لطفا لبخند بزنید

نکاتی پیرامون عکاسی گروهی

در زندگی مناسبت‌های زیادی وجود دارند که دوستان، افراد خانواده و بستگان را کنار یکدیگر جمع می‌کند. در چنین شرایطی گرفتن یک یا چند عکس گروهی می‌تواند خاطرات لذت بخش این گردهمایی را برای مدت‌های طولانی زنده نگه دارد. در این شماره به ارایه نکاتی در خصوص نحوه گرفتن عکس‌های گروهی می‌پردازیم.

● اشتباهات و مشکلات رایج در عکس‌های گروهی

▪ بیشتر مواقع جهت نگاه یک یا چند نفر از اعضا متفاوت از جهت نگاه سایرین در عکس است.

▪ چشم‌های سوژه(ها) بسته می‌افتد.

▪ یکی از سوژه‌ها خارج از کادر قرار می‌گیرد.

▪ ژست حالت‌های افراد در یک عکس با یکدیگر متفاوت می‌شوند. (بعضی‌ها در حال لبخند زدن و بعضی‌ دیگر بسیار جدی ژست می‌گیرند).

▪ گروهی از دوربین فاصله می‌گیرند یا اینکه به آن نزدیک می‌شوند.

▪ راه‌حل‌هایی که در این شماره ارایه می‌شوند شاید بتواند تا حدودی مشکلات گفته شده را برطرف کند.

▪ آماد‌گی: هیچ‌چیز عذاب‌آورتر از این نیست که برای مدتی به حالت ژست گرفته منتظر بمانیم. بنابراین به عنوان یک عکاس گروهی باید همیشه به این موضوع توجه داشته باشید که نمی‌توانید تک تک اعضای گروه را منتظر نگه دارید تا وسایلتان آماده شود.

▪ پیش از گرفتن عکس حتما از لوکیشن (مکان عکسبرداری) دیدن کنید.

▪ چگونگی ژست گرفتن گروه و کادربندی خود را از پیش تعیین کنید.

▪ سر فرد عقبی باید پشت‌سر فرد جلویی باشد.

▪ پیش از گرفتن عکس باید به تمام اعضا بگویید که می‌خواهید عکس گروهی بگیرید و اجازه دهید تا آن‌ها آماده شوند.

▪ در خصوص اینکه دوربین روشن است و باتری‌ها به اندازه کافی شارژ دارند از پیش باید اطمینان داشته باشید.

▪ لوکیشن: مکانی که قرار است اعضا آنجا قرار و عکس گروهی بگیرند از چندین نظر اهمیت دارد. لوکیشن به عکس شما هویت و مفهوم می‌بخشد. برای مثال، اگر قرار است از یک تیم ورزشی عکس گرفته شود، گرفتن عکس در زمین ورزشی بسیار بهتر از گرفتن عکس در مقابل یک دیوار آجری است. یکی دیگر از دلایل با اهمیت بودن لوکیشن، عناصر و عوامل به کار رفته در آن است که می‌توانند موجب آزار یا پرت شدن حواس اعضا شوند. مکان باید به گونه‌‌ای باشد که اعضای گروه در آن احساس راحتی و آرامش داشته باشند. نور محیط مناسب باشد و عوامل مزاحم در آنجا وجود نداشته باشند.

▪ گرفتن چند عکس متعدد: یکی از روش‌هایی که کمک می‌کند جهت نگاه تمام اعضا به یک‌سو باشد گرفتن چندین عکس پیاپی از آن‌هاست. عکس‌ اول ممکن است از کیفیت چندان خوبی برخوردار نباشد، در حالی که عکس‌های بعدی به طور معمول بهتر خواهند شد زیرا استرس افراد از بین می‌رود و احساس راحتی بیشتری می‌کنند. همچنین می‌توان پیش از اینکه اعضا در سر جای خود قرار گیرند چند عکس آزمایشی گرفت و با مقایسه آن‌ها عکس نهایی را با دقت و حساسیت بیشتری انداخت.

▪ نزدیک شدن به سوژه: تا آنجا که امکان دارد به سوژه نزدیک شوید اما دقت داشته باشید که افراد از کادر خارج نشوند. با نزدیک شدن به سوژه می‌توان جزئیات بیشتری از حالت‌‌های چهره‌ آن‌ها را در عکس منعکس کرد که این خود می‌تواند در بالا بردن تاثیر عکس مفید باشد. اگر گروه شما از اعضای کمی تشکیل شده‌ و به اصطلاح کوچک است سعی کنید از سر و شانه‌های آن‌ها نیز عکس بگیرید. برای گرفتن چنین عکسی بهتر است اعضا سر‌های خود را به یکدیگر نزدیک و فاصله خود را نیز کمتر کنند. یکی دیگر از روش‌های نزدیک شدن به سوژه این است که آن‌ها را از حالت خطی خارج کنید و به گونه‌ای قرار دهید که عده‌ای پشت سر عده‌ای دیگر قرار گیرند.

