یک مقایسه ساده؛ ایکس باکس اسکورپیو یا پلی استیشن ۴ پرو

مایکروسافت چند وقت پیش بالاخره مشخصات سخت افزاری کنسول ایکس باکس اسکورپیو را منتشر کرد. کنسولی که تا این لحظه به عنوان قوی ترین کنسول بازی دنیا شناخته می شود؛ اما این کنسول بازی با سخت افزار قدرتمندی که دارد قطعا ارزان نخواهد بود

اسکورپیو می تواند تمام بازی ها را از پایه با کیفیت ۴K اجرا کند. در واقع بازی ها به صورت ۴K برای این کنسول بازی ساخته می شوند. اتفاقی که روی پلی استیشن ۴ پرو رخ نمی دهد. عضو جدید خانواده پلی استیشن که سخت افزاری نسبتا قوی تری در مقایسه با پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۴ اسلیم دارد، تنها می تواند بازی ها را به کیفیت ۴K ارتقا دهد. برای درک بهتر این موضوع بد نیست به مقایسه سخت افزاری دو کنسول بازی بپردازیم.

ایکس باکس اسکورپیو:

پردازنده: هست هسته با معماری x86 و فرکانس ۲٫۳ گیگاهرتز

پردازنده گرافیکی: ۴۰ واحد پردازشی با فرکانس ۱۱۷۲ مگاهرتز

رم: ۱۲ گیگابایت GDDR5 با پهنای باند ۳۲۶ گیگابایت بر ثانیه

حافظه داخلی: ۱ ترابایت هارد ۲٫۵ اینچی

درایو بلوریپلی استیشن ۴ پرو

پردازنده: هشت هسته با معماری X86-64 با فرکانس ۲٫۱ گیگاهرتز

پردازنده گرافیکی: طراحی شده براساس معماری Radeon با فرکانس ۹۱۱ مگاهرتز

رم: ۸ گیگابایت GDDR5 با پهنای باند ۲۱۸ گیگابایت بر ثانیه

حافظه داخلی: ۱ ترابایت هارد ۲٫۵ اینچی

درایو بلوری

قیمت

براساس اطلاعاتی که ماه گذشته از طرف نشریه تخصصی Digital Foundry منتشر شد به احتمال زیاد ایکس باکس اسکورپیو بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت. این در حالی است که پلی استیشن ۴ پرو را می توان با قیمت ۳۹۹ دلار خریداری کرد.کدام کنسول برای اجرای ۴K مناسب تر است؟

براساس گزارش های منتشر شده کنسول پلی استیشن ۴ پرو با استفاده از تکنیک رندرینگ Checkerboarding، تکنیک های بسیار پیشرفته Anti-Aliasing و استفاده از تکنیک های رزولوشن داینامیک می تواند کیفیت زیر ۴K را بدون اینکه به شکل واقعی ۴K باشند، زیبا و جذاب تر نمایش دهد.

با این حال کنسول پلی استیشن ۴ پرو می تواند بسیاری از بازی ّ ها را با کیفیت ۱۴۴۰p و برخی از بازی ها را هم با کیفیت ۲۱۶۰p اجرا کند. اینجاست که کنسول اسکورپیو خودنمایی می کند. مایکروسافت گفته که همه چیز با کیفیت کاملا ۴K اجرا می شود. در واقع این کنسول می تواند تمام بازی هایی که روی کنسول ایکس باکس وان با کیفیت ۱۰۸۰p اجرا می شوند را با کیفیت ۴K اجرا کند.

قدرت حرف اول را می زند

قدرت کنسول پلی استیشن ۴ پرو به ۴٫۲ ترافلاپس می رسد. این در حالی بود که پلی استیشن ۴ معمولی تنها ۱٫۲ ترافلاپس توان پردازشی داشت. حالا مایکروسافت ایکس باکس اسکورپیو را در حالی راهی بازار می کند ۶ ترافلاپس قدرت دارد و از توان پردازشی بسیار زیادی بهره می برد. مایکروسافت برای اینکه بتواند توان کنسول جدید خودش را افزایش دهد دست به روش عجیبی زده است. این شرکت معماری پردازنده گرافیکی اسکورپیو را تغییر نداد اما به جای آن تصمیم گرفت که فرکانس آن را افزایش دهد. با این کار قدرت پردازنده ایکس باکس وان به نزدیکی قدرت پردازنده کارت های گرافیکی کامپیوترهای شخصی می رسد.

در واقع قدرت ایکس باکس خیلی بیشتر از برخی کامپیوترهای مخصوص بازی موجود در بازار خواهد بود. همچنین این دستگاه بازی با توجه به قدرتی که دارد از ارزش خرید بالاتری هم برخوردار است. در واقع برای تجربه بازی ها با کیفیت ۴K روی کامپیوتر باید حداقل ۶ میلیون تومان هزینه کنید. اگر ایکس باکس وان با قیمت ۵۰۰ دلار هم راهی بازار شود، قیمت آن در بازار ایران قطعا بالاتر از ۳ میلیون تومان نمی شود.

مایکروسافت ایکس باکس اسکورپیو را در نمایشگاه E3 2017 نشان می دهد و سرانجام می توانیم آن را با بازی هایی که برایش ساخته می شوند، مشاهده کنیم.

مجید نوردوست
دیجی کالا