Canon PowerShot A۴۶۰

این یک دوربین دیجیتالی فشرده و در دسترس است که عکس های خوبی می گیرد حتی اگر سوژه های شما کمی عجیب باشند A۴۶۰ می تواند بهترین عکس ها را بگیرد هم چنین این دوربین آنقدر سریع است که لحظه ای را هم از دست نمی دهد

ـ محصول کمپانی: کانن

ـ بها: ۹۹ پوند

این یک دوربین دیجیتالی فشرده و در دسترس است که عکس‌های خوبی می‌گیرد. حتی اگر سوژه‌های شما کمی عجیب باشند A۴۶۰ می‌تواند بهترین عکس‌ها را بگیرد. هم‌چنین این دوربین آنقدر سریع است که لحظه‌ای را هم از دست نمی‌دهد.

سازندگان دوربین‌های دیجیتالی همیشه نرخ‌های مگاپیکسلی را دوست داشته‌اند و به‌طور معمول روی بسته‌بندی‌های دوربین نمایش می‌دهند تا توجه خریداران جلب شود، اما اگر قرار نیست عکس‌های خود را در برگه‌هائی بزرگ‌تر از A۴ پرینت بگیرید یا آنها را در محدوده‌های کوچک‌تر برش دهید، به‌نظر می‌رسد که این دوربین جدید با پنج مگاپیکسل کفایت می‌کند. شما می‌توانید دوربین تهیه کنید که با کاربردی ساده و بدون نیاز به دوربین‌های دیگر موجود در این گستره قیمت، قدرت پردازش خود در رابطه با برش کناره‌ها را پیش از آماده شدن برای عکسبرداری مهیا کند. تنها باید دکمه ”روشن“ آن را فشار دهید تا در کمتر از ۴/۲ ثانیه آماده عکسبرداری شود، همچنین یک حالت عکسبرداری پی‌درپی کارآمد هم وجود دارد که تا وقتی انگشت خود را از روی دکمه شاتر برنداشته باشید این دوربین در هر ثانیه ۲/۱ تصویر، عکس می‌گیرد.

آیا در یک اتاق تاریک محبوس شده‌اید؟ A۴۶۰ هیچ مشکلی با این شرایط ندارد، زیرا لامپ همراه فوکوس آن امکان قفل سریع روی سوژه‌هائی را که در نور کم قرار گرفته‌اند، فراهم می‌آورد. آیا می‌خواهید خودتان هم در عکس باشید؟ این هم آسان است: یک تایمر خودکار هم تعبیه شده تا تأخیرهای زمانی (تا سی ثانیه) و شات‌های گرفته شده (تا ده عدد) را تنظیم کند.

شاید شایعه‌ها و داستان‌هائی در رابطه با قیمت کم این محصول شنیده باشید. این دوربین بسیار گسترده‌تر و عمیق‌تر از دوربین‌های هم‌رده خود است و با ضخامت ۴۱ میلی‌متر، شاید به‌سختی بتواند آن را در جیب جا داد. این محصول یک صفحه TFT دو اینچی هم دارد.

● در عمل

خوشبختانه، دوربین خوش‌دست و روشنی است که رزولوشن آن برای کمک به فوکوس مورد نظر شما کفایت می‌کند. در حالی‌که سایر دوربین‌ها از بزرگ‌نمائی اپتیکال تا سه برابر استفاده می‌کنند، A۴۶۰ بزرگ‌نمائی تا چهار برابر دارد که شما را به سوژه نزدیک‌تر می‌کند.

صفحه مدرجی که در بالای آن قرار گرفته امکان تعویض سریع میان بازنواخت، عکسبرداری، عکسبرداری دستی، حالت‌های تصویربرداری و فیلمبرداری را فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید سوژه را در نظر گرفته و به سرعت عکس بگیرید (Point-&-Shoot) از حالت عکسبرداری استاندارد استفاده کنید. عکسبرداری از صحنه، هشت سناریوی گوناگون ارائه می‌کند تا بهترین نتیجه را به‌دست آوردی. برای کسانی‌که دوست دارند استعدادهای عکاسی خود را به نمایش بگذارند هم حالت دستی در نظر گرفته شده که تنظیمات کنتراست و غنی‌سازی، انتخاب حالت‌های فاصله‌یاب و کنترل توازن سفید دستی را در اختیار آن می‌گذارد. تنها ایرادی که می‌توان به این دوربین گرفت، نبود حالت همراه چشم‌انداز کانن است. زمانی‌که تصمیم به بازدید تصویرها گرفتید، از سرعت تعویض حالت‌ها و نمایش عکس‌ها لذت ببرید. برای بررسی فوکوس هم می‌توانید تا ده برابر بزرگ‌نمائی کنید.

● عمل تیز و تند (Sharp Practice)

بدون شک با دیدن کیفیت عالی تصویرها در نرم‌افزار Zoom Browser تحت‌تأثیر قرار خواهید گرفت! چه عکس‌ها در محیط بسته گرفته شده باشند و چه در محیط باز، این دوربین تصویرهای شفاف و عالی ارائه می‌کند. توازن سفید خودکار در بیشتر شرایط به‌خوبی کار می‌کند و رنگ‌ها به‌خوبی ارائه می‌شوند. شاید تشخیص تفاوت‌های میان جزئیات کاری این دوربین‌های هفت مگاپیکسلی کمی سخت باشد. فلاش آن قدرتمند است و در نور کم هیچ عملگر ضد لرزه‌ای ندارد. بدین ترتیب باید برای عکسبرداری موفق با این دوربین در یک اتاق تاریک، آن را به‌طور کامل صاف و بی‌حرکت نگه‌دارید تا عکستان مبهم نشود.

علاوه بر حالت ماکروی استاندارد برای کلوزآپ‌ها، حالت ماکروی سوپری هم در منوها ارائه می‌شود. بدین‌ترتیب می‌توانید به اندازه کافی به سوژه نزدیک شوید، در حدی که حتی لنز، سوژه موردنظر را لمس کرده و از جزئیاتش عکس‌های زیبا و جالبی تهیه کند. این مدل هم مانند سایر دوربین‌‌های دیجیتالی پرفروش می‌تواند فیلمبرداری بکند، البته بهترین کیفیت را ندارد، اما به‌استثناء برخی لرزش‌ها کیفیت تصویربرداری آن قابل قبول است. باید به فکر باتری قابل شارژ هم باشید، چرا که تنها دو باتری غیرقابل شارژ نیم‌قلمی به همراه آن ارائه می‌شود. A۴۶۰ محصول باارزشی است و نسبت به گستره قیمت دیگر دوربین‌ها کارآمدتر است، ضمن اینکه می‌توانید مطمئن باشید کیفیت تصویرهایش شما را ناامید نخواهد کرد.