مدال افتخار طلوع خورشید Medal of Honor Rising Sun

Rising Sun دومین قسمت از سری بازی های مدال افتخار به حساب می آید که توسط EA در اواخر سال ۲۰۰۳ برای کنسول PS۲ ساخته شده است راه یابی اولین قسمت این بازی با عنوان Frontline را نیز در جلد اول کتاب بازی های رایانه ای به چاپ رساندیم

Rising Sun دومین قسمت از سری بازی‌های مدال افتخار به‌حساب می‌آید که توسط EA در اواخر سال ۲۰۰۳ برای کنسول PS۲ ساخته شده است (راه‌یابی اولین قسمت این بازی با عنوان Frontline را نیز در جلد اول کتاب بازی‌های رایانه‌ای به چاپ رساندیم). در Rising Sun برخلاف نسخه‌های قبلی، شما جنگ جهانی دوم را در جبهه ژاپن تجربه می‌کنید.

● شروع بازی:

▪ بخش اول:

کشتی که در آن اقامت دارید مورد هجوم هواپیماهای دشمن قرار گرفته است. ابتدا به جلو رفته و به سمت چپ بپیچید. وارد حمام شده و از در دیگر خارج شوید. دوستان خود را دنبال کرده و از پله‌ها بالا بروید. با کمک دکمه مثلث و سپس مربع از موانع عبور کنید. پلکان را به طرف بالا طی کرده و با کپسول، آتش را خاموش کنید. کمی جلوتر توسط رادیو (Save) بازی را ذخیره کنید.

نکته: این بازی به علت مأموریت‌های طولانی که دارد امکان ذخیره بازی را در طول مأموریت و هم‌چنین در انتهای هر مرحله فراهم ساخته است.

از سمت راست از آشپزخانه خارج شده و خود را به عرشهٔ کشتی برسانید. با مسلسل دستی و یا توسط تیربار چندین هواپیمای دشمن را نابود کرده تا دموئی دیده و به داخل دریا بیفتید.

▪ بخش دوم:

پس از دیدن چند صحنه در قایق هستید. به کمک تیربار قایق، تمامی هواپیماهای مهاجم را به سرعت نابود کنید. در صورت موفقیت صحنه‌ای خواهید دید. از این پس مأموریت‌های اصلی شما شروع می‌شود.

● مأموریت اول: سقوط فیلیپین

از روی پل عبور کرده و دشمنان را از پای درآورید. به بالای پله‌ها نروید، در عوض وارد انبار مخروبه شوید. در انتهای آن چرخ‌دنده را برداشته و به سمت تانک بروید. چرخ‌دنده را بر روی تانک متصل کرده تا تانک به حرکت درآید. آن را دنبال کرده و مهاجمین را از بین ببرید. به همین ترتیب ادامه داده تا به یک مسیر بسته برسید. به طرف چپ و سپس راست رفته تا به خانهٔ بزرگ و چوبی برسید. تانک دشمن را نابود کرده و وارد ساختمان شوید. بازی را در پشت پله‌ها ذخیره کنید. به بالای پله‌ها رفته و مستقیم جلو بروید. از تخته چوب‌های شکسته عبور کرده و پائین بپرید. همه را از پای درآورید! جلو رفته و پس از نابودی دشمنان به منطقه‌ای حفاظت شده با دیوارهائی بلند برسید. سمت چپ آن یک مسیر زیرزمینی وجود دارد. وارد آن شده و مسیر را طی کنید. اینک در بیرون هستید، جائی شبیه یک استادیوم. از پلکان بالا رفته و وارد یکی از اتاقک‌ها شوید. نگهبان را کشته و دستگاه را بررسی کنید. اینک در بیرون هستید، جائی‌ شبیه یک استادیوم. از پلکان بالا رفته و وارد یکی از اتاقک‌ها شوید. نگهبان‌ را کشته و دستگاه را بررسی کنید. پائین رفته، همه را از پای درآورده و از در دو دهنهٔ باز شده عبور کنید. به طرف راست رفته و وارد ساختمان سمت چپ شوید. پله‌ها را طی کرده تا به پشت بام برسید. پشت تیربار رفته و سربازان دشمن و خصوصاً تانک را نابود کنید تا دروازه باز شده و نیروی کمکی دشمن از راه برسد. آنها را نیز کشته و به پائین برگردید. وارد دروازه شده و به‌سوی تانک خودی بشتابید. سپس به پیش کامیون رفته و از پشت آن چرخ‌دنده‌ای را بردارید. اشتباه نکنید، این چرخ‌دنده برای تانک نیست! وارد کلیسا شده و خود را به بالاترین قسمت رسانده (پله‌های مارپیچ را نیز طی کنید) زمانی که نوشتهٔ ....Action ظاهر شد دکمهٔ ضربدر را بزنید تا زنگ کلیسا به صدا درآید. به پیش کامیون بازگشته و سوار شوید. محاصره می‌شوید. با مسلسل مهاجمین را کشته و تانک دشمن را با نگه داشتن دکمهٔ L۲ نابود کنید. ادامه داده تا مأموریت اول به اتمام برسد.

