Nikon D۶۰, دوربینی کوچک و راحت اما حرفه ای

Nikon D۶۰ دارای تکنولوژی خودکار پاک کردن گرد و غبار از سنسور است, ویژگی در حال پیشرفتی که دوربینهای معمولی فاقد آن هستند

سالها قبل، در روزگار دوربینهای آنالوگ (فیلم عکاسی را که هنوز فراموش نکردید؟ ) زمانیکه دو شرکت بزرگ دنیای عکاسی، کنون و نیکون، در تولید دوربینهای SLR با هم رقابت می کردند، نیکون در دهه ۸۰، با تولید دوربین مدل F۳ به صدر جدول دوربینهای SLR صعود کرد و تا ۱۷ سال جزو بهترین ها بود.

امروز حتی ۱۷ ماه هم زمان بسیار طولانی است! نیکون در حال حاضر ۸ نوع دوربین SLR تولید می کند و همگام با تکنولوژی آنها را به روز میکند. کمتر از یکسال بعد از تولید دوربین ۱۰ مگاپیکسلی مدل D۴۰x، نیکون مدل D۶۰ را وارد بازار کرد.

در نگاه اول، دو مدل به سختی قابل تمایز از یکدیگر هستند. D۶۰ نیز دوربینی کوچک و جمع و جور با طراحی زیبا و یکپارچه است.

با این حساب ویژگی های جدید این دوربین چیست؟

Nikon D۶۰ دارای تکنولوژی خودکار پاک کردن گرد و غبار از سنسور است، ویژگی در حال پیشرفتی که دوربینهای معمولی فاقد آن هستند.

دارای منوی پیشرفته ای برای ویرایش عکس هاست و می توان بدون استفاده از کامپیوتر، از آن برای تصحیح رنگ، بطرف کردن قرمزی چشم، اضافه کردن جلوه های ویژه و غیره استفاده کرد. همچنین دارای نرم افزاری است که می توان برای گرفتن فریم های پی در پی از آن استفاده کرد.

این دوربین بنوعی می تواند برای عکاسان تازه کار مفید باشد. کسانی که دوربینهای معمولی دیجیتال برایشان جوابگو نیست و در عین حال عکاسان بسیار حرفه ای نیز نیستند. این دوربین قدرت خوبی برای عکاسی در نور کم را دارد.

با تمام این تفاوت های جزئی، مهمترین تغییر نه در خود دوربین، بلکه در لنز آن است. برخلاف مدل D۴۰ و D۴۰x ، D۶۰ فاقد یک موتور گرداننده داخلی دوربین هست ، به این معنی که لنزها دارای گرداننده مستقلی هستند و بدین ترتیب امکان تتظیم دستی دقیق تری برای لنزها وجود دارد.

قبل از انتخاب توجه کنید که آیا شما واقعا به یک دوربین ۱۰ مگا پیکسلی نیاز دارید؟ در اینجا باید به نکته ظریفی درباره عکاسی دیجیتال توجه کنید: غیر از مواردی که شما قصد چاپ عکس خود را در قطع بیشتر از ۸ یا ۱۰ اینچ دارید ( و طبیعتاً نیاز به کیفیت بالاتری برای بزرگنمایی خواهد بود)، یک دوربین ۵ یا ۶ مگا پیکسلی همواره برای شما جوابگوست.

در چنین حالتی شما می توانید از یک Nikon D۴۰ استفاده کنید که قیمت پایین تری نیز دارد.

● مشخصات عمومی:

▪ نوع دوربین: DSLR

▪ پیکسل موثر: ۱۰.۲ مگاپیکسل

▪ مانیتور ال سی دی: ۲.۵ اینچ - ۲۳۰.۰۰۰ پیکسل

● حالت های عکسبرداری:

۱) تک فریم

۲) امکان گرفتن فریم های پیاپی

۳) سلف تایمر

۴) کنترل از راه دور

▪ شاتر: ۳۰ تا یک چهارهزارم ثانیه

● عملکرد پخش تصویر:

۱) فریم تمام صفحه

۲) بندانگشتی (تا ۹ عکس) و عقب و جلو کردن در حال نمایش

۳) نمایش فریم های پیاپی به حالت استاپ موشن

۴) نمایش هیستوگرام عکس

۵) سایه روشن ها ۶- چرخش تصویر بصورت خودکار در صورت حرکت دادن دوربین

● حالتهای پاک کردن:

▪ فرمت کردن کارت حافظه

▪ پاک کردن فریمها بصورت دستی

▪ انتخاب دلخواه فریمها و پاکسازی

▪ تایمر اتوماتیک: قابل تنظیم تا ۲، ۵ ، ۱۰، ۲۰ ثانیه

▪ نوع ذخیره تصویر: کارت حافظه SD

▪ عمر باتری: تا ۵۰۰ تصویر در یک بار شارژ (با در نظر گرفتن استاندارهای معمول)

▪ وزن بدون باطری : ۴۹۵ گرم

SLR* مخفف عبارت Single lens reflex است و به دوربینهایی اطلاق می شود که از عدسی و آینه برای ثبت عکس و مشاهده آن و حتی بزرگنمایی سوژه استفاده می کند.

DSLR به نوع دیجیتال این دوربین ها گفته می شود و اساس ساخت این نوع دوربین ها جدا از لنزی است که برای آن استفاده می شود و در واقع لنز کاملاً قابل جداسازی است و مقدار بزرگنمایی یا X معمولاً برای خود دوربین تعریف نمی شود.

abcnews.go.com

nikon.co.ir