خطرناک ترین و مرگبار ترین بازی های آنلاین

خطرناک ترین بازی های آنلاین و چالش های آن جان بسیاری از نوجوان را تهدید می کند. در این نوشتار نگاهی انداخته ایم به خطرناک ترین چالش ها و بازی هایی که می توانند آسیب رسان یا کشنده باشند.

خطرناک ترین بازی های آنلاین و چالش های آن جان بسیاری از نوجوان را تهدید می کند. در این نوشتار نگاهی انداخته ایم به خطرناک ترین چالش ها و بازی هایی که می توانند آسیب رسان یا کشنده باشند.

نوجوانی دوره غیرقابل پیش بینی است. خیلی دشوار است تا حدس بزنید یک نوجوان چه در سر دارد و درصدد انجام چه کاری است. با شروع هزاره سوم و رواج پدیده اینترنت تاکنون شاهد چالش ها و بازی ها خطرناک آنلاین زیادی بوده ایم که نوجوانان با هدف سرگرمی و یا کنجکاوی به آن وارد شده اند و آسیب های جدی به خود وارد آورده اند.

هفته گذشته بود که زمزمه ها مبنی بر ارتباط میان خودکشی یک دختر ۱۲ ساله آرژانتینی با بازی آنلاین مومو (Momo) در صدر اخبار قرار گرفت. بازی مومو که منجر به هشدارهای جدی پلیس در کشور های مختلف شده بود، ابتدا در فیسبوک و سپس در واتس اپ گسترش پیدا کرد و بسیاری را به یاد بازی نهنگ آبی انداخت.

در ادامه این نوشتار، تکراتو نگاهی انداخته است به خطرناک ترین چالش های آنلاین که پدر و مادرها می بایست نسبت به خطرات این بازی ها و موارد مشابه برای نوجوانانشان آگاه باشند.

چالش لب کیلی (Kylie Lip Challenge)

خانواده خبرساز، جنجالی و زرد کارداشیان خیرشان به هیچ جماعتی نرسیده است (!). لب های برجسته کیلی جنر، خواهر ناتنی کیم کارداشیان چالشی را در میان نوجوانان شایع کرده بود به نام “چالش لب کیلی”. در این چالش آنلاین که عمدتا دختران را شامل می شد، فرد می بایست یک شیشه شات را میان لب های خود قرار دهد و تا جایی که می تواند آن را بمَکَد تا بدین وسیله لب ها به طور مصنوعی برجسته و به لب های کیلی شبیه شوند، اما اگر نتیجه کار تنها در همین خلاصه می شد، مشکلی نبود!

از جمله خطرهای این چالش این بود که شیشه شات، تحت فشار و در میان لب های شرکت کننده بشکند و پارگی لب را به دنبال داشته باشد. کمترین حالت آن نیز این بود که رگ های آن ناحیه دچار گرفتگی شوند و در نتیجه التهاب بوجود آید.

چالش خفه کردن (The Choking Game)

این یکی از خطرناک ترین چالش های آنلاین بوده است و با نام های میمون فضایی، چالش بیهوشی، چالش ناک اوت و بازی بیهوشی نیز شناخته شده است. در چالش خفه کردن که در میان نوجوانان و جوانان رواج دارد، فرد می بایست گلوی یکی از دوستانش را آنقدر فشار دهد تا او از هوش برود. شرکت کنندگان در این چالش پس از آنکه هوشیاری دوستشان برگشت، به گفته خودشان، احساس رضایت می کردند.

گزارش هایی از مرگ های تصادفی در نتیجه این بازی دیوانه وار تاکنون ثبت شده است. ویدیوهای زیادی در راستای آگاه سازی در مورد این چالش و جلوگیری از صدمات بیشتر، با مخاطب قرار دادن والدین و نوجوانان منتشر شده است. مرگ در نتیجه چنین چالشی یکی از احمقانه ترین مرگ هاست!

چالش نوار چسب (The duct tape challenge)

چالش نوارچسب یا داک تیپ یکی از خطرناک ترین بازی های آنلاین و محبوب در شبکه اجتماعی یوتیوب بوده است. شرکت کنندگان در این چالش به طور کامل، عمدتا بر روی یک صندلی، توسط نوار چسب اصطلاحا باندپیچی می شوند. آنها حالا سه دقیقه فرصت دارند تا خود را از این دام خودساخته رها کنند. افراد از کل این فرآیند فیلم تهیه کرده و با هشتگ ducttapechallenge# در یوتیوب بازگذاری می کنند.

در این چالش موارد زیادی پیش آمده است که شرکت کننده در حال تلاش برای فرار از این وضعیت، به زاویه ای نامناسب فرود آمده و به خود آسیب وارد کرده است. در یکی از این موارد، یک نوجوان زمانی که در حال رهایی از مخمصه بود، تکه شکسته شده از شیشه پنجره در کاسه چشمش فرو می رود.

چالش دارچین (The cinnamon challenge)

یکی از شایع ترین و خطرناکترین چالش های آنلاین چالش دارچین بود. شرکت کنندگان در در این چالش سعی می کردند در طول ۶۰ ثانیه در حالی که از خود فیلم می گیرند، یک قاشق کامل دارچین بخورند. در طول این یک دقیقه آنها حق ندارند هیچ چیز دیگری بخورند و یا بنوشند. در پایان شرکت کنندگان ویدیوی بدست آمده را در یوتیوب آپلود می کردند.

از آنجا که دارچین به طور کامل دهان و حلق را می پوشاند و خشک می کند، این چالش منجر به مشکلات تنفسی در ناحیه گلو می شود و حتی در مواردی منجر به مسدود شدن شش ها و خفگی شرکت کننده شده است. گزارش هایی از مرگ در نتیجه این چالش نیز به ثبت رسیده است.

