معرفی لنز

نیکون ۳ تیپ لنز آسفریکال استفاده می کند که خفگی تصویر و سایر اشکالات لنزها را حتی در بازترین دهانه دیافراگم کاهش می دهد همچنین در اصلاح اعوجاج درلنزهای واید و سبک تر شدن و خوش دست تر شدن طراحی بدنه لنز موثراست

● درباره لنزهای نیکون

▪ Aspherical

نیکون ۳ تیپ لنز آسفریکال استفاده می کند که خفگی تصویر و سایر اشکالات لنزها را (حتی در بازترین دهانه دیافراگم)کاهش می دهد.همچنین در اصلاح اعوجاج (درلنزهای واید) و سبک تر شدن و خوش دست تر شدن طراحی بدنه لنز موثراست. دقت در نصب عدسی ها و تولید کامل عدسی زیر پوشش های کاملا بسته جزو استانداردهای تولید این لنزها هستند.

عدسی های دوقلوی نیکون ، عدسی هائی هستند که یک پلاستیک شفاف در وسط شیشه تزریق شده و با یک طراحی منحصر به فرد و تکنیک مخصوص ، داخل فلز قرار گرفته اند.نیکون ماشین آلات تولید این عدسی ها را هم می سازد.

▪ Close-Rang Correction

سیستم اصلاح تصویر در عکس برداری از نزدیک ، یکی از ابداعات مهم نیکون است تا بهترین کیفیت را در وضوح یابی از فاصله نزدیک ارائه دهد و همچنین دامنه فوکوس را کاهش دهد.در CRC گروه های عدسی در داخل مجموعه لنز کمابیش در حالتی شناور قرار می گیرند و هر گروه مستقل از گروه دیگر حرکت می کند تا به بهترین وضوح برسد.در لنزهای واید نیکون از این سیستم استفاده می شود.

▪ Extra-Low dispersion glass

عدسی های کم افتراق و فوق کم افتراق نیکون ، کمک بسیار شایانی به اصلاح اختلالات رنگی و کاستی های نور(که گاهی به خاطر طول موجهای مختلف نور که مانع از تشکیل دقیق تصویر در یک نقطه می شوند ، پیش می آید) میکند.نوع دیگری از ترکیب شیمیائی بلورهای شیشه برای اصلاح این مشکلات در لنزهای تله به کار رفته بود که جنس شکننده و حساسی در مقابل تغییرات حرارتی داشت.بنابراین نیکون با اختراع عدسی های ED به تمام خواص لنزهای فوق دست یافت ، بدون اینکه اشکالات ساختمان آن را داشته باشد.

عدسی های ED در حال حاضر یک جزء ضروری در لنزهای نیکون هستند و کاملا کمک می کنند تا تصاویر واضح و با کنتراست مناسب ثبت شوند ، حتی در بازترین دیافراگم !

▪ Meniscus Protection Glass

عدسی اول لنزهای تله فوتو که دهانه با قطر بزرگی دارند ، در معرض آسیب قرار دارند.لنزهائی هم که محافظ شیشه ای مسطح دارند گاهی در تصویرهایشان اختلالاتی ایجاد می شود(Ghosting)، مخصوصا در نورهای شدید ، که علت آن برگشت نور از سطح فیلم یا سنسور به داخل لنز است.با عدسی های منحنی و هلالی نیکون (درداخل لنز)این بازگشت مجدد به حداقل میرسد و تصویری کاملا واضح و بدون شبح (!) به شما ارائه می دهد.

▪ Nano Crystal Coat

این روش پیشتاز در اصلاح و جلوگیری از بازگشت مجدد نور از روی عدسی ، در اصل مدیون توسعه «ریزفناوری» نیکون در قطعات نیمه هادی اش است.استفاده از بلورهای میکروسکوپی با اندازه دانه ای در حدود ۱ نانومتر (یعنی ۱/۱.۰۰۰.۰۰۰ میلی متر) یک لایه ای با حداقل ضریب انکسار می سازد.عدسی های با این پوشش ، توانائی دقیق جمع کردن طول موج های مختلف نور در یک نقطه را دارند و بیش از عدسی های معمولی جلوی بازگشت مجدد نور را می گیرند که این خواص به نوبه خود باعث کاهش سوختن نقاط با نور شدید می شوند.

