Nikon Coolpix S۱۰

به هر کجا که می خواهید, بنگرید یقین داشت باشید که این دوربین نقطه مورد نظر را برای شما بزرگ نمائی می کند این محصول, کوچک ترین دوربینی است که برای هرچه نزدیک تر شدن به سوژه, بزرگ نمائی را تا ده برابر امکان پذیر می سازد

محصول کمپانی: نیکون

بها: ۱۸۹ پوند

به هر کجا که می‌خواهید، بنگرید. یقین داشت باشید که این دوربین نقطه مورد نظر را برای شما بزرگ‌نمائی می‌کند. این محصول، کوچک‌ترین دوربینی است که برای هرچه نزدیک‌تر شدن به سوژه، بزرگ‌نمائی را تا ده برابر امکان‌پذیر می‌سازد.

بدنه آن با یک شکاف طراحی شده تا بتواند بخش همراه با لنز را به‌صورت جدا از بدنه اصلی بچرخاند. این محصول تا ۲۷۰ درجه توانائی چرخش دارد، بنابراین تا زمانی‌که هنوز شاهد مکانی که لنز به آن اشاره دارد هستید، می‌توانید از هر آنچه که بالای سرتان می‌گذرد یا خیلی به زمین نزدیک است، عکس بگیرید. نیکون دوربین‌های گوناگونی را به این شیوه طراحی کرده و ساخته است، به‌همین خاطر نمی‌توان طراحی آن را یک انقلاب در صنعت طراحی شمرد. اما برخلاف مدل‌های قبلی که تنها بزرگ‌نمائی اپتیکال تا چهار برابر را ارائه می‌کردند، این محصول یک لنز با بزرگ‌نمائی تا ده برابر را در بدنه خود گنجانده است که اگر این دو بخش در یک ردیف کنار هم قرار گیرند، تا ۷۴٭۳۷٭۱۳ میلی‌متر را هم اندازه می‌گیرند. بخش مرکزی از پشت محصول به یک ال‌سی‌دی ۵/۲ اینچی اختصاص داده شده که رزولوشن بالائی هم دارد، بنابراین با یک بررسی پس از هر بار عکس انداختن متوجه وضوح در فوکوس خواهید شد. حتی اگر در یک روز آفتابی و در محیطی باز مشغول عکس‌برداری هستید، جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. صحنه نمایشگر ‌آنقدر روشن است که جزئیات را به‌خوبی نمایش دهد.

● ساده، اما مؤثر

هر چند این دوربین دکمه‌های زیادی ندارد، اما کار با حالت ایزوی آن بسیار آسان‌تر از آن است که فکرش را بکنید. با کلیک روی دکمه Mode می‌توانید برای انتخاب حالت‌های عکسبرداری، فیلمبرداری، ضبط صدای محیط یا سوژه از دسته (Joystick) چهار جهته استفاده کنید. پس از انتخاب که صحنه موردنظر، دکمه Menu کردید، کلید فهرستی از چهارده حالت ممکن، پرتره چشم‌انداز، ورزش و حتی وضعیت نور شب را ارائه می‌کند. اگر عاشق ماجراجوئی هستید، می‌توانید از یک منظره عکس گرفته یا از حالت جبران EV برای روشن یا تاریک کردن دستی صحنه کمک بگیرید.

در بخش لنز بدنه نیز دو دکمه اضافی وجود دارد. دکمه پائینی حالت ردیابی چهره را در حالت عکسبرداری فعال کرده (که چندان هم خوب کار نمی‌کند) و در حالت بازنواخت، ”D-lighting“ را توانمند می‌سازد. بدین ترتیب نقاط تاریک موجود در تصویر روشن شده و کار بهتری ارائه می‌شود. دکمه VR هم Vibration Reduction را فعال می‌سازد تا با کمک آن بدون نیاز به فلاش بتوانید در نور کم هم عکس بگیرید. این بخش حتی زمانی‌که درست روی سوژه‌تان بزرگ‌نمائی می‌کنید هم خوب کار می‌کند. Best Shot Selector هم بخش دیگری است که تیرگی‌ها و ابهام‌های تصویر را از بین می‌برد. جالب این‌که تا زمانی‌که انگشتان شما روی شاتر است، این دوربین تا ده عکس می‌گیرد، اما تنها بهترین و شفاف‌ترینشان را ذخیره می‌کند. البته جای چندین شبهه و شکایت باقیست. زمانی‌که از بیشترین بزرگ‌نمائی استفاده می‌کنید، دوربین به‌سختی فوکوس می‌کند. اگر می‌خواهید کنترل عکسبرداری‌هایتان را به‌عهده بگیرید هم بهتر است بدانید که این دوربین جزئیات پیشرفته‌ای هم‌چون حالت‌های پیشین شاتر و دهانه دیافراگم را ارائه نمی‌کند؛ حالت‌های فاصله‌یابی نیز در اختیارتان گذاشته نشده که بتوانید از آنها کمک بگیرید. هم‌چنین هیستوگرام زنده برای بررسی کیفیت تنالیته هم وجود ندارد.

● یک تصویر واضح

اجازه دهید به موشکافی تصویرهای گرفته شده بپردازیم تا نیکون پیروز میدان شود. شاید با وجود تنها یک حس‌گر شش مگاپیکسلی، تصویرهائی که در محیط آزاد گرفته شده‌اند، شما را متعجب سازند. هیچ‌گونه اغتشاشی در تصویرهای دریافتی دیده نمی‌شود. حتی گوشه‌ها و کناره‌های تصویر هم واضح‌اند. رنگ‌ها هم حالت طبیعی خود را دارند. کافی است آن را محکم و بدون کوچک‌ترین لرزشی نگه‌داشته و با بهره‌گیری از بزرگ‌نمائی موجود کلوز‌آپ‌های تحسین برانگیزی بگیرید. توانمندی ماکروی آن ایده‌آل است و شما با این امکانات و تجهیزات می‌توانید در چند سانتی‌متری سوژه هم عکس بگیرید. اگر در محیط بسته‌ای عکس می‌گیرید، در صورتی‌که نور خیلی کم باشد، تصویرها اغتشاش پیدا می‌کنند. فوکوس فلاش روی مرکز تصویر آن‌قدر زیاد است که گاهی کناره‌های تصویر را تیره و تار می‌کند. کیفیت فیلم‌ها خوب است و آنها در ۴۸۰٭۶۴۰ پیکسل به‌خوبی پخش می‌شوند. تنها اندازه کارت حافظه SDتان آن را محدود می‌کند.

حالت تصویربرداری مداوم دوربین تا موقعی که کارت حافظه‌تان پر نشده باشد، در هر ثانیه یک عکس می‌گیرد. در پایان حس‌گر جهت‌یاب به شما کمک می‌کند تا تصویرهای گرفته شده در حالت پرتره را به‌صورت خودکار بچرخانید. (زمانی‌که تصویرها را در نرم‌افزار ۷/۱ Picture Project فراخوانی می‌کنید، یک کار کمتر انجام می‌دهید). پیش از آنکه باتری‌ها را شارژ کنید، می‌توانید در حدود سیصد عکس بگیرید.

این دوربین با وجود قیمت ۱۸۹ پوندی خود به‌واقع باارزش است و در بیشتر شرایط بهترین عکس‌ها را می‌گیرد. در ضمن کوچک‌تر از اندازه دوربین‌ها هم‌ردیف خود است و بزرگ‌نمائی تا ده برابر را هم ارائه می‌کند.