«یوسف اسلام» خواننده مسلمان اروپایی

از معروفترین خوانندگان پاپ دهه هفتاد, كت استیونس است استیو دیمتر گورجیو در روز ۲۱ جولای سال ۱۹۴۸ متولد شد

از معروفترین خوانندگان پاپ دهه هفتاد، كت استیونس است. استیو دیمتر گورجیو در روز ۲۱ جولای سال ۱۹۴۸ متولد شد.در سن هجده سالگی پس از فارغ التحصیلی از كالج همراسمیت با خواندن ترانه ای با عنوان «سگم را دوست دارم» فعالیت خود را در زمینه موسیقی راك آغاز كرد. وی ابتدا نام استیو آدامز را بر خود نهاد و سپس این نام را به كت استیونس تغییر داد.

با دومین ترانه اش با عنوان «ماتیو و پسرش» تقریباً پرطرفدارترین خواننده بریتانیا شد و پس از ۳ سال با كسب موفقیتهای پی در پی در عرصه موسیقی به شهرت فراوانی رسید.استیو در سال ۱۹۷۷ بعد از تجربه یك بیماری كه نزدیك به مرگ بود به دین اسلام گروید. دو سال بعد به «یوسف اسلام» تغییر نام داد و به تحصیل و تحقیق درباره دین تازه اش پرداخت.

یوسف اسلام در جهان موسیقی بعنوان خواننده ای موفق و ترانه سرایی مجرب شناخته شده ولی عمده شهرت وی به دلیل تغییر دینش بوده است.در دهه ۷۰ نزدیك به ۶۰ میلیون نسخه از آلبوم او به فروش رفت. از برجسته ترین آهنگ های او می توان به «صبح شكسته»،«تلاش برای صلح»، «سایه ماه»، «جهان وحشی»، «پدر و پسر»، «اگر می خواهی بروی پس برو!»، «ترانه» و «اولین ضربه ، عمیق ترین است» را نام برد.

او هم اكنون به همراه همسر و فرزندانش در لندن ساكن است و یكی از فعال ترین اعضای جامعه مسلمانان انگلستان به شمار می رود . وی در سال ۲۰۰۴ بعنوان مرد صلح برگزیده شد. بی بی سی مصاحبه كوتاهی را با این چهره مسلمان غرب انجام داده است كه ترجمه آن در پی می آید.لازم به ذكر است یوسف اسلام هم اینك موسسه كوچكی را برای حمایت از كودكان بازمانده از جنگ شبه جزیره بالكان و عراق در لندن تأسیس كرده است . وی آخرین آلبوم خود را با عنوان «یك فنجان دیگر» را در آبان ماه سال جاری بعد از ۲۸ سال سكوت منتشر ساخت. فعالیتهای انسان دوستانه این هنرمند مسلمان همچنان ادامه دارد.

● كت استیونس یا یوسف اسلام، من با كدامیك از یك این دو نفر مصاحبه می كنم؟

▪ با هر دو، اینها هیچ كدام دلیلی بر نفی دیگری نیست. كت استیونس وجود داشت. تحولاتی او را از آنچه بود دور ساخت و انسانی تازه متولد شد: یوسف اسلام.

● شما فعالیت هایی در زمینه موسیقی كودكان دارید. دقیقاً می خواهم در مورد آلبوم «الف مثل الهّ» صحبت كنم، چه طور شد كه به فكر آموزش مذهب بوسیله موسیقی افتادید؟

▪ هنگامی كه دین مبین اسلام را انتخاب كردم راه زندگی ام تغییر كرد. بعد از ازدواجم و تولد اولین فرزندم اولین جرقه تعلیم مذهب بوسیله موسیقی به كودكان به ذهنم رسید. كودكم باعث شد تاخیلی جدی به این موضوع فكر كنم كه چگونه دین اسلام را به او بیاموزم و خب موسیقی پاسخ مناسبی بود. معطل نكردم. قلم را برداشتم و ترانه ای را به همین مضمون : «الف مثل الهّ» نوشتم. همه ما می دانیم كه كودكان الفبا را با اولین حرف یعنی «آ» و كلمه «آب» می آموزند. ولی من به چیز بزرگتری فكر می كردم.مطمئن بودم كه اولین كلمه باید مقدس ترین باشد و آن چیزی جز نام پروردگار نیست. می خواستم كودكم و تمام كودكان بدانند كه خالق آب كیست پیش از آنكه آب را یاد بگیرند. این شاید نخستین گام در راه تأسیس مؤسسه مذهبی آموزش كودكان بود.

● بد نیست به همین موضوع بپردازیم. شما از چه ابزار كمك آموزشی برای تعلیم اسلام به كودكان استفاده می كنید. آیا تنها موسیقی است یا به دیگر المان های آموزشی نیز توجه كرده اید؟

▪ اولین ترانه ای كه بعد از پذیرش دین اسلام نوشتم همین ترانه «الف مثل الهّ» بود . من به تك تك حروف الفبا بعنوان یك نشان برای بیان حقایق آفرینش نگاه می كنم . مدارس می توانند كانون تولید علم و هنر و فرهنگ باشند و یا نه محل آموزش جنایت به كودكی ۶ ساله ! ضمیر كودك پاك و مطهر است لذا امر آموزش مدارس بسیار حساس و قابل تأمل و توجه است. باید بدانیم كه چه چیزی را به كودك آموزش می دهیم . می دانیم كه «خدا» سوال همیشگی ذهن كنجكاو كودكان بوده است . من سعی می كنم با موسیقی پاسخ این سوال را به بهترین شكل بدهم.

● برای موسیقی خود سبك خاصی را قائل می شوید چیزی مثل راك یا رپ؟

▪ هر چند در دوره ای در این سبك ها تجربیاتی داشته ام ولی هنگامی كه سخن از تعالیم مذهبی بوسیله موسیقی به میان است ، چیزی فراتر از آنچه ما سبك می نامیم بوجود می آید . ذكر كلام حق خود نوعی موسیقی است. نوای دل انگیزیی كه دل را آرام می كند. فكر نمی كنم بتوان برای چنین آرامشی سبكی را قائل شد.