بررسی لنزهای Canon ,Nikon و Sigma

توضیحاتی در مورد اصطلاحات به كار رفته در لنز های Canon ,Nikon و Sigma

درباره لنزهای نیكون

توضیحاتی در مورد اصطلاحات به كار رفته در لنز های نیكون ...

Aspherical

نیكون ۳ تیپ لنز آسفریكال استفاده می كند كه خفگی تصویر و سایر اشكالات لنزها را (حتی در بازترین دهانه دیافراگم)كاهش می دهد.همچنین در اصلاح اعوجاج (درلنزهای واید) و سبك تر شدن و خوش دست تر شدن طراحی بدنه لنز موثراست. دقت در نصب عدسی ها و تولید كامل عدسی زیر پوشش های كاملا بسته جزو استانداردهای تولید این لنزها هستند. عدسی های دوقلوی نیكون ، عدسی هائی هستند كه یك پلاستیك شفاف در وسط شیشه تزریق شده و با یك طراحی منحصر به فرد و تكنیك مخصوص ، داخل فلز قرار گرفته اند.نیكون ماشین آلات تولید این عدسی ها را هم می سازد.

Close-Rang Correction

سیستم اصلاح تصویر در عكس برداری از نزدیك ، یكی از ابداعات مهم نیكون است تا بهترین كیفیت را در وضوح یابی از فاصله نزدیك ارائه دهد و همچنین دامنه فوكوس را كاهش دهد.در CRC گروه های عدسی در داخل مجموعه لنز كمابیش در حالتی شناور قرار می گیرند و هر گروه مستقل از گروه دیگر حركت می كند تا به بهترین وضوح برسد.در لنزهای واید نیكون از این سیستم استفاده می شود.

Extra-Low dispersion glass

عدسی های كم افتراق و فوق كم افتراق نیكون ، كمك بسیار شایانی به اصلاح اختلالات رنگی و كاستی های نور(كه گاهی به خاطر طول موجهای مختلف نور كه مانع از تشكیل دقیق تصویر در یك نقطه می شوند ، پیش می آید) میكند.نوع دیگری از تركیب شیمیائی بلورهای شیشه برای اصلاح این مشكلات در لنزهای تله به كار رفته بود كه جنس شكننده و حساسی در مقابل تغییرات حرارتی داشت.بنابراین نیكون با اختراع عدسی های ED به تمام خواص لنزهای فوق دست یافت ، بدون اینكه اشكالات ساختمان آن را داشته باشد. عدسی های ED در حال حاضر یك جزء ضروری در لنزهای نیكون هستند و كاملا كمك می كنند تا تصاویر واضح و با كنتراست مناسب ثبت شوند ، حتی در بازترین دیافراگم !

Meniscus Protection Glass

عدسی اول لنزهای تله فوتو كه دهانه با قطر بزرگی دارند ، در معرض آسیب قرار دارند.لنزهائی هم كه محافظ شیشه ای مسطح دارند گاهی در تصویرهایشان اختلالاتی ایجاد می شود(Ghosting)، مخصوصا در نورهای شدید ، كه علت آن برگشت نور از سطح فیلم یا سنسور به داخل لنز است.با عدسی های منحنی و هلالی نیكون (درداخل لنز)این بازگشت مجدد به حداقل میرسد و تصویری كاملا واضح و بدون شبح (!) به شما ارائه می دهد.

Nano Crystal Coat

این روش پیشتاز در اصلاح و جلوگیری از بازگشت مجدد نور از روی عدسی ، در اصل مدیون توسعه «ریزفناوری» نیكون در قطعات نیمه هادی اش است.استفاده از بلورهای میكروسكوپی با اندازه دانه ای در حدود ۱ نانومتر (یعنی ۱/۱.۰۰۰.۰۰۰ میلی متر) یك لایه ای با حداقل ضریب انكسار می سازد.عدسی های با این پوشش ، توانائی دقیق جمع كردن طول موج های مختلف نور در یك نقطه را دارند و بیش از عدسی های معمولی جلوی بازگشت مجدد نور را می گیرند كه این خواص به نوبه خود باعث كاهش سوختن نقاط با نور شدید می شوند.

