نظریه پردازی عمیق در طنز سیاهی از خشونت

نگاهی به نمایش «مرد بالشی»

«مرد بالشی» نمایشنامه‌ای از مارتین مک دانا ایرلندی است که هر چند در سینما دستی برآتش داشته است، یک بار نیز به خاطر فیلم کوتاهش، «شش تیرانداز»، جایزه اسکار را از آن خود کرد و الان نیز در‌هالیوود به سر می‌برد، اما ریشه‌های اصلی‌اش بیشتر از سینما، در تئاتر است و نمایشنامه‌هایش جوایز معتبری همچون تونی و لارنس الیویه را کسب کرده‌اند. خشونت و سرمستی شرورانه وجه تشابه همه نمایشنامه‌های اوست.

شاید هم ریشه فرهنگی او به عنوان یک ایرلندی الاصل با نویسندگان بزرگی چون برنارد شاو، اسکار وایلد، ساموئل بکت و... در خلق آثارش که ترکیبی از طنز سیاه، تخیل و افسانه‌های شیرین کهن و ابزوردی پنهان هستند، بی تأثیر نبوده است.

مک دانا نویسنده‌ای است که همواره ارتباط خود را با دنیای کودکانه و فانتزی‌اش حفظ کرده است. او در لندن به دنیا آمد و تمام کودکی تا بزرگسالی‌اش را در لندن گذراند، اما برای نوشتن به سراغ افسانه‌های ریشه‌ای و تجربه‌های برآمده از جهان کودکی با همه داستان‌ها و قصه‌هایش رفت به طوری که در ابتدا خلق شش داستان کودکانه او هر بار، زمانی شکل گرفت که برای دیدن پدر‌و‌مادرش به شهر کوچک آنان در ایرلند می‌رفت. این داستان نویسی کودکانه آمیخته با تصور، تخیل و فانتزی بعدها به درون نمایشنامه‌های او نیز راه یافت.

نمایشنامه «مرد بالشی» نمونه مشخصی است از این نگاه و سبک منحصر به فرد مک دانا. این نمایشنامه داستان مرد نویسنده ای به نام کاتوریان است که با برادر معلول ذهنی خود مایکل کاتوریان زندگی می‌کند و داستان‌هایی که برای کودکان و نوجوانان می‌نویسد همواره با مضمونی درباره خشونت والدین و بزرگسالان نسبت به این کودکان در دنیای بی‌رحم آدم بزرگ‌هاست که با فانتزی و تخیلی جذاب خلق شده و مخاطبان زیادی را در جامعه به خود جذب کرده است. این داستان‌ها که همگی برآمده از کودکی و زندگی گذشته نویسنده به ویژه رفتار خشونت‌آمیز والدینش با برادر عقب افتاده ذهنیش است، از نظر قدرت حاکمه و پلیس امنیت، مخل امنیت ملی است (به طوری که موجب قتل چند کودک هم شده است. بنابراین پلیس، کاتوریان را به عنوان مظنون اصلی این قتل‌ها دستگیر می‌کند و مورد بازجویی قرار می‌دهد. در جریان این حبس و دستگیری است که داستان‌های نویسنده در موقعیت‌های مختلف روایت می‌شود و فضاسازی دراماتیزه شده دیگری را داخل نمایش برای مخاطب ایجاد می‌کند و از نیمه دوم نمایش، کاتوریان در بازداشتگاه و در مواجه با برادرش که او نیز دستگیر شده، متوجه می‌شود که قاتل همه این قتل‌های زنجیره ای کودکان، برادر عقب افتاده‌اش، مایکل بوده و همین نقطه اوج نمایشنامه می‌شود).

برای بررسی «مرد بالشی» با دو رویکرد می‌توان به تحلیل متن پرداخت. یکی رویکرد معنایی و روانشناختی درونمایه ای اثر و دیگر رویکرد ساختاری و ریخت شناسانه، که هر دو رویکرد در کارگردانی و اجرای صحنه ای به خوبی استفاده شده است.

«مرد بالشی» را بیش از هر چیز باید یک نمایش گروتسک خشن با طنزی بسیار تلخ برشمرد. اثری که طنزش با شکی عمیق آمیخته و جهانی سیاه با آینده ای مبهم و نامعلوم برای بشر مغروق در خشونت و دور شده از ذات طبیعی‌اش متصور است. در این نمایش، «مک دانا» با رویکردی روانشناختی به تحلیل تأثیر جامعه بر انسان مدرن و انسان بر جامعه مدرن می‌پردازد. انسانی که در بستر آموزش‌های شرطی و کلیشه ای خانواده و جامعه تربیت می‌شود و بقا می‌یابد، قانونگذار و قانون پذیر می‌شود، به خلقی نادرست دست می‌یابد، بی رحمانه مجازات شده و ناگزیر از بی‌عدالتی به سرنوشت نامعلوم آینده هدایت می‌شود.