▪ SWM;silent wave motor

تکنولوژی منحصر به فرد «موتور محرک ساکت» نیکون ، تکان حرکت های انتقالی را به انرژی چرخشی تبدیل می کند و به این ترتیب ، وضوح یابی به طرز غیر قابل باوری دقیق ، ساکت و سریع انجام می گیرد.استاندارد شدن این تکنولوژی در تمام لنزهای AF-S نیکون ، باعث خوشحالی تمام حرفه ای ها شده است!

▪ Nikon super-integrated coating

برای افزایش کارآئی های عدسی ها ، نیکون یک تکنولوژی بسیار پرمایه برای پوشش عدسی های ابداع کرده است که کمک شایانی است برای کاهش تشعشعات از سطح لنز ، تصاویر شبح مانند ناخواسته ، تفکیک نورهای مختلف با اختلاف ناچیز طول موج و افزایش تعادل رنگی .

این پوشش متناسب با هرجنس شیشه و طراحی عدسی محاسبه و استفاده می شود.

▪ VR; vibration reduction

بی حرکت بودن در عکاسی تله و کلوزآپ موضوعی بسیار جدی است .تکنولوژی های کاهش لرزش نیکون ، بطور خودکار لرزش های ریز دوربین را جبران می کند تا عکس های واضح در سرعت های پائین شاتر گرفته شود.با VR می توانید تا ۱/۱۵ ثانیه هم عکاسی کنید! عکاسی در غروب ، بامداد و حتی نور کم فضاهای داخلی با این سیستم به راحتی مقدور است.سیستم VR حتی می تواند به طور اتوماتیک در Panning لرزش ها را کشف و جبران کند.

● درباره لنزهای کانون:

▪ IS;image stabilizer

کانون یک سری لنزهای واقعا منحصر به فرد ارائه کرده است که همگی مجهز به سیستم ثابت کننده تصویر هستند ، عملکردی که تار شدن تصویر را در عکاسی با دست(که ناشی از حرکت های دوربین است) به طور چشمگیری کاهش می دهد.برای بدست آوردن یک عکس واضح در عکاسی با دست (بدون پایه) ، رایج ترین روش بالابردن سرعت شاتر است که در استفاده از لنزهای متفاوت متغیر است.(مثلا با تله ۲۰۰ میلی متری نیاز به سرعت شاتر ۱/۲۵۰ ثانیه است)

تا وقتی که عکاسی شما در نورکافی (مثلا محیط بیرون)انجام می گیرد ، این موضوع قابل تحمل است ، ولی در عکاسی های داخلی و محیط های با نور کم یا حتی در شامگاهان و بامدادان ، لرزش های دوربین اثر شدیدی روی تصویر می گذارد.فاصله کانونی بیشتر نیز، همانطور که تصویر را بزرگتر می کند لرزش ها را نیز شدید تر می کند.

برای حل این مشکل ، کانون اولین سری لنزهای دارای ثابت کننده تصویر(جاسازی شده در داخل لنز) را در جهان عرضه کرد.این سیستم با گرفتن سیگنال های خیلی ریز الکترونیکی از حس گرهای ویژه ژیروسکوپی (که به تغییر تراز حساسیت دارند) دستوری به گروه عدسی های ثابت کننده تصویر می دهد که حرکتی در جهات مختلف انجام دهند و با این کار مانع از تغییر نقطه تصویر تشکیل شده توسط پرتو نوری که از داخل آنها می گذرد ، بشوند.تستهای عملی نشان داده است که با این سیستم می شود سرعت شاتر را تا ۲ گام نیز پائین آورد.

در بسیاری از موقعیت ها که عکاسان اجازه استفاده از فلاش یا سه پایه را ندارند،(مثل سالن های موسیقی یا موزه های هنری) لنزهای IS کانون ، گذرنامه ورود آنها به دنیای تصاویر واضح خواهد بود!

