۲۰ بازی واقعا ترسناک!

این روزها پیدا کردن بازی‌های ترسناک کار سختی است. پیدا کردن بازی‌های ترسناک خوب از حل کردن معماهای رزیدنت اویل ۳ هم سخت‌تر است. به همین علت تصمیم گرفتیم بهترین بازی‌های ژانر وحشت را در کنار هم جمع کنیم.

این روزها پیدا کردن بازی‌های ترسناک کار سختی است. پیدا کردن بازی‌های ترسناک خوب از حل کردن معماهای رزیدنت اویل ۳ هم سخت‌تر است. به همین علت تصمیم گرفتیم بهترین بازی‌های ژانر وحشت را در کنار هم جمع کنیم. در این لیست از بازی‌های پرهزینه‌ی همین امسال گرفته تا تکست ادونچرهای دوران پارینه سنگی پیدا می‌شود!

چراغ‌ها را خاموش کنید، هدفون را روی گوشتان بگذارید، مطمئن شوید که یک دست لباس زیر اضافی دم دستتان دارید… حالا از این بازی‌ها لذت ببرید!

Alien: Isolation

فقط یک موجود فضایی. این در واقع خط مشی استودیوی "کریتیو اسمبلی” بود برای ساخت این بازی که از فیلم اصلی ساخته‌ی "ریدلی اسکات” در سال ۱۹۷۹ سرچشمه می‌گرفت. همین مسئله بازی را به جای تبدیل کردن به یک اکشن تیراندازی معمولی به یک بازی با (حداقل) مضمونی ترسناک بدل کرده است.

و این کار نتیجه داد. با این‌که ممکن است برخی فکر کنند که این بازی اندکی بیش از حد طولانی بود و در مواقعی بیش از حد نیاز سخت، «بیگانه: انزوا» در چند سال اخیر بهترین تجربه‌ی بازی‌ ترسناک در زمره‌ی پرهزینه‌ها به جساب می‌آید.

این بازی به شدت هیجان‌انگیز و ترسناک است، مخصوصا اگر آن را با یک هدست واقعیت مجازی تجربه کنید تقریبا غیرقابل تحمل می‌شود.


Layers of Fear

یکی از جذاب‌ترین دموهای واقعیت مجازی که تا کنون تجربه کرده‌ام، Sightline: The Chair نام دارد. جایی که محیط اطراف شما با هر بار چرخش سر کاملا تغییر می‌کند.

همین ایده را بگیرید و به آن دیوارهای مخروبه و موسیقی وحشتناک و یک نقاش روانی را هم به آن اضافه کنید. نتیجه می‌شود بازی «لایه‌های ترس».

این بازی واقعا شما را از جا می‌پراند. به یک اتاق کور قدم می‌گذارید، می‌چرخید و دیگر دری وجود ندارد! دوباره می‌چرخید و یک در جدید انتظار شما را می‌کشد. یا اسباب خانه کاملا تغییر کرده است. یا به سقف چسبیده!

این بازی البته هنوز در مرحله‌ی Early Access به سر می‌برد، اما از شواهد پیداست که همین الان هم به قدر کافی خوب و به میزان لازم کابوس‌وار است.


SOMA

«س.و.م.ا.» ترسناک‌ترین بازی ساخته‌ی "فریکشنال” نیست. واقعا نیست. این بازی را حتا به سختی می‌شود در دسته‌ی وحشت جا داد چون به ندرت و بعد از وقفه‌های خیلی طولانی شما را می‌ترساند و هیولاها در این بازی بیشتر آزار می‌رسانند تا وحشت.

اما محیط زیر آب بازی فوق‌العاده است. غرش فولاد تحت فشار و نورهای چشمک‌زن و ربات‌هایی که به نظر می‌رسد فکر می‌کنند هنوز انسان هستند. این بازی یک تجربه‌ی قدرتمند است که ارزش دارد وقت‌تان را پای آن بگذارید، حتا با این‌که شاید کم‌تر شما را از جا بپراند.


Amnesia: The Dark Descent

حالا می‌رویم سراغ بازی ترسناک‌های واقعی "فریکشنال” یک قلعه‌ی دوران ویکتوریایی ممکن است بهترین مکان برای اتفاقات یک بازی ترسناک نباشد [اتفاقا بهترین فضا برای خلق موقعیت‌های ترسناک است -مترجم] اما در «فراموشی: هبوت تاریک» استودیوی سازنده همه‌ی آن‌چه از تجربه‌های بازی‌سازی پیشین به دست آورده بود را خرج کرد، صیقل داد و یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های دوران را خلق کرد.

شما در این بازی در نقش دنیل یک باستان‌شناس دچار فراموشی بازی می‌کنید که فقط یک نامه دارد -که ظاهرا توسط خودش نوشته شده- و باید راه فرار از این قلعه‌ی بزرگ و تودرتو را پیدا کند. در حالی که سایه‌های ترسناک همیشه در تعقیب او هستند.

با وجود این‌که این بازی مطمئنا سرامد بازی‌های ترسناک این استودیو است، اما دنباله‌ی آن با نام «ماشین برای خوک‌ها» هم ارزش امتحان کردن را دارد، به شرطی که انتظارات خودتان را پایین بیاورید.


