تاثیر بازی های کامپیوتری در کشف استعدادهای پنهان افراد

پژوهشگران دریافتند که بازی های ویدئویی می توانند استعداد های پنهان افراد را کشف کنند و در نتیجه باعث افزایش شادی و رضایت آن ها از زندگی شوند.

اگر تا به حال با خود فکر کردید که می توانید سهمی در بهتر کردن دنیا داشته باشید، اما مطمئن نیستید که استعداد یا ویژگی خاصی دارید که بتواند به شما در این راه کمک کند، شاید باید به نحوه ی عملکرد خود در بازی های کامپیوتری نگاه کنید. پژوهش های بسیاری نشان دادند که دنیای مجازی بازی ها می تواند قابلیت ها و استعدادهای واقعی شما را نشان دهد.

درحالی که بعضی از مردم بازی های ویدئویی را راهی برای زندگی کردن در دنیای فانتزی می دانند، حقیقت این است که آنچه ما از خود در دنیای مجازی نشان می دهیم درواقع بیانگر خود حقیقی ما در دنیای واقعی است. به عنوان مثال ، پژوهشی نشان داده است که ارزش های واقعی یک بازیکن بازی های کامپیوتری با تصمیم گیری هایش در بازی تطابق دارد، در نتیجه این پژوهش بیان می کند که آن ها معمولاً شخصیت واقعی خود را در سناریو بازی که در حال انجام آن هستند، نشان می دهند. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه توانایی ما در رهبری به شدت در نحوه شکل دادن روابط در بازی های ویدئویی منعکس می شود.

برخی از ما به اندازه کافی خوش شانس هستیم تا از این توانایی ها و مهارت های خود آگاه باشیم و در دنیای واقعی نیز مانند دنیای مجازی از آن ها بهره ببریم. برخی از این افراد همچنین دستاوردهای خود در بازی های کامپیوتری را به عنوان نکاتی مثبت در رزومه شان بیان می کنند. اما افراد زیادی نیز وجود دارند که قادر به انجام کارهایی بیشتر از آنچه که از آن آگاهی دارند، هستند. در حقیقت، این پژوهش پیشنهاد می دهد که تصمیماتی که ما در حین بازی می گیریم و رفتاری هایی که در این حین از خود نشان می دهیم، می توانند در مورد ارزش ها و مهارت هایی که احتمالاً در ناخودآگاه ما وجود دارند، اطلاعاتی را در اختیار ما قرار دهند.
دلیل این امر این است که وقتی ما در حال بازی در یک سناریو شبیه سازی شده هستیم، می توانیم به حالت تچان وارد شویم. این حالت یک پدیده ی روانشناسی است که با تمرکز شدید روی کارها، حس ذاتی لذت، تطبیق سطح مهارت ما با سطح چالش و با فقدان کلی آگاهی از خود مشخص می شود. به عبارت دیگر، ما به شدت درگیر سناریوی بازی هستیم و به جای فیلتر کردن رفتار خود براساس انتظارات و قوانین اجتماعی درک شده، اصالت بیشتری از خود در رفتارمان نشان می دهیم.

باتوجه به اینکه این ویژگی ها اغلب در دنیای بازی باقی می مانند و در دنیای واقعی کاربرد ندارند، این نیاز وجود دارد که به مردم درباره ی قدرت این بازی ها بیشتر آگاهی داد. حداقل، باید راهی برای انتقال و حفظ مهارت های حل مشکل و انگیزه ی بسیاری از بازیکنان این بازی ها به زندگی عادی وجود داشته باشد.


کریگ ویمن، نویسنده این مقاله و استاد دانشگاه استافوردشیر در این باره گفت:

بعد از درک این نیاز، من در حال توسعه ی سیستمی هستم که به مردم در کشف این ویژگی ها کمک می کند و درنهایت منجر به زندگی بهتری برای آن ها می شود.

این سیستم از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول شامل بازی است که به بازیکنان اجازه می دهد تا مشکلات را به روش های مختلف حل کنند و نوعی از ویژگی های ناخودآگاه که دربالا اشاره شد را از خود نشان دهند. این نرم افزار رفتار و انتخاب های آن ها را در طول بازی زیر نظر دارد و آن ها را در پروفایل منحصر به فردی برای آن بازیکن ثبت می کند.

طبق طرحی که بازیکنان را براساس آنچه که به آن ها انگیزه می دهد دسته بندی کرده است، بازی به آن ها اجازه می دهد که از بین اقداماتی که سطح مهارت و نوع شخصیت را مطابق با آنچه در آزمون مایرز بریگز تعریف شده است، انتخاب کنند. این اقدامات می تواند شامل کنار هم گذاشتن آیتم هایی برای ساختن ابزاری به منظور حل مشکلات، انتخاب کشف یک منطقه ی جدید به تنهایی یا حتی نحوه ی صحبت یک بازیکن با دیگری باشد.

ضعف آزمون های شخصیت موجود این است که آن ها به طور موثری خودکار هستند. این بدین معنا است که پاسخ ها می توانند حدس زده شوند یا جانبدارانه باشند. با داشتن سیستمی که در آن رفتار های طبیعی تحریک می شوند، و سپس روی شاخص های شخصیتی اندازه گیری می شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که نتایج نشان دهنده ی شخصیت واقعی بازیکنان باشد.

استعدادهای خود را به کار ببرید
بخش دوم این سیستم، داده های جمع آوری شده را به عنوان راهی برای انعکاس رفتار ناخودآگاه به بازیکن می دهد. ویژگی های شخصیتی شناسایی شده را می توان با مسیرهای شغلی ایده آل که برای تمایلات نهفته ی آن شخص کاملاً مناسب هستند، انطباق داد. این موضوع حتی می تواند به امکانات جستجوی آنلاین کار موجود اضافه شود تا به افراد در پیدا کردن مشاغل مناسب تر کمک کند.

درنهایت، این سیستم به بازیکنان راهی برای رسیدن به سطح بعدی زندگی شان ازطریق کمک برای ایجاد برنامه هایی می دهد که بیشتر در راستای استعدادهای نهفته، ارزش ها و ترجیحات آن ها است. اگر شخصی فرصت کار کردن در یک شغل واقعی را داشته باشد که استعدادهای او را به همان روشی که بازی ویدئویی درست نشان می دهد، منعکس کند، احتمال بیشتری وجود دارد که آن ها احساس رضایت بخش حالت تچان را مکرراً تجربه کنند، که در نتیجه باعث افزایش شادی و رضایت آن ها می شود.

در روانشناسی، به این شناخت کامل استعداد و ظرفیت های خود، خودشکوفایی می گویند، و در بالاترین مرتبه چیزهایی که ما برای خوشحال بودن به آن نیاز داریم، قرار می گیرد. بنابراین درنهایت، استفاده از بازی های ویدئویی برای کشف استعدادهای واقعی می تواند به ما در پیدا کردن راهی برای بیان کامل اینکه چه کسی هستیم، به سادگی ازطریق زندگی روزمره مان کمک کند.