عكاسی

عكاسان تصویرهائی را تولید و حفظ میكنند كه منظره ای را به تصویر میكشند , داستانی را بازگو میكنند یا حادثه ای را ثبت میكنند

▪ ماهیت كار

عكاسان تصویرهائی را تولید و حفظ میكنند كه منظره ای را به تصویر میكشند ، داستانی را بازگو میكنند یا حادثه ای را ثبت میكنند. برای خلق عكسهائی با كیفیت تجاری ، عكاسان باید تخصص فنی و خلاقیت را با هم داشته باشند . ایجاد یك تصویر موفق نیاز به انتخاب و ارائه سوژه ای با توانائی تاثیر گذاری خاص و انتخاب تجهیزات مناسب دارد. به عنوان مثال ، عكاسان ممكن است با نورپردازی ظاهر یك سوژه را تقویت كنند و یا با تار كردن پس زمینه توجه بیننده را به جنبه خاصی از تصویر معطوف كنند.

امروزه ،‌ بسیاری از دوربینهای عكاسی شرایطی مانند سرعت دیافراگم و بازی دریچه نور را خود بخود تنظیم میكنند. آنها همچنین به عكاس اجازه میدهند تا این تنظیمها را به صورت دستی انجام دهد تا بتواند به خلاقیت و كنترل فنی بالاتری برروی فرایند تصویر برداری دست یابد. علاوه بردوربینهای خودكار و دستی ، عكاسان از مجموعه ای از فیلمها ، عدسیها ، و تجهیزات ـ از فیلترها ، سه پایه ها و فلاشها گرفته تا وسائل نورپردازی خاص استفاده میكنند.

عكاسان یا از دوربینهای معمولی رایج ویا از دوربینهای جدید دیجیتال كه تصاویر را به صورت الكترونیكی ثبت میكنند استفاده میكنند. یك دوربین عكاسی معمولی تصاویر را بر روی یك فیلم هالید نقره ثبت میكند كه باید چاپ شود . بعضی عكاسان فیلم خود را برای پردازش به لابراتوار میفرستند . فیلمهای رنگی برای پردازش و چاپ نیاز به تجهیزات گرانقیمت و شرایط ایده آل دارند. دیگر عكاسان ، بخصوص آنهائی كه از فیلمهای سیاه و سفید استفاده میكنند یا نیاز به جلوه های ویژه دارند ،‌ ترجیح میدهند كه عكسهایشان را خودشان پردازش و چاپ كنند. این عكاسان باید برای كار كردن با یك تاریكخانه مجهز یا نرم افزار مناسب برای پردازش و چاپ دیجیتالی مهارت فنی لازم را داشته باشند.

امروزه ، پیشرفتهای اخیر در فن آوری الكترونیكی ، ایجاد و اسكن كردن فیلمهای استاندارد ۳۵ میلی متری و دیگر انواع فیلم و استفاده از اسكنرهای مسطح رومیزی و لابراتوارهای فتو فینیش برای ایجاد تصویرهای دیجیتالی قابل خواندن توسط رایانه را برای عكاسان میسر ساخته است. پس از تبدیل فیلم به تصویر دیجیتالی ، عكاسان میتوانند تصاویر را ویرایش كرده و به جاهای دیگر بفرستند كه این كار تهیه و انتقال تصویر را از مكانهای دورراحت تر و سریعتر میكند.

عكاسان همچنین با استفاده از رایانه ها و نرم افزارهای تخصصی میتوانند برای ایجاد جلوه های مورد نظر ، تصاویر دیجیتالی ویا اسكن شده را دستكاری یا تقویت كنند. این تصاویر، مانند موسیقی ، بر روی سی دی قابل ذخیره كردن میباشند. فن آوری دیجیتال همچنین تولید تصاویر بزرگتر ، رنگی تر و دقیقتر را برای اشتفاده در آگهی های تبلیغاتی ،‌ هنر عكاسی و تحقیقات علمی ممكن ساخته است . بعضی از آنها از این فناوری در ساخت تابلوهای تبلیغاتی به روش الكترونیك استفاده میكنند. از آنجائیكه امروزه بیشتر كارهای عكاسی نیاز به فناوری رایانه ای دارد ، عكاسان باید از نرم افزار ویرایش رایانه ای دانش كافی و كاربردی داشته باشند.