● مأموریت دوم: یورش شبانه

سوار بر یک قایق در رودخانه هستید. با اسلحهٔ تک تیرانداز دشمنان را از پای درآورید. در اواسط راه از قایق پیاده شده و راه را مستقیم به جلو بروید. سربازان دشمن را تک تک از بین برده تا به اتاقکی نزدیک رودخانه برسید. دوباره سوار قایق شوید. متأسفانه یکی از افراد گروه توسط تمساح کشته می‌شود. پس از پیاده شدن، در یک منطقهٔ خطرناک هستید. مواظب سربازان دشمن که استتار کرده‌اند باشید. همه را از پای درآورده، سمت راست راه را دور زده تا به پشت سنگر برسید. وارد تونل شده و از سمت دیگر بیرون بروید. کمی بعد از کنار کامیون گذشته و جلوتر سمت چپ می‌توانید بازی را ذخیره کنید. بیرون رفته جلوتر به دو برجک چوبی می‌رسید. تک تیراندازان را کشته و وارد مسیر بین دو برج شوید. در این مرحله دو کلبه وجود دارد. وارد کلبهٔ بزرگ شوید و شیء آبی‌رنگ را بردارید. خارج شده و به پشت کلبه بروید. یک‌سری جعبه و سیم خاردار می‌بینید. وارد مسیر باز آن‌جا شده تا سنگ بزرگی ببینید. وارد راه کنار آن شده و پس از غلبه بر دشمنان وارد کلبه بزرگ بعدی شوید. مهاجمین را از بین برده و آیتم‌ها را بردارید. در بیرون (پشت کلبه) صدای صحبت چند سرباز را می‌شنوید که یک بومی را اسیر کرده‌اند. آنها را از پای درآورده و بومی را دنبال کنید. مرد بومی کشته می‌شود. دشمنان را سر به نیست کرده و وارد مسیر زیرزمینی شوید. از طرف دیگر خارج شده و سمت راست (داخل سنگر) آیتم را بردارید. وارد حفرهٔ بعدی شده، دشمنان را از پای درآورده و دستگاه سیاه‌رنگ را منهدم کنید. ادامه داده تا به کلبهٔ آخر برسید. به طبقهٔ دوم رفته و فرماندهٔ دشمن را از پای درآورید. شیء آبی‌رنگ بعدی را برداشته و از در دیگر همین کلبه خارج شوید. از پله‌ها پائین رفته و جلوتر، تانک را نابود کنید. در انتهای راه دستگاه بزرگ سیاه‌رنگی را می‌بینید؛ آن یک توپ جنگی است! به پشت آن رفته و جعبه‌های مهمات سمت راست خود را از بین ببرید (بهتر است هدف‌گیری کنید). دشمنان را نیز از بین برده تا درهای آەنی سمت چپ باز شود. به دنبال یار خود بروید. کمی بعد پشت تیربار رفته و همه را از پای درآورده تا مأموریت دوم به سرانجام برسد.