▪ DO;difractive optics

یک توضیح مختصر کافی است تا با تکنولوژی جدید لنزهای کانون - عدسی های نورشکن - آشنا شوید.عدسی های شیشه ای به طور کلی دارای ضریب شکست نور هستند.کانون از عدسی های چند لایه ای استفاده می کند تا این شکست نور را که باعث می شد شما در نقاطی از تصویر ، بتوانید طیف های نور را همانند آنچه از منشور گذشته است تشخیص دهید ، اصلاح کند.این اصلاح به وسیله یک لایه نرده ای مانند در وسط عدسی ، با تغییر جهت نورهای دارای طول موج مختلف انجام می گیرد.

اصلاحی که توسط لنزهای چند لایه ای کانون انجام میگیرد ، عملا خطاهای رنگی را کاهش داده و تصویر بهتری را ارائه می دهد.

اینکه چرا کانون اصول امتحان شده و حقیقی فیزیک نور را تغییر می دهد ، سئوالی است که پاسخ آن اینجاست ؛ در چرخه طراحی و تولید ، این کار به شما اجازه می دهد لنز هائی کوتاه تر و سبک از لنز هایی که با عدسی های معمولی رایج ساخته می شوند بیافرینید!

با استفاده از همین عدسی هاست که لنز کانون ۴۰۰mm f/۴ DO IS USM تقریبا ۲۷% کوتاه تر و ۳۶% سبک تر از همان لنز ساخته شده با استفاده از عدسی های رایج می شود.کیفیت عکس هایی که با لنزهای DO کانون گرفته می شود ، کاملا قابل قیاس با لنزهای سری L است که کیفیت بالائی ارائه داده است.در عکاسی از نقاط شدیدا نورانی ، به خاطر شخصیت فیریکی لنزهای DO این احتمال وجود دارد که هاله دایره مانندی در اطراف نقطه نورانی تشکیل شود.

▪ EF lens mount

در طراحی نقطه اتصال لنزهای EF کانون ، بسیار بیش از آنچه که برای عکاسان فقط سهولت و سرعت نصب و جداسازی لنز را به ارمغان آورده باشد ، دقت شده است.با حذف اتصالات مکانیکی و یکی کردن نحوه همخوانی بین لنز و دوربین ، دوربین های کانون انعطاف پذیری بیشتری در مقابل تکنولوژی های جدیدتر (که در آینده خواهند آمد)از خود نشان خواهند داد.این مسئله بصورت عینی خودش را وقتی نشان داد که عکاسان با کاهش سرعت اتوفوکوس (در بدنه های قدیمی) مواجه شدند.از سری eos به بعد ، این مسئله به صورت یک پیشگوئی حل شد ، به طوری که سیستم های IS که بعد ها به بازار آمد ، قابل سازگاری با این بدنه ها بود!

نقطه اتصال کاملا الکترونیکی EF ، باعث می شود نگرانی بابت تکان خوردن لنز وجود نداشته باشد ، نیازی به روغن کاری وجود نداشته باشد و همچنین سرعت کارآئی بالا برود.درضمن دست و پاگیری طراحی های خاص(که مورد نیاز اتصالات مکانیکی بود)حذف شده است.علاوه بر همه اینها ، یک سیستم Self Test که با استفاده از میکروکامپیوتر داخل لنز کار می کند ، با دادن اطلاعات لنز روی LCD بدنه دوربین ، قابلیت اطمینان و کارآئی را بسیار بالا می برد.

در اینجا بدون اینکه خیلی وارد جزئیات تکنیکی بشویم ، ۱۰ برتری این نوع اتصال را مطرح می کنیم :

۱) آرام و بی صدا ، با سرعت بالا و دقت فوق العاده در انتخاب بهترین پیام های راه انداز برای سرعت و دقت اتوفوکوس از لنزهای فیش آی تا تله فوتو(با تشخیص اتوماتیک)

۲) کنترل بسیار دقیق و بی صدای دیافراگم

۳) امکان بستن سریع دیافراگم برای دیدن میزان عمق میدان از منظره یاب (بدون گرفتن عکس)که این امکان علاوه بر مزیت فوق ، کمک خوبی برای افزایش سرعت عکاسی پیاپی است.