بعضی عكاسان در مقوله هایی مانند چهره و یا عكاسی تجاری و صنعتی ، علمی ،‌خبری یا هنرهای زیبا متخصص میشوند. عكاسان چهره از افراد به صورت فردی یا گروهی عكس میگیرند و اغلب در استودیوهای شخصی خودشان كار میكنند. بعضی در تصویر برداری مجالس ازدواج یا مراسم دانشگاهی تخصص دارند و در محل مراسم كار میكنند.

عكاسان تجاری و صنعتی از سوژه های گوناگونی مانند ساختمانها ، مدلها ، كالاهای فروشی ،‌ هواپیماها و مناظر عكس میگیرند. این عكسها در رسانه های مختلفی مانند كتابها ،‌ گزارشات ،‌ تبلیغات و كاتالوگها مورد استفاده قرار میگیرند. عكاسان صنعتی اغلب از تجهیزات ،‌ ماشین آلات ، تولیدات ، كارگران و صاحب منصبان شركتها عكس میگیرند. این عكسها سپس در تجزیه و تحلیل پروژه های مهندسی ،‌ تبلیغات یا ثبت گسترش و كاراندازی تجهیزات مانند نصب تاسیسات اسكله به كار میروند. این نوع عكاسی معمولا در محل انجام میشود.

عكسان علمی با استفاده از دانش تولید كنندگان علم ،‌ داده ها و پدیده های علمی و پزشكی را به تصویر كشیده و ثبت میكنند. آنها معمولا در زمینه های علمی مانند مهندسی ، پزشكی ،‌ زیست شناسی و شیمی ار دانش اضافه بر عكاسی برخوردارند.

عكاسان هنرهای زیبا ، عكسهای خود را به عنوان كارهای هنری میفروشند. آنها باید علاوه بر كارآیی فنی ، دارای استعداد وخلاقیت هنری نیز باشند.

عكاسان آزاد با شركتهای خاصی كه ذخایر عكس را نگهداری میكنند قرارداد میبندند و امتیاز عكسهای خود را به آنها داده ویا در مورد خاصی سفارش عكس میگیرند. این شركتها نیز به نوبه خود امتیاز استفاده از این عكسها را به دیگر شركتها و مجلات میفروشند.

▪ محیط كار

محیط ار برای عكاسان بسیار متفاوت میباشد. مثلا افراد استخدامی ساعتهای معینی را كارمیكنند درحالیكه عكاسان خبری ساعتهای طولانی ونامنظم كار میكنند و باید همیشه گوش به زنگ باشند. بسیاری از عكاسان به صورت نیمه وقت كار میكنند.

عكاسان چهره معمولا در استودیوهای خودشان كار میكنند ، اما ممكن است برای گرفتن عكس از مشتری در محل خاص خودش مانند مدرسه ،‌ دفتر شركت یا منزل شخصی مجبور به طی مسافتی طولانی باشند. عكاسان خبری و تجاری به دفعات مجبور به جابجا شدن در منطقه ، ماموریت شبانه ویا مسافرت به مكانهای دور برای مدت طولانی میباشند.

بعضی از عكاسان ، بویژه عكاسان خبری كه حوادث ، بلایای طبیعی ،‌ آشوبهای شهری و درگیریهای نظامی را پوشش میدهند ،‌ در شرایط سخت و حتی خطرناك كارمیكنند. بسیاری از عكاسان باید ساعتهای طولانی در هرنوع آب و هوایی منتظر بمانند تا یك حادثه ( مثلا ماه گرفتگی ) اتفاق بیافتد و یا در حالیكه تجهیزات سنگینی را حمل میكنند بایستند و یا مسافتهای طولانی را طی كنند. عكاسان خبری معمولا برای تحویل دادن به موقع سفارش تحت فشار قرار دارند.

كسانی كه به صورت شخصی كار میكنند آزادی عمل بیشتری دارند اما درعین حال درآمد ثابتی نداشته و دائما برای یافتن مشتری جدید تحت استرس میباشند. بعضی از آنها برای بازاریابی از كمك یك همكار استفاده میكنند.

▪ فرصتهای شغلی

اكثر عكاسان به صورت شخصی كار میكنند. دیگران به صورت استخدامی یا قراردادی برای رسانه ها ، شركتهای تبلیغاتی وصنایع مشغول به كارند. اكثر فرصتهای شغلی برای عكاسان در شهرهای عمده وبزرگ میباشد.

