آشنایی با بازی محبوب ۸Ball Pool

وبسایت مینی کلیپ، یکی از محبوب ترین وبسایت های بازی های آنلاین محسوب می شود. حدود ۲ سال پیش این وبسایت اقدام به ساخت بازی چند نفره ای با عنوان ۸Ball Pool کرد که تا کنون نیز در رتبه ی اول برترین بازی های این وبسایت قرار دارد.

وبسایت مینی کلیپ، یکی از محبوب ترین وبسایت های بازی های آنلاین محسوب می شود. حدود ۲ سال پیش این وبسایت اقدام به ساخت بازی چند نفره ای با عنوان ۸Ball Pool کرد که تا کنون نیز در رتبه ی اول برترین بازی های این وبسایت قرار دارد. مینی کلیپ، به فکر غیر دسکتاپی ها هم بوده و نسخه ی موبایلی و تبلتی ۸Ball Pool را در اختیار کاربرانش قرار داده است. در ادامه مطلب به بررسی ویژگی های بازی می پردازیم.

خوش بختانه اکثر اتفاقات درون بازی را می توان حقیقی دانست، اگر هزاران بار یک حرکت را تکرار کنید، اتفاق غیر قابل توجیهی را نخواهید دید. قوانین بازی دور زده نمی شوند و شما هیچ سکه ای (واحد خرید اصلی بازی) را بی دلیل از دست نخواهید داد. قسمت مثبت و خوشحال کننده ی بازی این است که برای اجرای بازی به سرعت اینترنت فوق العاده بالایی نیاز ندارید، حتی با سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه ای هم می توانید بدون هیچ اشکال و اروری به بازی بپردازید. چه از این بهتر!

برای ورود به بازی از طریق وب، سه روش وجود دارد:

- ورود با اکانت مینی کلیپ

- ورود با اکانت فیسبوک

- ورود به صورت میهمان

برای آن که امتیازات به دست آمده در جلسه ی بازیتان ذخیره شود، پیشنهاد می کنم از دو روش اول پیروی کنید. برای ورود با اکانت فیسبوکتان تنها لازم است با روشن بودن پراکسی (یا VPN) بر روی دکمه ی Login در سمت راست – بالا کلیک کنید و در اکانت فیسبوکتان وارد شوید. همچنین برای ایجاد اکانت مینی کلیپ نیز لینکی با عنوان Sign up را انتخاب نمایید (کنار دکمه ی اتصال به فیسبوک)، تا در بالای صفحه مشخصات خود را بنویسید و اکانت خود را بسازید.

پس از آنکه حساب کاربری شما ساخته شد، می توانید به راحتی وارد بازی شوید. برای تمرکز بیشتر نیز می توانید به حالت تمرکز بازی مراجعه کنید تا اطراف بازی خلوت تر باشد. حال وقت آن است تا با قوانین ۸Ball Pool و ویژگی های آن آشنا شویم.

بازی به دو شکل ۱ به ۱ و تورنمنت انجام می شود و هر کدام در شهر ها با قوانین و قواعد و جوایز مختلف برگزار می شوند.

قوانین بازی ها به سه حالت زیر است:

- حالت استاندارد

- Call pocket on ۸ ball

- Call pocket on all shots

قوانین در حالت استاندارد

قوانین در حالت استاندارد که در بازی های ۱ به ۱ در Downtown London Pub و Sydney Morina Bar و در تورنمنت Downtown London Pub برگزار می شود به این صورت است:

خطا ها:

- کیوبال (توپ سفید رنگ) نباید به داخل سوراخ ها بیفتد.

- توپ هدف یا باید پات شود (داخل سوراخ بیفتد) و یا به حاشیه های میز بیلیارد برخورد کند؛ در غیر این صورت خطاست.

- کیوبال ابتدا نباید به توپ غیر هدف بخورد؛ توپ ۸ در صورتی که توپ های رنگیتان تمام شود، به عنوان هدف محسوب می شود.

- پایان رسیدن زمان یک نوبت شما.