۴) امکان کنترل کاملا خودکار دیافراگم در لنزهای Tilt-Shift کانون ؛ یک اختراع پیشتاز دیگر از کانون.

۵) امکان اتصال لنزهای فوق سریع کانون که با اتصالات قدیمی تر امکان استفاده از امکانات این لنزها وجود نداشت.

۶) امکان پوشش تصویر ۱۰۰% از منظره یاب در eos۱

۷) حذف انسداد مسیر دیده شدن تصویر از منظره یاب (که گاهی در لنزهای تله فوتو پیش می آید)

۸) امکان تغییر اتوماتیک بازترین دیافراگم در لنزهای زوم

۹) امکان تشخیص اتوماتیک میزان کاهش عدد دیافراگم وقتی که Extender بین لنز و دوربین قرار می گیرد.

۱۰) توانائی در ارائه تصاویر بهتر در لنزهای تله فوتو حتی با Extender به خاطر امکان بزرگتر شدن دهانه انتهائی لنز که افزایش میزان نور در حاشیه های تصویر تشکیل شده را در پی دارد.

▪ L series

لنزهای کانون به خاطر کیفیت و عملکردشان کاملا شناخته شده هستند.در این بین لنزهای سری L کانون در بین حرفه ای ها از اعتبار ویژه ای برخوردارند.این سری لنزها با یک حلقه قرمز دور بدنه لنز قابل شناسائی هستند.

لنزهای سری L با استفاده از عدسی های ساخته شده از شیشه UD;ultra low dispersion و عناصر فلوریتی داخل آن و عدسی های آسفریکال ، واقعا حرف آخر در اپتیک هستند.

عدسی های به کار رفته ، خطاهای رنگی را کاهش می دهد و عدسی های فلوریتی ، تصویری کاملا واضح را به ارمغان می آورد.یک عدسی کوچک فلوریتی بیش از ۲ برابر عدسی UD توانائی اصلاح نور را دارد.همه این عوامل ، دست به دست هم می دهد تا لنزهای پرشکوه سری L را صاحب چنین شهرتی بکند.

▪ U;ultrasonic

برای رسیدن به یک توانائی وضوح یابی اتوماتیک دقیق ، حرکت سریع ، بی صدا و با دقت بالای اجزای داخلی لنز بسیار جدی است.برای رسیدن به این نتیجه ، کانون اولین موتور اولتراسونیک کار گذاشته شده در داخل لنز را به جهان عرضه کرد.

بر مبنای تکنولوژی های کاملا جدید ، موتور داخلی با انرژی نوسانات امواج اولتراسونیک می چرخد.در حقیقت به جای داشتن یک موتور بزرگ مکانیکی و پر سرو صدا ، لرزش های الکترونیکی که با استفاده از خاصیت پیزو الکتریک یک قطعه سرامیکی ایجاد میشود وظیفه تکان دادن اجزای داخلی را به عهده می گیرد.

در یک مقایسه وسیع تر ، این تفاوت شبیه به تفاوت یک ساعت مکانیکی با چرخ دنده و پاندول با یک ساعت کوارتز است.بنابراین گشتاور ثابت می ماند و شروع حرکت و توقف آن با سرعت بسیار بالائی اتفاق می افتد.با وضوح یابی بی صدا و شتاب بخشیدن به سرعت وضوح یابی ، این نوع موتورها به طور وسیعی امکانات عکاسی را گسترش می دهند.

تقریبا هیچ صدائی که باعث جلب توجه سوژه یا عکاس بشود در این لنزها تولید نمی شود.ضمنا با مصرف بسیار کم انرژی ، عمر باتری طولانی تر می شود و این برای عکاسان در محیط های خارجی بسیار با ارزش است.