Penumbra: Black Plague

قبل از فراموشی این سایه روشن بود که ترس را از استودیوی فریکشنال به دنیا ساطع می‌کرد. اولین بازی ترسناک این استودیو بازی‌کنندگان را در یک دنیای زیرزمینی متروکه رها می‌کرد.

با این‌که یکی از ناب‌ترین تجربه‌های ترسناک آن روزها با Penumbra: Overture شروع شد، اما این Black Plague بود که بازی‌کننده را نیازمند تعویض لباس‌های خود می‌کرد!


Condemned: Criminal Origins

یک قاتل سریالی بدون هیچ مزاحمتی می‌گردد. شما یک کاراگاه هستید و باید این قاتل آزاردهنده را پیش از این‌که جنایت‌هایش مرزها را بشکنند دستگیر کنید. این بازی به غایت ترسناک است و شما تا مدت‌ها بعد کابوس می‌بینید.


Pathologic HD

این بازی از ابتدای خلقت خودش در این چنین لیست‌هایی جا داشته و دارد، اما در اکتبر امسال یک به‌روزرسان برای بازی منتشر شد: یک ریمستر اچ‌دی از بازی که بر روی استیم قرار گرفت.

اما چرا این بازی این‌قدر فوق‌العاده است؟ مختصرا به این خاطر که انگار یک نفر «کافکا» یا «کامو» را استخدام کرده تا داستان «کتبیه بزرگان» را بنویسد. طاعون در حال پیشروی در شهر است و شما در نقش یکی از اشخاصی که در تلاش برای بقا و فرار از مهلکه است بازی می‌کنید.


Outlast

تیمارستان یکی از کلیشه‌شده‌ترین جاها برای ساخت یک بازی ترسناک به شما می‌رود. با این وجود، این بازی از تمام پتانسیل این چنین کلیشه‌ای استفاده می‌کند و هیچ امکانات دفاعی به شما نمی‌دهد. این‌طوری شما مجبورید سرگردان، آشفته و مستعصل در به در به دنبال تکه‌هایی از فیلم‌های ترسناکی همچون Blair Witch Project بگردید.

این بازی اندکی در ریتم مشکلات دارد اما مطمئن باشید که این مانع ترسیدن شما تا سر حد مرگ نمی‌شود.

اگر این بازی را تجربه کردید و از آن راضی بودید، حتما به سراغ محتوای دانلودی آن Whistleblower که امسال منتشر شد هم بروید.


Among the Sleep

کابوس وحشتناک است. کابوس دیدن یک بچه وحشتناک‌تر.

«در جمع خفتگان» یک بازی ترسناک اول شخص است که در آن شما وسط شب ناگهان بیدار می‌شوید و باید کنجکاوی به خرج داده از اتفاقات سر در بیاورید. نکته؟ شما یک بچه‌ی دو ساله را بازی می‌کنید!

بازی البته اندکی کوتاه است اما فضای ایجاد شده فوق‌العاده است و هیچ راهی به اندازه‌ی احساس حضور در بدن یک موجود کوچک دوست داشتنی که چهار دست و پا راه می‌رود برای تجربه‌ی استیصال ثمر بخش نیست.


Stasis

یک بازی اشاره و کلیک که فضای فوق‌العاده‌ای دارد. شما در یک سفینه‌ی عجیب و غریب بیدار می‌شوید و دور و برتان پر از اجساد افراد مختلف است و از این جا به بعدش اوضاع فقط بدتر می‌شود.

این بازی که سبک خود را از ترسناک ایزومتریک Sanitarium گرفته و به شدت به بازی‌هایی همچون «بیگانه»، «افق رویداد»، «من دهان ندارم» و «باید فریاد بزنم» و چندین بازی دوست داشتنی دیگر در ژانر وحشت و علمی تخیلی مدیون است.

این بازی خیلی راحت در جمع بهترین ترسناک‌های سال ۲۰۱۵ قرار می‌گیرد و این الزاما به خاطر وحشت زیادی که تولید می‌کند نیست، بلکه به این خاطر است که یک داستان فوق‌العاده برای شما تعریف می‌کند و بلد است چطوری زیر پوستتان برود.


Alan Wake


«آلن ویک» یک بخش رمانی از «استفن کینگ» است، یک بخش «توئین پیکس» لینچ و یک بخش «توایلایت زون». به عبارت دیگر، این بازی رویای طرفداران ژانر وحشت است. تاریکی دارد کم‌کم به شهر «برایت فالز» چیره می‌شود.

نویسنده‌ای به اسم الن ویک متوجه می‌شود که پیش از این یک کتاب در مورد همه‌ی اتفاقاتی که پیرامون او می‌افتند نوشته است و این کتاب اوست که دارد به واقعیت تبدیل می‌شود. هر بار یک صفحه!

شاید مبارزات در این بازی کمی خسته کننده باشند اما این روایت است که در این بازی حرف اول را می‌زند و فضایی که بازی شما را در آن قرار می‌دهد. رمدی استاد خلق داستان و فضاسازی است و در این بازی هر دو در بهترین حالت قرار دارند.


