عکاسی از پادشاه فصل ها پاییز

فصل پاییز به دلیل شکوه و عظمت رنگ های به کار رفته در آن به پادشاه فصل ها شهرت یافته است

فصل پاییز به دلیل شکوه و عظمت رنگ‌های به کار رفته در آن به پادشاه فصل‌ها شهرت یافته است. در این فصل برگ‌های سبز درختان به رنگ‌های زیبا و بدیعی مانند زرد، قهوه‌ای و نارنجی تغییر می‌یابند که این امر در زیبایی پاییز بسیار اثرگذار است. در این فصل بارش باران، طراوت هوای مطبوع و معتدل پاییز را دو چندان خواهد کرد. به طور حتم باقی مانده‌ قطرات باران، روی برگ‌های زرین و رنگارنگ منظره‌ای محسورکننده‌ به وجود خواهند آورد. پاییز با آن آسمان ابری و گرفته‌، فرش گسترده رنگارنگ و درختان چند رنگ و زیبا می‌تواند زمینه‌ساز سوژه‌های بسیاری برای عکاسان باشد. مناظر پاییز بدون‌شک چشم‌نواز و متحیرکننده هستند به طوری که کافی است لنز دوربین را به سوی آن تنظیم کنید و دکمه شاتر را فشار دهید.

● نشانه‌های پاییز

در ابتدا باید به این نکته پرداخت که به طور کلی پاییز چه نشانه‌هایی دارد؟ اگرچه جواب این سوال بسیار آسان است، اما به عنوان اولین اصل باید به آن توجه داشت. سرد شدن نسبی هوا، تغییر یافتن رنگ درختان و ریزش برگ درختان پاییزی همگی از نشانه‌‌های اولیه ورود پاییز هستند، بنابراین در عکاسی از پاییز باید به این عناصر و وجود آن‌ها توجه داشت. اگر قرار است عکس گرفته شده بازگوکننده بسیاری از مسائل باشد باید در ابتدا بدانیم که چه چیزی را می‌خواهیم بازگو کنیم و پس از آن در هنگام تنظیم لنز دوربین به آن‌ها بپردازیم. با نگاه کردن به یک عکس گرفته شده از منظره پاییزی می‌توان متوجه شدت سرمای هوا، زمان تقریبی فصل که اول، وسط یا اواخر پاییز است به صورت غیرمستقیم پی‌ برد. بنابراین دقت عکاس در گرفتن عکس باید بسیار بالا باشد تا بتواند مفهوم موردنظر را به خوبی به بیننده القا کند.

● استفاده از فیلتر پلاریزه‌کننده

استفاده از فیلتر پلاریزه‌کننده به عکاس امکان می‌دهد که آسمان آبی یا تیره‌تر را در عکس نمایش دهد. به طور کلی استفاده از این فیلتر برای زیباتر کردن رنگ‌ها لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

● عکاسی در ساعت‌های طلایی

در خصوص ساعت‌های طلایی روز در شماره‌های قبلی نکاتی ارایه شد. دو زمان پیش از غروب آفتاب و سپیده‌دم می‌تواند زمان مناسبی برای عکاسی باشد. در این دو زمان رنگ‌های قرمز و طلایی زیباتر از حالت طبیعی خود به نظر می‌رسند.

● عکاسی در روزهای ابری

بسیاری از عکاسان تصور می‌کنند که تنها در روزهای آفتابی باید به عکاسی پرداخت و روزهای ابری را مناسب نمی‌دانند. برخلاف تصور این افراد باید بیان داشت که روزهای ابری نیز زمان مناسبی برای عکاسی به شمار می‌روند. یک روز ابری با آسمان پوشیده از ابرهای تیره و باران‌زا کمک بسیاری به زیباتر شدن عکس‌ها خواهد کرد، زیبایی که شاید در یک روز آفتابی نتوان به آن دست یافت.

● ایجاد کنتراست

یکی از روش‌هایی که کمک می‌کند یک عکس، پاییزی، زیبا و ماندگار شود توجه به کنتراست موجود بین عناصر تشکیل دهنده آن است. به عنوان یک عکاس پیش از گرفتن عکس باید به وجود کنتراست میان رنگ‌های مختلف برگ‌های درختان توجه داشته باشید. نمایی که یک برگ طلایی در آسمان آبی یا یک برگ قرمز روی یک چمن سبز پررنگ ایجاد می‌کند کنتراست زیبا و منحصربه‌فردی خواهد بود که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب خواهد کرد.

● اجتناب از عکاسی مستقیم از خورشید

عکاسی مستقیم از خورشید موجب به وجود آمدن سایه و بی‌کیفیت شدن رنگ‌ها خواهد شد. در روزهای آفتابی سعی کنید که پشت به آفتاب بایستید. اگر مجبور هستید رو به آفتاب عکس بگیرید سعی کنید از یک سایبان دوربین (Lens hood) آفتاب‌گیر که مانع انعکاس نور آفتاب در عکس‌هایتان شود استفاده کنید.