SWM;silent wave motor

تكنولوژی منحصر به فرد «موتور محرك ساكت» نیكون ، تكان حركت های انتقالی را به انرژی چرخشی تبدیل می كند و به این ترتیب ، وضوح یابی به طرز غیر قابل باوری دقیق ، ساكت و سریع انجام می گیرد.استاندارد شدن این تكنولوژی در تمام لنزهای AF-S نیكون ، باعث خوشحالی تمام حرفه ای ها شده است!

Nikon super-integrated coating

برای افزایش كارآئی های عدسی ها ، نیكون یك تكنولوژی بسیار پرمایه برای پوشش عدسی های ابداع كرده است كه كمك شایانی است برای كاهش تشعشعات از سطح لنز ، تصاویر شبح مانند ناخواسته ، تفكیك نورهای مختلف با اختلاف ناچیز طول موج و افزایش تعادل رنگی . این پوشش متناسب با هرجنس شیشه و طراحی عدسی محاسبه و استفاده می شود.

VR; vibration reduction

بی حركت بودن در عكاسی تله و كلوزآپ موضوعی بسیار جدی است .تكنولوژی های كاهش لرزش نیكون ، بطور خودكار لرزش های ریز دوربین را جبران می كند تا عكس های واضح در سرعت های پائین شاتر گرفته شود.با VR می توانید تا ۱/۱۵ ثانیه هم عكاسی كنید! عكاسی در غروب ، بامداد و حتی نور كم فضاهای داخلی با این سیستم به راحتی مقدور است.سیستم VR حتی می تواند به طور اتوماتیك در Panning لرزش ها را كشف و جبران كند.

درباره لنزهای كانون:

درباره اصطلاحات به كار رفته در لنزهای كانون ...

IS;image stabilizer

كانون یك سری لنزهای واقعا منحصر به فرد ارائه كرده است كه همگی مجهز به سیستم ثابت كننده تصویر هستند ، عملكردی كه تار شدن تصویر را در عكاسی با دست(كه ناشی از حركت های دوربین است) به طور چشمگیری كاهش می دهد.برای بدست آوردن یك عكس واضح در عكاسی با دست (بدون پایه) ، رایج ترین روش بالابردن سرعت شاتر است كه در استفاده از لنزهای متفاوت متغیر است.(مثلا با تله ۲۰۰ میلی متری نیاز به سرعت شاتر ۱/۲۵۰ ثانیه است) تا وقتی كه عكاسی شما در نوركافی (مثلا محیط بیرون)انجام می گیرد ، این موضوع قابل تحمل است ، ولی در عكاسی های داخلی و محیط های با نور كم یا حتی در شامگاهان و بامدادان ، لرزش های دوربین اثر شدیدی روی تصویر می گذارد.فاصله كانونی بیشتر نیز، همانطور كه تصویر را بزرگتر می كند لرزش ها را نیز شدید تر می كند. برای حل این مشكل ، كانون اولین سری لنزهای دارای ثابت كننده تصویر(جاسازی شده در داخل لنز) را در جهان عرضه كرد.این سیستم با گرفتن سیگنال های خیلی ریز الكترونیكی از حس گرهای ویژه ژیروسكوپی (كه به تغییر تراز حساسیت دارند) دستوری به گروه عدسی های ثابت كننده تصویر می دهد كه حركتی در جهات مختلف انجام دهند و با این كار مانع از تغییر نقطه تصویر تشكیل شده توسط پرتو نوری كه از داخل آنها می گذرد ، بشوند.تستهای عملی نشان داده است كه با این سیستم می شود سرعت شاتر را تا ۲ گام نیز پائین آورد. در بسیاری از موقعیت ها كه عكاسان اجازه استفاده از فلاش یا سه پایه را ندارند،(مثل سالن های موسیقی یا موزه های هنری) لنزهای IS كانون ، گذرنامه ورود آنها به دنیای تصاویر واضح خواهد بود!