● مأموریت سوم: نجات اسیران و نابودی دژ دشمن

در جنگل راه را طی کرده و مهاجمان را نابود کنید. به دو مرد، یکی بومی و دیگری شکارچی برخورد می‌کنید. از سمت چپ ادامه دهید. مرد شکارچی راه را باز می‌کند. جلو رفته و برای عبور از کنار بومی باید جلوتر بازی را ذخیره کنید. برگردید و از جائی که بومی ایستاده بود عبور کنید. با دوربین اسرا را خواهید دید. همه را به‌خصوص فرماندهٔ دشمن را از پای درآورید تا نوشته‌ای ظاهر شود. دستان اسیران را از پشت باز کنید تا پس از چند لحظه خمپاره‌ای حصار اطراف درختان را باز کند. توسط راه باز شده از سربالائی بالا رفته (مواظب خمپاره‌ها باشید) سریع خمپاره‌اندازان را کشته و خود توسط آن، همه را نابود کنید (تانک را نیز از قلم نیندازید). پائین رفته و به سمت چپ بروید. تیربارچی‌ها را از پای درآورده و از پل عبور کنید. وارد بخش دیگر جنگل می‌شوید. دشمنان را از بین برده، از روی رود گذشته و به‌سوی بالا حرکت کنید. سمت چپ وارد غاری انبوه از جعبه شوید. سربازان را از پای درآورده و به بالا بروید. محافظان توپ جنگی را از بین ببرید تا دوستتان که متخصص بمب‌گذاری است توپ را با بمب منفجر کند (البته فراموش نکنید برای نابودی توپ باید به پشت جعبه‌ها رفته و چاشنی بمب را فعال کنید). بازی را ذخیره کرده و پس از نابودی دشمنان مسلسل را بردارید. در بیرون، از پل چوبی عبور کرده، از پلکان بالا رفته و تیربارچی پشت سنگر را بکشید تا دوستتان در را باز کند. پس از نابودی توپ جنگی بعدی (به روش قبل) مرد را دنبال کرده تا به توپ سوم برسید. پس از نابودی آن کمی بعد باید از روی پل چوبی عبور کنید. در هنگام عبور از پل، دوست شما تیر می‌خورد و مجبورید او را تنها بگذارید. پس از گذشتن از پل، شاهد فداکاری دوستتان در این جنگ بی‌رحم خواهید بود...