● بازی با تراز سفیدی

گاهی اوقات تنظیماتی مانند مود اتوماتیک که تراز سفیدی (White Balance) را به طور اتوماتیک تنظیم می‌کند، باعث می‌شود تا کیفیت تصاویر به خوبی آنچه که انتظار می‌رود، نباشد. برای اینکه کیفیت رنگ‌ها خوب و واضح به نظر برسد باید از محیط تراز سفیدی استفاده کرد. برای دستیابی به این منظور می‌توان شماره تراز سفیدی را بالا برد یا اینکه از مود ابری استفاده کرد. منظور از بالا بردن شماره‌های تراز سفیدی اعدادی هستند که به صورت xK (۲۸۰۰k) نمایش داده می‌شوند. استفاده از مود ابری موجب گرم‌تر شدن رنگ‌‌ها و بهتر شدن کیفیت آن‌‌ها می‌شود و این امکان را فراهم می‌آورد تا عناصر از نظر رنگ‌بندی با یکدیگر هماهنگ ‌شوند.

● استفاده از فیلتر گرم‌کننده‌

برخی از عکاسان ترجیح می‌دهند که برای گرم‌تر نشان دادن رنگ‌ها از فیلترهای گرم‌کننده

(warm up filter) استفاده کنند. فیلترهای گرم‌کننده همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است باعث گرم‌تر شدن رنگ‌‌ها می‌شوند و برای پررنگ‌تر کردن پوست صورت یا آسمان می‌توان استفاده کرد. البته برای انجام چنین کاری می‌توان به جای فیلتر گرم‌کننده از نرم‌افزارهای مختلف نیز استفاده کرد.

● استفاده از نرم‌افزار

برای آن دسته از افرادی که معمولا در حالت خام (Raw) عکاسی می‌کنند، یعنی هیچ‌یک از وسایل جانبی را به کار نمی‌برند توصیه می‌شود برای بهتر و زیباتر کردن عکس‌ها از نرم‌افزارهای ویرایشی استفاده کنند.

● یافتن سوژه

پاییز بخشی از طبیعت است بنابراین برای یافتن سوژه می‌توان از یک منظره پاییزی برای مثال، درخت‌های اطراف یک دریاچه، پارک، جنگل یا هر منظره دیگر استفاده کرد. علاوه بر این حتی می‌توان توجه و تمرکز بیننده را فقط به یک موضوع خاص معطوف کرد. برای مثال، می‌توان فقط از یک برگ، یک درخت تنها، یک زمین پوشیده شده از برگ، مهاجرت پرندگان و موضوعاتی از این دست عکاسی کرد. در اینجا برخی از سوژه‌هایی که در عکاسی از پاییز می‌تواند جالب باشد پیشنهاد می‌شود.

▪ نمایی بسته (کلوزآپ) از یک یا چند رنگ خاص

▪ چشم‌اندازی گسترده از یک منظره پاییزی

▪ یک درخت تنها، اما با برگ‌های رنگارنگ

▪ برگ‌های رنگین پاییزی که به زمین افتاده‌اند یا حتی برگ‌هایی که هنوز به شاخه اتصال دارند و دیر یا زود به زمین خواهند افتاد.

▪ در مجاورت قرار دادن یک برگ پاییزی با عناصری مانند انسان، سنگ بزرگ، آسمان آبی یا آب که می‌تواند دریاچه، رودخانه یا یک جوی باریک باشد.

استفاده از قطرات باران (برای این منظور می‌توان از قطرات طبیعی یا مصنوعی باران استفاده کرد برای مثال، با یک آبپاش به چند برگ آب پاشید).

▪ استفاده از میوه‌های پاییزی یا هر چیزی که یادآور پاییز باشد.

▪ استفاده از شاخ و برگ درختان

▪ استفاده از برخی ویژگی‌های موجود در دوربین

▪ مود ماکرو

▪ عکاسی با لنز زاویه گسترده یا تله فوتو

▪ استفاده از بالاترین محیط ایزو برای خلق تصاویر زیبا

● کلام آخر

برای خلق یک اثر خوب و به یادماندنی از یک منظره زیبای پاییزی در ابتدا باید قوه تخیل و تصور خوبی داشته باشید. شاید منظره‌ای که از دید بسیاری از افراد، زیبا و جذاب نباشد با دید خلاقانه‌ یک عکاس متفاوت و زیبا به نظر برسد. این نکته را به خاطر بسپارید که از هر زاویه‌ای و هر جهتی می‌توان عکس گرفت پس خود را فقط به یک زاویه و جهت خاص محدود نکنید. کافی است کمی جسارت به خرج دهید و آنچه را که متفاوت است تجربه کنید. برای یافتن یک سوژه خوب کمی وقت صرف کنید.