ثبت هم نشینی ها در قاب عکس

هنگامی که قرار است در یک مهمانی یا مراسم از پیش تعیین شده و مهم به عنوان عکاس حضور یابید باید از آماده بودن و وسایل عکاسی خود اطلاع کافی داشته باشید

● تهیه لیست و کنترل کردن آن

هنگامی که قرار است در یک مهمانی یا مراسم از پیش تعیین شده و مهم به عنوان عکاس حضور یابید باید از آماده بودن و وسایل عکاسی خود اطلاع کافی داشته باشید. در این نوع مراسم نه تنها عکاس و تجهیزات عکاسی باید از قبل آماده باشند بلکه موقعیت و مکان عکسبرداری نیز باید به خوبی کنترل شده باشد تا در هنگام عکاسی موردی غیرمنتظره پیش نیاید. از این‌رو جهت آماده بودن باید از قبل لیستی تهیه کنید تا مبادا هنگام عکس گرفتن متوجه شوید که دوربین یا یکی از لوازم مربوط آن را در دسترس ندارید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که لیست خود را دوبار چک کنید.

▪ برداشتن دوربین: گاهی ‌اوقات آنقدر به مسائل ریز و حاشیه‌ای توجه می‌شود که موضوع یا مورد اصلی به کل فراموش می‌شود. در هنگام تهیه لیست به برداشتن دوربین نیز توجه داشته باشید.

▪ کنترل کردن باتری‌ها: باتری‌‌های دوربین را شارژ کنید و یک یا دو باتری با شارژ کامل همراه داشته باشید.

▪ همراه داشتن یک کارت حافظه بیشتر: همراه داشتن یک کارت حافظه اضافی نیز می‌تواند در بعضی مواقع حسابی مشکل‌گشا باشد. البته به راحتی می‌توان آن را فراموش کرد مگر اینکه در لیستی که از قبل تهیه کرده‌اید، جایی برای آن در نظر گرفته باشید.

▪ مشخص کردن سوژه‌ها: در مراسمی که ممکن است تعداد زیادی دوست، آشنا و بستگان دور یکدیگر جمع ‌شوند، هیجان مهمانی و گفت‌وگو‌‌ها در بیشتر موارد مانع تمرکز حواس می‌شود و در آخر مهمانی هنگامی که عکس‌ها را نگاه می‌کنید ممکن است متوجه شوید که از صمیمی‌ترین دوستتان یا فامیلتان عکس نیانداخته‌اید. بنابراین بهتر است حتی در لیست خود مشخص کنید که از چه کسانی قرار است عکس بگیرید و حتی اگر مکان گرفتن عکس نیز برایتان اهمیت دارد مکان آن را نیز در لیست خود بنویسید.

▪ توجه به شرایط نورپردازی: به میزان و شرایط نورپردازی مکانی که قرار است در آنجا عکس بگیرید توجه داشته باشید. آیا آنجا کم نور است و به فلاش نیاز دارید؟ آیا محیط آنقدر شلوغ و درهم است که حواس سوژه‌ یا شما را در هنگام گرفتن عکس پرت کند؟ توجه به تمام این مسائل باعث بهتر شدن کیفیت عکس خواهد شد.

● تنظیم تراز سفیدی

برای آن دسته از افرادی که شب سال نو یا تعطیلات مربوط به آن را در محیط باز برگزار می‌کنند و عکس‌های خود را با نور طبیعی می‌گیرند توصیه می‌شود که از ویژگی تنظیم تراز سفیدی نیز استفاده کنند. با تنظیم درست تراز سفیدی، عکس‌ها از رنگ و کیفیت بهتری برخوردار خواهند شد. ویژگی تراز سفیدی را برای عکس‌های خام از قبل گرفته شده نیز می‌توان اعمال کرد.

● تعیین یک جایگاه ویژه

همانطور که گفته شد در مهمانی‌های بزرگ و مراسم مهم همه جا شلوغ می‌شود و در آن شرایط پیدا کردن یک مکان خوب و مناسب قدری مشکل به نظر می‌رسد. به عنوان عکاس می‌توانید از قبل یک مکان خاص را که از نظر شرایط نورپردازی و سایر موارد مناسب است برای لوکیشن انتخاب و با وسایل و لوازم مورد نظر تزئین کنید و از افراد بخواهید که در آن مکان برای گرفتن عکس تشریف بیاورند. به این صورت شلوغی و به ‌هم‌ ریختگی محیط در عکس مشخص نمی‌شود.