مک دانا نویسنده‌ای است که داستان‌هایش بُعد زمانی و مکانی ندارد و موقعیتی انسانی را از بُعد روانشناسانه و جامعه شناسانه به چالش می‌کشد. جغرافیا و تاریخ را خودش بر حسب فانتزی درون اثرش می‌سازد و می‌خواهد جنجال خاص خود را پدید آورد. از همین رو گروتسک را در قلمش جاری می‌کند و به موقعیت فراطنز می‌رسد. او در نمایشنامه «مرد بالشی» به سراغ همین موقعیت می‌رود و با استفاده از ایجاز و پارادوکس‌های مفهومی مفهوم و تم خشونت را واکاوی می‌کند.

کاتوریان نویسنده کودک و نوجوان در یک سلاخی کار می‌کند و این در معنای نشانه شناسی، نشانگر تضاد مفهومی درباره یک جامعه نیمه دموکراتیک در حال پیشرفت است. نمادی از مدرنیته افراطی که فرد را از هویت اصلی خود دور می‌کند و با تحمیل واقعیت‌های موجود خود، به او در هر مقطع انسانی که باشد، یک کارکرد خشن ابزاری می‌دهد یا در معنای دیگر خشونتی که در چنین جامعه‌هایی در بعد فردی و اجتماعی نهادینه می‌شود به جایی می‌رسد که یک نویسنده، دنیای فانتزی و معصوم کودکان را به یک سلاخ مبدل می‌کند.

در واقع با نگاهی به رویکرد اصلی متن درباره تم خشونت، می‌توان این گونه نتیجه گرفت که سرنوشت مختوم مایکل کاتوریان، برادر نویسنده‌اش و تمام انسان‌های پرورش یافته در یک جامعه اصولگرا، چیزی جز یک خشم نهفته نیست که زایده یک نظام مطلق‌گرای اجتماعی، خانوادگی و فرد محور است.

«مرد بالشی» را بیش‌از هر چیز باید یک نمایش گروتسک خشن با طنزی بسیار تلخ برشمرد. اثری که طنزش با شکی عمیق آمیخته و جهانی سیاه با آینده‌ای مبهم و نامعلوم برای بشر مغروق در خشونت و دور شده از ذات طبیعی‌اش متصور است. در این نمایش، «مک دانا» با رویکردی روانشناختی به تحلیل تأثیر جامعه بر انسان مدرن و انسان بر جامعه مدرن می‌پردازد.

آن چه به نمایش «مرد بالشی» رویکردی روانشناسانه و جامعه شناسانه می‌دهد، همین نگاه نویسنده است؛ کاتوریان نویسنده جوان که داستان‌های غم انگیز و خشن او امنیت اجتماعی مخاطبان جوان و خردسالش را به مخاطره انداخته؛ نماینده روشنفکر و هنرمندی است که در اثر قرار گرفتن در یک سیستم نادرست تربیت خانوادگی و آموزشی فشار، به درکی ناخواسته نادرست از روشنگری دست می‌یابد که نه تنها نمی‌تواند به مبارزه با خشونت نهادینه شده در خلق آثارش برسد، بلکه ناخودآگاه خود نیز عامل خشونت و جنایت می‌شود. برادر ناتوان ذهنی او نیز در مجاورت با همین آثار و قصه‌های خشونت ستیز نویسنده است که به دلیل نداشتن قدرت تشخیص و تفکر (نقص دانستن و آگاهی) به برداشتی معکوس و مخرب از آن می‌رسد که شاید خطای پنهان تراژدی اثر در همین هم باشد، پس دست به فاجعه و جنایت می‌زند. پلیس نیز به عنوان مجری عادلانه قانون و یکی از مبارزان، با خشونت و بی‌عدالتی برای برقراری امنیت و اجرای قانون به خشونت دست می‌زند؛ بازپرسانی که یکی الکلی است و دیگر قربانی از خشونت‌های اجتماعی و خانوادگی در کودکی. در واقع از این نگرش می‌توان به این تحلیل رسید که در نمایشنامه «مرد بالشی»، از نگاه نویسنده همه انسان‌ها در هر موقعیت اجتماعی و میزان آگاهی خود قربانیان اجتماعی هستند که آن اجتماع خود قربانی افراد زیرمجموعه است. بنابراین از نگاه مک دانا، فرد و اجتماع با همه رویکردهای روانشناختی، سیاسی، جامعه شناسی، زنجیره وار به هم مربوطند و همچون یک رابطه علت و معلولی فرد از اجتماع جدا نیست و اجتماع خود شاکله ای است از افرادی که هر کدام مملو از عقده‌ها، کمبودها و ناآگاهی‌هایی هستند برآمده از یک جریان تربیتی و آموزشی همان اجتماع و در این میان تم خشونت به عنوان زیر مبنای درونی اثر، معنایی جز این ندارد که در یک جامعه، خشونت برآمده از رفتارهای نادرست، خشن و غیرانسانی والدینی که خود شکل گرفته از خشونت والدینی دیگر هستند و این والدین در کنار هم جامعه‌ای را می‌سازند که به طور طبیعی خشونت درون آن نهادینه است.