● مأموریت چهارم: نفوذ به قلب دشمن

در کشتیرانی تک‌تک دشمنان را از بین برده و به‌سوی کامیون بروید. به طرف سرگرد ژاپنی رفته و سوار درشکه شوید. کمی بعد سرگرد با سربازان صحبت می‌کند ولی آنها قانع نمی‌شوند. مجبورید آنها را بکشید! مستقیم و سپس به طرف چپ رفته و همه را از میان بردارید. سمت چپ را انتخاب کرده و به‌سوی دروازهٔ شهر بروید. وارد رستوران شده، بازی را ذخیره کرده و از در دیگر خارج شوید. از مسیر جوی آب استفاده کرده و مخفیانه دشمنان را از بین ببرید. وقتی بیرون آمدید مسیر خیابان را یک راست و مستقیم به پیش بگیرید (به هیچ‌عنوان وارد مسیرهای بی‌راه نشوید زیرا گم می‌شوید). وقتی به دیوار برخوردید راه سمت چپ را برگزینید. یک دوست، در انتهائی را باز می‌کند. به‌سوی وی رفته و با مرد سیاه‌پوش صحبت کنید. او را دنبال کنید و به پائین بپرید. مهاجمان را از پای درآورید و هم‌چنان ادامه دهید. از پله‌ها بالا رفته با مرد صحبت کنید. وقتی او رفت چند قدم جلو رفته تا در بالای صفحه، نوشتهٔ ...Action همانند مراحل قبل ظاهر شود. در این هنگام دکمهٔ ضربدر را زده تا بر روی زمین چند پر بریزید. این کار باعث می‌شود تا ماشین فرماندهٔ دشمن از مسیر منحرف شود. به‌سوی ماشین رفته و لباس فرمانده را بپوشید. از پلکان پشت بام‌ها عبور کرده و دشمنان را بکشید. اسیر را نجات داده و با او صحبت کنید. پائین پریده، سربازان را کشته و از جعبه‌ها بالا بروید. از پنجره وارد خانه شوید. پله‌ها را به سمت پائین طی کرده تا با سرگرد ژاپنی روبه‌رو شوید. سوار ماشین شده تا به هتل بروید. پیاده شده و به‌سوی مرد سپیدپوش بروید. اینک از پله‌ها بالا رفته، سمت چپ وارد شوید. سرباز شما را راهنمائی می‌کند. در اتاق سر میز به سخنان رؤسای دشمن گوش دهید. پس از چند لحظه به سرعت همه را از پای درآورده و راه را به پائین پله‌ها بازگردید. فرمانده‌ها را کشته و وارد در شوید. وارد در سمت راست شده، راهرو را طی کرده و بر روی در ضربدر را بزنید تا باز شود. در آشپزخانه همه را کشته و در اتاق بعدی اگر خواستید بازی را ذخیره کنید. پله‌ها را به طرف بالا طی کرده و به‌سوی دوست خود بشتابید. همه را از بین برده (اگر می‌خواهید در این مأموریت بهترین درجه را کسب کنید باید همه و تمامی فرمانده‌ها را از بین ببرید) در آخرین اتاق وارد بالکن شده و جلو بروید. اینک مأموریت چهارم با موفقیت به پایان می‌رسد.

● مأموریت پنجم: طلائی‌تر از طلا

در ابتدا به جلو رفته و سربازان دشمن را از بین ببرید. مسیر سربالائی را پیش گرفته و تک تیرانداز را بکشید. به پائین برگشته و به همین ترتیب راه را ادامه دهید. (تا اواسط راه، هدف تنها کشتن افراد دشمن است) بالاخره وارد قلعه‌ای قدیمی می‌شوید. از پله‌ها بالا رفته و وارد در شوید. در اولین دوراهی به سمت راست بپیچید. جلوتر همه را کشته و در دو دهنه چوبی را بگشائید. همه را کشته و وارد در باز سمت راست شوید تا بتوانید بازی را ذخیره کنید. جلو رفته و در بعدی را باز کنید. در حیاط مهاجمین را از بین برده و سمت راست وارد راهرو شوید. در را باز کرده و از داخل انبار آیتم را بردارید. خارج شده و در دوراهی بعدی، سمت چپ را برگزینید تا سقوط کنید! با افراد صحبت کرده و جلو بروید. در انبار زغال سنگ، دشمنان را از پای درآورده و از پله‌ها بالا بروید. از سمت دیگر پائین رفته و وارد تونل شوید. همه را از بین برده، در اولین راهرو پیچیده و زندانی را از زندان نجات دهید! راه را کاملاً برگردید. از تونل خارج شده ولی به بالای پله‌ها نروید. مستقیم حرکت کرده و از در باز شده خارج شوید. راه کاملاً خالی است و مشکلی برای طی کردنش نخواهید داشت. در آخر پشت تیربار رفته و به کمک دوستتان کامیون‌ها، بشکه‌های مواد منفجره و ... را منفجر کنید. صحنه‌ای از خروج از این مکان خواهید دید.

● مأموریت ششم: قطار از ریل خارج می‌شود...