شما با ۲ نوع موتور اولتراسونیک در لنزها مواجه خواهید شد ، که هرکدام برای بهینه ترین حالت کارآئی و نتیجه بخشی ویژه خود طراحی شده است.لنزهایی که مجهز به نوع حلقه ای این موتورها هستند اغلب دارای دیافراگم باز و فاصله کانونی زیاد هستند.با موتورهای نوع حلقه ای ، شما می توانید بدون خارج کردن لنز از حالت وضوح یابی اتوماتیک ، به طور دستی هم وضوح یابی کنید.نوع دیگر این موتورها که میکروUSM هستند ، در لنزهای کوچک تر و سبک تر استفاده می شوند.فایده اصلی این نوع ، قابلیت کاهش وزن و اندازه در طراحی کل لنز است.

● درباره لنزهای سیگما :

به عنوان بزرگترین تولید کننده مستقل لنز در دنیا ، سیگما مجموعه بسیار متنوعی از لنزهای زوم و با فاصله کانونی ثابت را (که با طراحی نوآورانه شان تمام فاصله های کانونی ۸ تا ۸۰۰ میلی متر را در خود جای داده است) در ۲ حالت فوکوس اتوماتیک و دستی ارائه می دهد.همچنین با طراحی های بسیار دقیق ، لنزهای سیگما با رایج ترین دوربین های حرفه ای سازگاری دارند ، به طوری که مشخصا برای کانون ، مینولتا ، نیکون ، پنتاکس و خود دوربین های سیگما با در نظر گرفتن اجرای تمامی قابلیتها اتصالات ویژه طراحی شده است.

لنزهای سیگما دارای دو دسته بندی کلی هستند :

▪ لنزهای با فاصله کانونی ثابت:

لنزهایی با زاویه دید ثابت هستند.این لنزها اغلب برای استفاده های خاص طراحی شده اند و معمولا با دیافراگم بازتری عرضه می شوند.استفاده از این لنزها امکان ثبت عکس ها و افکت های خاص را بیشتر فراهم می کند.

▪ لنزهای با فاصله کانونی متغیر:

که دارای این قابلیت هستند که زاویه دید را با افزایش و کاهش فاصله کانونی تغییر دهند و در واقع در تصویر نهایی بزرگنمایی(یا برعکس) ایجاد نمایند.

در مورد لنزهای ماکرو، که برای ثبت تصاویری از یک شی به اندازه واقعی آن ساخته شده اند باید در نظر داشت از عدسی های با دقت بسیار بالا در تولید آنها استفاده می شود.لنزهای ماکرو در دو حالت زوم و فاصله کانونی ثابت در دسترس هستند.درباره توانائی بزرگنمائی آنها ، از یک عدد مقایسه ای استفاده می کنند.به عنوان مثال وقتی یک لنز ماکرو ۱:۱ است یعنی تصویر تشکیل شده دقیقا اندازه واقعی خود سوژه است.در۱:۲ این اندازه نصف و در۱:۳ ثلث می شود.

▪ ASP;aspherical

این ها عدسی هایی هستند که کروی کامل نیستند و انحناهائی دارند که میتواند باعث شود تعداد عدسی های استفاده شده در بدنه لنز کاهش یابد.بنابراین وزن کل کاهش می یابد.این عدسی ها همچنین در ارائه تصویری با کیفیت بهتر نقش به سزائی دارند ، زیرا با طراحی های خاص خود بعضی از اشکالات رایج در لنزها (مثل اعوجاج لبه تصاویر و نقاط روشن ناخواسته) را کاهش می دهند.به دلیل توانائی در تمرکز طول موج های مختلف نور در یک نقطه نیز به طور کلی کیفیت تصویر را افزایش می دهند.

▪ APO;apochromatic

این لنزها با استفاده از عدسی های مخصوص کم افتراق SLD;special low dispersion باعث کاهش میزان تحریف نور می شوند.کاهش اختلالات رنگی و به دست آوردن تصاویری با کنتراست و وضوح عالی (مخصوصا در تله فوتوگرافی)از مزایای این لنزهاست.دلیل آن نیز توانائی جمع کردن طیف های مختلف تشکیل دهنده نور دقیقا در یک نقطه می باشد.لنزهای زوم Apo می توانند تصاویر ماکرو حتی با نسبت ۱:۲ نیز ثبت کنند.

