سینماگران و علاقه به عکاسی

به بهانه برگزاری نخستین اکسپوی عکس ایران در مجموعه صبا

این روزها از علاقه مندی هنرمندان سرشناس سینما و تلویزیون به «عکاسی» خبرهای زیادی به گوش می رسد.

شاید برای تمام کسانیکه عکاسی را دیگر هنری تجملاتی فرض نمی کنند این خبرها چندان عجیب نباشد، اما برای آنهایی که سینما را به عنوان هنر هفتم می شناسند علامت سوالی پدید می آید که در عکاسی چه لذتی هست که در دوربین سینما و تلویزیون نیست.

نگاهی به تاریخچه سینما نشان می دهد که پدر تصویر متحرک (یا همان سینمای خودمان) عکاسی بوده اما عکاسی هنری است که محصول تلاش یک نفر بعنوان عکاس و احتمالا یک یا چند نفر بعنوان سوژه است، در حالیکه سینما محصول تلاش ده ها و گاه صدها و هزاران نفر است که می کوشند داستانی را به کمک تصویر متحرک برای تماشاگران سالن های سینما یا بینندگان تلویزیون روایت کنند، آنها را به وجد بیاورند و احساسات شان را برانگیزند.

با این حساب عجیب نیست که ستارگان سینما با دوری از هیاهوی تکرار شونده فیلمسازی و جلوی دوربین و نمایش و شلوغی شهرت کیف را بردارند و در کوچه و خیابان و کوه و دشت، در تنهایی خود بخش هایی از اتفاقات جهان را روی نگاتیو یا حافظه دوربین ثبت کنند.

در نخستین اکسپوی عکس در موسسه صبا، رویدادی که ۲۹۰ عکاس در آن حضور دارند که البته جمعی از این میان سینماگران و چهره های شاخص سینما و تلویزیون همچون; عباس کیارستمی، ناصر تقوایی، محمود کلاری، نیکی کریمی، فریبرز عرب نیا، رضا کیانیان، یارتا یاران، ساعد نیک ذات، سیف ا... صمدیان و.... حضور دارند.

علاقه مندان سینما البته بخوبی می دانند که افرادی همچون کیارستمی، کلاری و صمدیان فیلمسازانی هستند که کار خود را از عکاسی آغاز کرده اند یا حداقل عکس گرفتن از دغدغه های همیشگی زندگی هنری شان بوده اما بازیگرانی همچون; کریمی، عرب نیا، کیانیان و... از کی و چرا عکاسی را در کنار حرفه اصلی خود دنبال کرده اند.

به هر حال «شهرت» موضوعی است که می تواند هنرمندان را در رسیدن به اهداف اجتماعیشان کمک کند، رویکردی که کیانیان در نمایشگاه مجسمه های چوبی خود دنبال کرد و البته با استقبال خریداران مواجه شد. در اینجا هم احتمالا جدا از عرض اندام در هنری دیگر، فضای مناسبی برای فروش آثار عکاسی این چهره ها فراهم شده تا شاید بتوانند در این حوزه هم آزمون و خطا کنند.

«بهاره افشاری»، بازیگر، با برگزاری نمایشگاه نقاشی در خانه هنرمندان (که چندی پیش برگزار شد) «لاله اسکندری»، بازیگر، با برگزاری نمایشگاه عکس در مرکز همایش های رایزن، «یارتا یاران»، بازیگر، با برگزاری نمایشگاه عکس در نقاط مختلف، «حمید جبلی» با پرداختن به عکاسی، مجسمه سازی و نقاشی، «پگاه آهنگرانی» با شرکت در نمایشگاه گروهی عکس در شهرهای مختلف و... از جمله سینماگرانی هستند که به این تجربه دست زده اند.

از سوی دیگر تلاش بسیاری از عکاسان برای ورود به حوزه های دیگر همچون فیلمبرداری و کارگردانی نشان می دهد که عکاسان هم علاقه مند تجربه در بخش های دیگر هستند.

بهمن قبادی، مهرشاد کارخانی، محمود کلاری، محمد احمدی و... با ورود به عرصه کارگردانی، محمدرضا شریفی نیا، اکبر اصفهانی، حسین ملکی و... با فعالیت در حوزه فیلمبرداری از جمله عکاسانی هستند که گرچه هنوز عکاسی می کنند اما همچنان در این عناوین هم به فعالیت خود ادامه داده اند. (سینمای ما)