چالش ماشین سواری (The car surfing challenge)


در طول این چالش شرکت کننده ها باید بر روی بخش های خارجی یک وسیله نقلیه در حال حرکت، عمدتا بر روی سقف، قرار گیرد، در حالی که فرد دیگری آن را هدایت می کند. بدیهی است که احمال سقوط فرد از روی وسیله نقلیه بسیار زیاد است. مانند تمامی موارد این فهرست، گزارش هایی از مرگ بازیکن و عمدتا در نتیجه وارد آمدن ضربه به سر، در نتیجه این چالش گزارش شده است.

چالش نمک و یخ (The salt and ice challenge)


در این چالش شرکت کننده می بایست ترکیبی از قطعات یخ و مقداری نمک را بر روی مشت و یا سایر قسمت های بدن خود قرار دهد و درد ناشی از آن را تحمل کند. هر نوجوانی که بتواند بیشترین مدت زمان تحمل درد را ثبت کند، برنده بازی خواهد بود. شرکت کنندگان این چالش، درد و پیامد های ناشی از سوختگی های نوع دوم و سوم را به جان می خرند.

چالش تخم چشم (The eyeball challenge)

چالش درآوردن تخم چشم یکی از خشن ترین بازی های شایع در میان نوجوانان است. این چالش به این صورت است که می بایست یک شیشه مشروب را به طرز دیوانه واری تا جای ممکن به درون حدقه چشم فرو کرد. تاکنون چالش تخم چشم که یکی از خطرناک ترین چالش های آنلاین به شمار می رود، منجر به وارد آمدن سوزش، تورم و زخم در ناحیه قرنیه بسیاری از شرکت کنندگان شده است. حتی در مواردی، از دست دادن قوه بینایی و کوری نیز گزارش شده است.

بازی خودکشی مومو (Momo Online Game)

مومو یکی از خطرناک ترین بازی های آنلاین است. مومو یک بازی آنلاین در پیام رسان هاست که هفته گذشته پس از مشخص شدن ارتباط آن با خودکشی یک دختر ۱۲ ساله در آرژانتین سر و صداهای زیادی به پا کرد. منشاء چالش خودکشی مومو فیسبوک گزارش شده که پس از گسترش به واتس اپ و یوتیوب نیز راه پیدا کرده است.

نیروهای پلیس در برخی از کشورها که خطر این بازی احساس می شده است، به مردم هشدار داده اند. پلیس بوینس آیرس می گوید خودکشی یک دختر بچه ۱۲ ساله در حیاط خانه شان با تشویق شخص سومی همراه بوده است و گمانه زنی می شود با بازی خودکشی مومو مرتبط باشد.


مرکز تحقیقات جرایم رایانه ای در ایالت تاباسکو مکزیک، می گوید گسترش این بازی برای نخستین بار در فیسبوک بوده و کاربران آن وارد چالشی برای ارتباط با فردی ناشناس می شوند. آواتاری که در تصویر بالا مشاهده می کنید در بازی مومو استفاده می شود و تصویر یک زن عجیب است با چشمانی از حدقه بیرون آمده. این عکس توسط یک نقاش ژاپنی به نام میدوری هایاشی (Midori Hayashi) کشیده شده است. البته که این نقاش ژاپنی هیچ ارتباطی با این بازی خطرناک ندارد.

بازی نهنگ آبی (Blue Whale Challenge)

اما صدر فهرست خطرناک ترین بازی های آنلاین به چالش نهنگ آبی تعلق دارد. نهنگ آبی یک بازی سری است که در آن با استفاده از تماس هایی مخفیانه کاربران را به سوی انجام مراحل ۵۰ گانه این بازی سوق می دهند. این بازی که در چندین کشور وقوع آن گزارش شده است، اقتباسی از پدیده خودکشی نهنگ ها در سواحل است. در مرحله ۵۰ام این بازی از فرد خواسته می شود که مرتکب خودکشی شود.

گفته می شود این بازی توسط گروه مرگ شبکه اجتماعی وی کنتاکته روسیه و با نام F57 آغاز به کار کرد. فیلیپ بودکین، دانشجوی اخراجی روانشناسی، سازنده این بازی است. به گفته وی هدف این بازی پاک کردن جامعه از افراد بدون ارزش، با وارد کردن فشار برای خودکشی به آنهاست. بازی نهنگ آبی توسط ادمین هایی کنترل می شود.


در طی مراحل این بازی از کاربر خواسته می شود تا کارهای عجیب و غریب انجام دهد. ساعت ۴:۲۰ دقیقه از خواب برخیزد، موسیقی های دلهره آور گوش کند، به بلندی ها رفته و از خود عکس بگیرد، به خود آسیب وارد کنند (مثلا لب های خود را ببُرد)، روز مرگشان را که ادمین به آنها می گوید بپذیرد و در پایان روز ۵۰ام دست به خودکشی بزند. بازی نهنگ آبی بیشترین میزان خودکشی را در کشور هندوستان داشته است.

خودکشی دو دختر جوان در پل شهید چمران اصفهان در سال گذشته، زمزمه ها مبنی بر ارتباط آن با بازی نهنگ آبی را قوت بخشید. به ویژه پس از آنکه فیلمی از این دو دختر قبل از خودکشی پخش شد. حتی سردار مهدی معصوم بیگی گفته بود که این دو دختر پیش از خودکشی فایل صوتی ضبط کرده بودند و در آن ضمن خداحافظی با خانواده، دلیل خودکشی خود را بازی نهنگ آبی معرفی کرده بودند.

اینها لیستی از خطرناک ترین بازی های آنلاین هستند. مراقب خود و فرزندانتان باشید و هرگز سمت این چالش های کشنده نروید.