DO;difractive optics

یك توضیح مختصر كافی است تا با تكنولوژی جدید لنزهای كانون - عدسی های نورشكن - آشنا شوید.عدسی های شیشه ای به طور كلی دارای ضریب شكست نور هستند.كانون از عدسی های چند لایه ای استفاده می كند تا این شكست نور را كه باعث می شد شما در نقاطی از تصویر ، بتوانید طیف های نور را همانند آنچه از منشور گذشته است تشخیص دهید ، اصلاح كند.این اصلاح به وسیله یك لایه نرده ای مانند در وسط عدسی ، با تغییر جهت نورهای دارای طول موج مختلف انجام می گیرد. اصلاحی كه توسط لنزهای چند لایه ای كانون انجام میگیرد ، عملا خطاهای رنگی را كاهش داده و تصویر بهتری را ارائه می دهد.اینكه چرا كانون اصول امتحان شده و حقیقی فیزیك نور را تغییر می دهد ، سئوالی است كه پاسخ آن اینجاست ؛ در چرخه طراحی و تولید ، این كار به شما اجازه می دهد لنز هائی كوتاه تر و سبك از لنز هایی كه با عدسی های معمولی رایج ساخته می شوند بیافرینید!

با استفاده از همین عدسی هاست كه لنز كانون ۴۰۰mm f/۴ DO IS USM تقریبا ۲۷% كوتاه تر و ۳۶% سبك تر از همان لنز ساخته شده با استفاده از عدسی های رایج می شود.كیفیت عكس هایی كه با لنزهای DO كانون گرفته می شود ، كاملا قابل قیاس با لنزهای سری L است كه كیفیت بالائی ارائه داده است.در عكاسی از نقاط شدیدا نورانی ، به خاطر شخصیت فیریكی لنزهای DO این احتمال وجود دارد كه هاله دایره مانندی در اطراف نقطه نورانی تشكیل شود.

EF lens mount

در طراحی نقطه اتصال لنزهای EF كانون ، بسیار بیش از آنچه كه برای عكاسان فقط سهولت و سرعت نصب و جداسازی لنز را به ارمغان آورده باشد ، دقت شده است.با حذف اتصالات مكانیكی و یكی كردن نحوه همخوانی بین لنز و دوربین ، دوربین های كانون انعطاف پذیری بیشتری در مقابل تكنولوژی های جدیدتر (كه در آینده خواهند آمد)از خود نشان خواهند داد.این مسئله بصورت عینی خودش را وقتی نشان داد كه عكاسان با كاهش سرعت اتوفوكوس (در بدنه های قدیمی) مواجه شدند.از سری eos به بعد ، این مسئله به صورت یك پیشگوئی حل شد ، به طوری كه سیستم های IS كه بعد ها به بازار آمد ، قابل سازگاری با این بدنه ها بود! نقطه اتصال كاملا الكترونیكی EF ، باعث می شود نگرانی بابت تكان خوردن لنز وجود نداشته باشد ، نیازی به روغن كاری وجود نداشته باشد و همچنین سرعت كارآئی بالا برود.درضمن دست و پاگیری طراحی های خاص(كه مورد نیاز اتصالات مكانیكی بود)حذف شده است.علاوه بر همه اینها ، یك سیستم Self Test كه با استفاده از میكروكامپیوتر داخل لنز كار می كند ، با دادن اطلاعات لنز روی LCD بدنه دوربین ، قابلیت اطمینان و كارآئی را بسیار بالا می برد. در اینجا بدون اینكه خیلی وارد جزئیات تكنیكی بشویم ، ۱۰ برتری این نوع اتصال را مطرح می كنیم :

۱- آرام و بی صدا ، با سرعت بالا و دقت فوق العاده در انتخاب بهترین پیام های راه انداز برای سرعت و دقت اتوفوكوس از لنزهای فیش آی تا تله فوتو(با تشخیص اتوماتیك)

۲- كنترل بسیار دقیق و بی صدای دیافراگم

۳- امكان بستن سریع دیافراگم برای دیدن میزان عمق میدان از منظره یاب (بدون گرفتن عكس)كه این امكان علاوه بر مزیت فوق ، كمك خوبی برای افزایش سرعت عكاسی پیاپی است.

۴- امكان كنترل كاملا خودكار دیافراگم در لنزهای Tilt-Shift كانون ؛ یك اختراع پیشتاز دیگر از كانون.

۵- امكان اتصال لنزهای فوق سریع كانون كه با اتصالات قدیمی تر امكان استفاده از امكانات این لنزها وجود نداشت.


شما در حال مطالعه صفحه 1 از یک مقاله 2 صفحه ای هستید. لطفا صفحات دیگر این مقاله را نیز مطالعه فرمایید.