مقایسه کامل سخت افزار نسل آینده کنسول های بازی

اگر همه چیز طبق برنامه قبلی اجرا شود و شاهد تأخیر خاصی نباشیم، گیمر ها این فرصت را دارندکه حداقل برای هشت ماه آینده شاهد جنگ کنسولی جدیدی باشند.

اگر همه چیز طبق برنامه قبلی اجرا شود و شاهد تأخیر خاصی نباشیم، گیمر ها این فرصت را دارندکه حداقل برای هشت ماه آینده شاهد جنگ کنسولی جدیدی باشند. این بار هم مانند دو نسل گذشته نینتندو خودرا جدا کرده و رقابت اصلی میان سونی و مایکروسافت جریان دارد. کمپانی هایی که از دید سیاست گذاری و طراحی کنسول سعی دارند مسیری مشابه را دنبال کنند، اما اندک اختلاف های آن ها هر بار یکی را به عنوان پیروز معرفی می کند.

نسل گذشته در همان ابتدای کار با قیمت گذاری ایکس باکس وان و سخت افزار بهتر پلی استیشن ۴ به پایان رسید و می دانستیم که شرایط در سال های بعد آنچنان تغییری نخواهد کرد. حالا، اما مایکروسافت با درس از اشتباهات گذشته برگشته و در قدم اول برای بار دیگر مطمئن شده که نباید حداقل رقابت قدرت سخت افزار را به پلی استیشن ۵ واگذار کند. موضوعی که البته هنوز سرنوشت درستی برای آن نمی توان متصور شد.

پردازنده اصلی

طی هفته های اخیر مایکروسافت و سونی جزئیات اصلی سخت افزار دو کنسول ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن ۵ را اعلام کردند و حالا می دانیم که شایعات تا حد زیادی درست بودند و هر دوی این کنسول ها از معماری ۲Zen شرکت ای ام دی برای پردازنده اصلی استفاده کرده اند. با این حال یک تفاوت جزئی در این بخش وجود دارد و مایکروسافت اعلام کرده کنسول آن ها پردازنده ۲Zen شرکت ای ام دی با هشت هسته و کلاک ۳.۸ گیگاهرتز را در خود جای داده. در مقابل سونی برای پلی استیشن ۵ پردازنده ای کاملاً مشابه، اما با کلاک ۳.۵۸ گیگاهرتز را در نظر گرفته.

اختلاف عددی در این زمینه اندک است، اما نباید نکته ای جزئی را فراموش کرد و آن هم تکنولوژی SMT شرکت ای ام دی است که وظیفه هایپرتردینگ را برعهده دارد. در شرایط عادی ایکس باکس سری ایکس از هفت هسته پردازنده خود با کلاک ۳.۸ گیگاهرتز استفاده می کند، اما اگر SMT فعال شود، تعداد هسته های فعال به هشت رسیده (افزایش تِرد های فعال از ۸ به ۱۶) و در مقابل کلاک آن ها به ۳.۶ گیگاهرتز کاهش پیدا می کند.

سونی هم از همین تکنولوژی در پردازنده خود بهره می برد، اما با در نظر گرفتن اطلاعات رسمی، کلاک ۳.۵ گیگاهرتز پلی استیشن ۵ مربوط به زمانی می شود که این کنسول از هشت هسته و ۱۶ تِرد خود به صورت هم زمان بهره می برد. با در نظر گرفتن این موارد می توان نتیجه گرفت که هر چند نهایتاً ایکس باکس سری ایکس از پردازنده قدرتمندتری نسبت به پلی استیشن ۵ بهره می برد، اما اختلاف قدرت پردازشی آن ها به شدت اندک است.

پردازنده گرافیکی

پردازنده گرافیکی به واسطه ذات فعالیت خود همواره بیشتر مورد توجه گیمر ها قرار گرفته و این بار نیز منشأ اصلی اختلافی است که میان طرفداران سونی و مایکروسافت به وجود آمده. استفاده از SoC شرکت ای ام دی، طراحی این بخش یعنی GPU را نیز بر عهده رقیب Intel گذاشته و شاهد استفاده از پردازنده های گرافیکی سری ۲RDNA هستیم. پردازنده هایی که از تکنولوژی Ray Tracing به صورت سخت افزاری پشتیبانی می کنند و هنوز نمونه مشابه آن ها برای کامپیوتر های شخصی توسط ای ام دی به شکل عمومی روانه بازار نشده. بگذارید ابتدا اعداد را مرور کنیم.

سونی اعلام کرده GPU آن ها از ۳۶ واحد پردازشی (CU) با کلاک ۲.۲۳ گیگاهرتز بهره می برد و در مقابل ایکس باکس سری ایکس دارای ۵۲ واحد پردازشی، اما با کلاک پایین تر یعنی ۱.۸۲۵ گیگاهرتز است. فرمول همیشگی محاسبه قدرت پردازشی بر مبنای ترافلاپس به ما می گوید که پردازنده گرافیکی پلی استیشن ۵ قدرتی معادل ۱۰.۲۸ ترافلاپس و ایکس باکس سری ایکس قدرت ۱۲.۱۶ ترافپلاسی را پیش روی بازی ساز ها قرار می دهد. اولین و مهم ترین مسئله در زمینه مقایسه قدرت گرافیکی کنسول های نسل آینده این است که نباید به قدرت ترافپلاسی آن ها اهمیتی دهید.