از سوی دیگر روی سخن مک دانا فقط والدین و مردم عامه جامعه نیست. او با قرار دادن شخصیت یک نویسنده مشهور در نمایشنامه خود در نقش اصلی، به نوعی بر این نگاه است که روشنفکر برآمده از یک جامعه خشونت محور اصول گرا نیز محکوم به سرنوشتی بهتر از دیگر افراد نیست و ناخواسته به دلیل نداشتن امکان و فضای باز و درست دریافت آگاهی، راه به خطا می‌برد و می‌تواند به برداشتی نادرست از آگاهی منجر شود و مروج خشونت در جامعه‌اش باشد، زیرا این نویسنده برای رهایی برادر زیر شکنجه خانواده‌اش مجبور می‌شود به خشونت و قتل پدر و مادرش دست بزند. همچنین در آینده آثار او منبع غیرمستقیمی می‌شوند برای فراهم شدن زمینه خشونت‌های دیگر. بنابراین بنیادگرایی فکری و خشونت‌های فردی و اجتماعی، برآمده از عقده‌ها و رنج‌هایی است که خود برآمده از عقده‌های دوران کودکی و نوجوانی ناشی از دگماتیسم اجتماعی است.

به روایتی دیگر از نظر مک دانا، اجتنابی از نشانه‌های عملکرد، مکانیسم دفاعی است که به وضوح می‌تواند در رفتار شخصیت‌های آثارش نمود یابد.

در واقع اجتناب یا همان دوری از افراد یا موقعیت‌هایی که می‌توانند با تحریک بعضی تجارب یا احساسات ناخودآگاه سرکوب شده، انسان را دچار اضطراب کنند و به شکل رفتاری واکنشی تلافی گر ناشی از ترس، آزار، سرخوردگی یا خشم خود را بروز دهند و در نهایت فردی که مظلوم‌ترین قربانی خشونت ناعادلانه طبیعت، والدین و اجتماع است (مایکل کاتوریان کند ذهن) در پایان اثر به عامل بی رحم خشونت ساز تبدیل می‌شود. هرچند نگاه عمیق و تحلیل نگر نویسنده آن قدر به درون مسائل وارد می‌شود که مخاطب هرگز نمی‌تواند در تعیین مقصر و عامل اصلی خشونت به قضاوت بنشیند و تنها در اعماق درون خود به رنجی تلخ از یک همزاد پنداری دست می‌یابد.

در واقع نمی‌توان رفتار خشونت بار مایکل را که آنچنان دست به قتل چهار کودک زده است را رفتاری غیرمنطقی دانست، زیرا او درکودکی مورد کودک آزاری و شکنجه‌های پیاپی والدینش قرار گرفته و رشد ذهنی (آگاهی) او متوقف، خواسته‌ها و نیازهایش در درون کشته شده، پس با ارتکاب قتل به نوعی ناخودآگاه در پی آزادسازی و بیرون راندن تمام عقده‌های خود است و گریز موقتی است برای دغدغه‌های روانی‌اش که سال‌هاست ناخواسته درگیر آن‌ها بوده است.

همینطور خود کاتوریان نویسنده (برادر بزرگ‌تر) هرچند از شرایط کاملا متفاوتی از نظر برخورد والدینش رو به رو بوده است، اما در شکل دیگری محصور فشارها و عقده‌های درونی خود می‌شود که در اثر یک سیستم آموزشی نادرست و سختگیرانه رشد می‌کند و در آینده به شکل سیستم انتقام و خشم در قتل والدینش خود را بروز می‌دهد. کارگاه اریل جوان قربانی دیگری از کودک آزاری است که اکنون مثل شکنجه گر در دستگاه امنیتی پلیس عمل می‌کند و کارگاه توپولسکی میانسال که خشونتی نهفته در درون دارد و با پناه آوردن به الکل می‌تواند تا حدودی بر عقده‌های درونی خود سرپوش بگذارد.

نویسنده : فروغ سجادی