دشمنان را از پای درآورده و از روی پل عبور کنید. خود را به ریل رسانده و به طرف راست بروید. مسیر ریل را ادامه داده تا به افرادتان برسید. آنها را دنبال کنید. دو راه پیش رو دارید. اولی طرف راست، ورود به کوه و دومی طرف چپ، ورود به جنگل. مسیر اصلی سمت شمال می‌باشد ولی می‌توانید برای کشتن دشمنان و تکمیل صد درصد مأموریت مسیر جنگل و کوه را نیز برگزینید. در هر حال مستقیم حرکت کرده و دو تیرانداز بالای برج‌ها را بکشید (به کمک اسلحه دوربین‌دار) جلوتر وارد جنگل شوید. از پل عبور کرده، سربازان را از پای درآورده و سوار فیل شوید! با تیربار همه را از بین برده (از جمله جعبه‌های مهمات) از فیل پیاده شده و جلوتر دوست خود را دنبال کنید. باید خود را به بالای تپه برسانید. نگهبانان را از میان بردارید و جرثقیل را فعال کنید تا تیرک آهنی بر روی ریل بیفتد و قطار متوقف شود. به پائین برگردید. به‌سوی قطار رفته و مهاجمان را قلع و قمع کنید. وارد واگن قطار شده و از سمت دیگر خارج شوید. باید سه فلکه بنزین که قرمزرنگ می‌باشد را یافته و بچرخانید. در اواخر راه مرد سپیدپوش را از پای درآورده و وارد آخرین واگن شوید. مرد سیاه‌پوش (دوستتان) را تعقیب کنید. او یک نارنجک می‌اندازد و برمی‌گردد. هم‌چنان وی را دنبال کرده و در پایان به درون آب بپرید تا مأموریت ششم نیز تمام شود.

● مأموریت هفتم: به‌سوی افتخار

این آخرین مرحلهٔ بازی است. اگر می‌خواهید گمراه نشوید به این بخش خوب دقت کنید. در انتهای محوطه از پله‌ها پائین رفته و جلو بروید. وارد در سمت چپ شده و به کانال کولر نزدیک شوید. وقتی نوشته‌ای ظاهر شد ضربدر را بزنید تا راه هوا باز شود. باید شش بار دیگر این کار را در اتاق‌های دیگر نیز تکرار کنید (به آنها اشاره خواهیم کرد). خارج شده و دشمنان را از بین ببرید. بسیار جلوتر در خوابگاه سربازان، مسلسل قوی را بردارید و بیرون بروید. در راهرو کانال کولر دوم را بیابید و همانند قبل عمل کنید. وارد سالن پذیرائی شوید. پس از کشتن مهاجمین، در آشپزخانه سومین کانال کولر را پیدا خواهید کرد. دیگر در منطقه به دنبال کانال‌ها نگردید زیرا چهارتای دیگر در موتورخانه است. پس مسیر را طی کرده، پله‌ها را پشت سر گذاشته و وارد موتورخانه شوید. در این‌جا برای این‌که گمراه نشوید نقشه‌ای رسم کرده‌ایم:

● رمزها:

در قسمت Option و در صفحه Password رمزها را وارد کنید (نکته: پس از وارد کردن رمز در قسمت Bonus آن را فعال کنید)

▪ تیر بی‌نهایت: GOBY

▪ اسلحهٔ نقره‌ای: TILEFISH

▪ نارنجک پلاستیکی: DAMSEL

▪ محافظ اسلحه: TANG

▪ سربازان کلاه‌دار: SEAHORSE

▪ تمام آیتم‌ها: GARIBALDI

▪ آشیل: MANDARIN

▪ زره جنگی: SPINEFOOT

▪ تکامل: HOGFISH

▪ تیراندازی از خفا به دشمن: PUFFER

▪ مرحله آخر: BUTTERFLY

احسان صادقی