هزار سال دیگر در روند تکامل انسان قیافه انسان ها این شکلی خواهد شد

بشر همیشه در حال تکامل بوده است؛ اما تا به حال به این فکر افتاده اید که این روند تکاملی در طی هزار سال آینده انسان را به کجا خواهد کشاند؟

انسان همواره در حال تغییر و تحول بوده است تا با محیط زندگی خود سازگار شود؛ تنها یک لحظه تصور کنید که هزار سال دیگر تکامل چه بلایی سر ریخت و قیافه مان در خواهد آورد؟ به احتمال زیاد، قد بلندتر خواهیم شد. انسان در طی 130 سال گذشته، شاهد یک جهش اساسی در بلندی قد بوده است. در سال 1880، متوسط قد یک مرد آمریکایی 170 سانتی متر بود اما هم اکنون این میانگین به 177 سانتی متر افزایش یافته است.
همچنین امکان دارد انسان برای بهبود بخشیدن به شنوایی، بینایی، سلامت و موارد دیگر با ماشین ها ادغام شود و تبدیل به یک سایبورگ شود. در حال حاضر، سمعک هایی وجود دارد که به شما اجازه ضبط آهنگ می دهد، صدای چند بسامدی تولید می کند و دارای یک تلفن تعبیه شده داخلی است.
یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه اورگان در حال توسعه چشم های بیونیک است که امکان دیدن را برای افراد نابینا فراهم می کند. اما ممکن است از این تکنولوژی برای دیدن چیزهایی استفاده کنیم که در حال حاضر آنها را نامرئی در نظر می گیریم؛ برای مثال می توان به انرژی های متفاوتی از نور مانند اشعه مادون قرمز و اشعه ایکس اشاره کرد.
در نهایت روزی فراخواهد رسید که اندام های پروتزی تنها متعلق به افراد معلول نخواهد بود. هرچند، تنها ظاهر خارجی ما تغییر نخواهد کرد؛ ژن های ما در سطوح میکروسکوپی تکامل خواهد یافت تا به شانس بقای بشر را افزایش دهد.
برای مثال، نتایج حاصل از یک مطالعه در دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که کودکان آلوده به ویروس HIV در آفریقای جنوبی دارای زندگی سالمی هستند. مشخص شده است که بدن این کودکان دفاع درونی در برابر HIV ساخته است که مانع از پیشرفت ویروس به بیماری ایدز می شود.
همچنین با در اختیار داشتن ابزارهای ویرایش ژن، مانند «CRISPR» یا «کریسپر»، قادر به کنترل ژن ها و DNA خود خواهیم بود؛ بدین ترتیب بدن خودمان را در برابر بیماری ها ایمن می کنیم و حتی می توانیم عوارض پیری را معکوس کنیم. کریسپر بخشی از DNA پروکاریوت هستند که تناوب های کوتاه توالی های بنیادین دارند و قابل جست وجو، برش زدن و سرانجام استحالهٔ DNA ویروس به روشی خاص هستند.
یک راه دیگر نیز وجود دارد تا تکامل انسان را در یک مسیر کاملا متفاوت قرار دهیم: بعضی از انسان ها را به مریخ بفرستیم.
سیاره مریخ 66 درصد کم تر از زمین نور خورشید دریافت می کند. این امر می تواند بدین معنا باشد که مردمک چشم انسان ها روی سیاره مریخ تکامل خواهد یافت و بزرگ تر خواهد شد چراکه انسان مریخی برای دیدن نیاز دارد نور بیشتری را جذب کند.
همچنین از آنجایی که کشش گرانشی مریخ 38 درصد کشش گرانشی کره زمین است، افرادی که در مریخ به دنیا می آیند بلندتر از همه زمینی ها خواهند بود.
در فضا، مایعی که مهره های ستون فقرات ما را از هم جدا می کند، منبسط می شود. این امر باعث شد که رابرت زوبرین، فضانورد آمریکایی، به این فکر بیفتد که گرانش کم مریخ باعث طویل شدن ستون فقرات انسان می شود و در نتیجه چند سانتی متر به قد ما افزوده می شود.
با این حال، حتی مهاجرت به مریخ هم نمی تواند مانع از ظهور بزرگ ترین تغییر در تکامل انسان در طی هزار سال آینده شود: جاودانگی.
به احتمال زیاد انسان برای رسیدن به جاودانگی نیاز خواهد داشت که ضمیر خود را روی یک ماشین دانلود کند.
در حال حاضر، دانشمندان در ایتالیا و چین پیوند سر را روی حیوانات انجام می دهند تا مشخص شود که آیا می توان ضمیر را از یک بدن به بدن دیگر منتقل داد یا خیر. این دانشمندان ادعا می کنند که اقدام بعدی آنها پیوند سر روی انسان ها خواهد بود.
هرچیزی که در هزار سال آینده اتفاق بیافتد، با ماشین ها ادغام شویم یا تبدیل به ماشین شویم. یک چیز قطعی است: گونه انسان همواره در حال تغییر است و هرچه سریع تر تغییر کنیم و از زمین دورتر شویم، شانس بیشتری داریم که از منقرض شدن پیشی بگیریم.

مترجم: هانا حیدری

خبرگزاری آنا