عکاسی و دنیای دیجیتال

دنیای عکاسی با ساخت دوربین های دیجیتال بدون فیلم عکاسی دگرگون شد این تغییر و تبدیل تکنولوژی اجتناب ناپذیر بود و هر چند در ابتدا مورد مخالفت بسیاری از عکاسان قرار گرفت اما با گذشت زمان و آشکار شدن مزیت های عکس و دوربین دیجیتال, عرصه بر دوربین های نگاتیوی تنگ شده و بازار را به رقیب تازه وارد واگذار کرد

دنیای عکاسی با ساخت دوربین های دیجیتال بدون فیلم عکاسی دگرگون شد.این تغییر و تبدیل تکنولوژی اجتناب ناپذیر بود و هر چند در ابتدا مورد مخالفت بسیاری از عکاسان قرار گرفت اما با گذشت زمان و آشکار شدن مزیت های عکس و دوربین دیجیتال، عرصه بر دوربین های نگاتیوی تنگ شده و بازار را به رقیب تازه وارد واگذار کرد. تنوع تولیدات و کاهش قیمت ها نیز در اقبال عمومی به این محصول موثر بود و اینک در زمانی قرار داریم که افراد زیادی توانایی خرید دوربین را دارند و هر خریدار به محض استفاده از آن و لذت بردن از ورود به دنیای جذاب عکاسی خود مشوق و تبلیغ کننده خوبی برای محصول خریداری شده می باشد.

حتی بسیاری از عکاسان قدیمی و کهنه کار، که در ابتدا در جبهه مخالف بودند، با گذشت زمان خود را از مزایای تکنولوژی مدرن بهره مند ساختند. دستگاه های عریض و طویل چاپ عکس، آگراندیسمان، داروهای ظهور و ثبوت جایش را به مجموعه کوچک و کم حجم دوربین و کامپیوتر و چاپگر داد و ما این تغییر را به راحتی در عکاسی های شهری و یا دفاتر کار و منازل شخصی مشاهده می کنیم.

با خرید یک دوربین دیجیتال جدید، ما وارد دنیای زیبای عکاسی می شویم. دوربینی که در دست داریم اکثر کارهای تنظیم نور، سرعت را به طور خودکار انجام می دهد و معمولا بهترین و خوشرنگ ترین عکس را از سوژه مورد نظر ارائه می دهد.

بسیاری از مدل های جدیدتر حتی لبخند را روی چهره سوژه تشخیص داده و ضبط می کنند.

بسیاری از آن ها قابلیت فیلم برداری نیز دارند. تنوع دوربین های موجود در بازار، حق انتخاب زیادی به ما می دهد و البته می تواند باعث سردرگمی خریدار هم باشد. نکاتی وجود دارند که در بحث خرید دوربین به ویژه دوربین های خانگی یا کامپکت (COMPACT) می تواند مفید واقع شوند.

▪ باید بدانیم چه می خواهیم و قبل از خرید بیندیشیم و بسنجیم که انتظارمان از دوربین چقدر است و هدفمان از عکاسی چیست؟ و چه کیفیتی از عکس نیاز ما را برآورده می کند. برای پاسخ این پرسش ها باید اطلاعات پایه را در مورد دوربین از قبیل مگاپیکسل، قدرت لنز، نوع باتری و دوام آن کسب کنیم.

▪ مشورت با افرادی که از دوربین های مختلفی استفاده کرده و در این مورد تجربه دارند کمک زیادی به شناخت نقاط ضعف و قوت دوربین های موجود بازار می کند. البته باید به این نکته توجه داشت که تعصب عکاسان نسبت به مارک دوربین شبیه طرفداری از تیم های مختلف فوتبال است و دلیل محکمی بر کیفیت کار آن نمی باشد!

▪ قدرت خرید پس از آشنایی با دوربین های مختلف و کارایی آن ها، موضوعی که گزینه های خرید را محدود می کند، میزان پولی است که می توانیم هزینه کنیم. در این مورد تنها پیشنهاد ما البته اگر واقعا به هنر عکاسی علاقه مندید و وقت آن را نیز دارید، کم کردن هزینه های غیر ضروری و رایج است مثل خرید گوشی های پیشرفته و گران تلفن همراه و یا سیستم های صوتی و تصویری و کامپیوتر آخرین مدل که عموما از تمام قابلیت آن ها استفاده نمی شود و فقط مد روز هستند، و در نتیجه پرداخت مبلغی بیشتر برای موضوع مورد علاقه عکاسی وابسته وسایل جانبی مختلف و مورد نیاز آن.

▪ مشخصات فنی بالا لزوما مفیدتر بودن و کیفیت بالای دوربین نیست. عدد مگاپیکسل بالا صرفا برای عکاسی حرفه ای و صنعتی چاپ پوستر بنر کاربرد دارد و تصویر در اندازه مانیتور کامپیوتر، تفاوت محسوسی ندارد.

میزان زوم لنز نیز فقط به صورت اوپتیکال (OPTICAL) مفید می باشد و آن هم در زوم بالا مثل (X ۱۲) یا ۱۲ اپتیکال، کاربرد پایینی در عکاسی خانگی دارد، و با بالا رفتن قدرت زوم، استفاده از سه پایه نیز اجتناب ناپذیر می شود.

به وزن و اندازه دوربین نیز باید توجه داشت برای دوربین های کوچک، کیف های مناسب تری وجود دارد و حمل ونقل آن نیز آسان تر است.

کسانی که به عکاسی از طبیعت و مناطق خارج از شهر علاقه مندند، ترجیحا باید از دوربینی استفاده کنند که باتری (منبع انرژی) آن دوام بیشتری داشته باشد و یا به آسانی در دسترس باشد مثل باتری های قلمی شارژی نیکل متال و یا آلکالین.

▪ در محدوده خرید ما، معمولا چند دوربین با مارک های مختلف از شرکت های تولیدی وجود دارد میزان پشتیبانی (گارانتی) نکته مهمی به شمار می رود. در این چند شرکت معتبر با مارک قدیمی عموما خدمات بهتری ارائه می دهند. کشور سازنده و یا مونتاژ کننده نیز عاملی موثر در کارایی و دوام دوربین است. همچنین منو و دفترچه راهنمای فارسی نیز می تواند برای خریداران خانگی مورد توجه واقع شود.

▪ اکنون بیشتر دوربین های عکاسی قابلیت فیلم برداری داشته ولی باید توجه داشت که توانایی اصلی آن ها عکاسی است و فیلم برداری قابلیت جانبی محسوس شده و در موارد ضروری کاربرد دارد.

چون فیلم برداری با آن احتیاج به حافظه با حجم بالا داشته و تصاویر ضبط شده و دیجیتال فضای زیادی را روی هارد کامیپوتر اشغال می کند و کیفیت تصاویر نیز با دوربین های اختصاصی فیلم برداری قابل مقایسه نمی باشد.

سید امیر طالبی دبیر بخش عکاسی کانون هنرمندان استان