در صورتی که شما مرتکب خطا شوید، حریف شما قادر خواهد بود تا کیوبال را در دست داشته باشد و در جای دلخواهش قرار دهد.

باختن:

- اگر پیش از آن که تمام توپ های رنگیتان را پات کرده باشید، توپ ۸ را پات کنید.

- اگر کیوبال به همراه توپ ۸ پات شوند.

- اگر در تورنمنت زمان کلی‌تان به پایان برسد.

بردن:

- پات کردن توپ ۸ بعد پاکسازی تمام توپ های رنگی‌تان.

قوانین در حالت Call pocket on ۸ ball

در این حالت از بازی که در Moscow Winter Club و Tokyo Warrior Hall برگزار می شود، قوانین خطا مشابه با حالت استاندارد هستند و تنها دو تفاوت وجود دارد:

- پیش از آن که توپ ۸ را پات کنید، باید سوراخی که می خواهید توپ به آن جا برود را انتخاب کنید.

- توپ ۸ باید در طوراخ انتخاب بیافتد، در غیر این طورت شما بازنده اعلام خواهید شد.

قوانین در حالت Call pocket on all shots

قوانین در این حالت با حالت قبلی کاملا مشابه است به جز در دو مورد:

- شما باید پس از آن که توپ های هدفتان تعیین شد، برای ضربه زدن به هر کدام مانند توپ ۸، سوراخ مورد نظر برای پات کردن را انتخاب کنید.

- در صورتی که توپ های رنگیتان در سوراخی دیگر به جز سوراخ تعیین شده پات شود، خطا کرده اید و حریف شما توپ را در اختیار خواهد داشت.

حال وقت آن است تا ویژگی های متمایز کننده این بازی با دیگر بازی ها را معرفی کنیم:

فیزیک کیوبال

در ۸Ball Pool، حتی اگر هزاران بار یک نوع ضربه را امتحان کنید، باز هم نتیجه همان نتایجی است که در قبل مشاهده کرده بودید. به طور مثال اگر برای شروع بازی مانند زیر عمل کنیم، دو توپ وارد سوراخ های گوشه خواهند شد! شما خواهد قادر خواهید بود تا ضربات چرخشی (Spin Shots) را امتحان کنید. تنها کافی از دکمه های چهار جهت کیبود خود استفاده کنید؛ اما شاید بخواهید بدانید این نوع ضربات چه فایده ای دارند؟

Forward Spin که نوعی ضربه به بالای بخش مرکزی توپ است و موجب می شود تا کیوبال پس از برخورد به توپ ها، به حرکت مستقیم خود ادامه دهد.

Back Spin، ضربه به پایین کیوبال است که باعث بازگشت آن به عقب می شود.

ضربه ی انگلیسی، ضربه ی نماشی است که باید چوب بیلیار (کیو) به به سمت راست یا چپ کیوبال زد تا پس از پرخورد با توپ هدف، به دور خود بچرخد.

شخصی سازی

قسمت دوست داشتنی کار این است که شما می توانید رنگ میز بیلیارد، طرح و الگوی آن و چوب بیلیاردتان را با استفاده از سکه هایی که با بازی کردن یا پرداختن پول به دست آورده‌اید، خرید و انتخاب کنید. طرح ها متنوع و جالب اند؛ از پرچم کشور ها گرفته تا طرح های فوتبالی و کلاسیک. همچنین شما می توانید دیالوگ های بیشتری برای قسمت چت خود خرایداری کنید و ترتیب آنها را به سبک خود تغییر دهید. این که مینی کلیپ به سلایق مختلف احترام گذاشته، قابل تحسین است.

جمع بندی

اگر شما به دنبال بازی بیلیاردی هستید که در آن بتوانید چوب و میز بیلیارد خود را به سلیقه ی خودتان انتخاب کنید، افراد دیگر را به لیست دوستانتان اضافه کنید و با آنها به رقابت بپردازید، ۸Ball Pool را می توان بهترین گزینه دانست. این بازی را برای دستگاه های اندرویدی و iOSی نیز می توانید دانلود کنید.