Five Nights at Freddy’s

می‌شود به اولین بازی از این سری به عنوان یک تجربه‌ی لذت بخش از ترس‌های لحظه‌ای خفیف نگاه کرد. اما سه بازی دیگر در یک سال؟ کاهش بازده!

با این‌حال این بازی به قدری خوب هست که در این لیست قرار بگیرد. برای انتخاب چنین بازی‌هایی می‌توانید سراغ بازی‌های بدتری هم بروید. فکر نمی‌کنم که لازم باشد که هر چهار تا را بازی کنید.


Resident Evil ۴

از رزیدنت اویل ۴ مکررا به عنوان بهترین بازی سری یاد می‌شود، که تقریبا خنده‌دار است، چون این بازی حتا حول محور زامبی‌ها و ترسی که سری با آن‌ها شناخته می‌شود هم نمی‌چرخد.

این بازی در اسپانیا می‌گذرد و نقش اول «لیون اس کندی» باید با یک فرقه‌ی مذهبی افسارگسیخته‌ی شیطانی با نام "روشن شدگان” مبارزه کند.

پورت اصلی این بازی برای پی‌سی خوب نبود اما اوایل همین سال کپکام یک نسخه‌ی التیمت اچ‌دی از بازی برای این پلتفرم عرضه کرد که اکثر مشکلات را برطرف می‌کند. در کنار آن گرافیک بازی را هم بهبود می‌دهد.


Resident Evil HD

هستند کسانی که عقیده دارند این «رزیدنت اویل ۴» بود که این سری بازی را به نابودی کشاند.

اگر شما یکی از طرفداران دوآتشه‌ی این سری هستید باید بدانید که کپکام اوایل امسال یک ریمستر اچ‌دی از اولین رزیدنت اویل منتشر کرد. این بازی در واقع اچ‌دی شده‌ی بازسازی رزیدنت اویل ۱ برای گیم‌کیوب است که برای اولین بار برای پلی‌استیشن ۱ ساخته شده بود.

این بازی حداقل قشنگ به نظر می‌رسد و شما می‌توانید با شیوه‌ی کنترل دلخواه خودتان بازی کنید.


System Shock ۲


قبل از ظهور «بایوشاک» این بازی سرامد بود.

حالا اگر بخواهید این بازی قدیمی را از گنجه بیرون بیاورید و نصب کنید باید چند تا ماد برای آن بگیرید تا قابل بازی شود، اما ارزشش را دارد. سیستم شاک ۲ یک بازی افسانه‌ای است که دو المان داستان و فضاسازی را در حد اعلای خود ارائه می‌دهد.


Dead Space

اگر سیستم شاک ۲ را بهترین بازی ترسناک فضایی در نظر بگریم -که هست- فضای مرده با اختلاف خیلی کمی دوم می‌شود. این بای داستان مهندسی به نام آیزاک کلارک را روایت می‌کند که قصد دارد برای نجات خود سفینه‌ی از کار افتاده‌ای را تعمیر کرده و به راه بیاندازد. اما در این راه این موجودات خون‌خوار فضایی یعنی نکرومورف‌ها مانع او هستند.

دد اسپیس، در واقع همان بازی ترسناک فضایی است که Doom ۳ خیلی دوست داشت به آن شبیه باشد. این بازی را حتما امتحان کنید.


Anchorhead

از یک بازی ماجرایی متنی بترسیم؟ چرا که نه! این بازی که بیش از ۱۵ سال قدمت دارد، داستان یک زوج جوان را در یک قلعه‌ی قدیمی روایت می‌کند و مثل یک رمان ترسناک خوب به جای خلق موقعیت‌های ترسناک گذرا، تنش ایجاد می‌کند و می‌تواند شما را برای مدت زیادی بترساند. چرا که این کار را استادانه انجام می‌دهد.

همچنین این بازی را می‌توانید رایگان و در مرورگر خود بازی کنید. به این‌جا سری بزنید.


Dreadhalls

بازی‌های ترسناک از دریچه‌ی هدست واقعیت مجازی چندین برابر ترسناک‌تر از حالت عادی هستند. این بازی ساده که یک خزش در سیاهچاله‌ی نسبتا ترسناک است، نه به اندازه‌ی کافی صیقل خورده و از لحاظ گرافیکی چشم‌نواز است و نه داستان قدرتمندی دارد، اما به خوبی قدرت بازی‌های ترسناک در استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی را ثابت می‌کند.


Betrayer


خیانتکار گهگاهی شما را آزار می‌دهد و این جای تاسف است چرا‌که این بازی در لحظاتی واقعا، واقعا ترسناک است.

شما در حیات وحش خالی ویرجینیا گذر می‌کنید و فقط از فضایی می‌ترسید که گاهی با صدای قدم‌های سنگین یک جانور که از دور شنیده می‌شود می‌ترسید و گاهی از غرش حیوانی وحشی در همان نزدیکی‌ها و همین‌ها برای لرزه انداختن به تن شما کافی است.