▪ آموزش و ادامه تحصیل

اكثر كسانی كه عكاسان را به خدمت میگیرند به دنبال كسانی هستند كه از تخیل بصری بالایی برخوردار بوده و علاوه بر درك بالا از فن عكسبرداری ، خلاقیت خوبی نیز داشته باشند. كار در زمینه های خبری ، صنعتی و علمی عموما نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارد. كسانی كه كار چهره و یا به صورت آزاد كار میكنند باید كارآیی حرفه ای بالایی داشته باشند و فرقی نمیكند كه این توانائی را از طریق تحصیلات رسمی ، كار تجربی ویا حرفه ای به دست آورده باشند.

دروس پایه عكاسی شامل تجهیزات ، فرایندها و تكنیكها میباشند. دیگر دروس شامل طراحی و تركیب بندی است. علاقه مندان به عكاسی میتوانند مشترك مجلات عكاسی شده ،‌ به كلوپهای عكاسی بپیوندند و یا در تابستانها و یا به صورت نیمه وقت برای روزنامه ها و عكاسیها كار كنند. عكاسان آزاد برای اینكه بتوانند در صحنه رقابت باقی بمانند باید سبك عكاسی خاص خودشان را داشته باشند و با دادن عكسهای مجانی به مجلات و شركتهای تبلیغاتی خود را به صحنه حرفه ای وارد كنند. آنها باید مجموعه خوبی از نمونه كار داشته باشند.

عكاسان باید بینش ، توانائی هنری و هماهنگی مناسب دست و چشم داشته باشند. آنها باید با حوصله و دقیق بوده و توجه كافی به جزئیات داشته باشند. ازآنجائیكه عكاسان دائما با مشتریها ،‌ طراحان گرافیكی و یا متخصصان تبلیغات و انتشارات سروكار دارند ، باید توانائی كار با دیگران را داشته باشند . آنها باید از نرم افزارها و وسائل رایانه ای نیز برای تهیه و ویرایش تصاویر به اندازه كافی سررشته داشته باشند. عكاسان تجاری و هنری باید خلاق و مبتكر باشند. عكاسان خبری علاوه برتوانائی بالا درتصویر برداری ،‌ باید از داستان سوژه نیز اطلاعات كافی داشته و عكسهای مطابق با داستان بگیرند. آنها باید درمورد گرفتن عكسهای مناست تصمیم گیرنده بوده وبرای گرفتن آنها سرعت عمل كافی داشته باشند.

عكاسان آزاد باید توانائی و شم تجاری داشته باشند و بتوانند مجوز عكسبرداری از مكانهای حفاظت شده و چاپ عكس افراد را بدست آورند.

▪ چشم انداز آینده

از آنجائیكه این شغل برای بسیاری از مردم دارای جاذبه بوده و به صورت آماتوری و تجربی نیز قابل انجام است رقابت كاری در این رشته بسیار زیاد بوده و بیشتر هم خواهد شد. تعداد علاقه مندان به عكاسی تجاری و خبری بیش از فرصتهای شغلی موجود میباشد. كسانی كه خلاقیت بیشتری داشته و توانائی تجاری و قدرت پیشرفت با فناوری روز را دارند دریافتن كار و سفارش موفقترند. توانائیهای جنبی مانند كار با رایانه نیز در موفقیت عكاسان درآینده بسیار مؤ ثر خواهد بود.

با رشد جمعیت دنیا ،‌ فرصتهای كاری برای عكاسان چهره بیشتر خواهد شد و با افزایش تعداد مجلات و ژورنالهای الكترونیكی در اینترنت ، سفارش عكسهای دیجیتالی افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر این امكانات دیجیتالی به شركتها اجازه میدهد تا عكسهای حرفه ای مورد نیاز خود را بدون نیاز به عكاسان تهیه كنند.

▪ میزان درآمد

درآمد میانگین برای عكاسان درسال ۲۰۰۰ در ایالات متحده ۲۲۳۰۰ دلار در سال بوده است. به علت گرانی تجهیزات و مواد مورد نیاز عكاسی ‌، كسانی كه به صورت آزاد كارمیكنند ، درآمد خالص كمتری نسبت به افراد حقوق بگیر دارند(البته این امر احتمالا درمورد استودیوهای عكاسی چهره در ایران صادق نمیباشد). بر خلاف عكاسان تجاری و خبری ،‌ عكاسان هنری شانس كمتری برای درآمد زایی مستقل و دائمی دارند.