سونی که مشخصاً به خاطر ضعف در این قسمت می گوید این کار را انجام دهید، اما مایکروسافت با وجود برتر بودن چرا نظری مشابه دارد؟ قدرت مبتنی بر ترافلاپس تنها دربرگیرنده محاسبه ای است که برای قدرت پردازشی ALU صورت می گیرد. قدرتی که به واسطه حضور ده ها تکنولوژی جدید در پردازنده های گرافیکی نسل آینده را نشان دهد.

مایکروسافت هر چند در این زمینه روی کاغذ برتر است، اما نمی خواهد گیمر ها ۱۲ ترافلاپس ایکس باکس سری ایکسح را با ۶ ترافلاپس Xbox One X مقایسه کرده و نتیجه گیری کنند که نسل آینده تنها دو برابر قوی تر شده. سونی با پلی استیشن در این زمینه سعی کرده تعداد واحد های پردازشی را کم کرده و کلاک آن ها را به رقمی غیرقابل تصور حتی برای کامپیوتر های شخصی یعنیه ۲.۲۳ گیگاهرتز برساند، موضوعی که باعث افزایش سرعت می شود. در مقابل مایکروسافت رویکردی کاملاً عکس را برای ایکس باکس سری ایکس اتخاذ کرده که به افزایش قدرت منتهی می شود.

حافظه

استفاده از اس اس دی در نسل آینده تا حد زیادی می تواند مفهوم RAM را برای پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس تغییر دهد، اما با این وجود باید توضیح دهیم که هر دوی این کنسول ها از ۱۶ گیگابایت رم ۶GDDR بهره می برند. تغییراتی که سازندگان کنسول در تمامی اجزای سخت افزاری به وجود آورده اند باعث شده هر چند بسیاری از اعداد در نظر یکی باشند، اما در عمل تفاوت بسیاری دارند. مایکروسافت در ایکس باکس سری ایکس از ۱۶ گیگابایت رم موجود، ۱۰ گیگ را به صورت اختصاصی در اختیار بازی قرار داده؛ بخشی از رم کنسول که با پهنای باند ۵۶۰ گیگابایت بر ثانیه فعالیت می کند.

در ادامه، اما شش گیگابایت باقی مانده که پهنای باندی معادل ۳۳۶ گیگابایت بر ثانیه دارد به سیستم عامل، پردازش های پردازنده اصلی، صدا و مسائلی این چنینی ارتباط دارد. مایکروسافت اعلام کرده از شش گیگابایت مورد نظر در اصل ۳.۵ گیگابایت دیگر آن در اختیار بازی ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم قرار می گیرد. سونی، اما رویکرد ساده تری را در این قسمت اتخاذ و اعلام کرده تمام ۱۶ گیگابایت رم پلی استیشن ۵ پهنای باندی معادل ۴۴۸ گیگابایت بر ثانیه دارد و به صورت هم زمان در اختیار بازی و دیگر بخش های مرتبط قرار می گیرد.

فضای ذخیره سازی

بالاخره کنسول ها از چنگال هارد درایو های قدیمی فرار کرده و حالا با استفاده از اس اس دی این فرصت را دارا هستند که اطلاعات را با سرعتی فوق العاده بالا انتقال دهند. بگذارید ابتدا فرمول سرراست مایکروسافت را مرور کنیم. کنسول ایکس باکس سری ایکس از یک ترابایت حافظه اس اس دی نوع NVMe استفاده می کند که می تواند اطلاعات را به صورت خام و فشرده شده با دو سرعت ۲.۴ و ۴.۸ گیگابایت بر ثانیه منتقل کند.

اگر به فکر افزایش فضای ذخیره سازی کنسول نسل آینده مایکروسافت هستید، فرآیندی ساده، اما احتمالاً گران تری را نسبت به پلی استیشن ۵ باید دنبال کنید. مایکروسافت برای این بخش قصد دارد حافظه های اس اس دی با ظرفیت یک ترابایت را در شکلی اختصاصی روانه بازار کند. عملاً چیزی که ایکس باکس سری ایکس برای افزایش فضا پیش روی مخاطب می گذارد شبیه رویکرد آن ها در زمان حضور Xbox۳۶۰ است. سونی در مقابل، اما بزرگ ترین نوآوری خود را در زمینه طراحی و استفاده از اس اس دی رقم زده. آن ها از اس اس دی نوع NVMe با ظرفیت ۸۲۵ گیگابایت در کنسول خود استفاده کرده اند.

فضایی که اجازه می دهد اطلاعات به دو صورت خام و فشرده شده با پهنای باند ۵.۵ و ۸ تا ۹ گیگابایت بر ثانیه منتقل شوند. باز هم همه چیز روی کاغذ مشابه است، اما چرا عملکرد پلی استیشن ۵ در این زمینه به مراتب بهتر از کنسول مایکروسافت است؟ جواب این سؤال را می توان در تغییراتی پیدا کرد که سونی روی واحد اس اس دی خود ایجاد کرده است.

کمپانی ژاپنی برای رسیدن به این اعداد شگفت انگیز که حتی در بازار PC رقیبی ندارد از یک فلش تغییریافته در ساختاری ۱۲ کاناله با شش سطح اولویت بهره گرفته. در اصل سونی اعلام کرده فضای عجیب ۸۲۵ گیگابایتی نتیجه استفاده از این نوع معماری خاص در بخش اس اس دی است که کمی از فضای نهایی و ایده آل یک ترابایت کاسته، اما تأثیر شگرفی روی سرعت نهایی داشته.