکاف پایانه پی.سی.آی. اکسپرس فرستاده می شود.

تاخت و تاز ۰/۵ گیگابایت بر ثانیه ای (Gbps) هر دوی این کارت ها از طریق یک حافظه عظیم چهار گیگابایتی که ۵۱۲ بیتی است، صورت می گیرد. این قابلیت باعث می شود این دو کارت گرافیک هنرنمایی فوق پیشرفته ای حتی بالاتر از سطوح کارایی جی فورس جی.تی.ایکس ۷۸۰ و تایتان را ارائه کنند. در این شرایط هر کاربری با داشتن یک صفحه نمایش با رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل می تواند بازی هایش را با تنظیماتی که برای کیفیت بالا صورت پذیرفته، با داشتن دو کارت گرافیک اجرا کند. بازی فراتر از معنی (Ultra high definition gaming) در رزولوشن غول آسای ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ مافوق اچ دی نامیده می شود. هنگامی که یک سیستم پیکربندی چند گرافیکی کراس فایر راه اندازی می کنید، به چهار عدد اتصال برق برای برق رسانی به کارت ها نیاز دارید.

نکته: همیشه صفحه نمایش را به کارت گرافیک نزدیک تر به پردازنده متصل کنید.

نصب سخت افزارها

نصب همه کارت های گرافیک رادئون ای.ام.دی واقعا آسان است و فقط کافی است کارت درست روی شکاف پایانه اتصال مادربورد بنشیند و اتصالات خارجی برق شش یا هشت پین PEG آن درست وصل شود. ترجیحا منبع تغذیه برقی تهیه کنید که این اتصالات پی.سی.آی ـ ای پی.ای.جی را به صورت محلی داشته باشد. (تبدیل آنها از یک اتصال دهنده مولکس لوازم جانبی آنو ۲۰۱۳ خیلی جالب نیست)

حالا درایورهای مربوط به کارت ها را دانلود کنید. وقتی این کار انجام شد، باید ویندوز را ریبوت کرده، سپس آخرین گرداننده های ATI Catalyst را نصب کنید که پس از ریبوت شدن مجدد، همه چیز باید در پنجره کراس فایر پدیدار شده که نشان دهنده فعال شدن حالت CFX است. در این حالت به هیچ پیکربندی دیگری نیاز نیست، مگر این که بخواهید از طریق تنظیمات به ارتقایی بیشتر دست یابید. برای انجام این کار می توانید پنجره Catalyst Control Center را باز کنید.

اورکلاک کردن سیستم

حالا باید مرتب وضع کشش جریان برق اندازه گیری شده پس از نصب کارت های گرافیک به صورت کراس فایر ایکس را زیر نظر داشته باشید.

روش اندازه گیری حرارت

ابتدا باید گرافیک را (نه پردازنده) زیر بار فشار کار قرار دهید. اندازه گیری وات برق مصرفی پیش و پس از این کار به ما می گوید گرافیک چقدر کشش جریان برق زیر فشار بار کاری را داشته است. سیستم ما بر اساس پردازنده شش هسته ای آیوی بریج Intel Core i۷-۴۹۶۰X Ivy Bridge-E ۳.۶GHz بر پایه پلتفرم X۷۹ بنا نهاده شده و تشنه مصرف انرژی است. تنظیمات آن روی ۶ / ۴ گیگاهرتز برای همه هسته های پردازشی اورکلاک (ارتقا از طریق دستکاری تنظیمات) قرار دارد. قدم بعدی این است که قابلیت صرفه جویی مصرف برق برای این پردازنده و مادربورد باید غیرفعال شود تا ضمانتی برای نتایج مداوم بنچ مارک باشد. کشش جریان برق محاسبه شده در حالت تک GPU و حالت دو گرافیکه کراس فایر ایکس به شرح زیر بوده و تفاوت آن در دو حالت کاملا مشهود است:

الف ـ کشش جریان برق کارت گرافیک تک AMD Radeon R۹-۲۹۰X

۱ـ حالت بیکاری سیستم = ۱۲۰وات

۲ـ درحالت تحت استرس قرار دادن کامل جی پی یو= ۳۹۶ وات

ب ـ کشش جریان برق با پیکربندی دو گرافیک (۲-way)کراس فایر ایکس

AMD Radeon R۹-۲۹۰X

۱ـ در حالت بیکاری سیستم= ۱۳۰ وات

۲ـ زیر بار فشار کاری کامل= ۶۶۱ وات

در مورد پاور، منبع تغذیه ۵۵۰ تا ۶۰۰ وات برای کار کارت گرافیک رادئون R۹-۲۹۰X تکی و مقدار ۸۰۰ وات برای کار این کارت گرافیک در حالت پیکربندی دو گرافیک کراس فایر ایکس کافی است. اگر قصد دارید سیستم را اورکلاک کنید، به یک پاور خوب ۱۲۰۰ واتی نیاز دارید. اگر پاور شما نتواند زیر بار کاری حداکثر از پس تامین برق سیستم برآید، ممکن است حالت های زیر برای سیستم شما پیش بیاید:

ـ کارایی ۳D بد

ـ توقف ناگهانی بازی ها

ـ ریست شدن و خاموش شدن (شات داون) ناگهانی سیستم

ـ هنگ کردن سیستم هنگام بازی

ـ بار اضافی روی پاور ممکن است به سوختن پاور و قطعات سیستم منجر شود.

پس حتما هنگام اورکلاک کردن سیستم بازی قدرت پاور را در نظر داشته و مرتب کشش جریان برق و حرارت قطعات سیستم را زیر نظر داشته باشید. ۴۰ درجه سانتی گراد حرارت بسیار خوبی برای سیستم محسوب می شود. مقدار ۵۰ درجه خوب است، اما در حرارت های بالاتر توصیه می کنیم حتما از یک نرم افزار کاربردی (اپلیکیشن) برای مانیتور کردن حرارت پردازنده و کارت گرافیک کمک بگیرید.

جواد ودودزاده