▪ چید‌مان گروه: در بیشتر مواقع نحوه قرار گرفتن اعضای گروه به شکلی است که طبیعی به نظر می‌رسند، اما گاهی اوقات نیاز به چید‌مان دارند.

اگر موقعیتی که قرار است از آن عکس گرفته ‌شود عروسی، تولد یا مهمانی‌هایی از این نوع هستند، که در آن‌ها یک یا دو نفر در مرکز توجه قرار دارند، باید به صورتی عکس گرفته شود که حس در مرکز توجه بودن، نیز در عکس منعکس شود. سوژه موردنظر را در مرکز گروه قرار دهید و از برخی اعضا بخواهید که نگاهشان به سوژه و برخی دیگر به دوربین باشد.

برای عکس‌های گروهی در مجالس رسمی، افراد قد بلند را در قسمت عقب گروه به صورتی که در مرکز نیز قرار گرفته باشند جای دهید.

سعی کنید فاصله‌ بین افرادی که در جلو گروه با آن‌هایی که در عقب قرار گرفته‌اند خیلی زیاد نباشد. اگر تعداد گروه آنقدر زیاد است که چنین فاصله‌ای ایجاد می‌شود و به اصطلاح عمق گروه زیاد است از دیافراگم باریک‌تر استفاده کنید.

از اعضا بخواهید که کمی چانه‌ خود را بالا ببرند تا در عکس دارای یک چانه افتاده نباشند.

▪ زمان مناسب: به بهترین زمان گرفتن عکس گروهی توجه داشته باشید. در یک مهمانی یا جشن بهترین زمان اوایل مهمانی است که همه مرتب و منظم هستند.

▪ توجه به نور: برای اینکه جزئیات بیشتری را بتوان در عکس منعکس کرد باید از نور مناسب استفاده کنید. زمانی که نور از پشت تابیده می‌شود بهتراست دوربین را روی فلاش تنظیم کنید.

▪ کنترل کردن: به عنوان یک عکاس باید قادر باشید اعضای گروه را با یکدیگر هماهنگ کنید. اگر برای اعضا مهم است که بدانند چرا باید در یک عکس گروهی شرکت داشته باشند، دلیل این کار را به آن‌ها توضیح دهید تا با انگیزه، در گروه قرار گیرند. اگر عکاسان زیادی هستند که می‌خواهند از گروه موردنظر شما عکس بگیرند اجازه دهید که کار آن‌ها تمام شود سپس شما شروع کنید زیرا در غیر این صورت به دلیل متفاوت بودن جهت نگاه‌ها کیفیت عکس پایین خواهد آمد.

▪ گروه بزرگ: عکاسی از یک گروه بزرگ به مراتب مشکل‌تر از یک گروه کوچک است. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود هنگام عکاسی بالاتر از گروه قرار گیرید. برای مثال، از یک چهارپایه یا نردبان استفاده کنید تا سطح مکانی شما بالاتر از آن‌ها قرار گیرد و از اعضا بخواهید که به طور کامل به یکدیگر نزدیک شوند.

▪ استفاده از سه پایه: به طور عمده برای استفاده از سه پایه در عکاسی گروهی دو دلیل وجود دارد. اولین دلیل پرستیژی است که به کار شما می‌دهد و این باعث می‌شود تا اعضا به کار شما اطمینان کنند و آن را جدی بگیرند و به نحو صحیح در عکس قرار گیرند. دومین دلیل راحت‌تر و بهتر کنترل کردن چید‌مان اعضای گروه است.

▪ استفاده از یک همکار: برای گرفتن عکس گروهی از یک گروه بزرگ یا چندین گروه وجود یک همکار یا یک شخص کمک‌کننده بسیار ضروری به نظر می‌رسد. برای مثال، اگر قرار است در یک جشن عروسی از افراد فامیل، دوستان یا همکاران زوج به طور جداگانه عکس بگیرید بهتر است که از همکار خود بخواهید با جمع کردن افراد و چیدمان آن‌ها به نحو صحیح در این امر شما را یاری کند.

▪ لبخند زدن: اگر می‌خواهید که اعضای گروه و به طور کلی سوژه با شما (به عنوان یک عکاس) احساس راحتی داشته باشند باید در ابتدا خود با لبخند به سوی آن‌ها بروید. با دیدن لبخند شما آن‌ها نیز لبخند خواهند زد. لطفا لبخند بزنید!