● عکاسی در اوایل مهمانی

همان‌طور که در مقاله‌های گذشته ( عکاسی از عروسی و گروهی) گفته شد بهترین زمان برای گرفتن عکس در مهمان‌های گروهی اوایل آن است چون هنوز محیط تمیز و مرتب بوده و افراد کمی رسمی‌تر به نظر می‌رسند. بنابراین بهتر است پیش از اینکه همه جا به هم ریخته شود و دیگر عکاسان شروع به گرفتن عکس کنید شما دست به کار شوید.

● قبل و بعد

آیا تا به حال به عکس‌هایی که در موارد مختلف گرفته شده‌ و به عنوان "قبل از"، "بعد از" مشخص می‌شوند توجه کرده‌اید؟ از این روش برای گرفتن عکس‌های کریسمس نیز می‌توان استفاده کرد. برای مثال، از درخت کاج قبل و بعد از تزئین کردن عکس بگیرید تا هم به عنوان خاطره و هم یک مورد جالب در آلبوم عکس‌های شما ثبت شود.

● گرفتن عکس‌های سریالی

یکی دیگر از روش‌هایی که برای جالب‌تر کردن عکس‌های روز عید می‌توانید انجام دهید این است که عکس‌های سریالی بگیرد. عکس‌های سریالی به عکس‌هایی گفته می‌شوند که در فاصله زمانی مشخصی از یک لوکیشن یا سوژه موردنظر عکس گرفته شده باشد. برای مثال، می‌توانید یا دوربین عکاسی یا وبکم خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که به طور خودکار پس از هر ۵ یا ۱۵ دقیقه یا هر فاصله زمانی که خودتان علاقه دارید از محیطی که شما به اتفاق خانواده در آنجا هستید عکس بگیرد.

● یک عکس، یک نقطه کانونی

یک عکس خوب به عکسی گفته می‌شود که دارای یک نقطه کانونی جالب و چشمگیر باشد و به محض اینکه بیننده عکس را مشاهده می‌کند به آن پی‌ببرد. در عکاسی از کریسمس به دلیل اینکه در محیط از نظر تعداد افراد، رنگ‌های به کار رفته در آن، تزئینات، هدایا و خوراکی‌ها تنوع زیادی وجود دارد ممکن است در یک عکس چندین نقطه کانونی وجود داشته باشد. تعداد زیاد نقطه‌های کانونی باعث پایین آمدن کیفیت عکس و برهم زدن تمرکز بیننده خواهد شد.

● استفاده از مود عکاسی پی‌درپی

در دوربین‌های دیجیتال مودهای خاصی وجود دارند که هریک برای گرفتن عکس در روز عید به گونه‌ای مناسب هستند. هنگام باز کردن هدیه‌ها که تمام افراد به ویژه کودکان از هیجان خاصی برخوردارند می‌توان از مود عکاسی پی‌درپی استفاده کرد. این مود در دوربین‌ها به دو شکل (burst mode) یا (continuous mode) ارایه می‌شود. باز کردن هدیه‌ها از جمله مواردی است که برای ثبت لحظه به لحظه‌ آن‌ها از ویژگی عکس‌های سریالی می‌توان استفاده کرد. تماشای این نوع عکس‌ها و دیدن عکس‌العمل افراد هنگام باز کردن هدیه‌ها در نوع خود می‌تواند جالب و سرگرم کننده باشد.

● منعکس/ پخش کردن نور فلاش

برای اینکه عکس‌های گرفته شده در شب‌های میهمانی کریسمس از کیفیت خوبی برخوردار باشند می‌توانید از منعکس‌کننده‌ها یا روش‌های دیگر برای پراکنده کردن نور فلاش به طور مساوی استفاده کنید. یکی دیگر از روش‌های پیشنهادی استفاده از مود عکاسی در شب (night mode) است که با تنظیم دوربین روی این مود اگرچه فلاش آن روشن می‌شود، اما دوربین به طور خودکار شاتر با سرعت پایین‌تری را انتخاب می‌کند. در چنین حالتی نور محیط بهتر خواهد شد و سوژه فریز می‌شود.

● تنظیم دیافراگم

استفاده از مود اولویت دیافراگم می‌تواند برای یک روز مهم و زیبایی مانند کریسمس یا نوروز مناسب باشد. زمانی که می‌خواهید از تزئینات روی درخت عکس بگیرید بهتر است دیافراگم بزرگ‌تر (عدد کوچکی مانند f/۲.۸) را انتخاب کنید تا به این صورت پشت‌زمینه خارج از محدوده فوکوس قرار گیرد. در صورتی که تمایل دارید از میزی که انواع شیرینی‌ها و خوراکی‌ها روی آن چیده شده عکس بگیرید از دیافراگم کوچک‌تر (عدد‌های بزرگ مثل f/۸ یا f/۱۱ ) را انتخاب کنید تا عمق میدان بزرگ‌تری داشته باشید و موارد بسیاری را در عکس منعکس کنید.