▪ IF;internal focus , RF;rear focus

به طور معمول برای فوکوس کردن ، لنزها از حرکت دادن گروه جلوئی عدسی ها استفاده می کنند.سیگما برای لنزهای تله فوتو و ماکرو ، سیستمی طراحی کرده است که گروه عدسی های وضوح یاب ، در داخل بدنه لنز حرکت می کنند و با جلوگیری از تغییر طول بدنه لنز کارآئی لنزهای را (مخصوصا در ماکروفتوگرافی)به طور چشمگیری افزایش می دهد.

در مورد لنزهای واید که عموما قطر دهانه بزرگ تری دارند ، سیگما با نوآوری خاص خود فقط گروه عدسی های واقع در عقب لنز را جابجا کرده و به وضوح تصویر می رسد.

در لنزهای با فاصله کانونی متوسط ، این سیستم فوکوس داخلی به شما اجازه می دهد تا کمی بیشتر به شی موردنظر نزدیک شوید.(به عبارت دیگر حداقل فاصله فوکوس را کاهش می دهد.)

در مجموع ، شما با توضیحات بالا صاحب یک لنزی هستید که در فوکوس کردن های مختلف ، دارای طول بدنه ثابت است.

▪ HSM;hypersonic motor

با این سیستم ، کاربر قادر است با دقت بسیار بالا و حرکت سریع و کاملا بی صدا(درست به نرمی یک وضوح یابی دستی)به وضوح تصویر برسد.

▪ UC;ultra compact

در واقع کوچکترین و سبک ترین لنز در تیپ و کلاس خودش است.

▪ Dl;deluxe

لنزهای DL ، علیرغم قیمت پائینی که دارند لنزهایی با تمام امکانات و قابلیت ها هستند.مانند بقیه لنزهای سیگما ، با هود ارائه شده و دارای درجه بندی های عمق میدان و اندازه فاصله و نشانگر اصلاح کننده مادون قرمز هستند.

▪ DF;dual focus

حالت بسیار آسانی برای کارکردن با لنز ایجاد میکند ، زیرا حلقه فوکوس در حالت وضوح یابی اتوماتیک نمی چرخد ، ولی در عین حال آزاد است تا گشتاور مختصری مانند حالت فوکوس دستی بچرخد.

▪ HF;helical focus

در این سیستم وضوح یابی ، به خاطر حرکت حلزونی عدسی های وضوح یاب ، چرخش دهانه لنز متوقف شده است و به شما این اجازه را می دهد که از فیلترهای پولاریزه و هودهای مخصوص ، به راحتی استفاده کنید.

▪ OS;optical stabilizer

با این قابلیت، بوسیله یک مکانیسم داخلی لرزش های ریز دوربین جبران می شود.این توانائی ، به شکلی رویایی در عکاسی با دست دایره امکانات عکس برداری را گسترش می دهد.

▪ EX;exelence

این نوع لنزهای دارای برتری را از روی لوگوی EX که روی بدنه آن نقش بسته است ، می شود تشخیص داد.

▪ DG;digital

این لنزها ، دارای دیافراگم بازتر و حداقل فاصله فوکوس کمتری هستند.با میزان نور کافی که از محیط دریافت می کنند ، بسیار مناسب برای دوربین های SLR دیجیتال هستند.

▪ DC;digital camera

این لنزها ، به طور اخص برای دوربین های دیجیتال که سنسور آنها کمی کوچکتر از اندازه فیلم هست طراحی شده است.در واقع دایره تصویر در این لنزها کوچکتر شده و با بیشتر دوربین های دیجیتال تطابق دارد.طراحی تخصصی آنها و همچنین وزن مناسب و فرم خوش دست بدنه ، این لنزها را برای دوربین های SLR دیجیتال ایده آل ساخته است.

▪ Conv.;apo teleconverter EX

این لنزها می توانند با یک مبدل به بدنه دوربین وصل شوند.این مبدل می تواند فاصله کانونی را افزایش دهد و همچنین تمام اطلاعات نورسنجی اتوماتیک را به بدنه منتقل کند.

منبع: سایت خانه دیجیتال ایران